www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Twin Reverb Ground Switch


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Salutare. Scuzati-ma ca postez o intrebare atat de puerile, insa eu o tratez cu o importanta destul de mare. Recent am achizitionat un Twin Reverb din '71. Am vazut ca in spate are un ground switch. Am cateva locatii in care cant, unde brum-ul este considerabil mai mare decat deobicei. Pot rezolva ceva cu acel switch, fara sa provoc daune, mie sau statiei? Nu sunt expert in electronica, insa mi s-a spus ca ampul poate face "ground lift", care poate duce la electrocutare. Acu mi-am mai luat socuri in timp ce cantam la chitara si am atins cu gura microfonul. As vrea sa stiu daca, de la amp la amp, socurile pot fi mai puternice sau nu. Tot ce am gasit pe net facea referire la modelele pentru SUA, care merg la 110v si folosesc cablu cu 3 pini. Eu am modelul de export, cu comutatorul rosu pentru tensiune. Multumesc aticipat!

 

Link to comment
Share on other sites

Amplificatorul nu rezolva problema impamantarii prin acel switch. 

Cel mai sanatos este sa te asiguri ca electricienii isi fac treaba cum trebuie si ca exista impamantare atat la tot ce se alimenteaza pe scena dar si la masa de mixaj .

Mare atentie cu descaracarile astea electrice , ca nu-i de gluma .

 

P.S. Si inca ceva , am intalnit electricieni care legau firul de impamantare la nul. Asta este de ...Doamne' Fereste :D

Edited by ggg
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Am cautat acum un pic pe net, acel Ground switch la ampurile mai vechi inverseaza faza cu nulul (mai exact fiind cu 2 fire leaga sasiul ori la faza ori la nul). Din cite inteleg al tau nu are alimentare cu 3 fire. Iti recomand sa faci rapid conversia la 3 fire astfel incit sa ai impamintare adevarata, si sa dezactivezi ground switch-ul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

La twin reverb pe comutatorul de ground switch exista un condensator,care pune șasiul la faza sau nul,nu inversează faza cu nulul!!!

Acest condensator trebuie sa fie de foarte buna calitate, dacă se străpunge exista riscul sa apară faza rețelei la șasiu, electrocutare sigura.

Împământarea este sfinta, dar și rețeaua de alimentare sa aibă împământare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La twin reverb pe comutatorul de ground switch exista un condensator,care pune șasiul la faza sau nul,nu inversează faza cu nulul!!!

Acest condensator trebuie sa fie de foarte buna calitate, dacă se străpunge exista riscul sa apară faza rețelei la șasiu, electrocutare sigura.

Împământarea este sfinta, dar și rețeaua de alimentare sa aibă împământare.

post-7787-0-53417600-1449477642_thumb.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta am scris si eu in paranteza, ca leaga sasiul la faza sau la nul, scuze pt formularea inexacta. Da, nu e direct, ci prin intermediul a ceea ce americanii numesc Death cap. De ce se cheama asa? Pt ca daca se strapunge ai pe sasiu, adica implicit si pe corzile de la chitara, tensiunea de la retea. E modificare de baza la toate ampurile de genul asta, se scoate Death Cap, se monteaza alimentare cu 3 fire si se leaga sasiul la impamintarea de la priza.

Silviu, daca lasi switch-ul pe mijloc e ca si cind ai folosi ampul fara impamintare. Este pe de o parte prost pentru ca ai mai mult zgomot, pe de alta nu ai protectie daca se intimpla vreun scurt in amp.

Evident, daca priza in care bagi ampul nu are impamintare discutia e degeaba.

 

PS. Faptul ca te curentezi cind pui gura pe microfon are legatura oarecum tot cu asta. Te curentezi atunci cind exista o diferenta de potential intre masa chitarii, implicit a ampului (adica intre corpul tau atunci cind tii mina pe chitara) si masa PA-ului (adica partea metalica a microfonului)

Asta se poate intimpla atunci cind unul din circuite nu are impamintare (cum e cazul ampului tau) sau cind fiecare din ele e alimentat de la prize puse pe circuite diferite, in cine stie ce instalatie veche sau facuta prost. Desi teoretic fiecare din circuite este impamintat in practica pot aparea diferente de potential intre cele 2 impamintari pe care le simti ca soc electric.

Edited by dass101
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Smecheria aia cu stecheru o stiu. Ideea e ca eram curios daca pot face ceva cu switch-ul ala, in locatiile cu problema. Nu e mare chestia. Am sa cant cum am cantat pana acum si cu Plexi-ul care nu avea asa ceva. Nu ma pricep sa il modific si nici sa il timit pana la Bucuresti, pentru asa ceva, nu-mi vine. Multumesc frumos pentru raspunsuri! :)

 

P.S: M-am uitat pe stecher azi. Este stecher cu 2 picioare si doua lamele metalice pe margine. Alea nu-s pentru impamantare?

Link to comment
Share on other sites

Smecheria aia cu stecheru o stiu. Ideea e ca eram curios daca pot face ceva cu switch-ul ala, in locatiile cu problema. Nu e mare chestia. Am sa cant cum am cantat pana acum si cu Plexi-ul care nu avea asa ceva. Nu ma pricep sa il modific si nici sa il timit pana la Bucuresti, pentru asa ceva, nu-mi vine. Multumesc frumos pentru raspunsuri! :)

 

P.S: M-am uitat pe stecher azi. Este stecher cu 2 picioare si doua lamele metalice pe margine. Alea nu-s pentru impamantare?

