www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pro&Contra - Femei chitariste


Guest Develina
 Share

Recommended Posts

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Intervin si eu putin la asta...aaa..da..nu e vb de sex acum.e vorba ca femeile au fost tot timpul lasate "la cratita cu plodu de gat" si nu au avut libertate destula pentru a face ceva (artistic vorbind).Intr-adevar daca stai sa rasfoiesti putin cartea de istorie asa e...nu prea vezi femei...dar asta nu inseamna ca nu au nimic de zis (inca odata artistic vorbind).Nu apar acum cauza femeilor si nici macar catusi de putin misogin dar eu cred ca ar trebui sa accepti si o femeie.Puneti problema asa : cum ar fi ca o femeie (chitarista in speta) sa urce pe scena si sa te faca muci?..cum te-ai simti ?aaaa ia uite cum urla ego-ul in voi.De cand e lumea asta femeile au fost mai romantice, mai delicate etc etc...chiar crezi ca asta nu s-ar putea reflecta si in muzica ?

Probabil cand e vb de gigi (onomatopee) da, femeia nu prea se potriveste.si multi sar cu gura cand e vb de o femeie dar daca stai sa ii iei la bani marunti nu stiu decat acolo un riff ceva..un gigi dala stricat..eu unu nu am nimic impotriva cu femeia la chitara...dar cand e vorba de volan scuzati-ma d-soarelor ..nu are sens..(trebuia sa o zic). bafta

Link to comment
Share on other sites

hahahaa si ce, nu am dreptate ? Eniuei...LA MULTI ANI PT TOATE FETELE DE PE RGC AND NEARBY DE 8 MARTIE... NU DISPERATI..PERSEVERENTA SI MUNCA SI SA VEDETI CUM O SA-I LUATI LA MISTO PE TOTI WANNABE-II ASTIA (LA CHITARA). MERITA UNII DIN PLIN...BAFTA AND OUTTA

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Incercati sa cautati dupa Claire Worall (chitara acustica, electrica sau pian). Si pe deasupra ii si misto gagica :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Nu stiu daca s-a mai zis de The Breeders,a chick band who knows how to use their instruments,reusite melodii,trupa formata de bassista de la Pixies.."Canonball" e marfa :)

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

mhm, am ascultat canonball.. suna dragut, mai bine decat ma asteptam :)

therefore downloading the whole thing

Link to comment
Share on other sites

Mie cel mai tare mi-a placut faza ca femeile sunt curve si proaste si cu 3x femeie. LOL

Apropo de prima faza mai uitati-va si voi in jurul vostru sa vedeti cati distrusi de-ai nostrii (baieti) se intalnesc. Cum sunt o parte din fete care se incadreaza celor spuse mai inainte asa sunt si de partea cealalta numai ca aia sunt dobitoci si disperati dupa o asa zisa "curva".

Oricum ce-i drept e ca atunci cand vezi o femeie cu o chitara care se pricepe ori te uiti la femeie ori te gandesti la ma ce nu putea sa fie chitara aia a mea.

Daca ne uitam in video cu Ozzy si Lita Ford, parca apreciem talentul muzical , dar mai apreciem ceva la ea pe cand la Ozzy apreciem chiar numai talentul.

Si nu prea vezi tu lansate nus ce femei care nu arata bine indiferent de talentul pe care il au. Sunt care canta extraordinar dar daca "nu au aspectul nu au valoare". Avril Lavigne sau cum o cheama e o fufa care are ceva voce, are piese dragute dar e falsa si exploatata pe faza ca are look si atitudine cool pt noua generatie si cumva le indeamna pe fete sa fie Independente (ce zice femeia de mult ca vrea da totisi nu-i place)

Era o faza faina in Rock Star (the moovie). Daca femeilor nu le mai place de tine atunci nici baietii nu iti vor mai cumpara albumele.

