www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

pedale home made


vaxe
 Share

Recommended Posts

As vrea sa-mi construiesc o pedala de WAH si una pentru distors (am gasit o schema de CRY BABY si una de MXR distorsion) si as vrea sa stiu daca se merita sau nu.

A, daca da unde as putea gasi componentele pentru montaj ma refer la cutie, pedala propriuzisa etc.

Nu ar strica nici ceva sfaturi de la cei care au ceva experienta in astfel montaje ( la ce tre` sa fim atenti, de ce sa ne ferim etc)

Deci ... postati va rog ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Poi neaparat experientza...am vazut si eu diferite scheme mai mult sau mai putzin dificile.....daca poti sa lucrezi sub indrumarea cuiva care se pricepe numa bine....un prieten d-ameu are distors'u facut de el shi taicaso....merge,n-am ce zice...da nu poti spune ca e 100% pedala adica mnoah singura metoda sa il opresti este sa il scoti din priza...de piese electrice nici nu se pune problema,peste tot gasesti....

Link to comment
Share on other sites

vedeti ca e forum special pentru subiectul asta: http://forums.rgc.ro/index.php?showforum=59

 

fii un pic mai exact te rog .... ai inteles de fapt ce vreau sa fac si ce am nevoie ?

 

Poi neaparat experientza...am vazut si eu diferite scheme mai mult sau mai putzin dificile.....daca poti sa lucrezi sub indrumarea cuiva care se pricepe numa bine....un prieten d-ameu are distors'u facut de el shi taicaso....merge,n-am ce zice...da nu poti spune ca e 100% pedala adica mnoah singura metoda sa il opresti este sa il scoti din priza...de piese electrice nici nu se pune problema,peste tot gasesti....

 

ma indruma un amic electronist dar care nu are nici o treaba cu cantatul .... si care nu a mai facut asa ceva. ma rog nu-i greu sa asezi piesele pe un cablaj dar sunt o gramada de detalii pe care nu le stii decat dupa ce te lovesti de ele adica: ce racire tre` pentru integratul ala, ce condensator e bine sa pui akolo, de unde faci rost de cutie, cum e mai bine sa faci by pass-ul si muuuulte altele. de asta am deschis un topic nou pentru a clarifica aceste mici detalii peste care totusi nu se poate trece fara o anumita experienta.

Link to comment
Share on other sites

Tind sa cred ca e o varianta mai buna sa cumparam efecte de cit sa le construim .Am vazut la prieteni pe vremuri cum se straduiau sa faca cite un distors puneau suflet,faceau rost de piese si tot aveau probleme.la final sunau ghitarile ca niste albinutze si nici nu functionau 100% fara errori.Dar posibil sa si reuseaca cite cineva sa construiasca si ceva calitativ.Cred ca e o satisfactie mare sa sti ca ai facut ceva sa functioneze bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

ashai....chiar devine enervant cand deja verifici...vezi ca tot e la locul sau cuvenit si nu iese cum trebuie...btw...am vazut ceva efecte facute de electronisti in pietzele alea care se fac....pietzele de vechituri ....is electronisti batrani care iti fac ceea ce vrei tu,si chiaar nu cred ca ar costa enorm de mult...nu am incercat da as fi curios sa intreb

Link to comment
Share on other sites

nu il fac eu, insa omul care mi`l face isi ia piesele de la magazinele acelea din spate la universitate. sunt vreo 2 magazine de unde iti poti lua tot felul de circuitaraie and shit.

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

Unde la universitate???vreau si eu sa stiu sa nu ma mai plimb pana in alalalt capat al bucurestiului.

 

Piese se mai pot lua de pe strada Lizeanu...este in sectorul2 intre obor si stefan cel mare.

 

sau de la capodimonte oradea...prin comanda

 

Regards

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Sa v-o spun p-aia buna, si eu am aceleasi scheme, MXR si CryBaby... MXR-ul l-am facut deja, cu toate ca originalul folosea diode cu Germaniu 1N270, eu n-am gasit pe nicaieri in Bucuresti, dar mi-a spus cineva sa incerc si la I.P.R.S in Baneasa. Oricum, i-am pus 1N4148 cu Siliciu, si crede-ti-ma, suna bestial :) . CryBaby, acolo e o mica problema, e la un moment dat in schema o bobina cu miez de fier de 660mH, e mai greu de construit. Dar totusi, cablajul vreau sa-l fac zilele astea. Voi pune un post daca imi iese :) . Ideea este urmatoarea, trebuie experienta in domeniul electronicii ca sa poti face asa ceva. Nu orice amator isi poate creea singur efectele. Dar nu pot spune ca trebuie sa fii cine-stie ce expert. Cu cateva cunostinte medii din electronica iti poti face efecte de sta matza-n coada. Apropo, in MXR Distorsion+ vezi ca un potentiometru de 1M. Toata lumea a luat teapa cu ala, e prea sensibil. Merita incercata o valoare mai mica, de genul 100K. Ala e potentiometrul de "Distorsion". Pese se pot gasi in Bucuresti, in mare parte la magazinele de pe Str. Maica Domnului, sector 2. Oricum, daca vrea cineva sa-si faca singur, bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

