www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Satanism In Muzica Rock ?


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Guest costi iorga
Hristos nu a fost rocker!

 

Numai datorita faptului capentru ca pe vremea Lui nu a existat muzica Rock, nu inseamna ca El nu a fost! Un rocker se ridica impotriva sistemului corupt si asupritor. Impotriva dictaturii banului (negutatorii din templu) si a bunului plac al celor catorva putini (romanii). Un rocker (Hristos) e un revolutionar (religia crestina e una din cele mai mari revolutii ale omenirii). Se vede ca, datorita faptului ca biserica ta nu iti permite sa asculti Rock, nu stii ce inseamna ideea in sine!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Rockul nu este si nu va fi un ambient relaxant. Nu pentru asta a fost creat!
Ai dreptul sã crezi ce doreºti. :) Nu este un ambient relaxant, într-adevãr...Multumesc pentru cã m-ați suportat pânã aici... Acum voi încheia. :) E ultimul meu post în acest topic. :) Dacã v-am supãrat cu ceva vã rog sã mã iertați. Sã aveți o zi relaxantã!
Link to comment
Share on other sites

Numai datorita faptului capentru ca pe vremea Lui nu a existat muzica Rock, nu inseamna ca El nu a fost! Un rocker se ridica impotriva sistemului corupt si asupritor. Impotriva dictaturii banului (negutatorii din templu) si a bunului plac al celor catorva putini (romanii).

mda bine, pentr-un ciur de polar si un bilet la sepultura :) bai cata vrajeala aveti in voi

 

 

 

 

 

 

 

go wag the quacks

Edited by jules
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
mda bine, pentr-un ciur de polar si un bilet la sepultura :) bai cata vrajeala aveti in voi

 

Normal! Unii care stiu cate ceva si au si posibilitatile linvistice de a exprima ceea ce stiu, au acea vestita "vrajeala" in ei! Spre deosebire de altii, care refuzand sa se descuie la minte, iau in deradere ceea ce nu inteleg! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Ai simțul umorului... Îmi pare rãu pentru timpul rãpit...

Stai linistit, l-am recuperat intensiv:).

Si nu tu mi-ai pierdut timpul, ci nenea ala care s-a chinuit la slide-show.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Numai datorita faptului capentru ca pe vremea Lui nu a existat muzica Rock, nu inseamna ca El nu a fost! Un rocker se ridica impotriva sistemului corupt si asupritor. Impotriva dictaturii banului (negutatorii din templu) si a bunului plac al celor catorva putini (romanii). Un rocker (Hristos) e un revolutionar (religia crestina e una din cele mai mari revolutii ale omenirii). Se vede ca, datorita faptului ca biserica ta nu iti permite sa asculti Rock, nu stii ce inseamna ideea in sine!

Iisus avea plete.

 

qed

Link to comment
Share on other sites

Cata agitatie si cu satanismul asta in muzica rock... :) Pacat ca unii se trezesc vorbind si altii mai inceti la minte chiar pun botul la vrajeli...eh cui ii pasa, noi sa fim sanatosi...dobitoci o sa existe tot timpul.

 

Ca sa completez, un contemporan in viata zicea: "Mama prostilor e mereu gravida..." iar "mintea prostului si a taranului e odihnita"..."si cand prostul n-are ce face si-o face singur" :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest chitaristul_innascut

desiguur ... astea's numai prostii create de niste oameni in a caror minte e numai "Vai! atunci cand o sa mor daca o sa ajung in iad."

 

daca stam bine si ne documentam atunci aflam ca si Papa Ioan Paul al-II-lea, sa se odihneasca in pace, asculta rock

 

BTW cu topicu' asta mi-am amintit de profa de istorie :)) cand a zis in timpul pauzei grupului meu de prieteni "Satanistilor o sa ajungeti in iad!!" si asta numai pt ca aveam tricouri cu formatii gen Negura Bunget, Metallica, In Flames s.a.m.d

