www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cristi Grosmann - lutier sau tamplar?


Costi Danu
 Share

Recommended Posts

Va salut !

 

Am un prieten care si-a facut o chitara custom la Grosmann si spune ca e multumit de ea. A costat cam 2000 EUR. Din cate stiu, parca si Manolovici era endorser Grosmann. Nu cunosc daca mai este. Am citit pe forum diverse pareri pro si contra, unii spun ca face treaba buna dar pentru persoanele de notorietate, altii spun ca e tepar. Avand in vedere ca m-ar interesa o chitara custom si vreau sa urmaresc indeaproape evolutia acesteia, merita incercarea? Este vorba totusi despre o suma substantiala.

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am avut vreo 5-6 chitare facute de Grosmann. Una nu excela (acela l-am cumparat de aici de pe forum, nu a fost comandata de catre mine), insa restul au fost lucrate excelent. Am fost multumit atat de chitare, cat si de colaborarea cu Cristi Grosu. In timp le am vandut mi-am cam schimbat stilul muzical, Varsta probabil.:) Pot sa-l recomand , insa chiar nu stiu daca mai face chitare. 

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut mai demult o chitara facuta de el pe care am vandut-o intre timp. Am comunicat destul de ok cu omul. Mi-a fost foarte greu sa vand chitara, mi-a luat aproape 2 ani si am vandut-o pe reverb pana la urma la sub jumatate din banii.

Calitativ era ok instrumentul dar comparativ cu instrumentele actuale ( Gibson R9 si Fender custom 60's strat ) nu se apropie nici la 10%. 

La 2k iti recomand sa mai faci ceva economii si sa te reorientezi spre un used boutique guitar... au fost de-a lungul timpului multe intrumente bune pe aici. 

 

 

Edited by AlexCiortan
Link to comment
Share on other sites

Am decis sa imi cumpar o Yamaha Pacifica 611, pe care sa o retastez cu taste din otel inoxidabil. Ies mult mai ieftin si chitara are componente de calitate: cordar fix cu pastile Tusq, nut Tusq, cheite autoblocante Grover si doze Seymour Duncan.

Ies mult mai ieftin, configuratia imi place si am auzit ca Yamaha sunt chitare de calitate.

Va multumesc pentru idei !

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut exact modelul ala, e lucrata frumos, specificatii bune, sunetul in schimb nu m-a inspirat deloc. Mi s-a parut ca si o Pacifica 112 pe care s-au pus componente mai de calitate si atat, si tind sa cred ca fix asta era (nu ad literam, dar in general aceeasi calitate, dar cu hardware si electronica mai scumpe). A nu se intelege ca recomand cealalta alternativa. Nu am vazut nimic din ce a facut Cristi Grosu in ultimii ani, asa ca nu pot aprecia in nici un fel chitarile pe care le face. Povestile din antichitate nu stiu daca isi mai au rostul, dar daca cineva a avut instrumente construite de el in ultimii 5-10 ani cred ca aceia ar trebui sa isi dea cu parerea.

Din punctul meu de vedere cea mai buna solutie este sa gasesti un instrument second hand care se apropie de ce vrei tu, eventual unul de la marii producatori consacrati sau de la constructorii boutique cunoscuti si sa il probezi daca ai posiilitatea inainte, In 2000 euro poti gasi unele instrumente excelente second hand, cu care nu te faci de ras pe nici o scena din lume. Iti trebuie doar rabdare, sa stii foarte bine ce vrei si sa stii la ce sa te uiti. Exista multi pe acest forum care cunosc excelent producatorii boutique actuali si modelele producatorilor mari, trebuie doar sa iti definesti clar necesitatile si preferintele si sa intrebi si ti se vor da variante.

