www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alder Vs Basswood


sam
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Probabil ca s-a mai discutat asta aici, e oricum plin internetul de genul asta de discutii, insa sunt foarte plictisit si obosit acum, n-am timp si nici rabdare, asa ca mura-n gura ar fi perfect :)

 

E vorba de doua Squier:

un Affinity cu griful foarte bun (fara uzura) dar cu corpul jumulit destul de rau (corp de arin / alder) brown sunburst

si

un Bullet cu griful mai uzat dar cu corpul impecabil (corp de tei / basswood) arctic white.

 

Intrebare: Merita sa interschimb corpurile? Ma refer la sunet, rezonanta, caracteristici (Alder VS Basswood). Nu urmaresc sa obtin o chitara frumoasa in defavoarea uneia care suna mai bine. Cu alte cuvinte, nu ma deranjeaza sa las Affinity-ul asa cum e, pentru ca il voi folosi tot eu intr-o alta locatie doar pentru zdranganeala de weekend.

 

Multumesc anticipat!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

BASSWOOD. Botanical name: Tilia. Also known as Linden in America and Lime in Europe, basswood is a colourless wood which is very easy to work with. It is native to Europe, Asia and North America. As a tonewood it is used for guitar bodies only. Visually it has no grain so is not used for natural finishes. It is quite soft and can dent more easily than other tone woods. Basswood has excellent mid range tones and has a very warm and pronounced sound with very good sustain. Because of it's "growl" it is very suited for Rock and Metal. It is the best wood choice for Floyd Rose equipped guitars as the tremolo tends to be very tinny sounding with other woods due to it's minimal contact with the guitar body. All Superstrat guitars (guitars with tremolo) are made of basswood for this very reason. Since the beginning of the 21st Century basswood has become the number one tonewood internationally for mass produced electric guitars. Another reason for it's popularity is the simple fact that other tonewoods such as mahogany have become too expensive or cannot be obtained anymore due to trade restrictions. Understandably the price of basswood has risen significantly in response to it's increased popularity.

 

 

 

 

ALDER. Botanical name: Alnus is grown all over the world and is most commonly associated with Fender® guitars. It is light in weight with soft tight pores like basswood. but with large swirling grain patterns and rings. Alder gives more highs and less of the mids and is relatively deficient in bass in comparison with other tone woods. It has a very warm sound but does not quite have as much "bite" as ash. It was most popular in the 1950's and 1960's. It has become quite expensive and this has lead to similar yet cheaper woods becoming popular replacements.

 

 

http://gaskellguitar...s/77-woods.html

 

Din proprie experienta nu pot sa ma pronunt desi am cantat pe Bullet.Nu cred ca a testat cineva 2 corpuri(basswood si alder in speta) de strat cu aceleasi doze si acelasi gat. Intrebarea ta e cam long shot si n-o sa primesti decat subiectivisme.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

1. Având în vedere că succesul operațiunii e determinat în urma unei judecăți estetice, numai tu poți ști dacă merită, și doar după ce ai întreprins-o.

2. Presupunând că deții deja ambele chitare, e foarte ușor să faci experimentul. Și dacă nu-ți place rezultatul (v. punctul 1), e la fel de ușor să le pui la loc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma astept sa primesc si raspunsuri de genul: "Ai ambele chitare in fata si ne intrebi pe noi?" Am cantat la ambele destul de mult insa nu pot face o comparatie relevanta pentru ca difera considerabil si restul componentelor/caracterisicilor si nu pot aprecia cat % e meritul lemnului si cat restul. Asta e si dilema de fapt.

 

@lefmir: Tocmai spuneam ca n-am chef ca iau internetul la picior. Am tot cititi si eu diferentele, nu vreau teorie ci practica.

 

Ai doua chitare: una cu Alder care arata de zici ca a facut razvoiul si alta de Basswood impecabila. Grifurile sunt invers. Le schimbi intre ele? Scurt pe doi.

 

1. Având în vedere că succesul operațiunii e determinat în urma unei judecăți estetice, numai tu poți ști dacă merită, și doar după ce ai întreprins-o.

2. Presupunând că deții deja ambele chitare, e foarte ușor să faci experimentul. Și dacă nu-ți place rezultatul (v. punctul 1), e la fel de ușor să le pui la loc.

