www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Distanta Dintre Corzi Si Grif


Guest gicu

Recommended Posts

Salutare dragi chitaristi,

 

Am o chitara mai veche, ale carei corzi plastice le-am schimbat mai demult cu cele de metal. Insa daca la prima tasta distanta intre corzi si grif e mica , la tasta ultima deja degetul mic imi incape intre corzi si grif fara sa misc corzile. Am vazut multe chitari care suna bine si la care nu pun atata efort sa apas pe o tasta, practic nu pot sa ma concentrez pe nimic sa invat, si chiar daca folosesc mai multa putere tot se intampla sa acoata un sunet neclar cateodata, ceea ce ma dezamageste. Cred ca mi-as dori sa incep sa cant picking, sa lovesc cate o coarda pe rand. Am si mana mica si abia cuprind griful.

 

Spuneti-mi va rog daca trebuie sa-mi iau o chitara noua sau daca ii pot face ceva ?

 

mersi de raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

La toate chitarile se distanteaza pe masura ce se apropie de cutia de rezonanta ... dar problema e ca tu ai pus corzi de otel la o chitara classica (la care se pun corzi de plastic) ... griful nu are trusrod (tija de fier) si poate ti-sa si indoit putin ... ori pune-ti corzi de plastic ... ori ia-ti alta chitara ... adik nah ... poate au altii alte sfaturi :) la mine distanta dintre corzi si grif cam pe la tasta 14 e de 4 mm ... cat despre problema cu "apasatul tare" ... sunt corzi de otel asa trebuie ... faci bataturi, rani, beshici ... dar te obisnuiesti ... adevarul e ca la tine e si distanta prea mare si chitara nu e pt. corzi de otel ... cya bafta

Link to comment
Share on other sites

Deci pot sa spun ca aceasta chitara nu m-a motivat deloc sa invat pana acum. Din ce am citit am inteles ca pe chitarile electrice se invata mai usor de invatat si imi place muzica gen Santana. Insa daca e sa-mi iau una noua, vreau sa ma sfatuiti daca chiar am nevoie de chitara cu corzi de metal avand in vedere ca mi-ar placea sa cant muzica american country in primul rand, pe urma slow rock, latin, greceasca etc..

 

Eu am schimbat corzile la intamplare insa as vrea sa-mi recomanzi ce chitara sa-mi iau avand in vedere ce vreau sa cant dar si sa invat usor.

 

mersi

Link to comment
Share on other sites

pai p-aia clasica ai stricat-o.

poti sa pui corzi de plastic din nou, insa griful nu se va detensiona intr-atat incat sa poti canta decent.

mai baieti, intrebati inainte!!! sunt destui chitaristi cu experienta pe forum si de la astia puteti afla multe lucruri la care sa fiti pe faza, ca daca le stricati, alti bani, alta distractie.

treaba cu "imi place Santana" e misto, dar ca sa poti canta cam ca nenea carlos trebuie sa ai o chitara buna, sau macar functionala.

eu fac o presupunere - postati pe forum, deci aveti acces la internet, corect??? luati-o pe firul epic, usurel, cu gugalu' in fata, si vedeti ce mai zice unu' si altu' inainte sa puneti corzi de acustica pe clasica, sa schimbati doze vintage cu emg si sa vreti sa sune ca srv, sa vopsiti chitari, etc.

parerea mea.

eu stau oricui la dispozitie cu ce mai stiu si daca nu ma pricep, macar stiu unde sa caut sau pe cine sa intreb.

restul sunt avioane.

iar asta cu chitara pe care se invata usor e misto :).

vezi ca sunt doua tipuri - chitari pe care se invata usor si unele pe care se invata repede :)

lasa prostiile si pune mana pe studiu.

Link to comment
Share on other sites

Ce buget ai? Adica de cati bani dispui pentru aceasta investitie?

 

Pai buget maxim pentru un novice ca mine maxim 500RON. Daca fac multe sacrificii sa-mi iau alte lucruri. Insa eu inca n-am prins firul, inca nu pot sa schimb degetele la acorduri desi studiind singur am inteles greu, cand am intrebat un prieten mi-a explicat macar cum functioneaza cititul taburilor alea. Acum cred ceea ce am citit aici pe forum ca ceea ce inveti de la un profesor n-ai cum sa intelegi de unul singur.

