www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help! Zoom G 7.1 VS GT 8


Wyldechild
 Share

Recommended Posts

Stiu ca boss ruleaza , si ca zoom ul este si mai ieftin, si ca cine canta pe boss este cel mai cool :) bla bla bla..........dar vorbind serios.....chiar as vrea niste pareri sincere pt ca eu mi-as lua zoom ul insa as vrea sa stiu cam care ii este nivelul. Probabil ca nu are toate dracoveniile lui Gt8 , dar nu am nevoie de ele, insa am nevoie de un sunet klumea si nici distorsul de pe Zoom nu tre sa rupa casa( dar cine stie, are preamp-ul pe lampa) insa as vrea niste pareri....poate ma decid mai usor

Stay Strong Brothers :)

Link to comment
Share on other sites

+ 1 la intrebare. si eu sint interesat de un procesor pt acasa.

 

Desi cred ca la noi o asemnea intrebare (de a comapara diverse produse) se poate limita la pedale Boss vs pedale Digitech...nu cred ca sint foarte multi care au avut sculele respective si care sa poata sa raspunda pe baza propriei experiente.

Link to comment
Share on other sites

Dar intrebarea oricum isi are rostul pentru ca, cum bine stim....un procesor de genu asta trebuie frecat, pana sa iti faci o parere per ansamblu...daca gt 8 mai gasesc printre preteni( salutare Felix :):) ) pe zoom il gasesc in muzica la Mc mUsic, dar nush cat o sa aprecieze domnii de acolo sa stau pe capu lor vreo 2 ore sa le frec procesorul cum trebe ca sa imi fac o parere......adevarul este ca si eu daca as fii pus in locul comerciantului m-as lua nitel la pumni :) .....dar cum altfel sa imi fac o parere

Astept, sau asteptam inca pareri

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma insel cineva de pe forumul asta are deja zoom g7 ... cumpara si tu un pack de bere .. vezi poate te va lasa sa il incerci .. scapi mai bine asa decat sa te duci la muzica unde garantat nu il vei putea "explora " cum vrei tu .. poate doar daca se baga jack sa mai curete din imaginea creata acestui magazin.

 

Uite cum sta treaba ... lampa aia e sa ia ochii ... , cei ce au testat zic ca a fost ceva imbunatatire dar pe mine nu ma impresioneaza. De ce? lampile sunt facute sa mearga la tensiuni mari .. peste 250V lampa ia de acolo merge la tensiune mica , si la tensiune mica nu se incalkzeste destul ca sa poata da tot ce poate ( plus ca daca lampa nu e calda se strica foarte repede .. ele sunt facute sa lucreze calde-fierbinti).

 

In dimineata asta m-am uitat la un filmulet despre Lamb of god cum faceau ei nu stiu ce album .. si studioul lor era foarte mic .. fiecae avea un rack de vreo 4 pozitii in care parca am vazut un pod xt pro, rocktron hush, rocktron voodu valve sau prophesy si altele .. probabiul aveau si un power amp si ieseau in cabinet mesaboogie. .. asta asa ca exemplu .. si de inregistrat aveau un mac acolo. si pre-productia au facut-o toata intr-o camera de 4 pe 4 .. in care erau si tobele. Evident ca au trecut la studio pentru recording dar si ala mic si mai mult tobele le-au tras prin studio super-profi.

 

Revenind ... incearca faza cu berea .. ca iesi mai bine informat decat daca te-ai duce sa testezi in magazin. Eu deja am berea promisa pentru putin mai incolo :) .

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg ceva, vad ca aici au scris numai posesori GT-8 si fani Boss da stiu si eu am citit prin multe locuri pe net ca Zoom G7.1ut e ff bun mai ales cu lampa aia. Pe posesorii de GT-8 ii inteleg ca s-au jucat cu el pana nu mai putea :), dar ati testat proc-urile Zoom, astea noi? Orikum nu va inteleg pe voi cei care ziceti ca sa te duci sa testezi proc. Pai in primul rand nu intr-o zi afli ce poate un procesor, in timp, sa zicem ca mergi la un prieten il auzi odata poate nu-ti place, dar daca l-ai avea tu si l-ai folosi sa zicem timp de o luna, doua, poate ti-ai schimba parerea ca ai mai descoperi cate o chestie, cate o chestie ... eu nu-s fan Boss, nici Zoom, dar din ce am citit si auzit sample-uri zic ca G7.1ut este excelent pt orice gen nu stiu daca e mai bun sau nu decat GT-8 ca nu ma pricep, nu am avut proc pana acu, dar intentionez sa iau Zoom G7.1ut, orikum Boss GT-8 e prea scump pe langa Zoom G7.1ut

 

Fiecare cu parerea lui acu ...

