www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cum se face vibrato din deget?


Guest cobain67
 Share

Recommended Posts

Guest cobain67

hello again,

mai am o intrebare.... cum se face vibrato din dege? :)

eu nu stiu sa fac numai cu vibratorul( sau cum s'o fi numind..batu ala de pe chitara)

daca e imposibil de explicat pe forum va rog sa'mi ziceti si mie inainte sa faceti voi nu stiu ce de scrie ca this topic has been blocked :glare:

Link to comment
Share on other sites

Guest cobain67
Ai vibrator? :) Da un search pe youtube.com"vibrato". Sau vezi aici:

thank you :)

 

Ai vibrator? :( Da un search pe youtube.com"vibrato". Sau vezi aici:

 

mi'a iesit si mie cu degetul :)

Link to comment
Share on other sites

hello again,

mai am o intrebare.... cum se face vibrato din dege? :)

eu nu stiu sa fac numai cu vibratorul( sau cum s'o fi numind..batu ala de pe chitara)

daca e imposibil de explicat pe forum va rog sa'mi ziceti si mie inainte sa faceti voi nu stiu ce de scrie ca this topic has been blocked :)

poti sa faci vibrato miscand degetul pe coarda stanga-dreapta, sau miscand coarda cu totul sus-jos

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
BB King are un vibrato unic (il face de la stanga la dreapta). Vezi pe aici exercitii: http://www.riffinteractive.com/rifflesson/...13/bluesscales1 Sper sa-ti iasa. :)

 

 

Eu chiar nu vad ce-i asa de unic la vibrato-ul ala. Stanga-dreapta? Arata mai mult a sus-jos. E pur si simplu vibrato-ul standard pentru corzile de metal, facut cu un singur deget. :)

Link to comment
Share on other sites

Vai (si Statriani cred) face vibrato cu o miscare circulara (elipsoidala) a degetului (combinat sus-jos, stanga-dreapta).

Cel mai expresiv.

 

:)

Asta este numit CLITORIS VIBRATO :)) !!! Semana mai mult cu vibrato de chitara clasica combinat cu vibrato de Clapton .

 

Parerea mea ( si nu numai ) e ca acest vibrato este EXTREM de INUTIL . Pt blues recomand vibrato BB King , Gary Moore ( pt blues mai nervos ) iar pt rock vibrato Malmsteen , Van Halen , Paul Gilbert .

Link to comment
Share on other sites

thank you guyz..la stanga-dreapta n'am prea inteles dar pana la uram am reusit sus-jos

super tare...mutumesc :)

in ce clasa esti?adica ce an IX , X ,XI, XII ...ce specialitate sau lic teoretic , SAM ? ...

 

Cauta la fizica ...oscilatii...coarda...(.pe net ....wikipedia.)...si vezi ce trebuie sa se intample fizic ca sa vibreze o coarda apoi ce poate schimba pitch-ul .Dupa ce ai studiat faza te pui si aplici la instrumente co corzi ... asa daca intelegi fenomenul e mai OK .

 

decat sa-ti raspunda fiecare .....

de ex.: poti sa iei chit de gat si o rotesti in aer vei avea si vibrato , poti pune chit pe jos si ai apesi gatul cu piciorul cu gain la max ,,si vei piutea vibra coardacare suna ..din cauza reactiei pozitive....etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest cobain67
in ce clasa esti?adica ce an IX , X ,XI, XII ...ce specialitate sau lic teoretic , SAM ? ...

 

Cauta la fizica ...oscilatii...coarda...(.pe net ....wikipedia.)...si vezi ce trebuie sa se intample fizic ca sa vibreze o coarda apoi ce poate schimba pitch-ul .Dupa ce ai studiat faza te pui si aplici la instrumente co corzi ... asa daca intelegi fenomenul e mai OK .

 

decat sa-ti raspunda fiecare .....

de ex.: poti sa iei chit de gat si o rotesti in aer vei avea si vibrato , poti pune chit pe jos si ai apesi gatul cu piciorul cu gain la max ,,si vei piutea vibra coardacare suna ..din cauza reactiei pozitive....etc

sunt numai in clasa a VIII-a...dar las' ca o sa cresc eu...

deci n'am profil... e un fel de clasa cu multa engleza..o ora in fiecare zi(asta'i asa zisu meu profil)

Link to comment
Share on other sites

vibrato din deget se face platind din banii mamei degeaba un profesor :) sau te poti uita pe net si scutesti niste bani pe care iti poti cumpara pene care nu se indoaie :) sau niste corzi care pot depasi temperatura soarelui fara sa se topeasca..sau o chitara care sa vina cu maini..un squier ca seamana cu fender .ce caterinca.

