www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema M Audio Delta 1010Lt


Recommended Posts

Salutare ...

Recent am pus pe pc aceasta interfata audio ...

Problema e ca atunci cand vreau sa cant in Amplitube , Guitar Rig etc. distorsul se aude foarte fuzzy si infundat , deasemena este si un zgomot de fond destul de puternic. Am incercat sa reduc din gain dar nu prea a schimbat nimic . Nu ma pricep la recording si nu prea inteleg care ar fii cauza .

 

 

Link to comment
Share on other sites

În primul rând, intrările sunt pt. linie/mic, nu pt. instrument (9,5 KOhm impedanță). Deci (re)vezi vechea discuție despre de ce ai nevoie de preamp/buffer.

Apoi aparent are "+4dbu/-10dBV operation individually switched in software". Deci verifică să fie corect setat nivelul nominal pentru intrările folosite.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

În primul rând, intrările sunt pt. linie/mic, nu pt. instrument (9,5 KOhm impedanță). Deci (re)vezi vechea discuție despre de ce ai nevoie de preamp/buffer.

 

 

Iti multumesc...Now i understand .... O sa ma uit de un preamp si o sa vad daca se rezolva problema...chiar nu stiam :D ...Thanks !

Link to comment
Share on other sites

Vektor a făcut o glumă: sunt multe instrumente electronice care au ieșire de linie. Cele cu corzi și doze pasive nu se încadrează.

Am ilustrat aici ce se întâmplă cu o chitară când o conectezi la o intrare de 10 K (verde), 100 K (albastru) și respectiv 1 MOhm (roșu):

 

post-2954-0-70120100-1398326623_thumb.png

 

În cazul intrării de linie (cca. 10 KOhm) în primul rând pierzi cam jumătate de semnal (cca. -6 dB), apoi pierzi rezonanța caracteristică a dozelor și toate înaltele, va suna aproximativ ca și cum ai controlul de ton la minim.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A, ok ! Asa e !

 

Am văzut că s-a luat cineva de UX1, moment în care am văzut negru-n faţa ochilor, de-aia n-am remarcat că altu' era subiectu' ... :P ...

 

:)

 

@Andreyus, dacă nu-i defectă scula, precis e de la setările tale ceva, nu există altă cale !

 

 

Very-very late edit : Ha haaaa ! Nici măcar de UX1 Line 6 nu era vorba, ci de Line in ....

 

Jeez ! Să-mi... Cred c-ar trebui, în unele dimineţi.... ... sau poate.. ... Mai bine ....

 

....

 

 

 

....

 

10245336_653677258080078_808717719604589

 

.

Edited by ramurel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.