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

si uite cum...romania se transforma intr`o tara de metalisti nenorociti, fara un viitor in fata lor...Pana la urma,. topicu asta a fost facut ca sa neconvingem noi ca nu suntem satanisti, ca alt motiv n`ar fi.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Intotdeauna extremele cad in penibilitate si ridicol. Oricum aia cu hail Satan sunt la fel, daca nu chiar si mai penali decat asa zisii ''inamici'' ai lor. Sa ne pastram totusi pe linia de plutire.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Eu sunt la un liceu teologic penticostal :) ... de religei sunt penticostal ... deci pot sa va zic cate ceva despre satanism:

1. Nu linia melodica in sine e satanista (nu toate) ci versurile (nu toate) ... din cate stiu sunt trupe care canta pentru Satana ... si sa stiti ca majoritatea "trupelor sataniste" nu canta Black si Death ... ci Rock n' Roll, si cantari care sa nu atraga atentia prea mult ... mesajele transmise sunt informatii referitoare la posedari (s-a mai vorbit la topicul "magie" despre asta ... si majoritatea care au raspuns acolo nu cred in posedari cu toate ca is umplute 3 pagini O_o)

2. Din cate stiu majoritatea rocketzilor sunt atei ... deci nu asi vedea dc isi fac uni griji ... l-am auzit pe unu zicea ca el nu crede in Dumnezeu dar crede ca exista satanism in rock ... daca crezi in satana ce te impiedica sa crezi si in Dumnezeu?

3. In muzica crestina carismatica (de la pocaiti) se canta si rock, pop rock, country ...

Parerea mea este ca muzica rock este pacatoasa ... da who the f**k rezista fara ea?? :))

P.S. Profesorii si pastorii de la bisericile noastre nu sunt de acord cu asta ... ei zic (si le dau dreptate) ca e o portita pentru a deveni posedat :(

Eu cand nu ma simt confortabil cu o melodie ceva nu o ascult :) ... peace to all ... rock on!

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Eu sunt la un liceu teologic penticostal :) ... de religei sunt penticostal ... deci pot sa va zic cate ceva despre satanism:

 

LOL :):)

 

DOOM SHADOW, YOU F###G MADE MY DAY!

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt la un liceu teologic penticostal :) ... de religei sunt penticostal ... deci pot sa va zic cate ceva despre satanism:

1. Nu linia melodica in sine e satanista (nu toate) ci versurile (nu toate) ... din cate stiu sunt trupe care canta pentru Satana ... si sa stiti ca majoritatea "trupelor sataniste" nu canta Black si Death ... ci Rock n' Roll, si cantari care sa nu atraga atentia prea mult ... mesajele transmise sunt informatii referitoare la posedari (s-a mai vorbit la topicul "magie" despre asta ... si majoritatea care au raspuns acolo nu cred in posedari cu toate ca is umplute 3 pagini O_o)

2. Din cate stiu majoritatea rocketzilor sunt atei ... deci nu asi vedea dc isi fac uni griji ... l-am auzit pe unu zicea ca el nu crede in Dumnezeu dar crede ca exista satanism in rock ... daca crezi in satana ce te impiedica sa crezi si in Dumnezeu?

3. In muzica crestina carismatica (de la pocaiti) se canta si rock, pop rock, country ...

Parerea mea este ca muzica rock este pacatoasa ... da who the f**k rezista fara ea?? :))

P.S. Profesorii si pastorii de la bisericile noastre nu sunt de acord cu asta ... ei zic (si le dau dreptate) ca e o portita pentru a deveni posedat :(

Eu cand nu ma simt confortabil cu o melodie ceva nu o ascult :) ... peace to all ... rock on!

si eu sunt penticostal ...si chiar nu-mi pasa ce parere au unii si altii...ascult ce-mi place si gata...

Link to comment
Share on other sites

Melodiile urmatoare sunt ale unei trupe catalogate drept "christian rock" de unii. Prima melodie intr-adevar are un mesaj religios, dar daca ii dai unui popa sa asculte a doua o sa zica fara indoiala ca-s satanisti, si e vorba de aceeasi formatie. No further comment.

