www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Monitoare/boxe Hi-Fi


Recommended Posts

Urmeaza sa-mi pun la punct un nou calculator si m-am gandit sa-mi conectez chitara la el(in cel curent nu pot, pentru ca imi sacadeaza si pozele). Intrebarea mea este, as putea inlocui amplificatorul cu PC + monitoare? Repeta cineva pe aici pe asa ceva? Momentan am un combo custom care suna demential si as vrea sa obtin rezultate similare. Nu vreau neaparat acelasi ton, vreau sa reactioneze la fel de bine ca si combo-ul cand lovesc tare sau usor cu pana. Voi folosi simulator de amp de pe procesor.

 

Vreau sa repet in apartament(deci nu la volum mare) si sa inregistrez. Cam care ar fi suma minima ce ar trebui sa o investesc in monitoare? Sau in boxe hi-fi, daca sunt indeajuns de bune pentru ce-mi trebuie mie.

 

Orice sfat e binevenit.

Link to comment
Share on other sites

Am mai povestit asta intr-un alt topic nu demult. Eu in apartament am amplificator hi-fi + boxe pasive, monitoare de studio, sistem 5.1. Le-am incercat pe toate in toate combinatiile. Am si schimbat chiar mai multe tipuri de monitoare si mai multe sisteme 5.1. Dintre toate, cel mai aproape de adevar pe electrica suna sistemul asta de la Genius din care eu pentru chitara foloseam doar satelitii frontali (cei mari) si subwoofer-ul. Ulterior am luat un Logitech care desi e foarte bun in restul aplicatiilor, costa de 4 ori cat Genius-urile, se aude de 4 ori mai prost pe chitara. Asta pentru ca difozurul la Genius-uri e mult mai mare in diametru, incintele de lemn si in total da un sunet mai apropiat de un combo. Ma refer strict la acel model de Genius pentru ca modelele mai noi au difuzoare mult mai mici in diametru si incinte de plastic, ceea ce e gresit.

 

Pe monitoarele de studio (niste Yamaha) se canta foarte bine la electro-acustica. Pe electrica nu-mi place sa cant direct in ele. Se aud exceptional, fidel, clar, cum vrei tu, dar n-au zvac-ul ala. Pe amplif-ul de casa si pe boxele hi-fi iarasi nu e nicio smecherie, cel putin mie nu-mi place. In toate situatiile eu trec si printr-un procesor si printr-o interfata audio Focusrite. Am incercat insa si fara interfata, chiar am facut toate permutarile posibilie si in toate situatiile cel mai bine pe electrica sunau Genius-urile. Chiar le preferam in locul mai multor combo-uri. Si culmea, sunt si cele mai ieftine.

 

Zicea Marius mai sus de niste M-AUDIO ieftine. Eu am avut AV30 si nu sunau cum trebuie pe electrica.

 

Oricum, pana nu incerci diverse combinatii, nu cred ca vei putea aplica 100% solutiile altora. Tot urechea ta va face diferenta.

 

Ca si concluzie personala, incintele trebuie sa fie din lemn. Plasticul si chitara mie nu mi-au demonstrat ca fac echipa prea buna in nicio combinatie.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa folosesti PC ca procesor, fara o interfata separata nu scapi, dar se gasesc si ieftine

 

Daca vrei sa folosesti alternativ boxele la procesor sau PC, atunci nu iti mai trebuie nimic in plus.

 

Corect insa zicea ca vrea sa si inregistreze. Deci in principiu o interfata tot ii trebuie. Nu ca n-ar putea inregistra si cu placa de sunet on-board (folosind un procesor), dar fara performante deosebite. Saltul de la on-board la un Focusrite cu doua intrari (model mai vechi si luat second) pentru mine a fost de la cer la pamant.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa folosesti PC ca procesor, fara o interfata separata nu scapi, dar se gasesc si ieftine

 

Daca vrei sa folosesti alternativ boxele la procesor sau PC, atunci nu iti mai trebuie nimic in plus.

 

In principiu, ma gandeam asa: chitara ->procesor->interfata audio->calculator->monitoare/boxe

Ideea era sa aud o piesa din calculator pe boxe, sa cant peste ea si sa se auda tot in aceleasi boxe.

 

Sam, cum ii zice mai exact la acel sistem 5.1? Ar fi cu atat mai bun daca l-as putea folosi si la chitara si la filme/muzica.

 

L-am gasit. E Genius SW-HF5.1 5000, pentru cine mai e curios :D

Link to comment
Share on other sites

Hmm, ce este foarte ciudat, sau nu ma pricep eu.

 

 

Am folosit behringer ucg102 = si nu puteam sa ascult deodata o piesa de pe youtube/winamp/player si sa cant in acelasi timp, sa se auda in aceleasi monitoare.

