www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Fender


malex
 Share

Recommended Posts

Intreb aici pentru ca mi se pare cel mai potrivit loc.

Cate sabloane de pickguard de Stratocaster au existat in istoria Fender? Ma refer la numarul de suruburi, pozitionarea lor, forma placii, grosime, poate chiar numarul de straturi. Care din aceste sabloane au fost mostenite de catre linia actuala de chitare Squier? (in special Standard, Affinity, Bullet, Classic vibe)

Desi e lunga si suna stupid, e o intrebare serioasa si astept o lamurire competenta inainte sa comand pe net un pickguard pentru chitara mea, pentru ca mi-as dori sa se si potriveasca (daca nu la gauri, macar la neck pocket si bridge)

Link to comment
Share on other sites

Intreb aici pentru ca mi se pare cel mai potrivit loc.

Cate sabloane de pickguard de Stratocaster au existat in istoria Fender? Ma refer la numarul de suruburi, pozitionarea lor, forma placii, grosime, poate chiar numarul de straturi. Care din aceste sabloane au fost mostenite de catre linia actuala de chitare Squier? (in special Standard, Affinity, Bullet, Classic vibe)

Desi e lunga si suna stupid, e o intrebare serioasa si astept o lamurire competenta inainte sa comand pe net un pickguard pentru chitara mea, pentru ca mi-as dori sa se si potriveasca (daca nu la gauri, macar la neck pocket si bridge)

 

asta e o istorie intreaga, dar pe scurt, la fender stratocaster, exista, in principiu, 2 tipuri de pickguard: 1 ply in 8 suruburi de culoare gold anodized si alb (anii 50) si 3 play in 11 suruburi, cu diverse variatii de culori: alb, mint green si tortoise shell (anii 60), pana prin 1975, apoi 3ply/11 surub. de culoare neagra. dupa 1981 mai apare si 2 ply/11surub. sidefata. de mentionat ca, chiar daca au 11 suruburi, la stratocasterele vintage, fata de cele moderne, difera pozitia gaurilor pt. suruburi. actualmente, largindu-se gama de modele stratocaster (configuratie: SSS, HSS, HSH+diversitate de culori si nr. de straturi-parchment, white si black motto, etc.), toate pickguard-urile se pot gasi in catalogul de accesorii fender/squier.

Edited by StratMan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest psihotronic

ma pot lauda cu un deluxe roadhouse stratocaster din 2007?

mexicanca...

cam ce ar putea spune un cunoscator despre aceste chitare?

cu siguranta suna frumos la orice gen as folosi-o.

Link to comment
Share on other sites

ma pot lauda cu un deluxe roadhouse stratocaster din 2007?

mexicanca...

cam ce ar putea spune un cunoscator despre aceste chitare?

cu siguranta suna frumos la orice gen as folosi-o.

 

Dupa parerea mea este una din cele mai bune stratocastere din categoria lui de pret. Exemplarele probate de mine erau ingrijit lucrate, griful tastat bine, sunetul chitarii la rece bun, amplificat ok - depinde mult de preferintele fiecaruia in materie de doze. Singurul lucru care nu mi-a placut au fost cheile de acordaj si pickguardul maro, eu prefer cheile tip vintage si pickguardul orice alta culoare decat tortoise shell.

Link to comment
Share on other sites

Guest psihotronic

ha ha!

merci blackthorn,oricum primul lucru care l-am facut a fost sa-i pun masca alba!

in privinta tunners-urilor -astea-si fac treaba,sunt stabile comparativ cu ce-am putut vedea pe un tele standard/mim.

eu sincer nu prea iubesc tremolo bridge-ul.

nu se poate folosi fara a distuge acordajul.si saddles-urile au ramasfara crom dupa vo 3 luni.

primul lucru care-l schimb in viitor!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Si eu sunt indragostit iremediabil de strat...Am avut gibsoane o gramada inclusiv custom shopuri insa fara sunetul de strat nu am acelasi somn noaptea...

