www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare Despre Rap


Lucidwt200
 Share

Recommended Posts

Are rapul sau hip-hopul acorduri? Si daca sunt piese pe acorduri de la astia cum ajungi la acorduri,ca ei numai vb :) .Stiu ca e o intrebare stupida dar in fine.

 

 

Cel mai bine ar fi sa studiezi niste tabulaturi:

 

http://www.hiphopguitartabs.com/

http://www.geocities.com/SunsetStrip/Lounge/9392/

http://www.guitarmasta.net/Hip_Hop/

http://www.e-chords.com/artistas/idcategoria/11.htm

 

 

Asa vei intelege mult mai usor. Studiaza si repeta! :)

Link to comment
Share on other sites

Rap (Toasting)

 

Speaking in time over a beat.

 

 

pentru a face o variatiune se folosesc de toate , inst de percutie , un riff de orga , strings, etc...mai tarziu au inceput sa complecteze partea de "tzipuituri" cu cate o secventa cover binecunoscuta si asa incet ajung si ei in cativa ani la muzica POP ,sau POL BEAT.

 

Uni zic ca RAP este Urban Blues .

 

Si bineinteles se dezvolta in mii de directii .

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

din cate stiam eu Rap inseamna in general stilul de a canta cu vocea, adica mai mult un fel de a recita versuri. Adaugi instrumental si obtii hip hop, care se poate impaca foarte bine cu chitara. Vezi de exemplu Beastie Boys-Fight for your right to party; Run DMC & Aerosmith - Walk This Way; Flipsyde etc.

Desigur, s-ar putea sa habarn-am ce zic, dar asta e parerea mea. Chiar va rog sa ma corectati daca vorbesc prostii.

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

O oarecare legatura cu subiectul

Snoop Dogg cantand Sad But True

 

http://www.youtube.com/watch?v=3xcub7YxI98

 

Din cate stiu eu...intre Rap shi Hip-Hop nu e mare diferenta, numai ca la Hip-Hop este necesara o cultura muzicala cat de cat decenta, pentru ca linia melodica poate fi destul de complexa

Edited by Distorsed
Link to comment
Share on other sites

din cate stiam eu Rap inseamna in general stilul de a canta cu vocea, adica mai mult un fel de a recita versuri. Adaugi instrumental si obtii hip hop, care se poate impaca foarte bine cu chitara. Vezi de exemplu Beastie Boys-Fight for your right to party; Run DMC & Aerosmith - Walk This Way; Flipsyde etc.

Desigur, s-ar putea sa habarn-am ce zic, dar asta e parerea mea. Chiar va rog sa ma corectati daca vorbesc prostii.

 

 

Speaking in time over a beat.

 

 

tzipuituri

 

vorbesti pe ritm , daca se poate sa rimeze , asa un pic ...poti sa spui stirile la TV, sau Meteo...ce vrei tu numa sa te asculte cineva

 

 

restul nu conteaza

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

:)-->

QUOTE(Ghita B @ Jul 3 2007, 01:16 PM) 162752[/snapback]
Suntem pe aceeasi lungime de unda (in privinta asta)... :)

 

Inearca macar sa fii ontopic. :)

 

300.jpg

 

@Lucidwt200: Mai ai nevoie de linkuri sau ajutor? Ai incercat taburile?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Death Poop
and the rides, the rims, sellin' dope, golden teeth, large jeans.etcetcetcetc

nu neaparat, astia comerciali folosesc vrajeli de astea

 

Nu ascult eu rap/hip hop, dar nici nu il detest (detest 50 de centi si restu de-al de el).