In afara faptului ca era vb de o trupa rock cu un solist situatia e la fel doar ca acum se exploateaza femeile care cica ar trebui sa fie exemplul celorlalte. Si femeile cum vad una care (desigur situata acolo de barbati care fac bani buni pe curul ei) pare mai independenta sau cum o fii, tot isi iau exemplul respectiv si idolizeaza, cam cum e cu Britenei , Madona si care or mai fi pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Io abia astept sa-i vad pe C.O.I.-osii de pe forumu asta cand le-o arata o femeie cum se canta la chitara, si apoi le-o da cartea de vizita pt cursuri... sa vezi atunci pishu de pe lume... si aprospos, nu ma dau io in vant dupa femeile chitariste, insa cred ca s-a mai discutat asta.... in loc sa va ambitionati si sa rupeti chitarile alea in 2 cu studiul, stati si frecati menta in fatza calaculatoarelor pe forum. Multi dintre voi nu cantati 2 note calumea, si probabil nici nu o veti face vre o data. Eu, unu sunt cam speriat de ideea ca o femeie canta de 1000 de ori mai bine ca mine, si am vazut cazuri... multe cazuri, (chiar aici pe forum am auzit una, care se discuta la un moment dat ca ba ar fi ba nu ar fi)..., insa de la asta, la a ma apuca sa jignesc (in lipsa de alte arme) e cale lunga. Vreti sa le aratati ca nu-s bune de nimic, faceti-o, dar cu chitara-n mana pe scena, puteti? Ma intreb cum nu gaseste nimeni timp de studiat, insa de barfe si comentarii, anytime... pacat, tare pacat...

 

Uite si femei chitariste:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Na4u_5y9AaI...h=guitar%20girl

 

http://www.youtube.com/watch?v=5xCJd-HofY8...h=guitar%20girl

 

femeie la session

http://www.youtube.com/watch?v=lDWbWLI7yN8...h=guitar%20girl

 

pt cei care voiau COI

 

Oameni buni... potoliti-va cu prostiile, pune-ti mana si cantati, lasati gargara pe forum ca geme tzara de prosti!!!

 

In sperantza ca nu am jignit pe nimeni, am sa ma retrag respetuos.... daca totusi cineva se simte, atunci ma bucur, inseamna ca am lovit unde trebuie, pentru toti celalti, numai bine si Keep on Rockin'!!!

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

bai fratilor... dar de femeile de sub nasul vostru nu ati auzit?

 

erau prin 90 90 si... cam asa... o trupa de gagici care se chema Secret si era compusa numai din gagici..

din pacate nu am mp3`uri... le`am auzit pe un disc de vinil la unchiu`meu... si va spun sincer ca am ramas prost.. tipele alea cantau mai c o i o s ca jumate din chitaristii de pe acest forum (no ofence)

 

daca sunteti curiosi faceti si voi un research :)

Link to comment
Share on other sites

A treia a mai fost , cat despre celelalte, Asia is a totally different world ...

 

In rest, complet de acord cu LORD-C :)

 

Btw, "ontopic", nici pro, nici contra, doar de acord .. adica nu ma deranjaza in nici un fel daca in spatele chitarii e gigi sau marieta, cata vreme *canta* , got it ? :)

 

Later :

 

Din 101 Rules of Power Metal

 

* : The only female band members allowed are backing vocals, which is a shame, because they're the only ones who would actually look good with hair that long . (comentariu propriu adaugat : *and dressed like that* :) )

 

Sper ca am nimerit'o, ca nu mai stiu sigur cum era, but you get the point :( .

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Guest Salty Joe

Femeile pot canta la fel de bine ca si barbati au aceleasi aptitudini muzicale cred,desi la multe le lipseste pasiunea pentru muzica si isi gasesc ceva mai bun de facut..

Oricum este o trupa care mie imi place destul de mult Auf der Maur si are o vocalista/basista destul de buna Melissa Auf der Maur suna al naibi de bine. :)

Link to comment
Share on other sites

pt cei care voiau COI

 

 

Ce ai pus tu aici nu are treaba deloc cu " a avea koaie" pe chitara . Aia e gajaiala, nu are atac deloc. A avea coaie "in cantat la chitara" e cu totul alta treaba. Si , ca sa faci o diferenta mai exacta intre "koi" de femeie si "koi" de barbat , asculta " Beat it" a lui Michael Jackson cantata cu Van Halen si asculta aceeasi piesa cantata cu Jennifer Baten (parca ea e,nu sunt absolut sigur dar asa asa cred).Parerea mea e ca a 2-a suna mult mai sters

