www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Placi de sunet


Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

de acord cu elethan in ceea ce priveste placa delta 1010, si eu am auzit lucruri bune despre ea, si cred ca e solutia optima pentru ce are de gand.

 

eu am de gand sa inregistrez tobe cu 3-4 microfoane printr-un mixer (care scrie pe minidisc, asa ca voi avea acces la fiecare din cele 4 trackuri in parte), si restu le fac acasa :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

M-audio Audiophile 192 sunt destul de ok. ESI Juli@ asemenea. Va mai pot recomanda niste chestii de la Creamware.

Un setup decent Audigy2 cu Creative ASIO

numa bine

Link to comment
Share on other sites

Eu am o Sound Blaster AWE32 ISA (mai sunt si oameni necajiti... :) )

Ocupa aproape toata suprafatza carcasei :)

Sunt destul de multumit de ea. Are si amplificare...

Kestia interesanta e ca are 2 sloturi de RAM pe ea :) . Pe unul am pus o mem de 2 Mb dar habar n-am la ce folosesc si care-i faza... aveti idee?

post-515-1130503130_thumb.jpg

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa spun o prostie dar este posibil ca acea memorie sa fie folosita ca buffer.. E oare un spatiu pentru sf2-uri? Ma gandesc ca nu are abilitatea de a incarca sf2-uri pe memoria RAM a computerului, si foloseste aceasta mica zona.

 

Deci, atentie, e doar o idee...nu zic ca asa ar fi. Astea au fost placi de placi la viata lor, si am in continuare o parere foarte buna despre ele. :)

Link to comment
Share on other sites

google it, man. este prea bazal sa repet ca este bine sa faci a little research on your own inainte de a pune o intrebare... naiva. e o chestie de bun simt. Use fuc. when google has no clue at all. It would be polite.

 

P.S. Benson, do not comment. Thou art just a plain retard. But a good one.

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

cardurile alea speciale de care zici se numesc memorii SIMM (se gaseau in calculatoare cam inainte de epoca Pentium 2 /K6-2 - desi cred ca era un chipset de la intel pt pentium chior care stia de DIMMuri ) si TB TM are deja una bucata SIMM infipta acolo.

ce e aia soundfont ? http://www.google.ro/search?q=define%3Asou...:en-US:official

soundfont pentru awe32?

http://www.google.ro/search?hs=D8m&hl=ro&c...aut%C4%83&meta=

awe32?

http://home.swipnet.se/~w-26913/awe/awe.htm

 

In vremuri demult apuse am avut si eu un AWE64 (nu era Gold din pacate) si se auzea chiar bine. Pacat ca nu mai am sloturi ISA prin casa. Asa mi-a scpat din mana si un guillemot maxi sound home studio care iarasi era super placa. Eh well.

Google chiar face minuni

Link to comment
Share on other sites

Poti scapa de problema latentei cu Linux. Eu folosesc de o vreme Agnula (www.agnula.org), o distributie Linux facuta special pentru audio si care contine multitrack recordere, instrumente midi, efecte, sintetizatoare, aproape tot ce-ti trebuie. Ce-i drept nu are deocamdata ampsimuri, dar se pare ca suportul pentru VST-uri este in lucru. De instalat e relativ usor, suporta marea majoritate a placilor de sunet de pe piata (eu am o Terratec Dmx6fire lt), si se poate instala peste windows pe o partitie libera. Cu audio sub Linux dureaza putin pana te obisnuiesti, dar pe langa latenta foarte mica are si alte avantaje, de exemplu lucrul in stil modular - poti conecta iesirea unui program la intrarea altuia, atat audio cat si midi.

Link to comment
Share on other sites

Cu audio sub Linux dureaza putin pana te obisnuiesti, dar pe langa latenta foarte mica are si alte avantaje, de exemplu lucrul in stil modular - poti conecta iesirea unui program la intrarea altuia, atat audio cat si midi.

 

Sau iti iei ReWire. Eu sunt deja mare fan Linux si in special dusman Microsoft, dar mai are mult pana la performantza pe audio. Oricum va fi mult avantajos decat Windows, deci abia astept

:):)

Link to comment
Share on other sites

"insa la rularea programului... "u have no sundfond devices"..."

