www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Gt10 Vs Gt100


sam
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Am un BOSS GT10 de care sunt relativ multumit raportat la nevoile mele actuale insa il tot urmaresc pe GT100. Din ce-am citit, vazut, auzit, (fara sa-l fi testat) n-am putut sa-mi fac o idee daca intr-adevar este superior sau nu. Parerile sunt cumva impartite.

 

Le-a avut cineva pe amandoua sa ma poata lamuri si pe mine daca merita upgrade-ul? Nu ma intereseaza decat parerile celor care l-au testat personal pe GT100, nu ce-au vazut pe net ca asta am vazut si eu.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Are totusi cineva idee de ce au mutat BANK Pedal-urile de pe dreapta pe stanga? E foarte ciudat avand in vedere ca de la bunicul GT3 au fost numai pe dreapta.

Exista si o explicatie? Nu sunt foarte incomode? Ar trebui apasate cu stangul sau trebuie incalecat procesorul cu piciorul drept ca sa ajungi la ele? Fara sa-l fi incercat mi se pare aiurea rau, zici ca-i procesor de stangaci... Gresesc? Imi scapa mie ceva?

Link to comment
Share on other sites

In principiu asta ar fi si concluzia mea din ce-am studiat (repet, fara sa-l testez) dar nu inteleg de ce unii (si nu putini) sustin contrariul. Sunt platiti de Line6 sau DigiTech? :)))))

exista anumite persoane care prefera sculele depasite proaste si ieftine.

pe cuvant,nici mie nu mi-a venit sa cred,dar asta e adevarul.

Link to comment
Share on other sites

Desi nu am habar de nici unul dintre cele 2 procesoare aflate in titlu, chiar vroiam sa intervin si sa recomand POD HD500 ca o alternativa. Avand in vedere ca suntem consateni sam, iti pot face rost de la un amic de HD500 sa il testezi.

 

Mersi, e de apreciat initiativa ta. In general nu sunt conservator dar de data asta tind sa cred ca daca am inceput cu Boss, voi continua tot cu Boss. Oricum, nu zic nu. Daca nu e prea complicat si se poate, te-as ruga sa vii cu el la mine sa-l testam exact in aceleasi conditii. Daca nu se poate, vin eu. Dar stii cum e, daca schimbi chitara, amp-ul, deja nu mai poti trage o concluzie. Mersi oricum! Vorbim pe privat.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu te cramponezi de Boss, Digitech sau Line6. Parerea mea este sa probezi cat mai multe si iti dau cateva hinturi de procesoare bune pentru diferite aplicatii, ramane de vazut ce ai tu nevoie:

 

Boss GT100

Line6 HD500 si HD500X

Digitech RP1000

Avid Eleven Rack

 

sau daca vrei sa faci saltul in liga mare incearca Axe FX sau Kemper

 

Cel mai important cand il probezi este sa ai pe cineva langa tine care stie sa lucreze bine cu el, altfel toate vor suna prost, preseturile de fabrica de cele mai multe ori sunt facute sa mearga doar intr-un anumit contex, care de obicei nu se regaseste in ce avem fiecare pe langa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate. Foarte adevarata si treaba cu preseturile de fabrica. Am mai spus-o intr-un alt topic, la GT10 anumite patch-uri (preset-uri) de fabrica n-aveau nicio logica pana n-am legat procesorul prin send/return. Sunau extraordinar de prost, chiar m-am intrebat ce-o fi fost in capul lor cand l-au scos pe piata cu preseturile alea. Acum insa (legat cu 4 cabluri) suna cu totul altfel, e alt procesor. Intr-adevar contextul pentru care au fost gandite si setarile sunt esentiale.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

1. Daca tu vrei sa cumperi un procesor de nivelul GT-100 si vrei sa canti pe preseturile din fabrica atunci dai banii degeaba, cu banii aia o sa suni de N ori mai bine cu orice altceva mai ieftin.

2. Si nu ai cum sa dai gres daca treci de la gt10 la gt100 pentru ca in materie de digital, microcipuri lumea evolueaza, in gt100 au bagat un procesor cu putere de calcul mult mai mare si care suporta mult mai multe. Pe scurt, compari anul 2008 cu 2011.

