www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Gibson


malex
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
GIBSON LES PAUL HISTORIC 58

GIBSON LES PAUL STANDARD (apropo este de vinzare)

GIBSON LES PAUL CUSTOM SG, 3P (este al unui coleg de trupa)

:) RGC

 

First of all... I hate you :) ...neah...just kiddin'..super chitare :D

Gibson Les Paul Custom SG
..mi se pare ca lui Les Paul i-a displacut forma SG-ului(plus ca Gibson a modificat forma chitarii fara stirea lui) si de aceea nu si-a dorit ca si aceasta chitara sa-i poarta numele ...intrebarea e: exista totusi "Les Paul SG", sau defapt e numai "SG"?

 

:)

Edited by GrP
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
First of all... I hate you :) ...neah...just kiddin'..super chitare :)

..mi se pare ca lui Les Paul i-a displacut forma SG-ului(plus ca Gibson a modificat forma chitarii fara stirea lui) si de aceea nu si-a dorit ca si aceasta chitara sa-i poarta numele ...intrebarea e: exista totusi "Les Paul SG", sau defapt e numai "SG"?

 

:)

 

Exista asa-numitele SG - Les Paul, care sunt nimic altceva decat SG-uri normale, dar care au placutele de la truss-rod inscriptionate cu "Les Paul", placute ramase in stoc si care era pacat sa fie aruncate la gunoi... :D Mai multe despre asta, aici.

Link to comment
Share on other sites

Ia,luati o poza cu clasicul meu,an de fabricatie 1992,chitara asta o vedeti mai rar in Romania,ea sta de obicei la Budapesta,mai cant cu o trupa de smooth jazz acolo,si din perioada zapezilor de acu 2 ierni am dus acolo Twin reverbul si LP-ul asta,daca merg cu trenul sa nu carabanesc scule dupa mine.

post-690-1208810817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ia,luati o poza cu clasicul meu,an de fabricatie 1992,chitara asta o vedeti mai rar in Romania,ea sta de obicei la Budapesta,mai cant cu o trupa de smooth jazz acolo,si din perioada zapezilor de acu 2 ierni am dus acolo Twin reverbul si LP-ul asta,daca merg cu trenul sa nu carabanesc scule dupa mine.

 

hehe,a fost foarte smooth asta cu jazzul, cu les paul si steag sudist pe fundal :)

Link to comment
Share on other sites

Exista asa-numitele SG - Les Paul, care sunt nimic altceva decat SG-uri normale, dar care au placutele de la truss-rod inscriptionate cu "Les Paul", placute ramase in stoc si care era pacat sa fie aruncate la gunoi... :D Mai multe despre asta, aici.

 

Noah mi scuzi, am gresit :) ...dar totusi am avut si eu o farama de dreptate... :)

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hai salut. Oameni buni m-am hotarat sa ma trec de pe Fender pe Gibson, insa nu stiu ce sa caut la chitara cand o cumpar.

Care e diferenta dintre Clasic, studio si standard? sau 50' si 60' neck?

Eu dispun cam de 2000 dolari si vreau sa vb cu cineva sa-mi aduca din US nu stiu ce model sa-mi iau.

Mersi de ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Hai salut. Oameni buni m-am hotarat sa ma trec de pe Fender pe Gibson, insa nu stiu ce sa caut la chitara cand o cumpar.

Care e diferenta dintre Clasic, studio si standard? sau 50' si 60' neck?

Eu dispun cam de 2000 dolari si vreau sa vb cu cineva sa-mi aduca din US nu stiu ce model sa-mi iau.

Mersi de ajutor!

 

Cel mai rentabil si mai aproape de reteta originala ar fi Les Paul Standard Faded 50's neck care e in jur de 1800$ in US.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai rentabil si mai aproape de reteta originala ar fi Les Paul Standard Faded 50's neck care e in jur de 1800$ in US.

 

Caveat emptor - eu am vazut chitara asta langa surorile ei mai scumpe, si mi-am dat seama repede ca daca as cumpara-o, mi-ar parea rau imediat ce as iesi din magazin.

Link to comment
Share on other sites

Caveat emptor - eu am vazut chitara asta langa surorile ei mai scumpe, si mi-am dat seama repede ca daca as cumpara-o, mi-ar parea rau imediat ce as iesi din magazin.

