www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Rig/amplitube (Etc) Drept Pedala/ Procesor De Efecte


Recommended Posts

Salut RGC!

Am achizitionat cat de curand o placa audio de la Zoom S2t. Pot conecta un footswitch in ea si m-am gandit eu asa nitel, ca am si un program special de la Zoom ( sa schimb efectele cu foowswitch-ul) sa folosesc placa audio drept procesor. Am bagat intr-o parte ca output un amplificator mic de chitara ce nu-l mai folosesc decat drept monitor in live-uri si in cealalta parte amplificatorul ce-l folosesc si acum, un rocktron r-80. Toate bune si frumoase, dar de fiecare data cand bag cablul din procesor (ca output) in aplificator aud un barait foarte deranjant pe fundal. Am incercat detoate, sa folosesc si intrarile din spate de la send si return, si intrarile normale din fata si nimic.

Are habar cineva dac-ar putea fii ceva din amplificator?

Multam fain anticipat! :D

Link to comment
Share on other sites

Am incercat in boxele normale, n-are nici o problema, doar la amp imi baraie cand il folosesc drept output.. Nu am line in in placa integrata, am laptop. Placa ii super ok. Dar ii ciudat, cand folosesc pedale de efecte sau cand bag cablul direct in amp, nu face nici un sunet, dar cand bag placa audio face urat :-s

Link to comment
Share on other sites

asta e o problema de care m-am lovit si eu mai demult. nu sunt sigur ca am dreptate, but i might :P

chestia e ca tu bagi cablul din placa audio - care este deja amplificat si "activ" in intrarea de la amp care este facuta pentru instrumente pasive, sau oricum, probabil cu un nivel de db mai scazut. cel mai bine ar fi sa scoti din placa audio intr-o intrare pt cd sau aux la amp, daca are. daca nu, nu cred ca ai cum sa scapi de bazait, decat poate daca scazi foarte mult nivelul cumva.

my two cents. repet, nu sunt sigur, dar asta cred ca ar fi problema

Link to comment
Share on other sites

@ Reborn: oricat de tare as da, sau de incet, bazaitul sea aude la acelasi nivel, din pacate nu am intrare de aux in amp...

pai asta e chestia. cred ca fara intrare aux nu va functiona. si eu am incercat odata chestia asta, cu un amp fara aux si nu a mers.

nu stiu exact care ar fi solutia, pt ca nu ma pricep asa bine, dar banuiesc ca se poate face cumva sa se aduca semnalul la un nivel ok pt amp. dar probabil ca mai trebuie trecut prin ceva - un alt dispozitiv mai intai.

Link to comment
Share on other sites

Dacă de astea de mai jos e vorba, singura combinaţie ok ar fi să conectezi cu un cablu de instrument [ mono ] ieşirea OUTPUT L/MONO de la ZOOM cu EFFECTS RETURN-ul de la amplificator.

 

Dacă nu ai o problemă la conexiuni/mufe/cablul de instrument , ar trebui să funcţioneze !

[ încearcă alt cablu de instrument/chitară ]

 

zooms2t.jpg3070868_20121221095632.jpg

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Da ramurel, ai ghicit. Am S2t-ul. :D Am incercat sa fac tot posibilul, am incercat si faza cu return-ul. Am bagat pana si in output sa vad ce naiba, de ce face asa, si acolo daca bag suna la fel. Cred ca ii legat ceva de conexiunea dintre placa audio si amp, dar nu stiu care-i baiu'. Amp-u oriunde ii bag cablul mono jack conectat in placa audio, baraie :-/

Link to comment
Share on other sites

Am bagat pana si in output sa vad ce naiba, de ce face asa, si acolo daca bag suna la fel.

 

Păi, dacă bagi cablul în Outputul de la amplificator e degeaba, pt că de acolo iese semnal din amp... Nici n-ar fi trebuit să se audă nimic conectat aşa...

 

Cred ca ii legat ceva de conexiunea dintre placa audio si amp, dar nu stiu care-i baiu'. Amp-u oriunde ii bag cablul mono jack conectat in placa audio, baraie :-/

 

Nici nu trebuie să-l poţi băga oriunde cablul dinspre placa audio ! Normal, singurul semnal care s-ar potrivi ar fi la intrarea aia de Return din amp [ iar celălalt capăt de cablu în L/MONO OUTPUT de la placă ], atât ! [ nu băga nimic altceva în amp în timpul ăsta, nici chitară, nici footswitch ]

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca n-ar fi trebuit sa se auda nimic in output, dar am incercat sa vad daca doar acolo daca bag cablul acolo, s-o mai auzi? Si da...se aude. Nu ii bagat nimic nici chitara, nici footswitch, absolut nimic. Nu stiu care-ar putea fii problema :(

Link to comment
Share on other sites

Pai cum folosesc placa audio in live-uri, si folosesc guitar rig, o bagam direct prin mixer si-mi scotea sunetul in boxele active/ pasive ce fras aveau aia din pub-uri. Dar am conectat placa audio in chitara, si inainte si suna mult mai bine, dar e bazaitul ala enervant. La fel se intampla si daca bag in phones...

Link to comment
Share on other sites

Salut. Ca nu deschid alt topic o sa postez tot aici. As incerc si eu sa folosesc in live un setup cu amplitube +placa de sunet externa. prina majoritatea cluburilor unde am cantat desi aveau ampurid e bas decente cu cabinete 4x10 transferulu sunetului pe boxele de fata se facea direct out din amp deci tot tonul de pe cabinet era doar o monitorizare falsa.Lipsa de cab sim ducea lu undistorsion insuportabil care mie imi suna bine. Prin urmare m-am decis sa incerc sa ii dau in varainat digitala cu efecte cab sim si amplifuri de pe laptop. Din pacate nu stiu ce footsw as putea sa imi achizitionez ca sa lucreze cu amplitube. Placa audio pe care o folosesc este un alpha lexicon. Nu are intrare/iesire midi deci legatura trebuie sa o fac in laptop prin intermediul unui usb ( convertor midi daca este necesar) As fi recunosctaor daca imi puteti recomanda un controler cu 4-5 butoane si eventual o pedala de expresie care sa fie compatibila cu setupul meu. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Eu acum am vorbit cu un tip, care vindea o placa FCB 1010 de la Behringer. Ii midi controler si pot sa-mi fac ce setting-uri vreau pe el si sa le folosesc in live-uri, midi controler-ul fiind ca un procesor si pot sa schimb tot cu piciorul. :) Are si 2 pedale care pot fi folosite drept pedala de expresion pedal/ wah etc. Se gasesc la 350 de lei, cam asa . Poti sa mai cauti pe rgc intre timp, cea a lui Cryptospy am rezervat-o eu pe saptamna viitoare, dar or mai fii. Uita-te si la niste review-uri si revin-o cu o parere. Numai bine! :)

 

P.S. Si fcb 1010 are iesire midi, dar exista adaptoare de midi-USB, si bagi toata teraba direct in comp :D

Link to comment
Share on other sites

midi controler-ul fiind ca un procesor

Not even close. :)

 

Într-adevăr, FCB-ul poate fi (greu) configurat să trimită orice fel de mesaje MIDI. Dar nu-i nevoie, pt. că se poate configura (mult mai simplu) Guitar Rig/Amplitube/etc.. V. "MIDI learn" și toate tutorialele despre cum să folosești GR & co. cu un controller.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.