Stekerul dacă are lamele este cu conexiune de împământare, nu ai de unde sa știi dacă este conectata împământarea la șasiu, poți încerca și cu acel comutator de ground switch, condensatorul de acolo dacă este cel din fabrica, este de calitate, cite ampuri Fender am reparat nu am găsit acel cond defect.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

În poză e un fir verde care iese din cablul de alimentare și e legat la șasiu (printr-un șurub de la trafo). 2 secunde cu un multimetru te poate lămuri exact.

Sincer nici nu am deschis poza,unele au firul verde cu galben la masa,altele au cordoane doar cu doua fire,fara impamintare.

Obligatoriu ar fi ca toate ampurile sa aibe impamantare,parerea mea.

Hopa !!!

Am vazut ceva interesant,cele doua rezistente ,noi,in codul culorilor,nu pot descifra valorile.

In locul lor ar fi mai bine sa se monteze un semireglabil de 100 ohmi,montat chiar pe circuitul de filamente de la V1 si masa.

Unele modele au acest reglaj pe spatele ampului,un potentiometru cu axul scurt,se regleaza cu surubelnita.

Veririca si lipiturile celor doua rezistente sau lipestele din nou ,cu un letcon de putere mare,altfel se raceste lipitura.

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci, e in regula?

Ampul are cordon de alimentare cu trei fire,cum spunea și 57 are împământarea legata.

Care este comutatorul de switch ground,ca nu vad condensatorul care face asa ceva.trebuie sa fie un comutator cu trei papuci,pe papucul din centru trebuie sa fie montat acel cond,intre papucul central și masa (șasiu),pe papucii de la extremități vin firele de la rețea, ca în schema postata de mine,este ușor de urmărit circuitul.

Condensatorul trebuie sa fie un model care lucrează la minim 1000V.

Am pus o poza cu un amp construit de mine, care are switch ground, se observa un comutator albastru, lingă priza de alimentare,și condensatorul (carameaua maro).

post-7787-0-15044000-1449641952_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Da, poza este a amplificatorului in cauza. Deci inseamna ca, oarecum, a fost facuta modificarea, adica adus la "standardele" prezentului?

Si daca il las pe mijloc, e ok, practic neintamplandu-se nimic, nefiind facuta vreo legatura?

 

Nu exista standardele prezentului, montează acolo un cond de 33...68nF /1000V,poate scapi de brum în unele locații.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bun, dar ca sa concluzionam discutia, brum, no-brum, e safe ampliful?

Nope . Un amplificator cu tuburi este atat de bine izolat (galvanic, prin transformatoarele de alimentare si iesire) incat orice este conectat la el se poate transforma intr-un circuit de descarcare la pamant (impamantare) . Dar asta se intampla numai daca priza din care se alimenteaza nu este , la randul ei, impamantata . In concluzie, nu de amplificator trebuie sa-ti faci griji ci de reteaua electrica . Lipsa impamantarii la priza, nu poate fi substituita de nimic .

 

P.S. Orice band care merge in turneu si care canta pe indiferent ce backline (cu amplificatoare,procesoare,...etc), trebuie sa aiba un tehnic care sa masoare cativa parametrii  :

-frecventa (din pacate veti mai intalni si 49 Hz),

-tensiune (230 V) ,

-nivel distorsiuni (max. 9% )

-prezenta si calitatea impamantari (4 Ohm)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mda, baietii, cam asa sta treaba: 

 

- Cablul de alimentare are 3 fire (negru, galben, verde).

         - negru merge la picioru din stanga al comutatorului de ground;

         - galben merge la piciorul din dreapta al comutatorului de ground;

         - verde e prins de sasiu;

- Comutatorul:

         - pe mijloc n-are nimic;

         - in partea din stanga are cablul negru, ce vine de la stecher si de acolo pleaca alt cablu care merge la comutatorul de on-off;

         - in partea din dreapta avem cablul galben, de la stecher, si inca un cablu ce merge pe varful sigurantei;

 

Am pus si o poza cu condensatorii ce au fost inlocuiti, cei de filtraj. Sunt ok? Am vazut ca unii inlocuiesc cu alt tip de condensatori, in fine!

 

Acum, se mai naste o intrebare: Observ ca nu (mai) este nici un condensator implicat, la smecheria cu switch-ul, deci ma gandesc ca s-a facut modificarea de care ati pomenit voi, nu? Si, vad ca doar intr-o pozitie este legata siguranta aceea. Asta ce inseamna, ca eu cand merg cu el pe centru (comutatorul), nu am nici un fel de siguranta? Adica poate sa se topeasca lampile, sa il fulgere, etc. si sa nu aiba in ce sa dea, decat direct in amp?! 

 

Multumesc frumos pentru rabdarea voastra! :)

post-6186-0-28449700-1449689020_thumb.jpg

post-6186-0-25978700-1449689022_thumb.jpg

post-6186-0-52851500-1449689023_thumb.jpg

post-6186-0-63044700-1449689025_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Siguranta este in circuitul de alimentare,adica in serie cu primarul trafului de alimentare,protejeaza traful.

Comutatorul de switch ground nu mai este activ,are lipsa condensatorul de pe pinul central,mai pe romaneste,este degeaba acum.

Condenatorii de filtraj sunt ok daca nu ai brum,au fost inlocuiti cu unii ieftini,daca te tine buzunarul poti pune alte marci,de ex Vishay,FT cap,etc.

Edited by viobio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.