Multa bafta

Edited by Blackthorn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Great advice above. Gasesti exemplare USA deja in zona aia de pret, si foarte multe optiuni Japan/Korea/altii

Nici eu nu am vazut chitari recente facute de G, ultima data am incercat o copie de michael ammott flying V si v-ul facut pentru rotting christ. Ambele erau nice, dar nu imi plac v-urile asa ca imo nu meritau.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Blackthorn said:

Eu am avut exact modelul ala, e lucrata frumos, specificatii bune, sunetul in schimb nu m-a inspirat deloc. Mi s-a parut ca si o Pacifica 112 pe care s-au pus componente mai de calitate si atat, si tind sa cred ca fix asta era (nu ad literam, dar in general aceeasi calitate, dar cu hardware si electronica mai scumpe). A nu se intelege ca recomand cealalta alternativa. Nu am vazut nimic din ce a facut Cristi Grosu in ultimii ani, asa ca nu pot aprecia in nici un fel chitarile pe care le face. Povestile din antichitate nu stiu daca isi mai au rostul, dar daca cineva a avut instrumente construite de el in ultimii 5-10 ani cred ca aceia ar trebui sa isi dea cu parerea.

Din punctul meu de vedere cea mai buna solutie este sa gasesti un instrument second hand care se apropie de ce vrei tu, eventual unul de la marii producatori consacrati sau de la constructorii boutique cunoscuti si sa il probezi daca ai posiilitatea inainte, In 2000 euro poti gasi unele instrumente excelente second hand, cu care nu te faci de ras pe nici o scena din lume. Iti trebuie doar rabdare, sa stii foarte bine ce vrei si sa stii la ce sa te uiti. Exista multi pe acest forum care cunosc excelent producatorii boutique actuali si modelele producatorilor mari, trebuie doar sa iti definesti clar necesitatile si preferintele si sa intrebi si ti se vor da variante.

Multa bafta

Am incercat-o si mi-a placut la nebunie sunetul dozei Seymour Duncan P90 din neck. Cea din bridge nu va fi folosita prea des, doar in situatii in care voi avea nevoie de gain suplimentar. Chitara pare construita bine, gatul ok.

Link to comment
Share on other sites

E bine să încerci mai multe modele fără să te uiți neapărat la specificații, dacă tot ai ocazia, nu știi niciodată de unde sare iepurele și îți pică dragă una la care nici nu te-ai aștepta, pe hârtie. Eu unul nu aș da 4000+ pe o pacifica din asta, prinzi chestii mult mai bune în vecinătatea sumei. Găsești destule chestii, inclusiv japoneze. Și aici pe forum e un rga121 japonez care poate primi un p90 format humbucker în neck care e mai ieftin decât o pacifică din aia. Mai apar gibsonuri, fendere usa, prs-uri uneori, nu cred că are rost comparația. E doar un exemplu la întâmplare.

Aș pândi un second interesant, apar din când în când.

Pe aia dai încă vreo 200 de euro minim, dacă nu mai mult, habar nu am cât ia cineva meseriaș zilele astea să lucreze cu inox, poate 350-400, iar setup, alt praguș și ce mai implică, nu ai nicio garanție că îți va conveni lucrarea la final și chiar dacă e beton ai ajuns deja la un prag de preț sensibil mai mare, unde poate găsești de-a gata ceva cu mult mai bun. Iar dacă vezi că nu-i chiar de tine pe urmă, mult noroc să recuperezi ce-ai băgat în ea când o vinzi 🙂

PS - de ce nu încerci și o 311, e aceeași configurație și s-ar putea să fie exact la fel atât cât de interesează, doar la juma' de preț?

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 12/06/2023 at 12:50, Costi Danu said:

Am decis sa imi cumpar o Yamaha Pacifica 611, pe care sa o retastez cu taste din otel inoxidabil. Ies mult mai ieftin si chitara are componente de calitate: cordar fix cu pastile Tusq, nut Tusq, cheite autoblocante Grover si doze Seymour Duncan.

Ies mult mai ieftin, configuratia imi place si am auzit ca Yamaha sunt chitare de calitate.

Va multumesc pentru idei !

Hai ca am aterizat si eu acum. Vrei sa iti cumperi o chitara noua si sa ii faci refret cu taste de inox, sau inteleg gresit? Care ar fi avantajul pentru tine al tastelor din inox (nu sunt ironic) care sa justifice cheltuiala de cateva sute de euro pentru o chitara relativ ieftina/mid?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 08/06/2023 at 15:27, Costi Danu said:

Va salut !