Link to comment
Share on other sites

Guest cobain67
vibrato din deget se face platind din banii mamei degeaba un profesor :) sau te poti uita pe net si scutesti niste bani pe care iti poti cumpara pene care nu se indoaie :) sau niste corzi care pot depasi temperatura soarelui fara sa se topeasca..sau o chitara care sa vina cu maini..un squier ca seamana cu fender .ce caterinca.

ma...omu e super tare ca prof...da' nu m'a interesat pe mine pana acuma asa ca i'am zis ca fac cu batul ala de vibrato... si nu'i dau degeaba banii mamei mele...

si corzile alea cu nu stiu ce temperatura... de unde ti'a venit ideea?! :)

tu vrei sa'mi arati acuma ca te'ai enervat pe mine ptr. ca mi'am luat alta chitara decat aia de la tine mah?! :(

Link to comment
Share on other sites

Guest cobain67
bai Squire ce acid esti frate :)

 

@topic: eu fac vibrato stinga dreapta, e foarte simplu pt mine ca am 8 ani de vioara la activ. pe scurt mina foarte libera pe grif si faci o miscare ca de pendul cu incheitura (altfel chiar nush cum sa explic)

 

bafta

am eu un var care face vioara de 14ani si banuiesc ca face bine un vibrato de vioara... pot sa ma iau dupa el ca sa invat vibrato de chitara stanga-dreapta?

Link to comment
Share on other sites

Guest cobain67
E bine sa poti sa faci vibrato si transversal si longitudinal. Cel transversal(sus-jos) e mai larg, in schimb poate doar sa ridice pitch-ul notei. Cel longitudinal(stanga-dreapta) produce o variatie mai mica a notei, dar o poate si urca si cobori.

 

mi'a zis profu' inainte sa vad ce ai postat tu aici :) ... l'am intrebat sa fie si squier multumit...

mi'era frica pana acuma sa'l intreb ce ma interesa da' defapt e de treaba... nu va mai omr de acum acu intrebari de ale mele pe niciunul :)

Link to comment
Share on other sites

mi'a zis profu' inainte sa vad ce ai postat tu aici :) ... l'am intrebat sa fie si squier multumit...

mi'era frica pana acuma sa'l intreb ce ma interesa da' defapt e de treaba... nu va mai omr de acum acu intrebari de ale mele pe niciunul :)

 

ce inseamna domle sa iti pierzi timpul

Link to comment
Share on other sites

Guest cobain67
aloo, voi astia mai noi; mai usurel cu afirmatiile grele si picante.

nu incercati sa va dati in spectacol pe net, si asa din orice ai spune pe forumul asta se poate scorni cate ceva, de fiecare data pe langa subiect.

multumesc

scuza-ti-mi offtopicul

ce'am mai facut si de data asta?!

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

Daca nu ai inteles cu se face stanga-dreapta, uita`te la un filmulet cu violonisti, sigur o sa vezi cum misca degetul rapid. O sa iti iasa pana la urma, ca orice altceva de pe chitara: practice, practice, practice. Daca vrei sa faci un vibrato mai profund, incearca cu degetul mic. Incearca, apoi sa faci benduri vibrate. faci un bend, apoi sus-jos fata de unde se afla coarda benduita.

Link to comment
Share on other sites

Guest cobain67
nu cred ca vorbea cu tine frate :)

ok, zicea de astia mai noi, sunt nou pe aici, si ma gandeam ca despre mine e vorba:)

 

Daca nu ai inteles cu se face stanga-dreapta, uita`te la un filmulet cu violonisti, sigur o sa vezi cum misca degetul rapid. O sa iti iasa pana la urma, ca orice altceva de pe chitara: practice, practice, practice. Daca vrei sa faci un vibrato mai profund, incearca cu degetul mic. Incearca, apoi sa faci benduri vibrate. faci un bend, apoi sus-jos fata de unde se afla coarda benduita.

ma pot uita la varul meu?...face vioara de 10 ani, banuiesc ca stie sa faca vibrato din ala :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cobain67

s0rin, sorry, am gresit a doua oara, se mai intampla..mai ales cand scri in graba... chiar n'ai patit'o niciodata? :)

mnah...hai ca o sa fiu mai atent data viitoare, promit (promisiunile sunt facute ca sa fie incalcate) :)

stiu ca face vioara cam de cand m'am nascut eu, deci anu' asta s'ar putea sa fie 15ani de vioara :( , sper ca la 15ani de vioara imi da un suc, bere mai incolo, stai sa mai cresc :)

Edited by cobain67
Link to comment
Share on other sites

Guest cobain67
I-a tremurat degetul de la atata vibrato. :)

 

cobain67 ai mai exersat? Te-au ajutat linkurile?

:) ...mi'a tremurat degetul rau de tot de la vibrato...

m'au ajutat cum sa nu... dar ala stanga-dreapta nu prea :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.