www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Pentru Incepator


Israel
 Share

Recommended Posts

Salut , ma scuzati daca nu postez unde trebuie dar am venit aici pentru ca stiu ca e o comunitate serioasa si am nevoie de un sfat de la voi ..

Deci este prima mea chitara electrica si nu stiu pe care sa o aleg , vreau un Epiphone si am gasit doua modele .

Momentan cant pe o chitara acustica Aria , buna pt. inceput.

 

Ce am gasit sunt :

http://esound.ro/chitare-si-chitare-bas/pachete/epiphone-les-paul-performance-pack-vintage-sunburst.html

 

LP II

 

http://esound.ro/chitare-si-chitare-bas/pachete/epiphone-goth-sg-performance-pack.html

 

SG

 

Vreau sa stiu care este mai buna , sunet calitate etc .. ambele sunt la acelas pret . Va multumesc mult si scuze din nou daca nu am postat unde trebuie .

Link to comment
Share on other sites

Care principiu ar fi ăla?

 

Sunt destul de similare ca "sunet calitate etc", diferența majoră e că SG e mai ușor și poate nițel mai ergonomic. Într-adevăr, trebuie să le probezi (și nu doar pe astea) ca să poți vedea pe care o preferi.

În altă ordine de idei, consensul general pe aici e că nu merită cumpărate astfel de pachete, în primul rând pentru că amplificatorul e foarte limitat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Care principiu ar fi ăla?

 

 

.........

 

amplificatorul e foarte limitat.

 

Păi, s-o uitat la poza din avatar, l-o văzut mai "nemâncat" oleacă și , SG-ul fiind mai light ca greutate ... Fair enough, isn't it ?

 

:)

 

.........

 

 

LE : În zona aia de preț, cu sau fără amplificator, tot pe-acolo ești, important e să se uite bine la instrument, că amplifu-i aproape moca, dacă-i doar pt "practice" ...

 

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu n-as lua niciunul din pachete pentru ca amp-urile din ele sunt degeaba. Special II este o chitara care mie mi s-a parut odioasa din mai multe puncte de vedere (materiale, finisaje, sunet, play-abilitate, etc) si am avut/testat mai multe LP-uri de la Epiphone deci am avut cu ce compara.

 

Despre Goth-ul ala nu stiu nimic insa am avut alte SG-uri de la Epi care au fost ok.

 

In primul rand trebuie sa te hotarasti daca vrei LP sau SG, diferentele structurale fiind destul de mari. Personal nu suport LP-urile pentru ca sunt foarte grele si mi se par incomode insa imi plac foarte mut SG-urile. Asta insa e o optiune personala si numai tu singur te poti decide.

 

Eu de 950 ron as cauta o chitara second (doar chitara) si m-as descurca si de amp ulterior. Daca nu si nu, te incadrezi si cu ambele in buget, cauti un Fender Frontman 15G de exemplu care oricum e peste cel din pachet si care second ar trebui sa fie maxim 150 ron si de 800 iti iei second o chitara mult mai buna decat Special II.

 

Parerea mea...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.