Nu faci rapping intr-o gama, faci pe un ritm. Si se combina rap-ul cu muzica, in general cu metal, formandu-se nu-metal sau new metal. Cea mai de succes trupa nu-metal este Linkin Park si solistii au voce calumea si stiu muzica

Link to comment
Share on other sites

Se combina Rap-ul cu muzica? /:) Rapul e muzica si poate fi cantat pe instrumente ca orice alt gen. Nu confunda ceea ce canta 50 Cent cu ceea ce inseamna Rap in general. "No offence, dar nu pot suporta "muzica" aia." Nu-ti poate place ceva ce nu cunosti :) . Uite asa ca exemplu ca rap-ul e muzica, ascultati cateva piese la intamplare de la b.u.g. ca probabil astia sunt cunoscuti. O sa va uimiti ca au pe fundal ritmuri de chitara, pian, chiar si solo-uri, simplist insa nu-i un gen neaparat bazat pe instrumental.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Run DMC, A Tribe Called Quest, Gravediggaz, Mos Def, Public Enemy, Wu Tang Clan si conexe.. Rapul bun e o treaba misto dar nu mai apare la tv.

Negativele din pacate sunt in general loopuri trase din inregistrari vechi cu ceva elemente adaugate. Nu stiu cat e de necesar un chitarist intr-un context hip hop dar daca vrei un dialog intre rapper si chitara mai mult ca sigur poate iesi ceva demential de misto. Mai poti lua drept exemplu Faithless..

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

am ascultat rap cam 1an...dupa aceea nu stiu sincer de ce dar mi s-a parut prea anost genul acesta de muzica...oricum nu am nimic cu nici un cantaret/ascultator de rap dar sa nu aud chestii gen "rap is better than rock"-because it's not. :) My 2 cents :)

Link to comment
Share on other sites

Run DMC, A Tribe Called Quest, Gravediggaz, Mos Def, Public Enemy, Wu Tang Clan si conexe.. Rapul bun e o treaba misto dar nu mai apare la tv.

Negativele din pacate sunt in general loopuri trase din inregistrari vechi cu ceva elemente adaugate. Nu stiu cat e de necesar un chitarist intr-un context hip hop dar daca vrei un dialog intre rapper si chitara mai mult ca sigur poate iesi ceva demential de misto. Mai poti lua drept exemplu Faithless..

 

Inca unii:

 

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest pasarel

si pana la urma, partituri pentru clape aveti la chestiile de rap/hip hop? d'astea gen bitza, bone thugs & harmony?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest CristiZgarieNori

va invit sa ascultati trupa mea

 

www.myspace.com/zgarienori - pt piese

www.zgarienorii.ro - pt videoclip

 

Noi cantam un fel de rap, si avem si trupa cu instrumente.

 

cat despre acorduri la alte piese hiphop, cel mai bine cauti pe net, sunt foarte multe siteuri de tabulaturi

Link to comment
Share on other sites

Scheck it out , yo! :)

http://www.youtube.com/watch?v=RI2IyHXJo5M

beastie boys cu nenea kerry king

 

Are rapul sau hip-hopul acorduri? Si daca sunt piese pe acorduri de la astia cum ajungi la acorduri,ca ei numai vb :) .Stiu ca e o intrebare stupida dar in fine.

 

Nu , nu are acorduri.....se bazeaza pe ritm si pe sample-uri.....acordurile folosite sunt cele caracteristice genului muzical din care sunt imprumutate......

 

Si cand apar chitaristi ,instrumentisti e vorba deja de combinatii de rap sau hip hop cu altceva

Link to comment
Share on other sites

instrumentalul melodiilor rap poate fi cantat pe instrumente de instrumentisti si se cheama tot Rap. Daca stai si asculti o melodie ai sa vezi ca nu este vorba decat de instrumente de percutie+bass(in mare parte), clape, chitara si un eventual alte instrumente. Nu este o muzica cum este house-ul unde totul este facut cu un sintetizator si un sequencer.

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

instrumentalul melodiilor rap poate fi cantat pe instrumente de instrumentisti si se cheama tot Rap.

 

Se poate dar nu este obligatoriu.....chiar asta e ideea ....nu trebuie sa stii nici macar o nota muzicala.....

Se folosesc "negative", care de obicei sunt formate din sample-uri din alte piese pe un ritm

de exemplu "can i kick it" de la a tribe called quest foloseste un sample dintr-o piesa a lui lou reed.....sau piesa aia celebra de la vanilla ice e de fapt "under pressure" de la queen

asta era ideea initial......

Nu pot sa cred cate randuri am ocupat vb despre asta :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.