 

some pics with my 66 strat custom shop (chitara care face deja anul in posesia mea....pt cine ma cunoaste le schimb cam des :rulez: )

post-2355-0-23336400-1330180241_thumb.jpg

post-2355-0-61145600-1330180249_thumb.jpg

post-2355-0-31403700-1330180517_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

VA CER PARERI SI SUGESTII ...DE CE NU AJUTORUL...

Am cumparat ieri aceasta chitara, dupa ce 10 ani am tot cumparat- schimbat chitari ieftine, mi-am permis o "ultima escapada" de 30 de mil., eu ,personal, fiind de-acuma trecut bine de 40 de ani.

http://forums.rgc.ro/topic/67078-fender-stratocaster-usa/page__hl__fender+forum__fromsearch__1

vanzatorul a facut toate referirile care trebuie numai ca am constatat ca , dupa mine, iar m-ai trebui niste puneri la punct.

1. Intai! ce chitara e de fapt...cum o gasesc dupa serial?...

2.Griful a fost retastat insa i s-a luat putin din grosime si e in mare parte ramas cu locuri nelacuite care sunt inestetice si nu "aluneca" mana...(a se vedea in poze)...mai pot face ceva, ce spuneti? Se mai poate lacui ?

3.Ii lipseste de la switch bucatica de plastic alb si i-ar trebui niste capacele schimbate la potentiometre...poate negre...cum i-ar sata oare mai bine?

4.Cu ce sa-i intretin corpul si griful , ultimul fiind maple?

5. Ce ziceti de bridge, e cel original?

6.De unde pot procura capacele la potentiometre si la switch?Se gasesc second hand?

7.Ce spuneti de doza Kinman?

8. Ce alte recomaandari imi faceti pentru a imbatrini frumos langa aceasta "doamna"?

Chitara e bine setata, suna bine, are, zic eu, dupa modesta mea parere, cam ce-i trebuie.Insa sunt amator si...bine-ar fi sa mai fiu sfatuit.

9.Cum dau de Eugen Cretu ca sa continuie, eventual, setingul si lacuirea grifului?

 

Va multumesc...si sa nu uit, dupa ce am tinut in mana chitari de tot felul, m-am reintors , acasa, in familia Fender stratocaster, cu multa bucurie si foarte impacat.

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

VA CER PARERI SI SUGESTII ...DE CE NU AJUTORUL...

Am cumparat ieri aceasta chitara, dupa ce 10 ani am tot cumparat- schimbat chitari ieftine, mi-am permis o "ultima escapada" de 30 de mil., eu ,personal, fiind de-acuma trecut bine de 40 de ani.

http://forums.rgc.ro...__fromsearch__1

vanzatorul a facut toate referirile care trebuie numai ca am constatat ca , dupa mine, iar m-ai trebui niste puneri la punct.

1. Intai! ce chitara e de fapt...cum o gasesc dupa serial?...

2.Griful a fost retastat insa i s-a luat putin din grosime si e in mare parte ramas cu locuri nelacuite care sunt inestetice si nu "aluneca" mana...(a se vedea in poze)...mai pot face ceva, ce spuneti? Se mai poate lacui ?

3.Ii lipseste de la switch bucatica de plastic alb si i-ar trebui niste capacele schimbate la potentiometre...poate negre...cum i-ar sata oare mai bine?

4.Cu ce sa-i intretin corpul si griful , ultimul fiind maple?

5. Ce ziceti de bridge, e cel original?

6.De unde pot procura capacele la potentiometre si la switch?Se gasesc second hand?

7.Ce spuneti de doza Kinman?

8. Ce alte recomaandari imi faceti pentru a imbatrini frumos langa aceasta "doamna"?

Chitara e bine setata, suna bine, are, zic eu, dupa modesta mea parere, cam ce-i trebuie.Insa sunt amator si...bine-ar fi sa mai fiu sfatuit.