 

Am un prieten care si-a facut o chitara custom la Grosmann si spune ca e multumit de ea. A costat cam 2000 EUR. Din cate stiu, parca si Manolovici era endorser Grosmann. Nu cunosc daca mai este. Am citit pe forum diverse pareri pro si contra, unii spun ca face treaba buna dar pentru persoanele de notorietate, altii spun ca e tepar. Avand in vedere ca m-ar interesa o chitara custom si vreau sa urmaresc indeaproape evolutia acesteia, merita incercarea? Este vorba totusi despre o suma substantiala.

 

Multumesc !

Salut. Daca vrei ceva custom, o chitara exact cum iti doresti, poti sa apelezi la Rici, tehnicianul de la Cargo. A facut minunatiile astea doua de la 0, nu kit-uri cumparate cum fac alti “lutieri”,  si nu am decat cuvinte de lauda… Mai exact am pus in cui mayones-ul, care a costat cat o masina… Intru rar aici, daca te intereseaza te pot pune in legatura cu el. Suna-ma si povestim, 0739468560IMG_4777.thumb.jpeg.072ff2bef942ad7b1e2acdf81d93f76a.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 29/06/2023 at 17:24, ebh said:

Hai ca am aterizat si eu acum. Vrei sa iti cumperi o chitara noua si sa ii faci refret cu taste de inox, sau inteleg gresit? Care ar fi avantajul pentru tine al tastelor din inox (nu sunt ironic) care sa justifice cheltuiala de cateva sute de euro pentru o chitara relativ ieftina/mid?

Salut. Asa este. Tastele de inox sunt imune la uzura (in majoritatea cazurilor), plus ca se simt mai bine la bend-uri. Eu le prefer.

De asemenea, faptul ca aceasta chitara este relativ ieftina/mid nu are relevanta. O chitara buna trebuie sa aiba componente de calitate, sa fie construita bine si sa aiba un setup corespunzator.

Edited by Costi Danu
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Costi Danu said:

 Tastele de inox sunt imune la uzura (in majoritatea cazurilor),

Am un Jackson fabricat in 1990. Cu taste normale. Are 33 de ani. Nici o urma de uzura pe taste. Da, sigur sunt normale si nu steel.

Daca vrei taste steel pentru ca arata bine si pentru feel si pentru ca le vrei, that's fine. Dar justificarea nu e relevanta ... cel putin nu daca nu canti intre 6 si 10 ore pe zi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

“De asemenea, faptul ca aceasta chitara este relativ ieftina/mid nu are relevanta. O chitara buna trebuie sa aiba componente de calitate, sa fie construita bine si sa aiba un setup corespunzator.”

 

LOL.

Realitatea e (dacă-i întrebi pe cei care se pricep) că o chitară sub o mie de coco rareori e fără issues. Chiar și cele de peste o mie pot avea probleme. Răzvan S. a făcut recent proba cu o Ibanez Prestige. 
Și-apoi, o chitară “bună” pentru cineva nu e deloc “bună” pentru altcineva. Faptul că tastele sunt de oțel e un avantaj pentru cineva și un dezavantaj pentru altcineva: știi, bunăoară, că tastele stainless steel uzează mai repede corzile, din cauză că sunt mult mai dure? Pentru unii nu e neapărat un avantaj.

Ș. a. m. d.

Însă ne-am îndepărtat deja mult de subiectul topicului, care era cu totul altul.

Link to comment
Share on other sites

On 16/08/2023 at 12:06, vektor said:

Am un Jackson fabricat in 1990. Cu taste normale. Are 33 de ani. Nici o urma de uzura pe taste. Da, sigur sunt normale si nu steel.

Daca vrei taste steel pentru ca arata bine si pentru feel si pentru ca le vrei, that's fine. Dar justificarea nu e relevanta ... cel putin nu daca nu canti intre 6 si 10 ore pe zi.

Vorbeam din punctul meu de vedere. Fiecare sa aleaga ce ii place.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.