 

1. Dpdv estetic merita

2. Corect, insa n-am chef sa fac asta. Tocmai d-aia am si cerut niste pareri.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Eu le-as schimba sa vad cum suna. Eventual fa si tu niste inregistrari cu acelasi preset de amp, aceleasi doze si acelasi gat la fiecare corp, asta ca sa nu fii subiectiv(nu e prea grea operatiunea, mai mult o sa dureze restring-ul decat altceva). Desi la prima mana, eu as pastra Alder...e spanky. :)

 

Edit: daca ti-e sila sa experimentezi, lasa-l asa...clar!

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca 'e spanky' mi-a schimbat radical optica :)

 

Evident ca asta e la mintea cocosului: 'Schimba-le si vezi ce iese' Insa exact asta nu vreau. Daca cineva are argumente pro sau contra, multumesc!

Daca nu, nu multumesc :)

 

Edit: Pe baza experientelor personale daca se poate. Pe net am tot citit si eu si multa lume o scalda...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Dpdv estetic merita

IDTIMWYTIM. Eu nu m-am referit la cosmetică, la cum arată instrumentele rezultante ci la cum sună.

n-am chef

Haidi bre, mai exersezi la lucru manual :D. Durează 15 minute cu schimbatul corzilor, acordat, tot.

Daca cineva are argumente pro sau contra

Dacă are aș fi și eu tare curios.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 si-a ascutit securea, calaul in actiune, are cineva tupeul sa zica ca lemnul favorizeaza/afecteaza in vreun fel tonul? DISCUTIA nr xxxxxxx . chop chop! Daca zice cineva ceva, urmeaza bombardarea cu 3-4 video-uri demonstrative dp youtube in care un tip care nu stie canta la chitara analizeaza spectrul unui semnal pe un grafic (e acelasi alura, la lemn diferit), concluzia= lemnul nu afecteaza sunetul.

Edited by Deenman
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Daca cineva are argumente pro sau contra, multumesc!

Cred ca erai seful echipei de debate. :lol:

Hai sa vedem...

Pro il las asa:

- Mi-e sila;

- E lemnul mai scump si mai rar;

- E chitara de pe care il iau mai scumpa;

- Spanky, jangly, quaky, fendery,squiery, strat....y;(nu stiu cum ai vrea sa zic ca suna corpul, atata timp cat ti-am scris mai sus)

Cons:

- E uraaaat;

Pro schimbam:

- Poate suna altfel;

- Cica are mai putine inalte si mai multe medii. iti place asta?!?! nu stiu??!? tu decizi?!?!

Cons:

- E de pe model inferior;

- E lemn des intalnit;

- E 'eftin;

 

Cam asta ar fi obiectiv...la modul subiectiv, ce-mi place mie nu-ti place si tie. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Satriani are doua modele de js ibanezuri unul basswood si altul alder,incepe de la pe la 8:22 si concluzia lui e ca prima chitara PT EL e cea din basswood.

PANA LA EL PE TOATA LUMEA AM AUZIT CA ALDER INAINTE DE BASSWOOD.eu acum cant pe un squier japonez din basswood iar inainte am avut alder si pot sa declar cu mana pe inima concluzia mea :)

 

IUBESC CHITARILE :) (mai multe nu numai pe astea doua :) )

 

Parerea mea strict la ce ai intrebat,e sa lasi affinity-ul asa cum e .Daca e alder inseamna ca e unul din modelele vechi,din ate stiu eu nu se mai fac cu alder.Corpul de bulett e mai subtire decat la oricare alt squier si nu merita sa-l folosesti daca ai unul normal.pe de alta parte daca nu ajungi la aceiasi concluzie cu mine....vreau eu sa cumpar piesele care iti raman :)

 

Link to comment
Share on other sites

Am eu strat Affinity din 2005(nu chiar prezent)...e alder.

esti norocos :) Affinity-ul care l-am avut eu era atata de usor de il tineai cu doua degete (era agathis cu siguranta) nu stiu anul de fabricatie ca au trecut chitarile pe la mine ca fisele la cersetori :) (si multe si au plecat repede)
Link to comment
Share on other sites

La mine Bullet-ul e din 2006 si cantareste 3.1kg iar Affinity din 2000 si cantareste 3.2kg. Ambele China.