 

Explicatia mea pentru chitarile pe care se invata usor mi-a venit de la sugestia sitului http://guitar.about.com/cs/acoustic/tp/top5acoustics.htm unde se recomanda ultimele doua chitari pentru cei cu mainile mici.

 

macar spuneti-mi va rog ce marime sa-mi iau ca am fost recent la un magazin si am vazut multe marmi pana si pentru copii.

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
:) . Io numai corzi de electrica am pus pe ea de la o vreme...de vreo 6 luni.Am griffu drept, am doar bataturi la maini si canta decent.Nu s`a rupt nimic, nu s`a desprins nimic, sta acordata si se aude si mai bine ca inainte. Am I more than human? :) Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Smarty pants din cate stiu eu si din cate zeci de site-uri si chestii despre chitara am citit eu corzile de electrica sunt mult mai moi ca pe acustica ... adik stiu si din experientza ca am tinut la viatza mea (de 16 ani :)) multe chitari in mana [vre-o 5 :))] chiar dak nu stiu sa cant ... nop man .... scuze ca te dezamagesc but your human :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
Smarty pants din cate stiu eu si din cate zeci de site-uri si chestii despre chitara am citit eu corzile de electrica sunt mult mai moi ca pe acustica ... adik stiu si din experientza ca am tinut la viatza mea (de 16 ani :) ) multe chitari in mana [vre-o 5 :) )] chiar dak nu stiu sa cant ... nop man .... scuze ca te dezamagesc but your human :)

 

Why, GOD why? Credeam ca sunt superman:(( You broke my heart.

 

Acum sa fim seriosi: Pe corzile de electrica scrie si tensiunea lor, cat exercita asupra gatului cand sunt intinse la acordaj standard

Link to comment
Share on other sites

Pai ar fi util daca ai lua ca referinta setul tau preferat X pe care scrie tensiunea asta. Vrei sa cumperi un set Y si compari cu X si vezi daca-s mai moi sau mai tari. In functie de cum le preferi le iei sau nu. Cam complicat totusi sa tii minte forte de dragul degetelor netabacite si sa mai si dai peste producatorii suficienti de amabili sa scrie informatia asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
Si cu ce te ajuta? Stie careva ce tensiuni poate suporta gatul?

Daca folosesti de nylon care au o tensiune mai mare, iti dai seama ca n`o sa trosneasca griffu la ceva mai moale, cum sunt cele de metal.

Luam in comparatie:

Corzile de clasica pe care le foloseam inainte erau d`addario pro arte

http://www.daddario.com/DADProdDetail.aspx...&Class=ADSA

si d`addario exl

http://www.daddario.com/DADProdDetail.aspx...&Class=AABA

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Daca folosesti de nylon care au o tensiune mai mare, iti dai seama ca n`o sa trosneasca griffu la ceva mai moale, cum sunt cele de metal.

 

Serios? Ceva imi spune c-ar fi chiar invers. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

Nu va mai faceti mah griji. Am corzi de electrica pe ea de mai bine de 6 luni, nuare nici pe dreaq.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Astfel grait-a Zarathustra! :) (daca-mi zici, fara sa dai search, cine-i asta, cresti in ochii mei)

Link to comment
Share on other sites

ma, daca nu vi s-au stricat clasicele cu corzi de acustica/electrica asta nu inseamna ca nu o sa se strice

daca chitara aia e facuta ca sa aiba corzi de nylon, la ce mama dracu le puneti voi corzi de otel? asa ca va bateti joc de ele?

vreti sarme? luati-va draga acustice, si-o sa va tociti degetele in ele de n-o sa mai puteti

 

acusticele au griful mai ingust decat clasicele... be a smart man si canta mai usor pe o acustica si nu mai indoi clasica

Edited by Bassmann™
Link to comment
Share on other sites

aveti si voi putin mila, ca sa nu zic respect, fata de o chitara

 

Nervosule in 6 luni nu se intampla nimic dar cu timpul o sa. Fara tija de reglare chitara e pe drumul catre cimitir.

eu m-am apucat de chitara pe o clasica imprumutata. si respectivul e paralel fata de chitara si i-a pus corzi de otel.

cand am luat-o eu i le-am schimbat imediat, dar oricum nu se mai putea face ceva in privinta gatului. e stramb, dar totusi imi fac treaba cu ea;azi, brusc m-am indragostit de folk, si am si invatat cu ea 2 piese (asa stramba cum e)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Guest Vladi

Salutare, am gasit postu asta asa ca nu o sa mai creez altu nou, sper ca il vede cineva pe asta :) ...