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Mama..naspa de tot....nu mi-a placut deloc..nu a dat dovada de nimic femeia asta in clipul ala(parerea mea), atat ca are viteza aia si canta ceva ca robotu, si un calculator putea sa imi cante treaba aia la fel de bine...nu m-a miscat deloc interpretarea ei..si nici piesa(nu situ ce e)..unde e pasiunea...feelingu'...si amprenta ei personala...nu m-a facut sa simt nimic piesa aia..serios...a cantat ca un robot...tehnica(poate..nu ma bag) si viteza, dar ii lipseste parca acel "ceva"...poate ca m-am pripit cu judecatu pentru ca asta e singuru clip care l-am vazut cu ea si altceva nu am mai auzit..dar daca toate sunt asa sunt fericit ca e singurul care l-am vazut...:-P..si freza aia..mama...

Edited by Csernik
Link to comment
Share on other sites

E o piesa clasica , se numeste Zborul Carabusului ( Sting of the Bumblebee). O canta foarte multi printre care Joey di Maio (Manowar) si John Petrucci .

Aia de la Manowar suna foarte interesant.

Offtopic : Are cineva o inregistrare cu piesa Dansul Sabiilor, sau o partitura dar care sa nu fie de orchestra ca imi ia prea mult sa o scot.

Link to comment
Share on other sites

Guest xxsatanisdeadxx

io sunt pro muiere la chitara atata timp cat chiar stie sa knte si poate sa sustina un concert live si canta melodii k lumea nu folkaraie din aia obosita. in general, fetele nu se apuca d chitara k le vine greu sa se gandeasca la bataturi and stuff si unghii scurte si "booshite" de la corzi etc. d'aia sunt mai putine chitarisTE dekt chitaristi. da' alea kre sunt, putine cum sunt ele, knta bine si dau clasa la multi baetzi. parerea mea!

Link to comment
Share on other sites

io sunt pro muiere la chitara atata timp cat chiar stie sa knte si poate sa sustina un concert live si canta melodii k lumea nu folkaraie din aia obosita.

 

 

Si vrei sa zici ca nu sunt baieti care nu stiu sa cante bine si care nu pot sustine concerte sau ce? O fata trebuie neaparat sa fie incredibil de tare pentru a avea dreptul de a canta la chitra? Nimeni nu se naste invatat, si noi nu avem capacitati mai mari decat fetele. Fiecare cu destula dedicatie poate diventa bun indiferent de sex. Intr-un fel sau altul gasesc acest thread ofensiv femeilor. Ce ati zice voi daca una intr-o zi face un thread cu "Pro&Contra - Barbati chitaristi".

Cat despre folk, daca nu iti place tie asta nu inseamnca ca este obosit!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest chitaristul_innascut

de ce sa nu fie .... fiecare poate dar dak nu au destula vointa nu reusesc toti / toate :) 4 non blondes

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Deshi am unele momente de misoginism(educatzia) nu sunt contra femeilor chitariste pt. ca ele pot oferi viziuni noi asupra modului de a vedea muzica.

Link to comment
Share on other sites

mi se pare mie, sau cumva titlul threadului este complet MISOGIN ??

personal consider ca astfel de afirmatii "pro&contra femei chitariste" sunt un pic naziste..... credetima pe cuvant ca indiferent daca esti esti femeie sau barbat, alb, galben sau negru(eventual combinatii :) ) nu esti inferior nimanui si poti fi cababil de orice ....

 

ONE RACE, HUMAN RACE

Link to comment
Share on other sites

mi se pare mie, sau cumva titlul threadului este complet MISOGIN ??

personal consider ca astfel de afirmatii "pro&contra femei chitariste" sunt un pic naziste..... credetima pe cuvant ca indiferent daca esti esti femeie sau barbat, alb, galben sau negru(eventual combinatii ;) ) nu esti inferior nimanui si poti fi cababil de orice ....

 

ONE RACE, HUMAN RACE

 

credetima = credeti-ma

cababil = capabil

 

:(B):):)

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.