www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson 2015


leopold

Recommended Posts

ce mi s-a parut interesant este ca mentioneaza nr de bucati din corp, gat si tastiera, ceea ce inainte era destul de vag.

a reaparut rosewood ca si lemn de tastiera si s-a renuntat la alte lemne la unele modele. insa a aparut modern weight relief care cica "removes more mahogany but retains the resonance". in conditiile astea nu stiu de ce sa iti cumperi un ES cand poti sa iti cumperi un Standard, este la fel de scobit.

dar a aparut modelul traditional care este plin, la fel ca si modelele CS (desi am vazut ca exista si CS chambered).

 

oricum, indiferent cat de criticate sau pline de defecte ar fi, tot sunt dorite de toata lumea. :yay:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

- Average Weight (body only): 2.49 kg / 5.5 lbs.


- Majoritatea modelelor au sistemul ăsta de autoacordare.


- Taste mai subțiri?! Seriously?!


 


 


+ Tastiera mai lată.


 


Sunetul, unde e sunetul? Am ascultat două clipuri, nu-mi place deloc ce aud.


 


https://www.youtube.com/results?search_query=gibson+les+paul+2015


 


Apreciez faptul că vor să inoveze, dar unele din așa-zise evoluții, sunt involuții.


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vazusem Traditionalul. Din poza as zice ca e nitel mai subtire decat ar trebui, dar... naiba stie.

 

Despre nut n-am parere personala - n-am facut comparatii directe. Am insa o senzatie ca lumea o sa sara la gat :D

 

Autoacordarea ma deranjeaza doar in sensul ca trebuie s-o platesc. 

 

Sunt curios cum e cu tastiera. Din descrierea lor inteleg ca pur si simplu e mai mult lemn in stanga si in dreapta corzilor, la aceeasi spatiere. Nu mi-e clar daca ar ajuta sau nu.

 

Referitor la gaureala... nici pe asta n-am avut cum naiba s-o testez, celealte lucruri fiind "egale". Mi-am format o parere cum ca prefer sa nu fie chambered; modern weight relief-ul mi s-a parut ok. Alea swiss cheese pe care-am pus gheara aveau alte doze, deci nu e foarte ok comparatia. LP-ul care mi-a ramas cel mai mult in cap ca suna "bine" a fost un Norlin pe care-am pus mana-n franta acu vreo 15 ani or so, doar ca era mai greu ca o bicicleta :)

 

Sunt la munca, n-am apucat sa ascult/vad review-uri.

 

Iar marketingul... pana mea, stiu baietii ce fac. Recunosc ca vreau si eu una. Cate una. Din fiecare :D Strict pe specificatii, fara sa conteze banii, la LP standard ordinea alegerii ar fi 2014, 2013, 2015 in cazul meu. Dar accept orice-mi dati gratis ;)

Link to comment
Share on other sites

recunosc ca vazand in acelasi topic "Gibson" si "inovatie" am dat click instant , asteptad sa fiu dat pe spate!?  

=))))))))))

 

good one

daca vrei inovatie la chitari nu iei Gibson, daca vrei traditie si mojo de ala there you have it :D

e bine ca avem de unde alege fiecare dupa pofte, nevoie si buget...mai putin in tara, mai mult prin lumea larga :))

 

 

- Average Weight (body only): 2.49 kg / 5.5 lbs.

- Majoritatea modelelor au sistemul ăsta de autoacordare.

- Taste mai subțiri?! Seriously?!

 

 

+ Tastiera mai lată.

 

Sunetul, unde e sunetul? Am ascultat două clipuri, nu-mi place deloc ce aud.

 

https://www.youtube.com/results?search_query=gibson+les+paul+2015

 

Apreciez faptul că vor să inoveze, dar unele din așa-zise evoluții, sunt involuții.

 

Link to comment
Share on other sites

recunosc ca vazand in acelasi topic "Gibson" si "inovatie" am dat click instant , asteptad sa fiu dat pe spate!?  

=))))))))))

 

good one

daca vrei inovatie la chitari nu iei Gibson, daca vrei traditie si mojo de ala there you have it :D

e bine ca avem de unde alege fiecare dupa pofte, nevoie si buget...mai putin in tara, mai mult prin lumea larga :))

Nu stiu de ce spui asta cu inovatia, de-a lungul timpului (a se citi ultimul deceniu) Gibson a tot venit cu lucruri noi - upgrade-uri: sistemul de acordaj, tot soiul de iesiri digitale, simulari digitale incorporate in chitari bazate pe Eq si compresie etc. Nu pot spune ca au numai traditie, au si inovatie. Faptul ca totul pleaca de la modele care s-au impus pe piata in anii 50 nu cred ca e neaparat un lucru rau, atata timp cat exista o piata foarte mare pentru asa ceva. Daca estic at de cat la curent cu istoria mai recenta a firmei in anii 80 au incercat si ei o serie de chitari foarte la moda in acea perioada - superstraturile si se pare ca nu prea au avut succes, de aceea s-au intors la ceea ce stiu sa faca mai bine.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

recunosc ca vazand in acelasi topic "Gibson" si "inovatie" am dat click instant , asteptad sa fiu dat pe spate!?  