 

 

Apoi am trecut la emu 0202 - mult mai calitativa ca si behringer, zgomot de fond deloc, fara bazaieli. Monitoare M-audio Av40 . Nici acum nu pot sa deschid reaper/ si sa cant live pe un BT de pe youtube.

 

Solutia este urmatoarea:

 

1. monitoarele au 2 intrari - pe una conectezi interfata pe cealalta conectezi placa de sunet a laptopului/pc-ului.

2. ascult bt-ul pe difuzoarele de la laptop/boxe conectate si aud chitara in monitoare.

 

Singura metoda e sa importi backing trackul in reaper pe un canal separat, si sa canti peste cu chitara/instrumentul.

 

 

Poate sunt eu mai stangaci, insa a incercat cineva sa ma ajute, si tot nu merge.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, ce este foarte ciudat, sau nu ma pricep eu.

 

 

Am folosit behringer ucg102 = si nu puteam sa ascult deodata o piesa de pe youtube/winamp/player si sa cant in acelasi timp, sa se auda in aceleasi monitoare.

 

 

Apoi am trecut la emu 0202 - mult mai calitativa ca si behringer, zgomot de fond deloc, fara bazaieli. Monitoare M-audio Av40 . Nici acum nu pot sa deschid reaper/ si sa cant live pe un BT de pe youtube.

 

Solutia este urmatoarea:

 

1. monitoarele au 2 intrari - pe una conectezi interfata pe cealalta conectezi placa de sunet a laptopului/pc-ului.

2. ascult bt-ul pe difuzoarele de la laptop/boxe conectate si aud chitara in monitoare.

 

Singura metoda e sa importi backing trackul in reaper pe un canal separat, si sa canti peste cu chitara/instrumentul.

 

 

Poate sunt eu mai stangaci, insa a incercat cineva sa ma ajute, si tot nu merge.

 

Am de gand sa-mi cumpar interfata Scarlett 2i2 si am vazut ca are doua iesiri L si R. Eu, in toata nestiinta mea, presupun ca sunt iesiri pentru doua monitoare. Dupa logica mea, ar trebui sa poti auzi ce se intampla pe calculator si sa poti canta peste. Daca nu, va rog sa ma corectati.

Link to comment
Share on other sites

In principiu, ma gandeam asa: chitara ->procesor->interfata audio->calculator->monitoare/boxe

Ideea era sa aud o piesa din calculator pe boxe, sa cant peste ea si sa se auda tot in aceleasi boxe.

 

Sam, cum ii zice mai exact la acel sistem 5.1? Ar fi cu atat mai bun daca l-as putea folosi si la chitara si la filme/muzica.

 

E corect, eu folosesc interfata inclusiv ca placa de sunet pentru PC si in felul asta nu mai schimb cabluri, setari, intrari/iesiri. E legata permanent si doar bag chitara in ea cand am nevoie. Insa a mea are mai multe iesiri si am permanent legate si amp-ul de casa, si monitoarele, si sistemul 5.1. Asta ma scuteste de schimbat cablaraia in functie de ce am nevoie, ceea ce e minunat.

 

Sistemul ala se cheama Genius SW-5.1 home theatre (vezi poze atasate). Insa din cate vad, la numele asta raspund mai multe Genius-uri.

 

Si desi nu-l mai folosesc, nu, nu-l vand :)))) Tocmai din motivul asta, ca e ieftin si suna foarte bine pe chitara. Insa cred ca poti gasi second fara probleme. Oricum daca iti iei si nu-ti place cum suna, sa nu ma injuri. Eu ti-am spus doar ca e cea mai buna solutie pe care am gasit-o eu invartind o gramada de boxe. Totusi nu se compara cu un combo adevarat. Insa prezinta avantajul ca suna bine la volum mic, adica exact ce ai nevoie pentru casa.

 

post-9969-0-46403200-1390225792_thumb.jpgpost-9969-0-23419300-1390225802_thumb.jpg

 

Am de gand sa-mi cumpar interfata Scarlett 2i2 si am vazut ca are doua iesiri L si R.

 

L si R inseamna doua canale, adica o singura iesire stereo.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Si inca ceva apropo de 2i2. Eu cand mi-am luat-o pe a mea, aveam impresia ca mai mult de 2 intrari nu-mi vor trebui nicidata. GRESIT! A venit mai zilele trecute un amic la mine cu o vioara electrica si hai sa cantam. Microfon+chitara+vioara=3 intrari. A trebuit sa bag chitara si vioara in mixer si impreuna in placa de sunet pe un canal, iar microfonul separat pe celalalt. Insa daca vrei sa si inregistrezi multi-track, treaba cu mixerul nu mai merge.

