www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii, Urgent, Va Rog


Phelgo
 Share

Recommended Posts

Ok, am inteles...totusi va rog sa imi dati niste titluri de melodii...stiu ca nu se canta chitara singura....

 

Cel mai ok ar fi sa le alegi impreuna colega pentru ca e destul de important sa se muleze pe voce orice ai alege.Si mai important e sa spui ce fel de serbare e, pentru ca nu'i tot una sa canti la un bal al bobocilor, la niste roacari mai nervosi, sau la un azil de batrani

Ok, am inteles...totusi va rog sa imi dati niste titluri de melodii...stiu ca nu se canta chitara singura....

 

Cel mai ok ar fi sa le alegi impreuna colega pentru ca e destul de important sa se muleze pe voce orice ai alege.Si mai important e sa spui ce fel de serbare e, pentru ca nu'i tot una sa canti la un bal al bobocilor, la niste roacari mai nervosi, sau la un azil de batrani

Link to comment
Share on other sites

Daca tot insisti sa primesti raspuns la o intrebare din start tampita, macar spune ce experienta ai cu chitara (daca ai), ce genuri de muzica preferi, unde e 'serbarea', ce poate canta fata la voce, cati ani aveti si tot asa...

 

Insa din start combinatia chitara electrica + voce si atat (adica fara alte instrumente sau macar un backing track de dedesubt) trebuie bine gandita ca sa sune acceptabil. Altfel fuge lumea de la serbare si e pacat :) Gandeste-te mai bine la o acustica, se impaca mai bine cu vocea si scapi si de 'schimbatul dozelor'. Ce zici? :D

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce-aveti mai cu omul? :)

 

Coane, ca sa capeti ceva ajutor trebuie sa lamuresti cam ce puteti voi canta :)

Alegerea o faci in functie de nivelul interpretilor si profilul serbarii. 

 

Sex on fire, you can leave your hat on, too sexy,  je t'aime, etc, nu-s potrivite pentru sarbatori de gradinita, scoala elementara sau gimnaziala. Nici la corporate event (eventual dupa ora 5 dimineata).

 

Cauta niste piese pe care sa le stie sala. D'alea vechi. Daca zici sarbatoare, da-i cu we are the champions. Ce mai stie toata lumea? simplu, Beatles. Arde-i! Niste Stones? Baga Satisfaction sau Jumpin Jack Flash. Gagici multe? What's up! Prinzi cum vine ideea...

N-ai inspiratie? Baga cliseele. Nu se exista carnat sa nu lalaie un Hotel California, knocking on the heaven's door, wonderfull tonight, etc. 

 

Te "tine" la mai mult? Ia Bad to the bone, e o linie melodica pe care poti baga aproape orice cuvinte. 

 

Samd, samd.

 

Insa discutia incepe de la profilul petrecerii si ce puteti voi canta.

Link to comment
Share on other sites

 

N-ai inspiratie? Baga cliseele. Nu se exista carnat sa nu lalaie un Hotel California, knocking on the heaven's door, wonderfull tonight, etc. 

 

 

Nu stiu daca Hotel California ar fi chiar asa o piesa simpla. Ar putea incerca Fereastra Ta, Povestea Noastra, Alice etc. Exista multe piese la care nici nu ai nevoie de a fi un bun chitarist, ai nevoie doar de a sti sa tii ritmul si de cateva acorduri.

 
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca o sa sune tampit...dar..vocea tipei e ca a lui Duffy-Mercy...avem 17 ani, iar serbarea e la liceul nostru, in sala de festivitati a liceului...eu cant din septembrie 2013, stiu cu ce se mananca notele, gamele, acorduri...initial trebuia sa mai am un coleg chitarist, dar nu mai poate sa cante...si am ramas eu cu fata...de aceea va intreb. Deci?

Link to comment
Share on other sites

Daca o convingi sa cante asa ceva, vin si eu la serbare :

 

Faina piesa , dar e nevoie  si de John Paul Johnes si un baterist ce bate ca Bonham ..

Salutare RGC, sunt nou pe acest forum. Am o chitara electrica mai praf asa...in fine, o sa ii fac un upgrade la doze... Vreau si eu sa imi spuneti niste melodii pe care sa le cant eu si o fata cu vocea...pentru o serbare. Doar eu si ea, fara tobe, fara bass... Multumesc anticipat :)

ptr. o fata cred ca ..:ar fi ok ceva din lista  depinde de ce gen ce atmosfera ce voce etc ...

 

 

- It's So Easy  by Buddy Holly

- Moonlight Shadows

- Walk like egiptian

- California dreamin'

- This booth are made for walking

- Barbara Ann

- Carie

-  Who stop the rain

- Son of a preacher man

- Carrie ( by Europe)

etc ...gasesti pe youtube ..si gasesti cu Google si acordurile ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.