Am si eu aceeasi problema cu distanta dintre corzi si grif la chitara mea Hora Western :) , numai ca eu nu am facut modificari de niciun fel... Pur si simplu, am observat distanta asta dupa ce am acordat chitara (nu a mai fost folosita o vreme), dar din cate stiu io nu a luat trante sau chestii de genu asta. Are si trussrod si vroiam sa intreb... Nu se poate regla cumva distanta asta din trussrod? ca are un lacas de inbus acolo... Multumesc anticipat pentru raspuns. :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am gasit postu asta asa ca nu o sa mai creez altu nou, sper ca il vede cineva pe asta :) ...

Am si eu aceeasi problema cu distanta dintre corzi si grif la chitara mea Hora Western :) , numai ca eu nu am facut modificari de niciun fel... Pur si simplu, am observat distanta asta dupa ce am acordat chitara (nu a mai fost folosita o vreme), dar din cate stiu io nu a luat trante sau chestii de genu asta. Are si trussrod si vroiam sa intreb... Nu se poate regla cumva distanta asta din trussrod? ca are un lacas de inbus acolo... Multumesc anticipat pentru raspuns. :)

 

Trussrod este pentru reglarea curburii grifului. Adica, griful trebuie sa fie putin curbat nu plan, astfel incat daca apesi coarda la tasta 1 si la tasta 12 sau 14 in acelasi timp, in dreptul tastei 6 sau 7 trebuie sa fie o distanta f mica intre fret si coarda, cam cat sa intre o coala de hartie.

 

Distanta dintre corzi si grif, numita actiune, trebuie sa fie cam 3mm la coarda 6 si ~2,5mm la coarda 1 in dreptul tastei 12 .

Actiunea este determinata de inaltimea saddle-ului (calus) si a unghiului pe care il face griful cu corpul chitarei.

Actiunea poate fi adusa la valoarea corecta prin micsorarea inaltimii saddle-ului doar in cazul in care griful are unghiul fata de corp cat de cat corect. In caz contrar este necesar un neck-set adica demontarea grifului si corectarea unghiului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
pe chitarile electrice se invata mai usor de invatat

 

Esta mai usor intr-o oarecare masura, insa te si tenteaza sa "o iei mai lejer" si accepti unele greseli tehnice, care vor fi greu de corectate ulterior. Eu zic ca cel mai bine este sa exersezi mai intai suficient de mult pe acustica, preferabil chiar clasica. Doar cand stapanesti deja oarecum instrumentul sa te muti la electrica. Evident, nu este lege scrisa  :)

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Si cu ce te ajuta? Stie careva ce tensiuni poate suporta gatul?

 

Depinde , de fapt la chitarele clasice gatul este scurt si gros , nu prea au probleme cu indoitul , numai daca materialul este "ieftin" si prost ales etc..

 

Dar placa de rezonanta si intariturile din interiorul cutiei de rezonanta difera fata de cele acustice .De obicei cla chitarele clasice se poate distruge cutia de rezonanta mai ales placa de rezonanta .Plus la imbinarea gat/cutie de rezonanta se poate deteriora mai usor.

 

Chitarele acustice sunt proiectate sa reziste la tensiunea corzilor "groase" si foarte tensionate au diferite intarituri ale placii i de rezonanta ,cat si imbinarea gat/corp este mult mai solida .