Care program? Viena Studio? Sau un sequencer in care vrei sa folosesti sf2-urile din memoria de sampling a AWE-ului?

 

P.S. De fapt, I am a smart guy, care chiar te poate ajuta, avind in vedere ca pot reproduce o parte din dificultatile tale la mine acasa, unde shade blinda pe un raft un AWE64 Gold. Daca vrei sa te descurci cu un calculator slab, memoria de samplig de pe placa este o solutie buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Toate chestiilea astea cu improvizatii software..., drivere.., wrappere dx pentru asio si alte manarii nu prea dau rezultate daca nu ai o placa decenta.

Sunt mai multe chestii de urmarit la o placa de sunet. Multi spun ca e pe 16 sau nus cati biti. In 90% din cazuri se refera la rezolutia la care se face procesarea. Astazi orice placa peste 30 RON suporta 32biti.

O alta poveste este cu cea a convertoarelor care sunt mai importante. De fapt convertoarele si controllerul sunt cele mai importante chestii. Controllerul tine de latenta de care vorbiti voi aici. Convertoarele tin de calitatea la care se va inregistra sau va fi scos afara sunetul. Si aici sunt doua chestii pentru ca pot fi convertoare care iti produc fisiere pe 24 de biti si totusi conversia sa se faca la 20 de biti. Deci don't get fooled.

O placa care ofera un foarte bun raport calitate/pret este audiophile 24/96 (by the way se intampla de cativa ani treaba asta). Oricum placile de la m-audio sunt o alegere buna si calitativ sunt peste creative.

Eu am lucrat pe un delta 1010, care e versiunea cu break-out box a lui delta 1010LT si e destul de ok, dar daca vrei ceva cu adevarat pro si iti permiti iti iei un Hamerfall.

Erau prin Romania o firma care aducea tot felu de jucarii de-aste pentru sunet si cred ca mai sunt. Nus daca am voie sa pun un link catre siteul lor dar totusi o sa o fac. Nu vreau sa le fac reclama dar daca vreun admina considera ca trebuie sa stearga link-ul il rog sa o faca si imi cer scuze..., in fine www.avaudiosys.ro cred ca e situ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

e f tare RME Hammerfall, da' pana la hammerfall, eu o sa ma multumesc cu...(MMC sa nu dai cu pietre) RME Digi96/8 PST

http://www.rme-audio.com/english/digi96/digi96ps.htm

eram gata sa iau o Delta 1010lt, insa mi s-a ivit ocazia de a lua rme, asa ca in acest moment am DMX6Fire ca placa default si rme pt. sesiunile de cubase, reason, etc (caut de nebun un cablu intern pt a lega rme de dmx...dmx are conectori interni numai inputuri, insa rme a prevazut, tot intern si un output pt. legarea placilor in cascada)

 

pana acum pot spune ca intr-adevar nemtzii astia is baieti corecti, avand DSP propriu, nu incarca CPU deloc, ASIO2...latenta? ce-i aia? , practic timp real, ce sa mai...face banii, asa ca, nu vreau sa va tai aripile, insa cu creative (de orice fel!) e mai greu

luati-va macar o placa cu chipset envy24 (nu stiu sa existe vreo astfel de placa fara drivere native asio...doar in prezenta acestora veti avea latente mici pe bune...)

Link to comment
Share on other sites

Lupo17, nu dau cu pietre, ci subscriu la cele spuse de tine din toata inima. Ai facut o alegere foarte buna, oricum convenabila financiar si calitativ. RME-urile sint cu un cap si jumatate peste orice M-Audio, si tare mult as vrea sa-mi pot permite si eu un RME...

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io au un creative sound blaster live ceva mai vechiutz (cred ca are vreo 4-5 ani) ma impac super bine cu el. voua cum vi se pare?

Link to comment
Share on other sites

Lupo17, nu dau cu pietre, ci subscriu la cele spuse de tine din toata inima. Ai facut o alegere foarte buna, oricum convenabila financiar si calitativ. RME-urile sint cu un cap si jumatate peste orice M-Audio, si tare mult as vrea sa-mi pot permite si eu un RME...

stai linistit, ca (mai si) scad preturile (desi in materie de placi audio, scad cel mai greu)

3 sa monitorizezi anunturile de mica publicitate... eu asa am gasit-o...la Sebes

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna la toata lumea .