Edited by alex_xero
Link to comment
Share on other sites

In dimineata asta m-am uitat la un filmulet despre Lamb of god cum faceau ei nu stiu ce album .. si studioul lor era foarte mic .. fiecae avea un rack de vreo 4 pozitii in care parca am vazut un pod xt pro, rocktron hush, rocktron voodu valve sau prophesy si altele .. probabiul aveau si un power amp si ieseau in cabinet mesaboogie. .. asta asa ca exemplu .. si de inregistrat aveau un mac acolo. si pre-productia au facut-o toata intr-o camera de 4 pe 4 .. in care erau si tobele. Evident ca au trecut la studio pentru recording dar si ala mic si mai mult tobele le-au tras prin studio super-profi.

 

N-ai inteles exact :) Lamb Of God nu au cantat si nici nu vor canta ever pe procesor. Ei canta de la inceput pe Mesa Mk IV. Procesoarele din filmulet sunt acolo ca e bine sa le ai ca poate ai nevoie. Daca LOG ar fi cantat pe procesor nu ar fi avut nici pe departe tehnica pe care o au acum.

Forumul asta fiind o comunitate, nu inteleg dc unii recomanda incepatorilor procesorul sau computerul. Nu e nimic mai rau decat sa incepi direct pe procesor. Un amp infect si distrus analogic va fi mai bun ptr un incepator decat cel mai tare Vetta Line6 pentru simplu fapt ca nu e digital.

Link to comment
Share on other sites

N-ai inteles exact :) Lamb Of God nu au cantat si nici nu vor canta ever pe procesor. Ei canta de la inceput pe Mesa Mk IV. Procesoarele din filmulet sunt acolo ca e bine sa le ai ca poate ai nevoie. Daca LOG ar fi cantat pe procesor nu ar fi avut nici pe departe tehnica pe care o au acum.

Forumul asta fiind o comunitate, nu inteleg dc unii recomanda incepatorilor procesorul sau computerul. Nu e nimic mai rau decat sa incepi direct pe procesor. Un amp infect si distrus analogic va fi mai bun ptr un incepator decat cel mai tare Vetta Line6 pentru simplu fapt ca nu e digital.

Calculatorul e indicat datorita tendintei romanilor de a respecta zicala: "ne descurcam cu ce avem"

Link to comment
Share on other sites

Sti tu george .. poate unii nu au atatia bani la dizpozitie sa isi ia din prima amp pe lampi sau alte minunatii.

Si ce spui tu acolo cu pedala cu amp prost ... e cam departe de adevar .. chiar foarte departe ..

Procesorul da posibilitatea incepatorului sa isi faca o idee asupra efectelor , diferitelor tipuri de distors etc.

 

Sa zicem ca vine un incepator cu 1000E .. si tu ii propui un head pe lampi Marshall jcm sa zicem .. omul il ia si afla ca lui nu ii trebuie distorsul de pe acel head si nu vrea se se complice cu pedale .. poate lui ii place dist de MB rectifier sa zicem

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce urmeaza e opinia mea personala si nu e nimeni obligat sa citesca.

 

Sa zicem ca vine un incepator cu 1000 E. Eu as recomanda o chitara cat mai buna din banii care raman dupa ce cumpara un practice-amp de 15 W. Daca e destept, o sa inteleaga ca nu ii trebuie efecte cand invata sa cante. Ii trebuie un instrument cat mai bun, si un amp care sa ii reproduca fidel ceea ce canta (deci excludem orice fel de procesare software). Incepatorul trebuie sa stie ca efectele sunt fudulie, tehnica e temelie. Daca nu se poate, normal ca procesorul (sau computerul) e o solutie. Dar ar trebui sa incerce sa termine cat mai repede compromisul si sa ajunga sa posede un amp si o chitara cat mai bune. Abia dupa ce avanseaza are voie sa se gandeasca la efecte si la un amp bun care SA II PUNA IN VALOARE THENICA.

O sa-i rog pe cei care sunt de acord cu mine sa nu mai recomande procesorul incepatorilor sub nici o forma.

Edited by George
Link to comment
Share on other sites

Sunt cu totul de accord cu tine ... chitara trebuie sa fie cat mai buna si dupa aia restul

Oricum pe cazul de fata cred ca omul are deja chitara buna ..

