www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Montez Un Whammy Bar Pe O Copie Strat?


gnexus47
 Share

Recommended Posts

Salutare ! Mi-am luat de catva timp un Ibanez GRX20 care a venit cu un whammy bar, dar pe care nu l-am montat pentru ca n-am inteles instructiunile din manual si de obicei cand ma pun sa mesteresc stric mai mult decat repar :)

 

In fine, setul a venit cu chitara, whammy bar-ul si 2 chei Allen (una mica si una mai mare). Bridge-ul e fix. Intrebarea mea este daca ma poate ajuta cineva sa-l montez. As fi foarte recunoscator ; ;)

 

Sarbatori fericite!

Edited by gnexus47
Link to comment
Share on other sites

Daca bridge este fix, atunci nu ai whammy bar.

Daca ai chitara de care ai spus, atunci bara de tremolo se introduce direct in gaura din bridge (referinte gasesti pe net, sunt poze unde arata acest lucru). daca ai filet atunci se infileteaza, daca este drept la capat se impinge.

 

ceva pareri despre bridge-ul respectiv

http://forum.ibanez.com/yaf_postst78375_Ibanez-GRX20-floating-bridge.aspx

Edited by Airhead
Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu e copie de strat(nu poti patenta o ''forma''),este un super-strat Ibanez.(este pur si simplu o chitara Ibanez care arata a ca celebrul Fender stratocaster dar,cu mici modificari) Daca a venit cu whammy bar sigur poate fi montat.

Ar fi 2 modalitati. Cu ''claps''(adica trebuie infipt) sau cu filet(adica trebuie infiletat) uita-te in gaura sa vezi daca are acea ''gravura'' in interior. Daca are inseamna ca e cu filet daca nu,trebuie ''infipt''

Sarbatori fericite!


Inca ceva...de ce ar avea whammy bar daca bridge-ul e fix?Nu are cum sa fie fix.Am cantat pe o GRX20 si are trem.

Edited by Axel Goia
Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu e copie de strat(nu poti patenta o ''forma''),este un super-strat Ibanez.(este pur si simplu o chitara Ibanez care arata a ca celebrul Fender stratocaster dar,cu mici modificari) Daca a venit cu whammy bar sigur poate fi montat.

Ar fi 2 modalitati. Cu ''claps''(adica trebuie infipt) sau cu filet(adica trebuie infiletat) uita-te in gaura sa vezi daca are acea ''gravura'' in interior. Daca are inseamna ca e cu filet daca nu,trebuie ''infipt''

Sarbatori fericite!

Inca ceva...de ce ar avea whammy bar daca bridge-ul e fix?Nu are cum sa fie fix.Am cantat pe o GRX20 si are trem.

De ce sa nu se uite direct la bara sa vada daca are filet :lol: , am avut grx (90) cel mai sigur trebuie infiletata. baga bara si incepe sa invarti, o sa intre sigur si o sa ramana acolo

Link to comment
Share on other sites

minunat, asta cu siguranta este si va deveni un topic plin de invataturi.... deci, sa-mi trag un scaun..

p.s. ca sa pastram trend-ul rgc, am sa te rog sa pui si tu cateva poze cu: gaura, maneta, filetu, fileata si fireste cu seriiile acestora ca sa ne convingem ca nu sunt fake-uri (atat gaura cat si manivela).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.