www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proco Rat Si Tube Screamer


gigimarga
 Share

Recommended Posts

salutare!

 

m-am apucat sa-mi fac singur un proco rat si un tube screamer dupa schemele atasate.

 

proco rat-ul a iesit destul de bine...am bagat si un overdrive in el, respectiv l-am folosit pe el pe post de overdrive pentru un big muff si este ok.

 

la prima "vedere" si tube screamer-ul parea ok...sunet curat (cu foarte putina distorsiune, dar cam le fel sunau si demo-urile de pe www.musiciansfriend.com)...

 

buba a aparut cand am incercat sa bag tube screamer-ul in proco rat...dezastru...sunetul se gatuie si nu se mai aude mai nimic.

 

am lasat apoi tube screamer-ul singur, fara nici un cablu bagat in el si a inceput sa pacane aiurea...din ce in ce mai tare...apoi se mai potolea...apoi iarasi incepea...

 

si mai ciudat...am bagat tube screamer-ul apoi in big muff si suna cat de cat, oricum mai rezonabil decat in proco rat (se mai intelegea cate ceva).

 

piesele folosite sunt destul de bune (mai putin potentiometrele care sunt niste chinezarii de 1 ron/bucata...ma gandeam sa iau unele bune daca merg bine efectele...cand o sa le bag in cutie).

 

cablajele sunt facute de un mester priceput dupa desenele din fisiere...par ok.

 

nici tube screamer-ul nu are cutie si nici proco rat-ul, dar au firele de semnal ecranate, inclusiv cele spre potentiometre (cu masa pusa pe potentiometre).

 

alimentarea este din baterii!!

 

multumesc mult!

02.pdf

05.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
salutare!

 

m-am apucat sa-mi fac singur un proco rat si un tube screamer dupa schemele atasate.

 

proco rat-ul a iesit destul de bine...am bagat si un overdrive in el, respectiv l-am folosit pe el pe post de overdrive pentru un big muff si este ok.

 

la prima "vedere" si tube screamer-ul parea ok...sunet curat (cu foarte putina distorsiune, dar cam le fel sunau si demo-urile de pe www.musiciansfriend.com)...

 

buba a aparut cand am incercat sa bag tube screamer-ul in proco rat...dezastru...sunetul se gatuie si nu se mai aude mai nimic.

 

am lasat apoi tube screamer-ul singur, fara nici un cablu bagat in el si a inceput sa pacane aiurea...din ce in ce mai tare...apoi se mai potolea...apoi iarasi incepea...

 

si mai ciudat...am bagat tube screamer-ul apoi in big muff si suna cat de cat, oricum mai rezonabil decat in proco rat (se mai intelegea cate ceva).

 

piesele folosite sunt destul de bune (mai putin potentiometrele care sunt niste chinezarii de 1 ron/bucata...ma gandeam sa iau unele bune daca merg bine efectele...cand o sa le bag in cutie).

 

cablajele sunt facute de un mester priceput dupa desenele din fisiere...par ok.

 

nici tube screamer-ul nu are cutie si nici proco rat-ul, dar au firele de semnal ecranate, inclusiv cele spre potentiometre (cu masa pusa pe potentiometre).

 

alimentarea este din baterii!!

 

multumesc mult!

Dude, ai cumva schema de genu asta ptr big muff? :)

Link to comment
Share on other sites

Am facut un Triangle Big Muff Pi dupa schema indicata de Cosu si mie mi se pare ca suna extraordinar.

Eu am un Big Muff Reissue si mi se pare ca asta facut de mine suna chiar mai bine, mai "plin".

Pune BC549/BC550 in loc de 2N5088 ca merg foarte bine.

 

Mai multe modificari si mai ales variante pentru circuitul de ton ai aici si crede-ma ca se merita sa le incerci:

 

http://www.student.ru.nl/r.kerkhof/Taas/Mods/Big%20Muff.htm

 

Spor la treaba,

Radu

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Intrebare: ai gasit pe undeva switchuri DPDT ca la stompbox-urile conventionale?