 

Asta http://www.ebay.com/...=item3f290c1740 de exemplu ar fi prefect daca

- ar avea intrare pedala volum/expresie

- ar avea posibilitatea sa te poti plimba prin patch-uri din picioare, fara sa te apleci la el, asa ai doar posibilitatea sa schimbi intre 3 tonuri

- ar avea macar 20 sec de loop

Altfel, ca si sunet e exceptional, foloseste acelasi microcip zoom ZFX-IV care e si in G3 si G5, eu l-am proabat intr-un magazin din cluj si chiar n-ai ce sa-i bagi de vina la sounduri, suna inclusiv octave up/down curat si fara latenta nu cum era la G2 ca suna octava up ca si o vioara dezacordata

Edited by alinu_tau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca nu-l iau sa cant pe preseturile din fabrica. La GT10 chiar nu cred ca am folosit vreunul si-l am de ceva timp. Dar in principiu cei care un facut preseturile cu care vine din fabrica cunosc cel mai bine procesorul pentru ca ei l-au facut. Mergand pe rationamentul asta, preseturile de fabrica ar trebui sa sune foarte bine. Adica daca nici inginerii lor de sunet nu-s in stare sa-l faca sa sune bine, atunci altii ce pretentii sa mai aiba. In realitate insa se pare ca-i chiar asa desi eu ii dau dreptate lui Blackthorn. Daca nu pici cat de cat pe configuratiile pe care le-au folosit ei la teste atunci ce auzi tu s-ar putea sa fie destul de diferit fata de ce-au auzit ei.

 

In rest ai dreptate cu tehnologia care avanseaza. Desi au mai fost cazuri in care mai nou n-a inseamnat neaparat si mai bun.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

intrebarea e :chiar canta cineva pe tonurile de fabrica??? :facepalm:

alea totdeauna le-am vazut ca un fel de demonstratie a ''ce poate "procesorul respectiv,combinatii de 40 de efecte,leduri care clipocesc etc,jucarii pentru copiii care le primesc cadou.

cat despre zoom...nu sunt ele proaste asa ca si procesoare insa la capitolul rezistenta ...nu te poti baza pe ele prea mult...

as merge doar pe line6 sau boss.

Link to comment
Share on other sites

cat despre zoom...nu sunt ele proaste asa ca si procesoare insa la capitolul rezistenta ...nu te poti baza pe ele prea mult...

 

Un Zoom G2u.1 a fost tarat prin nisip si acoperit de voma iar singura reparatie care a trebuit efectuata a fost desfacerea si aspirarea lui. Iar Zoom B3, desi pare cam subtire tabla de pe el, a fost scapat de la inaltimea de ~1,5 m si nu se vede locul impactului.

Link to comment
Share on other sites

Un Zoom G2u.1 a fost tarat prin nisip si acoperit de voma iar singura reparatie care a trebuit efectuata a fost desfacerea si aspirarea lui. Iar Zoom B3, desi pare cam subtire tabla de pe el, a fost scapat de la inaltimea de ~1,5 m si nu se vede locul impactului.

 

In principiu nisipul se gaseste la mare, pe plaja. Intrebari:

1. De ce-ar tari cineva un procesor pe plaja?

2. La cat e plaja de mare, ala nu n-a gasit alt loc sa vomite decat pe procesor? Sau poate au fost momente diferite. Intai l-a scos pe plaja sa-l faca de rusine, si apoi l-a dus in camera si a vomat pe el. Hm, ce oameni...

3. De ce-ar tine cineva un procesor la 1.5m inaltime cand ele de obicei stau jos, la sol?

 

Multumesc anticipat, nu puteam sa traiesc cu atatea necunoscute :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisipul era prezent intr-o bodega de aici din Ploiesti, reprezentand "scena" intr-un concert de acum 3 ani si jumatate. Borala era de la posesorul procesorului care dupa concert a ajuns acasa craci, l-a lasat langa pat, ca a doua zi sa fie pus in situatia de a alege ca tinta intre el sau adidasi. La intrebarea 3 imi rezerv dreptul sa folosesc fraza "What happens in Vegas, stays in Vegas" si sa nu intru in detalii.