 

Eu am cantat pe chitara asta si mi-a placut foarte mult. Am probat si surioara mai scumpa si nu mi s-a parut cu nimic mai buna la capitolul sunet sau setup ci dimpotriva. Treaba cu finisajul mat (faded) ori iti place ori nu iti place. Am avut un Fender Highway cu finisaj genul asta si nu mi-a placut la inceput, cu timpul am ajuns sa il apreciez mult mai mult decat finisajele pe baza de polyester. Daca ai ocazia probeaza una si s-ar putea sa ramai surprins de cum suna comparativ cu cele putin mai scumpe (fara a vorbi aici de Custom Shop care sunt cu totul altceva). Rares Totu poate sa iti confirme sau infirme ce am spus eu. Mie mi se pare chitara cu un raport pret-calitate-dotari foarte bun de la Gibson.

Link to comment
Share on other sites

Da, pareri si pareri, asta era ideea. Daca cumperi pe nevazute (presupun ca e cazul aici) cred ca trebuie sa stii clar in ce te bagi. Chitara arata un pic altfel in realitate fatza de pozele de pe musiciansfriend sau altele; eu am vrut chiar mult sa-mi placa dar nu s-a putut.

Dar dupa parerea mea, nu asa trebuie sa arate un Les Paul, fie el nou sau vintage. Treaba cu faded pentru mine a devenit atunci doar o eticheta mare aplicata pe chitara: "we tried to make this one cheaper so that you can afford it". Asta e.

Dupa review-urile de la Harmony Central, se pare ca foarte multi oameni gandesc altfel insa!

 

P.S.: Blackthorn, poate nu am fost destul de clar, dar mi s-a parut ca e evident din ce am scris ca am incercat-o, dimpreuna cu inca alte multe modele Gibson.

 

P.P.S.: Alexandy, SG? Un SG Standard cinstit e mai ieftin decat un Les Paul Studio. Sau doar Les Pauls? Mai bine itzi iei un Marauder, daca tot vii de la Fender :)

Edited by /dev/null
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

am in program un Flying V faded http://www.thomann.de/de/gibson_flying_v_f...c896bd5720a5d7e in viitor, ce ziceti despre el, are cineva de pe forum? e un caz clasic de "el cheapo"? :) adica daca numai 300 de euro din pret e "Gibson"-ul de pe headstock si in rest e varza..

 

pare destul de ok din ce am vazut si am auzit pe youtube.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

sigur ca da. prima este un Les Paul Classic Billion Gold din 1994 modificata cu doze Burstbucker 1 si 2, pe numele ei Dih'Or (still working on that, not that it's smelly or something :)) iar cea de-a doua este un Les Paul Classic Plus Heritage Cherry Sunburst din 1993 modificat cu doze Seymour Duncan Alnico Pro 2, CTS si bridge KTS titanium, pe numele ei Cheriff

:)

 

@baumwolle> mersi! U2 :)

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 2 months later...

se pare ca te-ai razgandit destul de repede !

http://forums.rgc.ro.../79089-chitare/

chitara care vreau s-o achizitionez costa peste 3000 euro si nu am de ales.Daca voi face rost de bani din alte surse sau vanzand numai o parte din chitare restul le voi retrage de la vanzare, nu ca justificare ci ca sa-ti satisfac curiozitatea sau nelamurirea. Numai bine
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutare, sunt proaspat posesor de Les Paul Custom, chitara este facuta in 86 si are doze Pat.No.2,737,842, aprox 7,5k rezistenta, ideea e ca la volume mari si gain mare incep sa faca microfonie, am studiat putin treaba asta pe alte forumuri si cica ar fi normal la dozele astea nefiind fully waxpotted. Intrebarea ar fi daca merita facut waxpotting sau nu, dozele suna superb dar am inteles ca ermetizandu-le cu ceara isi mai pierd din calitatea sunetului. Astept si alte opinii de la posesori de les paul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am inteles ca ermetizandu-le cu ceara isi mai pierd din calitatea sunetului.

E logic: ceara sufocă înfășurările și electronii nu se pot mișca la fel de liber. Se știe că libertatea electronilor e esențială pentru un sunet de calitate. La fel și cu lămpile: e mult mai ușor să mergi prin vid decât să faci slalom printre cristalele de siliciu din tranzistori.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare, sunt proaspat posesor de Les Paul Custom, chitara este facuta in 86 si are doze Pat.No.2,737,842, aprox 7,5k rezistenta, ideea e ca la volume mari si gain mare incep sa faca microfonie, am studiat putin treaba asta pe alte forumuri si cica ar fi normal la dozele astea nefiind fully waxpotted. Intrebarea ar fi daca merita facut waxpotting sau nu, dozele suna superb dar am inteles ca ermetizandu-le cu ceara isi mai pierd din calitatea sunetului. Astept si alte opinii de la posesori de les paul.

in primul rand, s-o stapanesti sanatos, s-o canti vesel si sa te bucuri de ea! in ceea ce priveste dozele, parerea mea este sa nu te atingi de ele, ci sa le schimbi, eventual, cu unele care crezi ca-ti plac.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.