www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Gasesc Alimentator!


cotrusvlad
 Share

Recommended Posts

Am un Hughes & Kettner tubeman 2 fara alimentator, caut ca disperatul unul de saptamani bune si nu gasesc nici cum! Si nu ma refer ca nu gasesc original, nu gasesc pt ceea ce are nevoie el si anume, 12v ac/ac minim 600mA.

Toate ce le gasesc , in ciuda faptului ca in titlu scrie Ac, au la output scris Dc.

 

Omit ceva? Ca deja e frustrant. Poate cineva ma poate ajuta. 

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Intr-un fel,omiti ceva

Alimentator de obicei e un transformator cu redresor,deci din ac devine dc

Din cate inteleg eu,tu ai nevoie doar de un transformator ce sa iti coboare tensiunea de la 220v la 12v....deci cauti transformator 12v 

pune o schema sau ceva,ca doar din descrierea ta nu prea iti poti da seama precis de ce trebuie acolo

 

 

http://www.andyharrison.net/files/Tubeman.pdf

 

found it

 

EDIT 2

 

http://www.harmonycentral.com/forum/forum/ForSale/acapella-82/1995402-

 

 

google is your friend-deci nu ac/dcci ac/ac -transformator simplu

Edited by dani_rosu5
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa-nteleg ca-ti trebuie un adaptor 12v-600mA.

Gasesti la magazine de electronice.

 

Mda, ma gândisem la asta.Am incercat la câteva magazine in timisoara si nu am gasit...

 

El vrea sa scrie pe el Hughes & Kettner.

Foarte amuzant.

 

@sam, multumesc mult, nu stiu ce e cu browserul meu dar nu mi le-a afisat prima dată când am cautat. You saved my arse.

Edited by cotrusvlad
Link to comment
Share on other sites

Mda, ma gândisem la asta.Am incercat la câteva magazine in timisoara si nu am gasit...

 

Foarte amuzant.

 

@sam, multumesc mult, nu stiu ce e cu browserul meu dar nu mi le-a afisat prima dată când am cautat. You saved my arse.

La electronik BDK am vazut transformatoare , nu stiu ce  caracteristici au ..

 

VITACOM  .. poti sa si comanzi  daca au in stoc   ei au depozitul central cred ca la Cluj.

 

Dar sunt firme care fac si la comanda ce le ceri ..traf toroidal de randament mare + nu radiaza camp magnetic catre exterior asa ca chitara nu va culege brum ...

http://www.unicas.ro/domeniu.php?%20id_subdomeniu=18

12V *0,6A =7W  .???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca jack-urile de 5.5 pot avea 2.5 sau 2.1 la interior. In majoritatea cazurilor nu e problema sa folosesti 2.1 in loc de 2.5 dar daca gaura e largita, mufa poate sa-ti iasa prea usor sau chiar sa nu faca contact tot timpul. Nu intru in detalii, stii si tu cum e cu gaurile... :)

 

Oricum ar fi, gaseste tu traf-ul potrivit ca mufa o poti schimba usor.

HTB1tOuBGXXXXXctXXXXq6xXFXXXf.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.