www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Satanism In Muzica Rock ?


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Guest blackraven

Huaa, cu Satana voastra cu tot. Roacheri nespalati si poponari cu pletele voastre ca de fetite.. Huaaa!!

Ia uite la Metalica voastra cu ala care urla ca Satana.. sau ACDC-ul ala cu semnul lui Satana intre ele.. sa nu mai zic de Queen cu faggotul ala.. SATANAAAAA :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...
Guest Legion
Stiu de foarte mult timp articolul , degeaba il citesti daca nu crezi in ceva , si multi de aici or sa-l ia in ras si chestii de genul .

 

Asa ... si vorbesti de parca articolul ala n-ar fi culmea ridicolului, ca si cum n-ar trebui sa ridiculizam asemenea "fenomene".

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
tre' sa admit ca faza cu reverse tape mi-a dat fiori reci...

pe de alta parte, faza cu fulgerul are un sambure de adevar.

 

Eu nu stiu ce-ai auzit tu, ca eu nu inteleg nimica din muzica aia ascultata invers. Si chiar daca ar fi inserat un mesaj intentionat, cu ce te-ar afecta ? Creierul uman nu e in stare sa decodifice o asemenea informatie.

 

Si sunt curios, care e "samburele de adevar" din faza cu fulgerul ?

Link to comment
Share on other sites

pai nu stiu, simbolistica...face el o analogie intre thor si cel cu toarta, da-n rest, parca mai citisem de-astea cu simbolurile nemtesti, preluate din mitologii complicate, chestii cu initiati, astea....uita-te si tu pe la runele alea, prin cartile sau site-urile cu cabbale, masoni, illuminati, pana la urma lucrurile se intalnesc dubios.

e clar ca in fervoarea construirii unei argumentatii omul se foloseste de sofisme, dar e de retinut intentia si faza cu sunetele.

zic.

daca vrei, legioane, iti pot pune la dispozitie niste literatura de specialitate, de la semiotica la istoria culturii si civilizatiei, niste link-uri, d-astea...asta presupunand ca nu sesizez un ton usor malitios.

care nu ma deranjeaza, cunoscand eu din experienta ca genul asta de discutii, unde credinta e implicata, nu sfarseste bine mai niciodata.

 

Eu nu stiu ce-ai auzit tu, ca eu nu inteleg nimica din muzica aia ascultata invers. Si chiar daca ar fi inserat un mesaj intentionat, cu ce te-ar afecta ? Creierul uman nu e in stare sa decodifice o asemenea informatie.

 

Si sunt curios, care e "samburele de adevar" din faza cu fulgerul ?

 

sunt de acord ca nu putem procesa aceasta categorie de informatii, insa nu cred in coincidente. "Intamplare" - in templum, chestii...

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
pai nu stiu, simbolistica...face el o analogie intre thor si cel cu toarta, da-n rest, parca mai citisem de-astea cu simbolurile nemtesti, preluate din mitologii complicate, chestii cu initiati, astea....uita-te si tu pe la runele alea, prin cartile sau site-urile cu cabbale, masoni, illuminati, pana la urma lucrurile se intalnesc dubios.

e clar ca in fervoarea construirii unei argumentatii omul se foloseste de sofisme, dar e de retinut intentia si faza cu sunetele.

zic.

daca vrei, legioane, iti pot pune la dispozitie niste literatura de specialitate, de la semiotica la istoria culturii si civilizatiei, niste link-uri, d-astea...asta presupunand ca nu sesizez un ton usor malitios.

care nu ma deranjeaza, cunoscand eu din experienta ca genul asta de discutii, unde credinta e implicata, nu sfarseste bine mai niciodata.

 

sunt de acord ca nu putem procesa aceasta categorie de informatii, insa nu cred in coincidente. "Intamplare" - in templum, chestii...

 

Sa le luam pe rand.

 

1. Nu eram malitios. Stiu ca uneori sunt cam rautacios in exprimare, dar acuma nu e cazul :) Pe bune

2. Uite cum e la mesajele inserate invers. Daca ar fi intentionate, s-ar auzi clar cand le-ai asculta invers si neclar cand le asculti normal.

In cazul de fata, cuvintele se inteleg clar cand asculti normal si neclar cand le asculti invers.

