www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp Pe Lampi Cu Neoane


baltazar181
 Share

Recommended Posts

 Parerea mea ii ca te complici cu asemenea chestii exotice. In general cele functionale apar pe net in mai multe variante constructive cu documentatia de rigoare. 

 Daca vrei sa investesti bani si timp intr-un amp pe lampi fa-ti unu' corect (sau imi vinzi mie un 12AX7 pt. o pedala OD :))

Link to comment
Share on other sites

:)) nu am vrut sa-l fac doar a fost o intrebare unii zice ca Marshall si firmele mari au platit foarte mult bani sa nu iasa la iveala acesasta schema eu cred ca e doar un mit dar cine stie.

Si eu am nevoie de 2 buc 12ax7 :)


imca o precizare ca L1 si L2 tre sa fie de 0,09 si nu 0,9 cum scrie in schema

Link to comment
Share on other sites

Functionarea se bazeaza prin modularea fluxului de plasma din interiorul unui neon care mai departe este captat de catre primarul trafului de iesire. In acelasi mod(aprox) functioneaza si dufuzoarele cu plasma - probabil ca o sa ai un raspuns in inalte foarte bun, dar o sa lipseasca cam cu desavarsire basii.

 

Si nu prea are legatura cu lampile, are legatura cu putina fizica de clasa a-11-a.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Functionarea se bazeaza prin modularea fluxului de plasma din interiorul unui neon care mai departe este captat de catre primarul trafului de iesire. In acelasi mod(aprox) functioneaza si dufuzoarele cu plasma - probabil ca o sa ai un raspuns in inalte foarte bun, dar o sa lipseasca cam cu desavarsire basii.

 

Cu certitudine pt o astfel de aplicatie nu se pot folosi neoanele din comert . Nu stiu cum naiba ar trebui sa lumineze neonul ala pt a reda frecvente din tot spectrul AF :D . Neonul ar trebui sa fie multicolor . Iti faci un amp d'asta si numai ai nevoie de lumini :D

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

totusi tind sa cred ca o sa conteze ce tip de semnal e (DC, AC ca sa nu zic AC/DC :D ) mai ales pt ce au spus si colegii mai sus ... si anume ma gandesc la spectru ... teoretic purtatoarea poate fi orice, ca modulatia e modulatie, deci da, nu ar conta ... dar daca pe lampi si tranzistori se face atat circ, nu vreau sa stiu cum ar suna discutiile privind demodularea semnalului si cum se iubesc ionii din plasma si fac sunetul sa fie nush cum cald, dulce, etc. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poate e atât de cald și dulce încât chiar ar da faliment Marshall și celelalte firme mari :lol:.

Glumesc, dar chiar am devenit curios acum. Dacă găsesc timp poate fac niște teste la scară mică măcar.

PS: am un prieten care studiază fizica plasmei, presimt o discuție lungă în viitorul apropiat.

Edited by FiveseveN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

daca studiaza fizica plasmei poate-l rogi sa ne dea macar niste ecuatii de baza ale miscarii ionilor, undeva intre mecanica fluidelor si teoria de camp ... nu de alta dar le putem aplica misto la simulatoarele de lampi, cu toate ca aparent n-au nicio legatura :) ca n-am mai gasit de mult timp pe net ecuatii caracteristice ale tuburilor

Link to comment
Share on other sites

Parere mea este urmatoarea: decat sa umblati la cautarea calului verde de pe perete mai bine puneti mana si construiti un amp cu tuburi... ala clasic, stiti voi ala ca foloseste tubul vidat cu emisie catodica.

 

"Ca cam" demulticel s-a aberat cam mult pe topicul asta....

de ce ne strici petrecerea?... rusine Dinu Patriciu! :respect:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.