 

Nu te gandi doar la nevoile actuale, gandeste-te ca maine-poimaine mai vine cineva cu o chitara, mai vrei si-o voce, etc.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca e vorba de inregistrat, dupa mine, poti inregistra pe rand instrumentele si vocea. Daca e sa cant cu un amic, nu am cum sa dau volumul la instrumente mai tare decat imi suna natural vocea(si asa cred ca ma injura vecinii), deci un microfon nu s-ar justifica, decat pentru inregistrat.

Link to comment
Share on other sites

Urmeaza sa-mi pun la punct un nou calculator si m-am gandit sa-mi conectez chitara la el(in cel curent nu pot, pentru ca imi sacadeaza si pozele). Intrebarea mea este, as putea inlocui amplificatorul cu PC + monitoare? Repeta cineva pe aici pe asa ceva? Momentan am un combo custom care suna demential si as vrea sa obtin rezultate similare. Nu vreau neaparat acelasi ton, vreau sa reactioneze la fel de bine ca si combo-ul cand lovesc tare sau usor cu pana. Voi folosi simulator de amp de pe procesor.

 

Vreau sa repet in apartament(deci nu la volum mare) si sa inregistrez. Cam care ar fi suma minima ce ar trebui sa o investesc in monitoare? Sau in boxe hi-fi, daca sunt indeajuns de bune pentru ce-mi trebuie mie.

 

Orice sfat e binevenit.

Eu pe asa ceva ascult http://www.ebay.com/...=item3a8a5cbdae sunt foarte liniare,,sunt cu mult peste cele care se folosesc azi,cele mai multe monitoare de studio sunt basoase si denatureaza sunetul.Pe linga aceste incinte trebuie sa ai si un amp bun,eu folosesc mai multe ampuri (am peste 25 de ampuri) le schimb din timp in timp,ca nu se usuce condensatorii in ele .

Am la sala o pereche de M-Audio ,sunt muci,sunetul este de discoteca,poti sa pui cel mai bun Eq,degeaba,un lucru foarte important,conteaza si urechea care capteaza sunetul incintelor!

JBL4412A.pdf

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Fiind nevoie de asa multi bani, probabil am sa renunt la ideea de monitoare. Am sa ma multumesc cu ampliful, iar cand o sa fie vorba de inregistrat, am sa ma descurc cu o pereche de casti buna. Multumesc de sfaturi!

Te sfatuiesc sa iti cumperi o pereche de monitoare pasive si un subwoofer activ (sa amplifice si cele doua monitoare) cu crossover pe el si vei fi multumit.Nu te baga la monitoare cu bass de 4-5 inci ca nu o sa auzi tot ce vrei sa auzi.

Sistemele de casa sunt pentru ascultat sunetul deja mixat si masterizat nu pentru a asculta ceva brut la calitate buna

Link to comment
Share on other sites

Sistemele de casa sunt pentru ascultat sunetul deja mixat si masterizat nu pentru a asculta ceva brut la calitate buna

Si monitoarele de fapt au spiridusi de studio in ele...

Poti masteriza linistit pe o statie stereo liniara(aka HiFi)adicatelea cu EQ flat si cu boxe bune(preferabil pe 3 cai, merg si cu 2). O sa poti sa masterizezi si in casti dupa ceva experienta, eventual schimband intre statie si casti.

 

Sidenote: nu mai dati sfaturi "profi" incepatorilor si oamenilor care vor sa inregistreze ceva acasa... caci monitoarele de STUDIO,sunt dupa nume, pentru STUDIO si ma indoiesc ca al nostru coleg are studio acasa.

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fiind nevoie de asa multi bani, probabil am sa renunt la ideea de monitoare. Am sa ma multumesc cu ampliful, iar cand o sa fie vorba de inregistrat, am sa ma descurc cu o pereche de casti buna. Multumesc de sfaturi!

oricum,ai specificat ca tii mult la dinamica de tubeamp,deci poti sa uiti de ele din start din punctu asta de vedere

Link to comment
Share on other sites

poti sa treci oricand pe la mine sa vezi cum functioneaza un home studio si cum suna o chitara prin niste M-audio sau alte monitoare pe care le am pe aici ,sa vezi daca e suficient pt tine.

 

daca vii cu un stick iti mai pun si niste softuri.

 

ma gasesti pe numarul de firma :w00t: ...deja il stii :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mai low budget ar fi și un procesor gen rp355 care prin USB merge și ca placa audio. Pui cãști boxe sau Amp îl el. Îl poți folosi și ca placa de sunet pentru comp și înregistra direct dar trebuie sa stai cu el în priza tot timpul. Nu îți mai trebuie nici softuri pentru chitara gen guitar rig sau altceva sau se pot complementa gen wah din proc cu pedala restul amplitube sau ce vrei tu.

 

Sent from my HTC One X using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.