salutare....am eu schema la metalzone..da nu garantez cai buna....daca vrea cineva sa o faca sa ma aunteze si pe me....poate colaboram si iese ceva frumos

 

regards

 

salutare....am eu schema la metalzone..da nu garantez cai buna....daca vrea cineva sa o faca sa ma aunteze si pe me....poate colaboram si iese ceva frumos

 

regards

post-2466-1167748449_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut

Am terminat "proiectul BIG MUFF PI", zic eu cu succes, si daca va intereseaza, pot arata doritorilor de a realiza efecte cam cum l-am facut pe-al meu.

Partea cea mai grea a fost gasirea unei cutii si prelucrarea ei (gauri de tot felul etc.), mai ales la partea de potentiometre.

Deci, linkul la schema/cablaj e: http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=94

Poze din diverse etape ale realizarii pedalei:

post-3928-1168559059_thumb.jpgpost-3928-1168559100_thumb.jpgpost-3928-1168559128_thumb.jpgpost-3928-1168559190_thumb.jpg

post-3928-1168558805_thumb.jpgpost-3928-1168558885_thumb.jpgpost-3928-1168558934_thumb.jpgpost-3928-1168559234_thumb.jpg

post-3928-1168559330_thumb.jpgpost-3928-1168559360_thumb.jpg

Vedeti intr-o imagine cu ce am inlocuit celebrul comutator 3PDT; mie-mi pare foarte bun, e usor de gasit, si cum nu intentionez sa sar toata ziua cu piciorul pe el, eu zic ca face treaba just fine.

Cam asta e, suna destul de frumos, efectul pt. cei ce nu stiu e exact ca in "Sorrow" - Pink Floyd, binenteles.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa-mi construiesc o pedala de WAH si una pentru distors (am gasit o schema de CRY BABY si una de MXR distorsion) si as vrea sa stiu daca se merita sau nu.

A, daca da unde as putea gasi componentele pentru montaj ma refer la cutie, pedala propriuzisa etc.

Nu ar strica nici ceva sfaturi de la cei care au ceva experienta in astfel montaje ( la ce tre` sa fim atenti, de ce sa ne ferim etc)

Deci ... postati va rog ...

 

Daca-ti place sa "mesteresti" nu e o idee rea sa incerci. E drept, e si o cale, mai ieftina, de a rezolva UNELE probleme.

Si eu am incercat la un moment dat, cu rezultate mai bune sau mai rele. La vremea la care am incercat eu asa ceva, gasirea unor piese de calitate era o PROBLEMA FOARTE SERIOASA !!! :) si, in consecinta greu de depasit. Acum e altceva.

Cu siguranta cel mai la indemana de "atacat" sint schemele de distors sau overdrive. La electele "de timp" se mai complica treburile.

Sugestia mea e sa folosesti piese noi si de calitate, de la mufe si pana la integrate.

Cu recuperarile din alte aparate, stii cum e, .. nu se stie niciodata ce recuperezi... :)

Intr-adevar pe Str. Maica Domnului, in Sect 2, e un paradis al magazinelor de electronice si ai mari sanse sa gasesti ce-ti trebuie.

Cu cutiile insa, E CAM NASOL ....

Nu stiu ce poti sa gasesti gata facut si daca se potriveste cu ce ai tu nevoie. Poti sa faci si tu cutiile insa e nevoie de ceva scule in plus, de ceva pricepere si experienta si nu stiu daca rezultatul e intotdeauna multumitor. Depinde de exigenta :)

Pot sa-ti spun ca la un moment dat am facut cateva pedale in cutii de seringi. Din alea metalice, nichelate, de pe vremuri si parca rezultatul n-a fost chiar rau :( Sincer sa fiu am folosit si cate o cutie de ness ca sa montez efecte in ea, ... insa parca n-as detalia o astfel de realizare B)

Acum, sincer sa fiu nu stiu daca se mai gasesc cutii metalice de seringi ca s-a trecut la seringi de unica folosinta, dar nu strica sa intrebi daca ai ceva legaturi pe la spitale/dispensare. Vorba aia, cu o juma' de kil de tuica se rezolva multe.... Serios !!!