9.Cum dau de Eugen Cretu ca sa continuie, eventual, setingul si lacuirea grifului?

 

Va multumesc...si sa nu uit, dupa ce am tinut in mana chitari de tot felul, m-am reintors , acasa, in familia Fender stratocaster, cu multa bucurie si foarte impacat.

 

1. http://www.fender.co...product-dating/

2. pentru unii e chiar invers, daca e lacuit aluneca mai prost. se poate re-lacui dar pentru o treaba de calitate e nevoie de $$$

3. se gaseste. ramane la latitudinea ta sa decizi ce culoare se potriveste mai bine

4. Body-ul cu un polish ce se cumpara de la un Guitarshop sau MCMusic si griful la fel . Fretboard-urile Maple nu se dau cu ulei de lamaie.

5. E original

6. Se gasesc dar nu stiu unde. Incearca si pe forum...

7. Eu personal nu am cantat pe ele dar incearca sa nu te iei dupa parerile altora prea mult. Fiecare aude diferit. Unuia poate sa ii placa, altu le uraste, si tot asa. Nu exista "cea mai buna doza", "cel mai bun amp" , "cel mai bun sound" . Experimenteaza singur.

8. cant-o!

9. nu stiu

 

sa o stapanesti sanatos

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

VA CER PARERI SI SUGESTII ...DE CE NU AJUTORUL...

Am cumparat ieri aceasta chitara, dupa ce 10 ani am tot cumparat- schimbat chitari ieftine, mi-am permis o "ultima escapada" de 30 de mil., eu ,personal, fiind de-acuma trecut bine de 40 de ani.

http://forums.rgc.ro...__fromsearch__1

vanzatorul a facut toate referirile care trebuie numai ca am constatat ca , dupa mine, iar m-ai trebui niste puneri la punct.

1. Intai! ce chitara e de fapt...cum o gasesc dupa serial?...

2.Griful a fost retastat insa i s-a luat putin din grosime si e in mare parte ramas cu locuri nelacuite care sunt inestetice si nu "aluneca" mana...(a se vedea in poze)...mai pot face ceva, ce spuneti? Se mai poate lacui ?

3.Ii lipseste de la switch bucatica de plastic alb si i-ar trebui niste capacele schimbate la potentiometre...poate negre...cum i-ar sata oare mai bine?

4.Cu ce sa-i intretin corpul si griful , ultimul fiind maple?

5. Ce ziceti de bridge, e cel original?

6.De unde pot procura capacele la potentiometre si la switch?Se gasesc second hand?

7.Ce spuneti de doza Kinman?

8. Ce alte recomaandari imi faceti pentru a imbatrini frumos langa aceasta "doamna"?

Chitara e bine setata, suna bine, are, zic eu, dupa modesta mea parere, cam ce-i trebuie.Insa sunt amator si...bine-ar fi sa mai fiu sfatuit.

9.Cum dau de Eugen Cretu ca sa continuie, eventual, setingul si lacuirea grifului?

 

Va multumesc...si sa nu uit, dupa ce am tinut in mana chitari de tot felul, m-am reintors , acasa, in familia Fender stratocaster, cu multa bucurie si foarte impacat.

 

Uite-l pe Eugen : http://forums.rgc.ro/user/13221-eugenro2001/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Specificatii:

 

- Body: hand selected lightweight premium ash

- Neck: 1-piece maple (mid soft '50s soft V back shape)

- Finish: nitrocellulose lacquer

- Radius: 9.5"

- Frets: 6105

- Hardware: nickel

- Bridge: vintage with brass saddles

- Pickups: vintage '50s Tele

- Controls: volume, tone

- Wiring: custom modern tele

- Color: nocaster blonde

 

 

 