 

Si eu gandesc la fel ca tine ... dar din pacate nu am avut banii ( astia nu sunt o mare problema .. mai muncesc mai strang din curea mai iau si un amp pe lampi) .. problema care doare e SPATIUL .. traiesc la bloc daca bag un amp capabil acolo sunt ca si mort .. nevasta ma scoate in strada si vecinii termina treaba.

 

Personal as fi preferat sa iau un ENGL + cabinet dar nu se poate. De ce ? pentru ca nu am ajuns la stadiul de profi in care sa am sala mea sau macar studioul meu in care sa intru dimineata sa cant 10 ore si sa plec casa. Din pacate trebuie sa cant perfect acasa si cand ajung la sala sa exrsez cu colegii de trupa .. nu imi permit sa ard timpul la sala degeaba .. eu deja trebuie sa stiu totul perfect( sau pe aproape) cand intru acolo. Si acasa vreau sa am un sound si la sala pe cat posibil acelasi sound, si nu e recomandat , nici ptr sanatatea ta si bici ptr cea a sculelor sa cari ditamai headul cu tine oriunde mergi .. ca pana la urma asta e problema ... portabilitatea ..

Daca am fi trait in america si am fi avut toti masini si benzina ieftina nu m-ar fi deranjat sa umplu vanul cu scule cand ti un concert in alt oras .. dar suntem in ro .. si

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

referitor la topi vezi linkul: http://www.thestompbox.net/ViewArticle.aspx?ArticleID=21

 

pe sumar

 

Kewlpack's Head To Head Modeler Shoot Out Matrix

VAP ($150)

GT8 ($445) GNX3K ($399) XTL ($399 + $100) TLSE ($499) G9.2tt ($399) <a href="http://www.thestompbox.net/ViewArticle.aspx?ArticleID=21#preamp" class="small">Preamp/Cab/Mic Good Great Excellent Good Excellent Great Effects Fair Excellent! Great Excellent Good Great Hardware/Interface Fair Good Great Great Great Good Assigns/Expression Fair Excellent! Good Good Good Excellent Software Good Fair Great Excellent Good Good

Deci comparatia se face intre GT8 si Zoom G9.2tt .... :) ... dar asta e pentru cei care au bani ... nu ca noi majoritatea ... romani faliti ... ne multumim cu ce avem

 

Citeste articolul... e f.f.f bun (tanks MMG for post: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=6...mp;#entry77094)

Link to comment
Share on other sites

referitor la topi vezi linkul: http://www.thestompbox.net/ViewArticle.aspx?ArticleID=21

 

pe sumar

 

Kewlpack's Head To Head Modeler Shoot Out Matrix

VAP ($150)

GT8 ($445) GNX3K ($399) XTL ($399 + $100) TLSE ($499) G9.2tt ($399) <a href="http://www.thestompbox.net/ViewArticle.aspx?ArticleID=21#preamp" class="small">Preamp/Cab/Mic Good Great Excellent Good Excellent Great Effects Fair Excellent! Great Excellent Good Great Hardware/Interface Fair Good Great Great Great Good Assigns/Expression Fair Excellent! Good Good Good Excellent Software Good Fair Great Excellent Good Good

Deci comparatia se face intre GT8 si Zoom G9.2tt .... :) ... dar asta e pentru cei care au bani ... nu ca noi majoritatea ... romani faliti ... ne multumim cu ce avem

 

Citeste articolul... e f.f.f bun (tanks MMG for post: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=6...mp;#entry77094)

 

Nu prea intereseaza statisticile astea digitale...Adica pana la urma conteaza sa testezi tu cu urechile si mainile tale sa vezi ce ti se potriveste. Si eu am vrut sa imi iau un GT8. Din fericirea cunosteam pe cineva care avea asa ceva. L-am chemat la mine acasa, si ne-am pus pe butonat. Am stat aproape 3 ore sa incercam sa scoatem un ton de distorsiune cat de cat decent si n-am reusit. Amicul meu stia sa il regleze, la el acasa, pe o statie improvizata zice-se ca suna cat de cat decent. Dar pe comboul meu nu a vrut...Mie mi s-a pus pata urgent chit ca avea niste tonuri de clean destul de reusite. In fine, m-am decis sa imi iau pana la urma un Zoom G7. Nu am sa regret nici o clipa, suna extraordinar! Desi fata de G9 are o lampa in minus, preseturi mai putine si doar o pedala de expresie, suna foarte bine si e si mai usor, ceea ce mie imi convine prentru ca nu blochez traficul cu el cand ma duc la repetitii si nici nu imi rup spatele care oricum e folosit din plin de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.