 

http://www.youtube.com/watch?v=_-sNIWi2fLs

 

http://www.youtube.com/watch?v=o5zL3dqdxUg

 

@doomshadow: satana=Lucifer=inger creat de Dumnezeu.... n-ai cum sa crezi in Satana (varianta crestina) fara sa crezi in Dumnezeu, si viceversa. De unde si ridicolul intrebarii "Auzi, tu crezi in diavol?", care este adresata rockerilor de catre idioti care de fapt ar vrea sa intrebe "tu il venerezi pe diavol?"

Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
@doomshadow: satana=Lucifer=inger creat de Dumnezeu.... n-ai cum sa crezi in Satana (varianta crestina) fara sa crezi in Dumnezeu, si viceversa. De unde si ridicolul intrebarii "Auzi, tu crezi in diavol?", care este adresata rockerilor de catre idioti care de fapt ar vrea sa intrebe "tu il venerezi pe diavol?"
... dap ii adevarat :) ...

Cat despre melodiile alea crestine de pe youtube mi-se par exagerate ... mai ales primul clip :| (nu intrebati)

Acultati melodia asta ... rock crestin romanesc :) are si un solo fainutz :)

Link to comment
Share on other sites

Guest NecroticCH

Habar n-am, dar modul cum îºi scuturã capul ºi vocalizele energice produse în mod regulat la muzica rock este un semn cã-s posedați :) Vã ia dracu' pe toți :)

 

Ce voiam sã zic... A, asta era. Totuºi mãcar nu existã o organizație extremist-teroristã satanistã care sã facã prãpãd în numele dracului, pentru a distruge Biserica, pe Dumnezeu, ºi a ne apropia de Apocalipsã.

 

Într-adevãr, ãºtia care zic NOOOI CREEDEM ÎN SATANA! NU EXISTà DUMNEZEU NU CREDEM ÎN EL sunt sataniºti pãuzãri inculți, ce sã zic B) útia care zic ,,Noi suntem sataniºti în sensul cã nu facem ce zic creºtinii, ci facem cum vrem noi, cã noi suntem satana! Nu existã mã Dumnezeu, cum, iatã, nu existã satana" sunt sataniºti plicticoºi, de nuanțã laveianã, probabil majoritatea din SUA, cã nici mãcar în dicționarele enciclopedice de la noi sau de la ei nu apare sãracu' LaVey. útia m-au lãsat plictisit, pentru cã nu-ºi au rostul -- sunt doar atei, din nou pãuzãri. Adicã ,,Nu cred în Dumnezeu sau în niciun alt dumnezeu (adicã idol)" = ,,sunt ateu". Sau ,,Sunt atent sã evit orice ascultare a dogmelor bisericeºti" = ,,spaima lipsei de atitudine, neîncredere în sine, nevoie de autolaudã". Nu sunã prea eroic deci sã fii satanist laveian. Sper sã cercetați bine ce am zis pânã sã mã contraziceți, fiindcã mã exprim greu :)

 

Singurii sataniºti pe care eu sã-i consider adevãrați ºi de temut ar fi chiar ãºtia de care s-ar vorbi cã fac violuri, crime, braconaje ºi aºa mai departe. Probabil sã fie ºi mafioți care sã mâne țara... Haha: statul Nxmmmakknt din estul Munților Harnnnbknici, stat cu politicã satanistã :(

Edited by NecroticCH
Link to comment
Share on other sites

hmm, si care este opinia lor despre pasajele din Biblie in care este mentionat incestul si nu la negativ?

 

 

 

facem o pauza, aici e formatia crestina Believer, si da, al doilea chiatarist are un tricou cu Sepultura, interesant:

http://www.youtube.com/watch?v=wuPZwt4RU-8...feature=related

 

sa mai aduag ca Sepultura nu erau satanisti, utilizau imaginile (la inceput) ca un protest contra abuzurile facute de catolici. Black Sabbath si Iron Maiden utilizau imagini sataniste metaforic simbolizand razboiul si politicieni, deci nu erau satanisti.

Link to comment
Share on other sites

Guest NecroticCH
hmm, si care este opinia lor despre pasajele din Biblie in care este mentionat incestul si nu la negativ?
Biblia e oricum plinã de incoerențe, cred cã asta se ºtia de mult. Vezi aici: http://www.infidels.org/library/modern/don...sistencies.html , doar cã-i în englezã, iar biblia lor nu echivaleazã cu cea a noastrã aprobatã de Patriarhie, ci cu asta: http://www.bibliaromana.com/bibliameniu.htm (traducere D. Cornilescu, cred cã-n 1928 dacã nu greºesc).