 

Cum fac sa-mi dau seama daca intr-adevar corpurile sunt basswwod respectiv alder? Am inteles ca de-a lungul timpului s-au tot modificat caracteristicile in functie de anii de fabricatie.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca merita sa iti bati prea mult capul cu asta, la cat costa nu bag mana in foc ca sunt alder sau basswood. Cred ca sunt facute din craci chinezesti, si in functie de model capata denumirea de alder sau basswood. In cel mai bun caz sunt lemne inrudite cu speciile mai sus mentionate, care pastreaza o parte din tonul de alder sau basswood.

 

In legatura cu lemnul chitarilor am observat un lucru: instrumentele bune, din serii la care selectia lemnelor se face atent suna mult mai focalizat, pe cand cele produse in serii mari si foarte mari suna imprastiat. Desigur, sunt si exceptii, dar nu foarte multe, mai ales cu cat te duci in segmentul mediu sau low cost exceptiile pozitive sunt aproape neglijabile.

 

Sfatul meu este sa schimbi neck-urile celor 2 chitari fara nici o problema, daca nu iti place perfect reversibil totul. Va fi sigur o diferenta, dar nu asa dramatica pe cat ar crede unii, diferente mai mari observi la un uppgrade de doze, bridge, sustain bloc etc. Cu electronica stoc de Affinity sau Bullet diferentele sunt subtile.

 

Eu te sfatuiesc sa cauti un strat vechi (nu neaparat de firma) de la care sa iei corpul si la care sa pui griful de Affinity, in felul asta te alegi cu o chitara care este comoda de cantat sic are rezoneaza bine.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Blackthorn: In principiu e corect ce spui. Iti dai seama ca nu e proiectul vietii mele si nici nu voi pierde prea mult timp cu asta. Ideea e ca imi trebuie o chitara in alta locatie pentru zdranganit de weekend si ma gandeam sa fac din doua una. Affinity-ul e perfect asa cum e pentru ce-mi trebuie, doar ca cel de la care l-am luat in loc de stativ cred ca l-a tinut pe pietre si e sarita vopseaua in mai multe locuri si pe suprafete destul mari 1-2cm (vopseaua, nu lacul). De aici mi-a venit ideea, corpul de Bullet fiind in stare perfecta..

 

Cat despre diferente, ambele au totul stoc (cred) insa Affinity suna mult mai bine, diferenta e chiar mare. Pe site la Fender am gasit aceleasi doze la Bullet si Affinity (Standard Single-Coil Strat). Insa la mine sunt diferite. Tot pe site la Fender nut-ul e de 42 de mm la Bullet si 40.6 la Affinity. La mine e de 42 la ambele. De asta zic ca in timp s-au tot schimbat caracteristicile.

 

Insa aveti dreptate, pana nu ma apuc sa le schimb intre ele si eventual sa fac niste inregistrari nu prea am ce raspuns sa astept.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Poți da niște exemple de sunete focalizate și împrăștiate? O explicație în cuvinte adevărate nu îndrăznesc să-ți cer, dar exemple ar trebui să fie edificatoare.

 

Draga 57, mie in principiu imi place de tine, in general stii despre ce vorbesti, esti documentat, tot respectul. Dar si cand o iei pe campii pe teme lingvistico-tehnico-stiintifico-fantastice...

 

Referitor la focalizat/imprastiat, probabil ca termenii nu sunt cei mai potriviti. Insa eu am inteles la ce se refera Blackthorn, am constatat si eu asta in mai multe randuri comparand acelasi model de chitara, una scumpa VS alta ieftina, corp din trei bucati VS dintr-o bucata, craci chinezesti VS lemn de calitate. N-am intrat in laborator cu ele sa studiez fibra lemnului la microscop, de cele mai multe ori nici nu aveau aceleasi echipari, insa per total una suna mai 'focalizat' si alta mai 'imprastiat'.