 

In plus, la Stairway to Heaven n-am inteles absolut nimica. La Queen am auzit ceva, dar stiam de dinainte ca ar trebui sa aud "start to smoke marijuana" - deci nu pot exclude auto-sugestia.

 

Asa ca verdictul meu e dincolo de orice indoiala - COINCIDENTA !

 

3. Referitor la faza cu fulgerul, ce legatura are muzica rock cu diverse religii antice ?

Sa fim seriosi, membrii Black Sabbath si AC/DC erau(sunt) niste indivizi fara prea multa educatie, nu cred ca au ei habar prea multe despre asemenea subiecte.

 

Toata argumentatia lor e o bataie de joc.

Fulgerul era simbol al unui zeu pagan popular. Deci e ceva satanic.

Michael Jackson dansa intr-un anumit mod, iar acel mod aduce cumva cu un anume simbol antic ... deci si el e satanist !

 

Sincer, nu stiu daca sa rad (de aberatiile pe care le citesc) sau sa plang (oamenii astia au drept de vot).

Link to comment
Share on other sites

cica rap si house is o EVOLUTIE de la rock, pff....

 

numa te enervezi daca citesti articolu

nu are dreptate la faza cu fulgeru

 

si faza cu simbolu peace e iar jalnica. sunt sigur ca aia chiar inseamna o cruce intoarsa si rupta

daca ar fi dupa ei si simbolu de la peugeot e satanist ca reprezinta \"bestia\"

VMV-PEUGEOT-LOGO.jpg

 

si cel mai mult ma enerveaza cand zice ca \"barbatii o sa arate ca femeile si femeile ca barbatii\" facand referire la par lung cand in religia ortodoxa Iisus e inchipuit ca si avand par lung

mz98.jpg

poza de sus e de pe acelasi site

is inchisi la minte rau astia

Edited by ciorap
Link to comment
Share on other sites

video vechi si enervant, subiect obosit si nu cred/nu sper ca o sa fie un reply pozitiv pe topicu asta..

 

aveam in clasa a 10a un coleg care venea din Moara Vlasiei, era si tocilar, si manelist. :) buna combinatie nu? cand am avut de facut un proiect la religie(despre orice), eu am facut dupa un referat luat de pe net care l-am mai modificat putin cum ca religia si rockul trebuie sa coexiste, si el a adus 3 pagini pline cu simboluri sataniste observabile in copertile albumelor Rolling Stones si alte trupe FOARTE SATANISTE! nu imi amintesc daca a inclus si coperta de la Iron Maiden - The Number of the Beast dar nu cred ca s-a obosit atata.

 

sunt curios ce ar fi avut de zis despre melodia care imi canta acum si anume Amon Amarth - Death In Fire

 

"rocku` o tampit o parte din oameni,crestinismu o tampit o planeta "(Truda)

stai linistit ca as putea sa zic la fel despre orice religie organizata daca ajungea la numarul de practicanti egal cu cel al Crestinismului (Odinism, Islam, etc.)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

rugam pe admini sa contopeasca topicurile pe aceiasi tema .

 

+1(si nu cred ca se va opri aici cu + -urile)

 

cel mai relevant si pertinent argument/AFIRMATIE(si astept sa fiu contrazis): MINTEA UMANA ESTE EXTREM DE USHOR DE MANIPULAT!

de aici apar all the shits:autosugsestie,etc.

 

...

 

whatever...imi vine in minte doar o singura chestie:"esse quam videri!"-adica-"to be rather than to seem!"-adica-"a fi mai de graba decat a parea!"

 

din chestiile cu "reverse listening" nu am inteles nimic,decat pur si simplu piesa "playalita inapoi" :)

 

poate acum voi face o afirmatie prea pertinenta/impertinenta :) (interpretabil) : there is no god and there is no devil!suntem exact ceea ce cumparam/ceea ce consumam!

 

so.........in the end,whatever...........

Link to comment
Share on other sites

din chestiile cu "reverse listening" nu am inteles nimic,decat pur si simplu piesa "playalita inapoi" :)

 

poate acum voi face o afirmatie prea pertinenta/impertinenta :) (interpretabil) : there is no god and there is no devil!suntem exact ceea ce cumparam/ceea ce consumam!

 

so.........in the end,whatever...........

 

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.