SBLive24bit pare cea mai buna placa calitate /pret .Incercata , compartata si o folosesc.Cine vrea sa cumpere sa sew grabeasca ca vor disparea , intra pw scena USB audio ce si iese in acelasi timp ,si va intra Firewire , fiind relativ ieftin fata de pretul placilor de sunet .Si e portabil si USB si Firewire sunt externe construite ptr. laptop ratade transfer mare 480 Mbps USB 2.0 dar mai rapid e Firewire la 400Mbps si se comrcializeaza deja de 800Mbps si e in lucru 1600Mps procesorul DICE ( firewire) potate 96Khz/24bit, 96 canale!! .inca nefolosite .Se lucreaza la ambele ptr legature wireless . ( adio cabluri multicore).

Adica vor scadea preturile la soundcard , cum a si scazut la multe intangibile acum 6 luni .Probabil se opreste productia si vor produce numai super scumpe cu tot felu de "inbunatatiri" nefolositoare.

Am primit un mixer Alesis MM 18 USB ce a aparut pe la sfarsitu lui aprilie ..in iulie era deja depasit a aparut acelsasi mixer cu firewire si cu 48KHZ in loc de 44KHz cu 24biti in loc de 16 bit .Si are procesorul DICE nefolosit nici pe departe la capacitatea si calitatea lui !! Adica incepe goana intre firme .

Cel mai rentabil pentru home recording e SBLive 24bit pana se mai vinde.

 

SBLive 5.1 ? Sunt foarte slabe si incarcata cu tot felu de artificii nefolositoare .Nu se poate mixa bine ca are IMD foarte mare (Inter Modulation Distortion) totul suna confuz. SBLive 24bit la acelasi reglaj de 48KHz/16bit suna fantastic , curat ,aerisit , nu se poate compara. Din pacate si SBLive 24bit e placa de hometheatre cu 7.1 iesiri dar e net superioara , latenta mica DAR nu are Midi !! Ptr Audio e super

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest ovibas

Uita-te dupa caracteristici de preferat 192khz. Se pare ca tu vrei sa repetzi nu sa inregisrezi de te incurca placa. Cred ca bagi electe la greu prin monitor. Si daca umpli de plug-ins si merge mai incet chiar se blocheaza nu da vina pe placa...

Link to comment
Share on other sites

16 biti = 65535

 

de doua ori , 16 biti*2= 131072 cam la asa ceva se refera baieti , asa cred .

 

adica prelucreaza semiperioadele pozitive si negative separat si le insumeaza

oricum este deja super.

 

si spun ca este prelucrare pe 32 biti

20 bit = 1.050.000 nivele

24 biti =17.000.000 nivele .

 

stiti cat este 32 biti ? 4.294.967.296 de nivele ???

 

Iar ptr banda de trecere a chitarei electrice 100-4500 Hz ,max pana la 7KHz in cazuri rare , inseamna ca 32KH cu ce functioneaza majoritatea efectelor cu un eventual oversampling la CDA este super.

 

deci 16 biti *2 nu este egal cu 32 biti ,si aicea aburesc baieti , si pe unde mai pot.

 

oversampling x 128 ?

 

efectele sunt de obicei cu 32 biti "anuntate", si tare cred ca de fapt sunt 16*2 biti

 

sa fim seriosi nu se lucreaza cu asa ceva in scule de "home theatre " ,bau bau comercial.

 

Calitatea , zgomotul de insertie a convertoarelor D/A ?? nu se spune . Doar tot dai cu presupusul ca ASIO ca Driverele , ca programul pai CDA -ul sa fie calitativ .

 

si cred ca cel mai bine ar fi CDA cu PWM ce este folosit de mult in studiourile "analogice" ,nu PCM dar interese financiare...

 

Am cumparat un SB Live 24 bit , lam testat ,este super ptr inregistrat acasa.

 

Ca si efecte se pot folosi Audigi 5.1 , are efecte bune , pui pe o rabla de P I sau PII si folosesti ca si efect de chitara. Chorusul e mult mai bun decat ce am eu separat , si Hall -ul.Eventual un distors exterior .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut! 2 probleme am:

1. bufferul in Tracktion. Daca pe un track am tras o chitara si vreau sa mai trag una pe alt track cu vst(guitar rig) pe amindoua, intra in pacaneli si blocaje.E de la placa de sunet AC97 sau de la procesorul athlon 2200+?. La un singur track e totul ok. Placa de sunet oricum vreau sa o schimb, dar mi-e sa nu-mi faca la fel din cauza procesorului.

