www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Procesor Efecte


Guest Gold
 Share

Recommended Posts

As vrea sa imi cumpar un procesor de efecte dar, ca de obicei, bugetul ma trage in jos. Asa ca as vrea ceva bunisor, neaparat cateva efecte de distors (dar si altele) si, de asemenea, neaparat simulator de cabinet si amp, si cu iesire de casti. ceva mai ieftin please...recomandari?

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa imi cumpar un procesor de efecte dar, ca de obicei, bugetul ma trage in jos. Asa ca as vrea ceva bunisor, neaparat cateva efecte de distors (dar si altele) si, de asemenea, neaparat simulator de cabinet si amp, si cu iesire de casti. ceva mai ieftin please...recomandari?

 

Boss GT-6,are tot ce-ti doresti.

super oferta :275 euro.

post-428-1182316771_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ca sa nu ami deschid alt topic recomandati-mi si un amp mai bun dar si mai ieftin. si fara chestii gen 1000 de W caci este pentru repetat in apartament, si nu vreau sa ma dea vecinii afara :))

Link to comment
Share on other sites

ca sa nu ami deschid alt topic recomandati-mi si un amp mai bun dar si mai ieftin. si fara chestii gen 1000 de W caci este pentru repetat in apartament, si nu vreau sa ma dea vecinii afara :))

 

Cati bani ai?

Am un amic care isi vinde Proc, statie, loopstation, chitara electrica, chita e-acustica...

 

Scule de calitate.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa imi cumpar un procesor de efecte dar, ca de obicei, bugetul ma trage in jos. Asa ca as vrea ceva bunisor, neaparat cateva efecte de distors (dar si altele) si, de asemenea, neaparat simulator de cabinet si amp, si cu iesire de casti. ceva mai ieftin please...recomandari?

Alesis Quadraverb GT, scula profesionala, de rack, are tot ce vrei (mai putin iesire de casti), stare perfecta, la 7 mil. 0740924654/0727033481. :)

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa imi cumpar un procesor de efecte dar, ca de obicei, bugetul ma trage in jos. Asa ca as vrea ceva bunisor, neaparat cateva efecte de distors (dar si altele) si, de asemenea, neaparat simulator de cabinet si amp, si cu iesire de casti. ceva mai ieftin please...recomandari?

 

Zoom 606

300 RON

Link to comment
Share on other sites

ma gandeam la un line 6 pod 2. cum merge distortion-ul pe acest procesor? vreau un distorsion cat mai suparat posibil :)

Link to comment
Share on other sites

ma gandeam la un line 6 pod 2. cum merge distortion-ul pe acest procesor? vreau un distorsion cat mai suparat posibil :)

 

Iti tre lampi pt asa ceva, daca nu, suna f sintetic, suna a sarma...oricum..la pretul ala va suna ca drujba, sunetul nu va avea claritate...nu se va simti f tare o nota pusa aiuria(de ex in solo nu iti vei da seama daca gresesti), si iti va afecta serios progresul.

 

Bafta in cautarea "sunetului dorit"..:)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

GrP ai ascultat Pod2 ? Din ce scrii acolo mi se pare ca nu.

Line6 a avut intotdeauna modelari destul de reusite. Poate nu identice cu realitatea dar convingatoare. Umba vorba ca podurile vechi suna mai bine decat cele de generatie mai noua.

Probabil ca nu se compara cu un amp serios (d-ala cu lampi de care zici) dar asa ceva e de cel putin 3 ori mai scump (si mai greu si mai putin versatil si mai mai mai).

Sa stai relaxat ca s-au tras albume pe banda rulanta cu pod-uri si alte minuni d-astea digitale.

Link to comment
Share on other sites

GrP ai ascultat Pod2 ? Din ce scrii acolo mi se pare ca nu.

Line6 a avut intotdeauna modelari destul de reusite. Poate nu identice cu realitatea dar convingatoare. Umba vorba ca podurile vechi suna mai bine decat cele de generatie mai noua.

Probabil ca nu se compara cu un amp serios (d-ala cu lampi de care zici) dar asa ceva e de cel putin 3 ori mai scump (si mai greu si mai putin versatil si mai mai mai).

Sa stai relaxat ca s-au tras albume pe banda rulanta cu pod-uri si alte minuni d-astea digitale.

 

Scuzele mele.... :) numa akm am observat k mi-am sters din greseala o parte din post...defapt am sters prea mult din post, si ce nu era de sters...

 

In acea parte scria ca nu prea cunosc toate procesoarele de pret mic, insa majoritatea(cele pe care le-am auzit eu) sunau asa...

 

Intradevar am auzit ca Pod-urile is peste nivelul altor procesoare de acelasi pret...si intradevar...in cazul lipsei de bani: no comment, si eu am procedat la fel(mi-am luat proc ieftin)

 

Insa omu spunea la inceput ca vrea ceva cu distors cat mai suparat...daca bagi din procesor distors f suparat, nu va suna clar, nu se vor auzi notele klumea, ca pe un amp pe lampi(mentionez din nou "no comment" in cazul lipsei cash-ului), insa la un ton "mai putin suparat" va suna bine si cu proc ieftin...