 

Aºa cã nu-i nicio noutate cã Biblia se contrazice. Oricum, o lãsãm aºa, ce mai conteazã.

Edited by NecroticCH
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Biblia nu se contrazice ... asa o vezi tu ... sau altii ... depinde cum o interpretezi ... si dak tu zici ca se contrazice ... da exemple :) ...

GE 1:3-5 On the first day, God created light, then separated light and darkness. - da ... a facut lumina nu soarele ... light = lumina

GE 1:14-19 The sun (which separates night and day) wasn't created until the fourth day. - in a patra zi a facut soarele ... prima zi a fost luminata de altceva ... nu soare ... dak si omul a facut lumina .... crezi ca Dumnezeu nu se descurca??

GE 1:11-12, 26-27 Trees were created before man was created. - Da aici a facut iarba si verdeatza

GE 2:4-9 Man was created before trees were created. - Probabil tradus de un cretin ... aici a sadit gradina edenului

GE 1:31 God was pleased with his creation. - Da a fost multumit de creatia lui pana sa cada omul in pacat ... cum face de obicei

GE 6:5-6 God was not pleased with his creation. - Dupa ce a muscat femeia din marul interzis !

 

Invatati greaca veche si treduceti biblia si vedeti (dak vreti) ca nu se contrazice ... pe siteul ala astea cauta nod in papura sa faca oameni sa creada ca biblia e o carte scrisa aiurea .... si toti avem oportunitatea sa credem ce vrem ... eu spum ca ce scrie acolo ii o aberati ... nici nu e tradus cum trebuie si nici nu scrie complet ... scrie doar jumatate de fraza .... numa asa sa fie cum vor ei x(

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

ma refeream la pasajele mai tarzii despre geneologie si proroci, cu partea aia cand unu din linie sa imbatat si sa culcat cu propria fiica, nu neaparat ca ar fi o contradictie, dar mi se pare destul de nasol. contradictii ar apare probabil cand compari noul si vechiul testament.

 

dar sunt clar probleme cu traducerea Bibliei, depilda cand se vorbeste ca cineva a primit numele (un nume semitic) pentru ca...si nu inseamna nimic acel nume in limbile europeene. si cand sunt de multe ori repetate chestii la numar, in special cu referintele la Chivot, cred ca este un fel de cod. au fost mai multe teorii, cred ca e mai degraba vorba de un limbaj mistic, dar nu ca e descris viitorul, mai degraba idei mistice.

Link to comment
Share on other sites

Si s-a aratat o fiara cu sapte capete - claparul, tobarul, doi chitaristi, bassistul, vocalistul, si doi violonisti. Si a inceput sa urle cuvinte de hula: "Acordeaza-ti ma chitara, 'tu-ti dumnezeii ma-tii ... " - asta da satanism in rock.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest stangaciu

La origine "Satanism" inseamna " care este opus" (http://www.religioustolerance.org/chr_sat2.htm). Deci nu e tocmai gresit sa numesti satanism un gen care e opus preferintelor tale. Referitor la Satanismul din rock, acesta nu este "la propriu". Dupa cum spunea si Rastislav Svarog, sunt doar metafore. Ar mai fi un exemplu: King Crimson. Numele a fost ideea lui Sinfield, K.C. fiind un apelativ pentru Belzebub(print al demonilor, deci nume satanist). Fripp a gasit in araba veche ca "b'al ze bub" inseamna "om cu o tinta". Astfel s-a ajuns de la dracu la o idee filozofica.

 

Rezumat: Satanismul in muzica e o notiune relativa si permite foarte multe interpretari la multe nivele.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Early this mornin’

when you knocked upon my door

And I said, “Hello, Satan,

I believe it’s time to go.

Me and the Devil

was walkin’ side by side

And I’m goin’ to beat my woman

until I get satisfied

Me and the Devil Blues - Robert Johnson 1937

 

And this is how it all began. The rest is history :)

 

Signs of Satan :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.