www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Klonz Amp Tube Modelling Kickstarter


Crypto
 Share

Recommended Posts

Știu că opțiunile pentru crowdfunding nu reflectă neapărat prețul produsului finit, dar orientativ:

Line 6 DT25: 700 EUR la Thomann.

Ready-to-Rock Dual Channel Amp bundle with cabinet: 767 EUR.

Doar că cel de la Line 6 știe să facă puțin mai multe. Și vine deja asamblat. Și cu lămpi în el. Și cu garanție.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Știu că opțiunile pentru crowdfunding nu reflectă neapărat prețul produsului finit, dar orientativ:

Line 6 DT25: 700 EUR la Thomann.

Ready-to-Rock Dual Channel Amp bundle with cabinet: 767 EUR.

Doar că cel de la Line 6 știe să facă puțin mai multe. Și vine deja asamblat. Și cu lămpi în el. Și cu garanție.

 

Nu inteleg de ce trebuie sa comparam din start un efort al unei companii mici din italia cu productia in masa line6 din china.  

Don't get me wrong, I get what you're saying, ii bine sa stim alternativele dar poate unii pur si simplu vor aprecia ceea ce fac tipii astia si efortul depus de ei si mai bine pun banii in buzunarul lor din varii motive. 

+ Eu nu cred ca initiatorul topicului ne-a aratat acest proiect ca sa incepem sa comparam cu toate modeling ampurile existente ci ca sa apreciem efortul lor.

 

#my2cents

:roses:

Link to comment
Share on other sites

Modelarea cicuitelor este pricipala treaba din cate vad, ca foloseste tuburi, nu are ce sa modeleze.

Cand selectezi un ''canal'', se schimba configuratia tuburilor din circuitul inchis, iar acestea sunt cele folosite in ampurile originale.

E o chestie desteapta, mie imi place conceptul.

Oare este posibil si viabil sa reducem dimensiunile componentelor si sa ajungem sa avem 10-12 module intr-un singur head de dimensiuni standard? Asta cred ca este viitorul modelarii analogice, si se apropie cat mai mult de realitate, folosind componentele ''originale''.

Pe mine m-a intrigat tocmai ideea de "tube modelling", până am dat un click și mi-am dat seama că nu există nici un modelling, e același concept ca la modulele Randall.

Link to comment
Share on other sites

Dacă se folosesc tot 12AX7 e o limită practică în cât de compact poți să-l faci, pentru că trebuie disipați aproape 2 W de căldură pe lampă. La fel cu dimensiunile componentelor: poți pune totul SMD în jur, lampa tot din 1947 e. Și apoi mai e partea de putere.

Dar din nou, copiatul și modelatul sunt treburi diferite.

Link to comment
Share on other sites

QuoteQuote

 

The Pre-Amp and Power Amp modules are tube based, all analogue circuits (No trace of silicon on the signal path!).

pentru ca un semnal care trece printr-un tranzistor nu e tot analogic. - Clontz Abatoare 2015

 

QuoteQuote

 

All modules are built to the highest standards, using only premium grade components

As premium as smd can get. un kil de rezistente la 10 lei.

QuoteQuote

 

to extract all the Tone-Defining Elements of each Classic Amp, making sure none of those elements was left behind

Daaaaaa. mai putin traful de iesire. de ce ar influenta ala in vreun fel tonul?

 

Eu cred, dupa cum suna si demourile de pe yt,ca nu o sa sune apropiat de originale(scuze, cand urma deluxe reverb pe clean ma asteptam sa-mi pice fata nu sa-mi aduca aminte de vremurile cand ma legam la statia Hi-Fi cu chitara pe intrarea de mic). s-ar putea sa sune mai bine o simulare de procesor buna, si autoinfluentarea omului care a dat suma aia pe el o sa ajute cu restul.

 

Dar de ce trebuie 100 de ampuri intr-unul?(pardon milioane de combinatii, adica pfoa, eu abia pot sa numar pana la un milion cu imaginatia - daca ai 3 chitare, se tripleaza si gandeste-te doar la cate corzi si cate grosimi sunt! miliarde de posibilitati! mai exista si alegerea ta daca sa-ti tai unghiile sau nu!!!!!)

 

Revenind: nu ajunge unul si bun? Ca de banii aia se poate clona oricare din ampurile pe care astia pretind ca le "reproduc". 

 

Sau e o chestie d'asta mistica ca la Pokemoni si pentru unii, la femei?

post-13589-0-29517700-1443112206_thumb.jpg

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Klonzul asta e o laba trista, la fel ca toate procesoarele care vor sa imite un anume amp.

Ampu e amp, simularea,modelarea e altceva, e o păcăleală sonoră, în special pt cei care nu au auzit cum suna un amp din lista de modeling.

Încă o treaba "murdara" soundul unui amp e dat și de traful de ieșire,nu poți folosi același traf de ieșire și ampul sa sune diferit, cu sound de Mesa,Fender,Marshall,Vox,etc.

Ce am scris aici este pentru cunoscatori nu pt chitariști de Duminica.

Klonzul e mișto, asa sa te joci cu el.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.