www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rock simfonic pe un Fender cu distors


Guest spring
 Share

Recommended Posts

Chitaristii suna prost, nu orchestra

 

Toate incercarile de a canta muzica clasica pe chitara electrica mie mi se par o barbarie, iar ce au facut astia e de prost gust chiar si pt standardele genului. Pacat de atata munca investita...

 

domnu' anonim, ce ai realizat tu cu chitara? vad ca te pricepi la catalogat...

iti doresc sa capeti mai mult bun simt.

Link to comment
Share on other sites

domnu' anonim, ce ai realizat tu cu chitara? vad ca te pricepi la catalogat...

iti doresc sa capeti mai mult bun simt.

 

domnu' anonim, deci ce spui tu in esenta este ca nimeni n-are dreptul sa aiba o parere negativa despre o muzica/un muzician decat daca e cel putin la fel de cunoscut ca respectivul. Iti doresc sa devii mai destept...

Link to comment
Share on other sites

... spui tu in esenta este ca nimeni n-are dreptul sa aiba o parere negativa despre o muzica/un muzician decat daca e cel putin la fel de cunoscut ca respectiul...

 

:) kcand daca nus bucatar nu ma pot chaka in mancarea facuta de altu... :)

 

mikeyG, merg cu tine :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Cateodata trebuie apreciat un eveniment si dupa context. Nu cred ca oamenii astia si-au propus ca asta sa fie concertul anului sau al decadei. Nu s-a petrecut nici la Scala din Milano, nici la Albert Hall nici macar la Sala Palatului. Orchestra nu este nici London Philharmonic Orchestra si nici nu a fost condusa de Herbert Von Karajan (oricum a murit demult). La chitara nu canta Malmsteen. In cazul asta, zic eu, am putea zice - bine ca se face asa ceva decat nimic.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

domnu' anonim, deci ce spui tu in esenta este ca nimeni n-are dreptul sa aiba o parere negativa despre o muzica/un muzician decat daca e cel putin la fel de cunoscut ca respectivul. Iti doresc sa devii mai destept...

 

dragule tu nu pricepi. e trist ca nu ai bun simt. asta ma dernja pe mine. poate il vei capata pana vei avea copii.

 

e normal sa fie si pareri negative dar spuse inteligent. tu de'asta ai? (inteligenta).

 

Sunt curios de ce nu a fost mai mediatizat evenimentul ...

O sa se mai repete?

 

eu cred ca se va repeta...vom vedea. Doritori sunt?

 

evenimentul a fost mediatizat, dar doar pe plan local si stiu ca a fost bine primit.

Edited by spring
Link to comment
Share on other sites

dragule tu nu pricepi. e trist ca nu ai bun simt. asta ma dernja pe mine. poate il vei capata pana vei avea copii.

 

e normal sa fie si pareri negative dar spuse inteligent. tu de'asta ai? (inteligenta).

 

Hopa, acum o schimbasi. Nu mai sunt numai nesimtit, sunt si prost.

 

Deci mai concret ce ti se pare stupid sau lipsit de bun simt in ce am zis eu? Eu am zis ca mi se pare de prost gust sa canti repertoriu clasic (care e gandit pentru anumite instrumente) pe chitara electrica. De ce e asta o prostie sau o dovada de nesimtire?

 

BAAAAAAAH A TRECUT VREMEA LU CEASESCU, POATE ORICINE SA AIBA ORICE PARERE DESPRE ORICE, DACA NU-TI CONVINE E PROBLEMA TA!!!!

 

edit: sunt curios cat o sa reziste postul asta pana se hotaraste administratia sa-l cenzureze

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios de ce nu a fost mai mediatizat evenimentul ...

O sa se mai repete?

 

a fost anuntzat cam cu vreo saptamana inainte de a avea loc ( ceea ce e bine tzinand cont ca noaptea devoratorilor de publicitate a fost anuntzata cu 2 zile inainte )

casa tineretului (in care a abut loc ) are putzine locuri shi poate asta a fost motivul dar concertul nu o sa se mai repete

Link to comment
Share on other sites

Hopa, acum o schimbasi. Nu mai sunt numai nesimtit, sunt si prost.

 

Deci mai concret ce ti se pare stupid sau lipsit de bun simt in ce am zis eu? Eu am zis ca mi se pare de prost gust sa canti repertoriu clasic (care e gandit pentru anumite instrumente) pe chitara electrica. De ce e asta o prostie sau o dovada de nesimtire?

 

BAAAAAAAH A TRECUT VREMEA LU CEASESCU, POATE ORICINE SA AIBA ORICE PARERE DESPRE ORICE, DACA NU-TI CONVINE E PROBLEMA TA!!!!

 

edit: sunt curios cat o sa reziste postul asta pana se hotaraste administratia sa-l cenzureze

 

Ignore!

nu meriti efortul si nici timpul pentru a-ti raspunde.

Link to comment
Share on other sites

dupã umila mea pãrere a ieºit absolut oribil, mai ales în preludiu de bach(din clavecinul bine temperat).

nu mã omor nici cu brahms ºi nici cu moțart dar interpretãrile de fațã sunt de-a dreputl execrabile.

 

nu puteau ei mai bine sã cânte concertul pt chitarã electricã de hanz werner henze?

 

bleah :)

Link to comment
Share on other sites

O gluma proasta... nu-s eu mare chitarist dar aia chiar e najpa :))

 

iar sare colegu nostru comunist cu gura :)

 

LE: si cum se schimonoseste la unele faze de zici ca e pui de rocker :)) haha... slab...foarte slab ...