Am cautat si n-am gasit :)

 

cred ca numai pe afara gasesti (sunt o gramada de magazine on-line care trimit asa ceva in romania, gen smallbear/mouser/tubesandmore...) sau pe la cineva care se ocupa cu asa ceva (eu am luat odata unul de la dl. dan panaitescu (@panda) tel. 0724 198 970)...oricum nu te chinui sa cauti prin magazinele noastre.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit un link pentru switch :

www.capodimonte.ro

dati la search "dpdt"

Ce e drept n-am incercat sa cumpar, deci nu stiu cum sta treaba cu firma asta.

 

multam de indicatie...o sa incerc chit ca m-am cam plictisit de diy tocmai datorita faptului ca nu gasesc cutii/switch-uri pe aici...si uneori nici anumite piese mai rare...

 

am gasit ceva footswitch-uri pe capodimonte, dar sunt simple, nu 3dpdt...din pacate.

 

faza tare este ca sunt denumite "intrerupatoare rezistente la vandalism": http://www.capodimonte.ro/info.html?cod=8636A5X933

 

iar alte intrerupatoare, absolut banale, se numesc "intrerupatoare rocker": http://www.capodimonte.ro/produse.html?key...pdt&where=0

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest tamasflex
Am facut un big muff dupa schema de mai sus, dar vreau sa-i mai adaug basi......ce-mi sugerati sa fac?

 

Pune schema pe care ai facut.

Link to comment
Share on other sites

Guest tamasflex
cum suna varianta asta?

 

La un forum american am vazut modificarea.

Nu stiu cum suna. Odata ce ai facut cablajul , cu ghitara in mina _ca sursa de semnal_ se poate modifica valorile condensatorilor si imediat poti sa asculti sunetul.

 

 

Diferite effecte:

http://www.geocities.com/diygescorp/schematics.html

 

Links:

http://www.geocities.com/diygescorp/index.html

 

Edited by tamasflex
Link to comment
Share on other sites

salutare!

 

m-am apucat sa-mi fac singur un proco rat si un tube screamer dupa schemele atasate.

 

proco rat-ul a iesit destul de bine...am bagat si un overdrive in el, respectiv l-am folosit pe el pe post de overdrive pentru un big muff si este ok.

 

la prima "vedere" si tube screamer-ul parea ok...sunet curat (cu foarte putina distorsiune, dar cam le fel sunau si demo-urile de pe www.musiciansfriend.com)...

 

buba a aparut cand am incercat sa bag tube screamer-ul in proco rat...dezastru...sunetul se gatuie si nu se mai aude mai nimic.

 

am lasat apoi tube screamer-ul singur, fara nici un cablu bagat in el si a inceput sa pacane aiurea...din ce in ce mai tare...apoi se mai potolea...apoi iarasi incepea...

 

si mai ciudat...am bagat tube screamer-ul apoi in big muff si suna cat de cat, oricum mai rezonabil decat in proco rat (se mai intelegea cate ceva).

 

piesele folosite sunt destul de bune (mai putin potentiometrele care sunt niste chinezarii de 1 ron/bucata...ma gandeam sa iau unele bune daca merg bine efectele...cand o sa le bag in cutie).

 

cablajele sunt facute de un mester priceput dupa desenele din fisiere...par ok.

 

nici tube screamer-ul nu are cutie si nici proco rat-ul, dar au firele de semnal ecranate, inclusiv cele spre potentiometre (cu masa pusa pe potentiometre).

 

alimentarea este din baterii!!

 

multumesc mult!

 

 

 

si vezi sa reglezi nivelurile semnalului ..

Link to comment
Share on other sites

Guest tamasflex
si afar este destul de scump...parca 7-8 euroi, daca nu ma insel :)

 

15 lei/buc. Mine primesc in mina. Am comandat 10 buc. Made in Taivan. Inca nu am studiat dar cred ca merge. :)

 

 

43nrz4HxYk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.