Mai multe detalii aici:

https://ne1.wpc.edgecastcdn.net/00077D/fender/images/2013/customshop/retired-models/models/2011-53-Tele-large.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Fiindca tocmai am aflat ca nu-mi mai pot aduce chitara din USA din cauza taxelor(cine stie de USACG/Musikraft/MJT), as dori sa-i intreb pe marii intelepti in ale Stratocasterului care sunt cele mai bune Stratocastere(exceptand Custom Shop) si de ce. Cu alte cuvinte, se merita sa-mi iau un American Vintage sau obtin aceeasi chestie daca upgradez un Mexican? Orice recomandari sunt bine venite, plus si parerea voastra in legatura cu care e cel mai bun Strat. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

de la fender american deluxe, american vintage, eric johnson...din punctul meu de vedere cu accent pe EJ, probabil ce mai misto "de serie", desi vine cu un radius atipic strat-ului

 

la astea e mai atent selectionat lemnul decat la american standard, dar pot gasi si standard american sa sune f bine. numai vezi ca sunt multe de luat in calcul, care tin si de preferinte, si care fac diferentele inclusiv si ca valoare, cum ar fi nr de taste, felul tastelor, profilul gatului, radius, tipul bridge-ului, pickup routing-ul, finisaj...full nitro nu prea cred ca gasesti decat la custom shop...nu stiu la EJ. chiar si american vintage nu e finisat cu nitro decat la suprafata parca.

 

dar ca regula, poate cu mici exceptii nord americanele suna peste sud-americane

 

eu am un cs care suna "out of this world", dar si un american deluxe care suna tzatza de matza, in categoria custom shop, dar poate am avut noroc cu asta din urma, dar la finisare nu se compara...spun ca suna la rece, ca la componente gen doze, poturi samd poti oricand sa faci modificari

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Sunt aproape 100% de acord cu barbarossa, am avut sau macar probat/cantat pe cam toate modelele de Fender, de la Squier Bullet pana la Master Built. Poti sa gasesti si la modele ieftine modele foarte reusite, eu am avut surprize placute cu un Squier Classic Vibe, un mexican Baja Telecaster si un Higway 1. Chitari care m-au dezamagit au fost cateva American Standard si un American Deluxe. La aceste serii care sunt produse in serie mare am remarcat o inconsistenta a calitatii fabricatiei destul de ridicata, tin minte ca un prieten s-a chinuit cu un Deluxe in toate felurile sa o faca sa sune si sa aibe un setup decent si a sfarsit prin a o vinde. Dupa si-a luat alta, dar cu corp ash si tastiera maple care este extrem de reusita. Ambele sun fabricate in 2008-2009, deci ...

 

La seriile superioare - Artist si American Vintage nu am vazut asa de multe probleme, cele mai multe au fost cele legate de radiusul foarte mic, care nu te lasa sa faci un setup cu actiune foarte joasa, dar totusi nu era nimic foarte grav.

Link to comment
Share on other sites

Credeam ca toate Americanele au finish-ul 100% nitro. Si mi-as cam dori asa chitara, care sa "imbatraneasca" cu mine :) Problema la mine e ca am maini mici si cant cu thumb over the top, deci imi trebuie un neck width micut. Si mai fac pe cat pot bend-uri de 2 tonuri. Si aici nu stiu cat m-ar incurca un radius de 7.25.

 

Am auzit si eu doar lucruri bune despre EJ, de la corp pana la doze.

Link to comment
Share on other sites

EJ este cel mai misto strat de serie (cel putin din ce am pipait pana acum) si este imediat ca si calitate si dotare sub Custom Shop. La fel ca si seria American Vintage are lac poly direct pe corp pentru a sigila lemnul si peste lac nitro. Toate materialele sunt de top, dozele sunt geniale (cel mai misto doze din Artist Series, dupa probabil ar fi John Mayer - asta dupa gustul meu). Cele mai proaste doze de la Fender mi se par Hot Noiseless, chiar mai proaste decat cele de pe Mexican Standard, stiu ca Jeff Beck nu e de acord cu mine, dar asta e ...

Edited by Blackthorn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.