In alta ordine de idei cred ca ar fi bine sa te feresti de cutii din plastic. Nu sint asa de rezistente avand in vedere ca o sa le calci in picioare, si mai trebuie sa le si ecranezi ca sa faci o treaba, cat de cat, serioasa ;)

Cam asta ar fi !

Mai mult de atat nu pot sa-ti spun decat SPOR LA TREABA si SUCCES !!!

Si sa ne spui si noua ce ai realizat in final.

 

Daca mai esti in cautare de ceva scheme electronice poti sa arunci un ochi (critic) si aici : http://www.schematicheaven.com/effects.htm

Link to comment
Share on other sites

Salut

Am terminat "proiectul BIG MUFF PI", zic eu cu succes, ...

 

Felicitari :)

Pentru un sunet mai bun, evita condensatorii ceramici (foloseste styroflex sau polypropylene) si rezistentele cu carbon (metal ar fi mai potrivite).

Link to comment
Share on other sites

Nu-i rau deloc. Esti la, ... la prima "abatere" ? :)

Intr-adevar niste sample-uri ar fi numai bune.

 

Sunt la prima abatere cu pedala, dar cu electronica sunt cu ceva experienta, desi n-am mai facut un montaj de vreo 12 ani .. :)

Am multe montaje, in special audio, la activ, ca sa zic asa.

Pentru curiosi, am uitat sa spun in primul post, cutia este o asa-numita "bucla de curent", si se foloseau pe vremuri la calculatoarele alea mari de tip Coral, Independent, etc., ce se gaseau prin fabrici si uzine. De-acolo mi-a ramas una, din pacate e singura ... nu stiu urmatoarele pedale in ce-o sa le bag, da' mai vedem.

Despre sample-urile, nu sunt pregatit pt. inregistrari, iar interpretarea mea e la nivelul minim, deocamdata, asa ca ... poate ceva o sa pun intr-o zi cu chef :)

Succes la construit !

Link to comment
Share on other sites

Yo am facut un Distortion + (:)),un RAT (Proco),TS808 si Sans Amp GT2 de la Tech 21!Si sapt viitoare ma apuc de Metal Zone pe care vreau sa-l fac folosind metode mai profesionale da tot in conditii home-made :) !Ideea e ca n-am carcase si footswitchuri 3/2pdt (daca stie cineva care e treaba cu plata online de pe siturile alea nemtesti cu componente il rog mult sa-mi explice si mie) .As fi pus si cateva poze da numai ca tre'sa fac rost de alta camera! :)

 

Si in legatura cu proiectu Big Muff Pi,nu ai probleme cu zgomotu de fond si alte semnale parazite? :-?

Link to comment
Share on other sites

salutare....am eu schema la metalzone..da nu garantez cai buna....daca vrea cineva sa o faca sa ma aunteze si pe me....poate colaboram si iese ceva frumos

 

regards

 

salutare....am eu schema la metalzone..da nu garantez cai buna....daca vrea cineva sa o faca sa ma aunteze si pe me....poate colaboram si iese ceva frumos

 

regards

 

 

http://web.tiscali.it/boxsmt2clone2005home/index.htm

 

Asta o sa te ajute mai mult decat crezi! :)

Link to comment
Share on other sites

[...] Si in legatura cu proiectu Big Muff Pi,nu ai probleme cu zgomotu de fond si alte semnale parazite? :-?

 

Este ceva zgomot de fond, e adevarat, dat fiind ca are high gain; am pus in intrare un BC173B, cu zgomot de fond mic, dar se simte totusi, mai ales la volum mai mare; insa distorsul e puternic, si pe semnal oricum nu se cunoaste. Dupa big muff pot sa vin cu G2-ul, pt. noise reduction, si e OK.

Oricum, faptul ca are ceva "fâsâit" face parte din farmecul analog-ului, nu ? :)

 

Cred ca voi trece la un Dallas Arbiter Fuzz Face si apoi un Tube Screamer ...