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

mickeyG libertatea ta de expresie pe forumul asta exista atata timp cat o faci in mod CIVILIZAT. Am inteles. Tie nu ti-a placut si nu te pasioneaza ideea.

E un inceput avand in vedere ca pana acum nu s-a sinchisit nimeni sa faca ceva. N-o sa apara muzica senzationala, la nivelul celei de afara asa din burta. Stii si tu asta! Nu vinde nimeni aici cioara vopsita. Daca era pompos postat : cel mai tare cel mai mare nemaivazut concert de pana acum cu rock si muzica clasica mai ziceam. Omu a postat niste clipuri si a cerut o parere. Nimic mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Asa si ce n-a fost civilizat in exprimarea mea (sau mai necivilizat decat in exprimarea lui spring)?

 

Cosu vad ca in continuare practici sportul tau preferat de a sterge in mod arbitrar posturile care exprima pareri cu care nu esti de acord. Ce pot sa zic, keep up the good work :) si felicitari pentru modul clarvazator in care intelegi rostul unui forum pe net. In loc sa fie un spatiu al maximului de libertate de expresie, e mai strict controlat decat un ziar...

Link to comment
Share on other sites

Haha, marisoara! Adica la un moment dat romanasilor nostri nici nu le ieseau bine volume swell-urile si nu erau pe timp... De ton nici nu mai vorbesc.

 

Mie unul tot de prost gust mi se pare (ideea in sine de a canta muzica de acum 200 de ani pe chitara electrica ma ofenseaza) dar e cantat perfect.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt curios pe ce amplificare s-a cantat la chitara... vad pe jos un procesor gen GT8 sau POD XT Live... chiar nici la nivelul asta nu se poate pune un amp si un microfon? Nu stiu ce si cum s-a auzit in sala dar daca s-a auzit ca pe inregistrare, chiar nu v-ati saturat de bazaiala procesata pe 16 sau 24 bit?

Link to comment
Share on other sites

faptul in sine este meritoriu. evenimentul denota, in opinia mea, o deschidere spre nou si spre real, lucru destul de rar in romania, cu atat mai mult cu cat se petrece intr-un oras care a devenit, din pacate, in ultimii ani, un sat de pescari.

nu pot decat sa salut aceasta idee, promovata de catre cei de la teatrul muzical din galati si ar fi foarte bine ca cei care asculta acest concert in conditiile noastre, sa treaca cu vederea captarea sonora destul de indoielnica din punct de vedere calitativ, care nu reuseste sa puna in valoare nici calitatile interpretilor si nici ale orchestrei.

 

parerea mea sincera este ca, daca se va continua pe aceasta linie, acest instrument atat de drag noua, chitara, atat clasica cat si electrica, isi va capata un loc mult mai respectat in ierarhia facuta de multi iubitori ai muzicii.

 

singura recomandare pe care o pot face, este adresata colegilor de pe forum si se refera la incercarea de a privi si asculta acest eveniment dincolo de necazurile ridicate (deocamdata, sper!) de vicisitudinile de ordin tehnic.

 

numai de bine.

Link to comment
Share on other sites

E greu sa auzi ce-o sa fie cand pe banda se aude ce e acum. Sunt sigur ca se putea mult, mult mai bine. Si nu ar fi trebuit sa se arunce cu capu-n fata inainte sa ajunga la acel nivel de mult, mult mai bine. Din respect pentru muzica pe care au incercat s-o cante, macar.

 

LE:

@Burb - "sincer imi pare rau..pt ca sunt instrumentisti buni....chiar ff buni" - cam cu acelasi sentiment am ramas si eu.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt curios pe ce amplificare s-a cantat la chitara... vad pe jos un procesor gen GT8 sau POD XT Live... chiar nici la nivelul asta nu se poate pune un amp si un microfon? Nu stiu ce si cum s-a auzit in sala dar daca s-a auzit ca pe inregistrare, chiar nu v-ati saturat de bazaiala procesata pe 16 sau 24 bit?

 

+1

 

Atat la Therion Goes classic cat si la concertul lui Malmsteen cu orchestra nu a fost urma de amp pe scena. daca bubuie ampul ala langa violonisiti s-a dus pe garla tot spectacolul ca nu mai canta aia nimic si ca bonus e aproape imposibil de captat orchestra.

 

Dar de isocab ai auzit? Pe linkul postat de Felix cu Malmsteen imi pun mana in foc ca e amp, nu procesor.

 

singura recomandare pe care o pot face, este adresata colegilor de pe forum si se refera la incercarea de a privi si asculta acest eveniment dincolo de necazurile ridicate (deocamdata, sper!) de vicisitudinile de ordin tehnic.

 

Parerea mea e ca se intelege tot ce s-a intamplat, chiar daca nu se aude perfect. Problemele sunt la artisti, nu la microfonul camerei cu care s-a facut inregistrarea.

 

Si acum parerea mea: bravo pentru initiativa! Patranoiu ca de obicei foarte tare. Orchestra mi se pare si ea ok, chiar daca aici nu prea am competenta. Dupa parerea mea problema a fost aranjamentul piesei. Partitura lui Patranoiu e cel putin nefericita. Se lipeste de orchestra ca munca de tigan :) (ce politically correct sunt :() Intreb si io: e treaba dirijorului, sau a cui? Chiar sunt curios cine e responsabil cu compozitia. Pacat de intentiile bune, ca n-a prea iesit nimic ascultabil :)

Bafta in continuare :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.