2. Nu mai gasesc SBlive! 24b :) , in schimb am vazut AudigySE, tot pe 24b, cam la aceeasi bani (99 RON). E la fel ca performanta?

Link to comment
Share on other sites

Salut! 2 probleme am:

1. bufferul in Tracktion. Daca pe un track am tras o chitara si vreau sa mai trag una pe alt track cu vst(guitar rig) pe amindoua, intra in pacaneli si blocaje.E de la placa de sunet AC97 sau de la procesorul athlon 2200+?. La un singur track e totul ok. Placa de sunet oricum vreau sa o schimb, dar mi-e sa nu-mi faca la fel din cauza procesorului.

2. Nu mai gasesc SBlive! 24b :) , in schimb am vazut AudigySE, tot pe 24b, cam la aceeasi bani (99 RON). E la fel ca performanta?

SB Live 24 bit ...este cea mai simpla si ieftina din serie are doar trei "mufe jack de 3 mm " pentru toate iesirile si intrarile ..nu are MIDI !! ..costa in jur de 50 $ Celelalte variante ca sunt cele mai complexe cu tot felu de efecte si cu convertoare mp3 "hardware" , de acea sunt mai scumpe .Dar in general sunt echipate cu acelasi CAD si DAC . deci au unele "servicii" in plus, dar care nu sunt necesare la inregistrare de DEMO MUSIC.

Link to comment
Share on other sites

hmm....deci absenta MIDI consta doar in lipsa mufei MIDI sau in faptul ca nu va reda deloc midi ? Nu intentionez sa conectez nici un echipament midi, dar mai folosesc midi cu soundfonturi...

Pai daca sb24 bit e cam 50$ audigySE ar fi mai ieftina...

Merci de raspuns karpi - off: mi-au placut mult piesele de pe acidplanet :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Se numeste Yamaha DSP Factory 2416.Este din categoria "oldies but goldies" ... la vremea ei a fost suparaciune...si inca este.Pentru latenta de 0,01%, pentru cele 2 extensii ce le am - 1 interna pentru convertire din analog in digital, si pentru cea externa cu 4 intrari/iesiri audio jack-mare+1 monitor. Partea interesanta este ca PE placa se afla 5 mini procesoare de sunet, practic nu consuma NIMIC din resursele PC-ului.Partea dificila este patch-ul prin care se dirijeaza tot ceea ce faci.Care...este foarte greu de folosit.Un fel de mixer cu muuuulteee butoane care nu au nici un indiciu, si cu un pdf foarte saracacios, ca manual.Se pare ca din 1998 de cand a aparut, nu s-a mai ocupat nimeni de ea.Ma poate ajuta cineva sa gasesc un patch mai nou?Am tras cu placa cate ceva...dar nu am facut tot ce voiam eu sa fac, din lipsa de informatii.Si e pacat...ca este mult prea capabila...Tenx!

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Eu am un Hercules Fortissimo 2, de pe vremuri. Are marele avantaj ca are un preamp incorporat pe intrarea de microfon care iti poate da un gain de +20 dB -> f buna pentru cantat prin Guitar Rig daca nu ai bani/chef pt un preamp extern. Totul e sa o folosesti impreuna cu driverele ASIO4All, si poti pune fara probleme latenta la 8-10 ms.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Hercules Fortissimo 2, de pe vremuri. Are marele avantaj ca are un preamp incorporat pe intrarea de microfon care iti poate da un gain de +20 dB -> f buna pentru cantat prin Guitar Rig daca nu ai bani/chef pt un preamp extern. Totul e sa o folosesti impreuna cu driverele ASIO4All, si poti pune fara probleme latenta la 8-10 ms.

 

Totusi pt o placa de sunet cat de cat, care ar fi latenta acceptabila? Fiindca eu cu o sunet on board (chiar daca motherboard-ul e bunicel) am latenta de 4ms daca mai trag de mouse prin asio ajung si la 2ms. In cazul asta mai se merita sa imi iau o placa de sunet?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.