Edited by pink_floyd_rose
Link to comment
Share on other sites

La Tube Screamer e cam dubioasa faza cu potetiometru ala pt ton care daca nu e la valoarea corespunzatoare (20-25 k) baga si el ceva zgomot de fond.Plus ca montaju in sine are un zgomot de fond foarte puternic.Acuma nu stiu care e fenomenu...ori lipsa ecranarii (mai ales ca foloseste tranzistoare cu efect de camp) ori vreun parametru ce trebuie respectat si n-am tinut yo cont... :-? Oricum e una dintre cele mai tari pedale de distors! :)

 

Later edit: Am uitat sa mentionez ca am folosit "zgomot de fond" cu sensu de "brum"

Edited by Necro
Link to comment
Share on other sites

La Tube Screamer e cam dubioasa faza cu potetiometru ala pt ton care daca nu e la valoarea corespunzatoare (20-25 k) baga si el ceva zgomot de fond.Plus ca montaju in sine are un zgomot de fond foarte puternic.Acuma nu stiu care e fenomenu...ori lipsa ecranarii (mai ales ca foloseste tranzistoare cu efect de camp) ori vreun parametru ce trebuie respectat si n-am tinut yo cont... :-? Oricum e una dintre cele mai tari pedale de distors! :)

 

Later edit: Am uitat sa mentionez ca am folosit "zgomot de fond" cu sensu de "brum"

 

Schema mea de TS-808 e fara FET-uri, e cu un CI si doua NPN-uri normale.

Iar brum nu am la Big Muff, doar fâsâitul de care spuneam, dar poate incerc sa-l mai reduc in timp, punând niste cond. cu tantal si styroflex. Aveam si acum, dar cam mari in gabarit, si n-am mai modif. cablajul.

Link to comment
Share on other sites

A da...sorry...ma gandeam la FETul care tine locul 3pdtului...tot cu NPN e si schema mea.Insa la toate montajele am probleme cu brumu...si sunt executate foarte bine (cel putin GT2 e aproape impecabil).Sa vad cum o sta treaba si dupa ce termin Metal Zone...si oricum cred ca si chitara e de vina care e...de la Reghin :) (desi cand dau la minim potetiometrele de ton,brumu dispare...ceea ce e normal)...da totusi si pe alta chitara mi-a bagat brum...

Edited by Necro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ieri, in doua reprize frenetice de lipit, care au tinut pina pe la 1 noaptea :), am reusit sa termin 3 montaje: MXR Noisegate, Ibanez Tube Screamer TS-808 si Dallas Arbiter Fuzz Face. N-am mai avut timp sa le testez, dar azi o fac sigur si am sa postez imagini si ce-a iesit. Daca oboseala nu m-a facut sa ratez ceva lipituri, s-ar putea sa fie cu mult mai bine decit la Big Muff, care, ca veni vorba, e sublim, insa cu tonul pe inalte are "fâsâitul" ala de care vorbeam mai sus destul de mare. Cred ca trebuie sa ma intorc putin la el si sa umblu pe la condensatoare ...

 

P.S. Sunt foarte curios sa fac urmatoarea comparatie: analog Fuzz Face pe care l-am facut eu si simulatorul de Fuzz Face pe care-l are ZOOM G2-ul ... acu' sa vedem cum e cu polemica analog/digital ... care pe care :) . Valabil si pt. alte efecte, da' zoom-ul nu prea are multi "clasici" simulati, din pacate.

Edited by pink_floyd_rose
Link to comment
Share on other sites

Pozele, daca intereseaza pe careva ...

De la stinga la dreapta in prima poza: Fuzz Face, Tube Screamer, MXR Noisegate.

post-3928-1169931068_thumb.jpgpost-3928-1169931093_thumb.jpgpost-3928-1169931114_thumb.jpg

post-3928-1169931171_thumb.jpgpost-3928-1169931194_thumb.jpg

TS-ul merge brici, zgomot de fond chiar neglijabil, si datorita modului cum am pus potentiometrele direct pe placa, adica fara fire - mai putin brum; ajuta si la fixarea finala, placuta va sta pe ele. N-am butonat prea mult la el, dar pare OK cu sound-ul, un distors foarte "curat" si o plaja mare de tonuri.

Cu Noisegate-ul se pare ca am o problema de alimentare, dar cred c-o rezolv.

Insa Fuzz Face-ul nu merge deloc cum ar trebui. Am folosit schema originala, nu mod-uri, iar tranzistori am pus 2 PNP germaniu si anume EFT323U, ce am avut eu prin casa. Pina la o anumita valoare a bias-ului reglat din pot. de 1k semnalul trece clean, pe sfirsitul cursei insa intra in oscilatie puternic, dar apare si distorsul. Ceva nu-i in regula, o sa caut tranzistori mai apropiati de original, adica AC128.

Asta e.

Cred ca pt. Ibanez am sa fac o exceptie si sa-i cumpar o carcasa din comert, am gasit pe la 25,1 RON din aluminiu cu tot ce trebe.

Edited by pink_floyd_rose
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.