 

Banuiesc ca si tu ai inteles ce voia Blackthorn sa zica. Nu stiu cum altfel s-ar putea descrie in cuvinte, ai putea sa ne luminezi cu semantica :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Referitor la focalizat/imprastiat, probabil ca termenii nu sunt cei mai potriviti. Insa eu am inteles la ce se refera Blackthorn

Did you really? Atunci poate îmi poți explica tu.

 

Banuiesc ca si tu ai inteles ce voia Blackthorn sa zica.

Chiar deloc. Altfel de ce aș mai întreba?

 

Dacă nu poți defini/explica un termen cum poți spune că l-ai înțeles?! Nu mai mimați comunicarea, dragii mei!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Mr Vintage: Tocmai mi-am luat un American, nu asta e ideea sa fac performanta cu scandurile astea doua. Sunt perfect constient de valoarea si de performantele lor. Am spus deja, imi trebuie intr-o alta locatie o chitara de weekend. Nu prea are rost sa investesc in ele pentru ca Affinity-ul asa cum e, e suficient. Ideea era sa-l cosmetizez schimbandu-i body-ul cu unul care arata mult mai bine, dar care teoretic e mai prost dpdv al sunetului. In realitate, diferenta cred ca nici nu va fi sesizabila.

 

Oricum eu m-am lamurit, am sa le schimb cand voi avea putin timp si am revin cu concluzii aici.

 

@FiveseveN: Ia un Strat Fender (chiar si mexican) si un Squier Bullet si compara-le. Una din diferente pentru mine este sunetul 'focalizat/imprastiat'. E drept ca aici intervin o gramada de alti factori (doze, hardware, etc) nu doar lemnul din care e facut corpul. Nu stiu cat % conteaza calitatea lemnului in povestea asta, dar cu siguranta conteaza.

 

Am convingerea ca daca pun pe un Fender American un corp de Squier Bullet nu va mai suna la fel, ci mai... 'imprastiat' :)))) E drept ca personal n-am facut experientul asta, insa ar fi interesant.

 

Ma duc la munca ca e 11 si n-am facut nimic azi.

 

Multumesc tuturor pentru participare, revin cu concluzii (poate si inregistrari) dupa ce voi schimba corpurile.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Dar eu nu inteleg cu ce chitara vrei sa ramai? Corp de Bullet cu grif de Affinity sau invers? Daca vrei o chitara cat de cat ok, lasa Affinity-ul asa cum e, nu-i pune corp de Bullet basswood.

 

E vorba de doua Squier:

un Affinity cu griful foarte bun (fara uzura) dar cu corpul jumulit destul de rau (corp de arin / alder) brown sunburst

si

un Bullet cu griful mai uzat dar cu corpul impecabil (corp de tei / basswood) arctic white.

 

Cu Affinity vreau sa raman, ideea era sa-i schimb corpul cu Bullet.

Link to comment
Share on other sites

Poți da niște exemple de sunete focalizate și împrãștiate? O explicație în cuvinte adevãrate nu îndrãznesc sã-ți cer, dar exemple ar trebui sã fie edificatoare.

 

 

Iar? Iar cu rezonanța?

 

Draga 57, cum sa iti explic eu, iti dau un exemplu ca sa intelegi cum e cu imprastiat si focalizat: cand faci matale treaba mica si jetul este directionat direct in vasul de toaleta se cheama focalizat, cand uzi si capacul si pe jos si jumatate de perete se cheama ca faci imprastiat. :sarcasm:

 

La fel si cu chitarile, una care suna focalizat isi are locul ei bine definit in mix, cea care suna imprastiat se aude pe tot spectrul audio si de multe ori se suprapune ca frecvente cu vocea sau alte instrumente.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

La fel si cu chitarile, una care suna focalizat isi are locul ei bine definit in mix, cea care suna imprastiat se aude pe tot spectrul audio si de multe ori se suprapune ca frecvente cu vocea sau alte instrumente.

Deci e vorba de lățimea de bandă. Nu puteai să zici așa de la început, era nevoie de metafore urologice? Și lățimea mică (ironic, pentru că vorbim de single coils) e universal preferabilă? Când devine prea mică? Ți-ar plăcea să sune așa un Strat?

 

E foarte ușor să limitezi banda, dacă asta vrea toată lumea. Totuși cred că nu-i cazul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.