 

Si ce-i drept(am uitat sa mentionez) conteaza ff mult si chitara, respectiv doza folosita...pe un Jackson JS 20(de care am eu, insa eu i-am bagat SD JB in neck) sigur nu vor suna clar notele cu un istors suparat, mai mult va aparea si o microfonie deranjanta... :)

 

Imi cer inca o data scuze pentru o eventuala neintelegere, pentru ca mi-am bagat nasul unde nu-mi fierbe oala...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Cati bani ai?

Am un amic care isi vinde Proc, statie, loopstation, chitara electrica, chita e-acustica...

 

Scule de calitate.

 

ce e-acustica are?

 

on topic: procesoare ce le recomand: zoom g2, ca are drum machine, pod ca e cel mai bun din ce e mai ieftin, sau mai pui bani si iti iei tonelabul lui lukeblue, care e si mai ok, zic eu si peste podxt, gt8 si alte asemenea

Link to comment
Share on other sites

Scuzele mele.... :) numa akm am observat k mi-am sters din greseala o parte din post...defapt am sters prea mult din post, si ce nu era de sters...

 

In acea parte scria ca nu prea cunosc toate procesoarele de pret mic, insa majoritatea(cele pe care le-am auzit eu) sunau asa...

 

Intradevar am auzit ca Pod-urile is peste nivelul altor procesoare de acelasi pret...si intradevar...in cazul lipsei de bani: no comment, si eu am procedat la fel(mi-am luat proc ieftin)

 

Insa omu spunea la inceput ca vrea ceva cu distors cat mai suparat...daca bagi din procesor distors f suparat, nu va suna clar, nu se vor auzi notele klumea, ca pe un amp pe lampi(mentionez din nou "no comment" in cazul lipsei cash-ului), insa la un ton "mai putin suparat" va suna bine si cu proc ieftin...

 

Si ce-i drept(am uitat sa mentionez) conteaza ff mult si chitara, respectiv doza folosita...pe un Jackson JS 20(de care am eu, insa eu i-am bagat SD JB in neck) sigur nu vor suna clar notele cu un istors suparat, mai mult va aparea si o microfonie deranjanta... :)

 

Imi cer inca o data scuze pentru o eventuala neintelegere, pentru ca mi-am bagat nasul unde nu-mi fierbe oala...

 

:)

 

tocmai aia e ca suparaciuni scoti din aceste procesoare, cel putin pt riffaraie, sunetele de clean spre break up, light crunch a la ac dc le scoti mai greu. alea suna mai artificial.

si din proprie experienta spun ca la aceste procesoare conteaza E N O R M de mult ampliful in care le bagi. ele sigur vor suna mai bine direct in placa de sunet la inregistrare, in the mix. in amplif poti sa ai rezultate FOARTE inselatoare. poate sa sune de ***** intr-un peavey si sa sune f bine intr-un fender, sau sa sune decacat intr-un marshall pe lampi si sa sune bine intr-un hughes and kettner solid state. sau invers. TREBUIE PROBAT

asta pt ca ele functioneaza ca un preamp si faptul ca le bagi in preampul amplifului influenteaya f mult sunetul. pt rezultate adevarate recomand tech21 power engine sau un amp de keyboard cum are roland sau peavey. eu am un amplif de keyboard peavey cu egalizator si pt hi/low mid, si asta face MARE diferenta. ai fi surprins cat de bine suna. ampliful trebuie sa fie liniar si cu un spectru cat mai larg, pt a nu incurca simularile de amp si boxa din proc.

pt a evita nervi si cheltuieli inutile recomand ca in momentul in care te decizi asupra proc-ului sa studiezi si sa te documentezi mult in privinta ampului cu care se pupa cel mai bine acest procesor.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Sau il bagi in niste boxe HI-FI active si gata, se aude ca in mixer.

ampliful trebuie sa fie liniar si cu un spectru cat mai larg, pt a nu incurca simularile de amp si boxa din proc.

Pe canalul clean ampurile Solid State nu sunt destul de transparente? Pentru unele procesoare se poate dezactiva cabsim-ul, in cazul in care utilizatorului prefera sunetul cab-ului "real". In cazul asta procesorul functioneaza chiar ca preamp. Daca ampul are si effects loop il bagi inainte de poweramp daca nu-i destul de liniar preamplificatorul.... amplificatorului.

Ce de amplificatoare :) Incepem sa deviem de la subiect.

Cu POD-ul zic ca-ti faci treaba; gasesti pe situl oficial sunete si demo video.

Link to comment
Share on other sites

pai oricum il poti folosi numai in canalul clean. care poate fi mai mult sau mai putin tansparent, insa niciodata perfect transparent.

cel mai transparent este un amp de keyboard.

chestia cu scoaterea cabsimului pt mine nu a functionat niciodata. poate daca ai un cab merge, dar pt un simplu combo cu o boxa de 8/10/12" suna ca dracu fara simularea aia. adica pt mine asa a fost

Link to comment
Share on other sites

deci pot sa scot din pod 2.0 direct in niste boxe active? pentru sunet live, procesat?

si tot nu am inteles...din pod 2.0 scot un distors destul de bun sau nu? :|

again..please excuse my noob questions

Edited by Gold
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.