www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Microfon Combo Chitara Electrica


sam
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Foarte posibil sa se mai fi discutat subiectul pe aici dar n-am gasit niciun topic relevant. Experienta mea la capitolul microfoane se rezuma la cateva Shure-uri dinamice (SM57/58/Beta) si cateva condensere Audio Technica (2020/etc).

 

De data asta am nevoie insa sa captez un combo de chitara electrica (un Fender Deluxe VM mai exact) pe care sa-l trec apoi prin mixer. Ma intereseaza obligatoriu ceva ergonomic de genul Sennheiser-elor care atarna peste difuzor pentru a economisi spatiul ocupat de un SM57 cu tot cu trepied.

 

Adica asa ceva:

 

10598469_1462791763984858_369329385_n.jp

 

Pana acum mi-a fost recomandat Sennheiser e609. Daca aveti si alte sugestii, rog modele, avantaje/dezavantaje si eventual oferte de vanzare. Ceva nu foate scump dar decent calitativ (ofertele de vanzare daca exista pe privat).

 

Multumesc anticipat

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

 

Pana acum mi-a fost recomandat Sennheiser e609.

 

Cel din poză, pe care-l recomand și eu, e e906 ! Diferența este, cel puțin, acel filtru de "presence" comutabil !

 

  După unii, nu se justifică așa de mult diferența de bani între ele, după alții e906 e "mai superior", iar a treia variantă....nu prea e luată-n calcul [ :) ], dar eu n-am avut ocazia să încerc e609, deci nu știu. Dar, după o bună parte din review-uri comparative, e906 e "the big brother" !

 

.

 

.

Link to comment
Share on other sites

200 - 4500 Hz

care microfon  nu functioneaza in aceasta banda ?

 

Nici nu stiu de ce nu se monteaza in combo trei microfoane , unul in fata membranei , unul in spatele membranei si unul de contact undeva pe unul din peretii boxei apoi ecestea sa aiba un mixer si eventual un ceva EQ  un line out ce sa duca la mixer .

Ar fi mult mai convenabil .

Dar probabil vandute separat capsule in carcase "speciale" , stativ , burete ptr protectie si" filtru:"(?) le iese mai multi bani  exact ca si in cazul cablurilor cu mufe "turnate " si cu cat se poate de diferite tipuri de mufe ,de la tot felu de "device'-uri .

 

O sa si incerc daca am rabdare sa vad ce se poate scoate cu o combinatie de trei moicrofoane  inm cazul unui mic combo .deoarece suna bestial cu overdrive-ul prin difuzor insa pe iesirea Line Out nu mai suna cum trebuie ( etajul final + diful /boxa nu mai ia parte la sound ) .Nu numai de culoarea sunetului ma leg ci de playabilitate   nu mai are acea sensibilitate la atingere ...nu mi-am batut capul cu de se si cum caci am incercat doar sa vad daca este folosibile iesirea Line Out ( nu-mi place ) atunci m-am gandit la capsule montate in combo ..Se gaseau capsule de microfon dinamic  in magazin  dar se pot incerca si cele electret .

 

Cred ca am mai scris undeva cum ca cel mai bine ptr joasele la toba mare se pot capta cu difuzor "mic" adaptat cu traf de iesire de  la radio tranzistorizat  sau cu adaptor/preamamplif  cu tranzistor .

 

Bineinteles ptr cei care se ocupa si de electronica este mai accesibila treaba cu testari de acest fel ..dar care au un prieten electronist amator  si de electroacustica  poate sa ajute .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei E609-le, neaparat modelul black cel vechi(deci ambele fete sa fie black). E diferit de cel gri/black pe care il gasesti acum, sunetul rezultat fiind mai bun.

 

E906 e acelasi microfon cu E609 grey, care are doar acele extra ,,tweakuri" cu presence filter switch...nu justifica pretul extra dupa mine.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri. M-am tot uitat si dupa 609 si dupa 906 insa oferta de second hand-uri la noi e practic inexistenta.

Inca ceva, exista fake-uri si la Sennheiser cum exista la Shure sau cumpararea second e safe? La SM58 de exemplu stiu exact cum sa deosebesc originanele de fake-uri dar la Sennheiser n-am nici cea mai vaga idee.

Link to comment
Share on other sites

poti sa folosesti un Shure SM57 pt. captarea amplificatorului, fara sa ai bataia de cap a unui stativ de microfon normal... care sa ocupe spatiu pe scena...

 

ideea este sa iti cumperi un stativ de tip CAB GRABBER, care se agata direct de carcasa combo-ului... eu folosesc asa ceva de peste 6 ani si mi-a facut viata foarte usoara... este compact, usor de reglat si incape fara probleme in spatele amplificatorului, in interiorul cutiei combo-ului...

 

pui o nuca de microfon si gata...

 

Sennheiser-ul de care intrebi tu este un model fain, dar doar daca gasesti modelele fabricate in urma cu vreo 10 ani... cele noi se pare ca nu mai au caracteristicile celor vechi. plaja de frecvente la care raspund le face sa fie cam aspre.... cam nazale...

 

asta am inteles de la cei care au modelul nou... modelul e906 este mult mai scump si sincer... nu cred ca merita sa investesti atat de mult... e drept ca are acest avantaj special de a putea fi pus direct in fata amplificatorului atarnand de cablul microfonului, avand un profil plat al carcasei...

 

insa, un Shure SM57 gasesti cam peste tot...

 

CAB GRABBER-ul despre care vorbeam arata asa:

 

1600-CabGrabber_detail3.jpg

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

 Deci nu prea merită, probabil, să inveşteşti, fiind mult mai scump, doar pt facilitatea de a-l atârna în faţa cabului ? 

  Da' nici să dai atâţia bani pe un cab grabber, doamne fereşte ! Aproape cât un microfon bun second hand...

 

http://www.magazinuldemuzica.ro/AUDIX-CAB-GRABBER-XL-_-43274.html

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Cab Grabber-ul e posibil sa-l gasesti si second hand...

 

pe ebay USA se gasesc oferte speciale... pachet cu cab grabber + microfon + cablu...

 

eu am dat o solutie... acuma... portofelul fiecaruia decide in final :);):)

 

http://www.ebay.com/itm/Sennheiser-e609-Silver-Microphone-with-Cabgrabber-Amp-Mic-Holder-XLR-Cable-/261615245139?pt=US_Pro_Audio_Microphones&hash=item3ce97bd753 -  cu mentiunea ca la varianta asta mai trebuie un adaptor de tip goose neck... ca sa poti pozitiona microfonul e609 cat mai bine posibil.

 

http://www.ebay.com/itm/AUDIX-i5-CABGRABBER-XL-BUNDLE-FREE-SHIPPING-/380681202270?pt=US_Pro_Audio_Microphones&hash=item58a25e2a5e

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit ambele Senheiser si pot sa spun ca desi il prefer pe cel scump ca si ton, dpdv al raportului calitate pret e609 sta excelent si iti poti face foarte bine treaba cu el. Imi place mai mult decat SM57, mi se pare ca reda mai natural sound-ul difuzorului.

Link to comment
Share on other sites

e-906-frequency-response.jpg

e906

e-606-frequency-response.jpg

e609

 

 

Ma indoiesc ca diferenta e atat de sensibila intre ele. Oricum nu e suficient de mare incat sa n-o modifici din egalizator.

Mie mi se pare E906 superior din alt punct de vedere.

e-906-polar-pattern.jpg

vs.

e-606-polar-pattern.jpg

De aceea are si conditia aia cu <5cm, are raspunsul pe bass mai mare.

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.