=))))))))))

 

good one

daca vrei inovatie la chitari nu iei Gibson, daca vrei traditie si mojo de ala there you have it :D

e bine ca avem de unde alege fiecare dupa pofte, nevoie si buget...mai putin in tara, mai mult prin lumea larga :))

 

Cum adică ai văzut Gibson și inovație, și pe urmă ai dat click pe topic?!rcain.gif.pagespeed.ce.SS9iGrwRMa.gif  Nu scrie nicăieri în titlu.

 

No, referitor la inovație, văd că a răspuns deja Blackthorn. Întâmplător cei de la Gibson chiar inovează. Ia caută să vezi cu arătau chitarele lui Les Paul. Tot întâmplător, am avut un Gibson Robot, din prima serie. Nu știu sigur dacă ei au inventat cheițele care acordează automat chitara, dar cu siguranță sunt cei care le-au fabricat în serie. Deja au ajuns la a treia sau a patra generație și presupun că s-au perfecționat.

 

Legat de tradiție și „mojo”, taman aici cred că e problema. Am senzația că Gibson se distanțează de rețeta lor clasică. Weight relief care aduce chitara la 2,5 kg?! De unde naiba mai are ton Standardul ăla. Nici măcar cele hollow nu sunt așa ușoare.

Link to comment
Share on other sites

eu am zis "recunosc ca vazand in acelasi topic "Gibson" si "inovatie" am dat click instant , asteptad sa fiu dat pe spate!?  "

 

asta implica ca intrasem deja in "topic" si am vaz ce ai scris tu mai jos de inovatie, apoi am dat clink pe linkul din primu post - ce te duce pe site-ul GIbson

 

eu ma opresc aici , nu intru in polemici, ca voi sunteti fani Gibson eu deloc si nu are sens =))

companii care inoveaza serios poarta alte nume :D

 let's just relax and have a good time :)

Link to comment
Share on other sites

eu am zis "recunosc ca vazand in acelasi topic "Gibson" si "inovatie" am dat click instant , asteptad sa fiu dat pe spate!?  "

 

asta implica ca intrasem deja in "topic" si am vaz ce ai scris tu mai jos de inovatie, apoi am dat clink pe linkul din primu post - ce te duce pe site-ul GIbson

 

eu ma opresc aici , nu intru in polemici, ca voi sunteti fani Gibson eu deloc si nu are sens =))

companii care inoveaza serios poarta alte nume :D

 let's just relax and have a good time :)

1238.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

- Average Weight (body only): 2.49 kg / 5.5 lbs.

- Majoritatea modelelor au sistemul ăsta de autoacordare.

- Taste mai subțiri?! Seriously?!

 

 

+ Tastiera mai lată.

 

Sunetul, unde e sunetul? Am ascultat două clipuri, nu-mi place deloc ce aud.

 

https://www.youtube.com/results?search_query=gibson+les+paul+2015

 

Apreciez faptul că vor să inoveze, dar unele din așa-zise evoluții, sunt involuții.

 

 

Vidourile alea sunt rahat . Daca il bagam in supersonic-ul tau face to face si stam langa amp e total alta poveste :)

Apropo pe mine ma atrage acel Les Paolos Junior dar fir-ar de G-tuning system e fain dar eu is prea old-school si l-as da jos ..... desi live ar fi util ...... Nop ,l-as da jos :)

 

Legat de tradiție și „mojo”, taman aici cred că e problema. Am senzația că Gibson se distanțează de rețeta lor clasică. Weight relief care aduce chitara la 2,5 kg?! De unde naiba mai are ton Standardul ăla. Nici măcar cele hollow nu sunt așa ușoare.

 

Am incercat nu demult una extrem de usoara cum zici tu ( incercat inseamna ca ii la mine de o luna ) Si mie personal imi place , dar na... Gusturi . Nu mi se pare ca suna rau , suna extrem de bine , ii alta lume . Billy Gibbons are chitari super usoare cu gat si headstock chambered !!!!!!!!! si tonul lui e everything but shit ( si sa nici nu mai pomenim ca are corzi de 7 .... sweet baby jesus.... ) . Looky :

http://youtu.be/sQTIBtolr9Y?t=2m56s

 

Legat de reteta clasica , eu cred ca solutia simpla : fa si prin reteta clasica fa si cele noi si fa si corcituri , nu putem sa avem toti aceleasi nevoi . But that is just me . 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.