 

 

Un articol in legatura cu tema..

http://www.noyceguitars.com/Technotes/Articles/T3.html

Link to comment
Share on other sites

Guest Vladi
Trussrod este pentru reglarea curburii grifului. Adica, griful trebuie sa fie putin curbat nu plan, astfel incat daca apesi coarda la tasta 1 si la tasta 12 sau 14 in acelasi timp, in dreptul tastei 6 sau 7 trebuie sa fie o distanta f mica intre fret si coarda, cam cat sa intre o coala de hartie.

 

Distanta dintre corzi si grif, numita actiune, trebuie sa fie cam 3mm la coarda 6 si ~2,5mm la coarda 1 in dreptul tastei 12 .

Actiunea este determinata de inaltimea saddle-ului (calus) si a unghiului pe care il face griful cu corpul chitarei.

Actiunea poate fi adusa la valoarea corecta prin micsorarea inaltimii saddle-ului doar in cazul in care griful are unghiul fata de corp cat de cat corect. In caz contrar este necesar un neck-set adica demontarea grifului si corectarea unghiului.

 

 

Aham am inteles.. Chestia e ca din cate pot io sa observ, plus verificat cu rigla, griful nu e curbat... Dar e deplasat cu totul, sub tensiunea corzilor probabil. Ma rog, o sa incerc sa o duc la un atelier sa vad ce pot sa ii faca. Multumesc de raspuns. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest cocodjambo

Salutare tuturor! Sunt nou pe aici ,si am câteva intrebrari,

dacã vrea cineva sa mã ajute. In primul rând, pentru ajustarea actiunii

in ce sens trebuie rotit imbusul: orar,sau contraorar? distanta

de la corzi trebuie masurata pana la suprafața tastei, sau pana la

fret-uri (nu știu cum le zice in româna :P )? si ultima, am o chitara

Ibanez, de vreo 2 ani, si uneori sunetul iese zbarnait, La 4-5 luni

de La schimbarea corzilor; întrebarea mea este: cauza o reprezintã

doar corzile, sau poate fi si calusul? Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

S-o luam cu inceputul. Ai schimbat corzile cu altele, de alte dimensiuni sau chiar daca au aceleasi dimensiuni, de la alta firma, asa-i? In cazul asta, daca ai fret-buzz, trebuie sa ajustezi truss rod.

Daca ai chitara electrica si ai buzz, pe care il auzi doar cantand la rece, nu si prin amplificator, pe canalul clean, nu-ti bate capul.

 

Daca ai acustica, trebuie sa corectezi treaba asta. Mai intai verifica curbura griff-ului. Daca ai capodastru, pune-l pe tasta 1. Apoi pui degetul pe tasta 12. La tasta 6 trebuie sa vezi o distanta mica intre corzi, intre care poate intra o pana subtire. Daca n-ai capodastru, pune un deget pe tasta 1, un deget pe tasta 12 si uita-te in lumina. intre tasta 6 si partea de jos a corzii trebuie sa patrunda un fascicul de lumina.

Daca nu observi distanta (coarda e lipita de tasta - de fret-ul metalic), inseamna ca truss rod-ul tau este prea tensionat. Trebuie sa-l slabesti.

Daca observi o distanta prea mare, inseamna ca truss rod-ul este prea liber.

 

Pentru a sti in ce directie sa rotesti, urmaresti aceasta diagrama:

truss_diagram.jpg

 

In sensul acelor de ceasornic daca vrei sa-l tensionezi si in sens opus daca vrei sa-l slabesti.

 

ATENTIE! Foloseste rotatii mici. Cel mult 1/4 de rotatie o data. Detensioneaza corzile in prealabil, apoi, dupa ce ai facut jumatate de rotatie, acordeaza chitara la loc. Asteapta cateva ore, cel mai bine pana a doua zi. Lemnul griffului are nevoie de timp sa isi modifice curbura.

 

In orice caz, daca, in urma testului descris mai sus (tasta 1, tasta 12 si verificarea distantei dintre coarda si tasta 6) consideri ca truss rod-ul nu necesita ajustari, nu le face. Acesta nu este pentru a modifica actiunea. Nu asta trebuie sa fie scopul tau, ci eliminarea sunetelor nedorite.

 

Modifica actiunea din saddle daca ai posibilitatea in cazul in care truss rod-ul este setat in regula si inca mai ai buzz.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.