 

TL;DR : Nu poti spune ca Zoom-ul face chestii slabe calitativ; ca se mai duce un condesator, asta e, se poate intampla oricarui producator.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

v

In principiu nisipul se gaseste la mare, pe plaja. Intrebari:

1. De ce-ar tari cineva un procesor pe plaja?

2. La cat e plaja de mare, ala nu n-a gasit alt loc sa vomite decat pe procesor? Sau poate au fost momente diferite. Intai l-a scos pe plaja sa-l faca de rusine, si apoi l-a dus in camera si a vomat pe el. Hm, ce oameni...

3. De ce-ar tine cineva un procesor la 1.5m inaltime cand ele de obicei stau jos, la sol?

 

Multumesc anticipat, nu puteam sa traiesc cu atatea necunoscute :)

2.voma o fi fost o reactie instantanee si normala la tonurile din dotare.

Link to comment
Share on other sites

Dar in principiu cei care un facut preseturile cu care vine din fabrica cunosc cel mai bine procesorul pentru ca ei l-au facut. Mergand pe rationamentul asta, preseturile de fabrica ar trebui sa sune foarte bine. Adica daca nici inginerii lor de sunet nu-s in stare sa-l faca sa sune bine, atunci altii ce pretentii sa mai aiba. In realitate insa se pare ca-i chiar asa

Din partea mea (si nu numai) nici n-ar trebui sa le mai faca. Ocupa memorie degeaba. Mai bine lasau locatiile libere, eu ce procesoare am avut nu puteai edita/modifica/salva nimic in ele. Si nici n-am fost curios sa le testez vreodata deoarece diferenta de volum intre ele e asa de mare ca se sperie vecinii/imi bate statia/etc. Si nu-i numai parerea mea, am intrat pe diverse forumuri si opiniile sunt aceleasi.

Link to comment
Share on other sites

Le fac, pentru că, dacă le spun majorităţii utilizatorilor că pot face şi ei patch-uri şi sunt şanse mari să le iasă mai bine, doar că trebuie să butoneze câteva ore scula, e posibil să se simtă descurajaţi şi să nu le mai cumpere procesoarele. Cunosc mulţi utilizatori care folosesc strict efectele date de producător şi aşa îşi fac impresia despre procesor.

Procesoarele mai noi au software mai deştept, inclusiv opţiunea asta, să editezi absolut tot ce vrei, inclusiv patch-urile incluse, să le ştergi, să le schimbi numele, etc.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am luat pana la urma un GT100. Nu am apucat sa-l butonez decat maxim o ora dar nu pot sa zic ca m-a dat pe spate comparativ cu GT10. Suna intr-adevar ceva mai natural dar ma asteptam la mai mult judecand dupa ce tam-tam s-a facut pe seama lui. Marketing' asta... :fuckoff:

 

E mult mai simplu de utilizat intr-adevar (dovada si manualul de 68 de pagini VS 156 la GT10) dar personal ma obisnuisem cu GT10 si nu pot sa zic ca ma mai deranjau prea tare meniul incalcit si sutele de setari. Ba chiar duc lipsa butoanelor pentru efecte pe care le puteai activa/dezactiva direct printr-o simpla apasare si care aveau un martor (LED) care sa-ti indice daca sunt active sau nu.

 

Volumul mi s-a parut mult mai dificil de controlat la GT100 in sensul ca de la un preset la altul trebuie uneori ajustat nivelul de output. La GT10 rareori umblam la output, in general imi controloam volumul din pedala si din chitara.

 

BANK Pedal-urile au fost mutate de pe dreapta pe stanga lucru care initial ma intrigase, dar care s-a dovedit a fi util deoarece poti cu varful piciorului stang sa schimbi bank-urile si cu calcaiul sa actionezi pedalele '1' si '2', ceea ce e fain.

 

Display-ul dublu e iarasi o chestie desteapta pentru ca anumite setari se continua dintr-o fereastra in alta formand practic un singur ecran mai lung.

 

E mai bine gandit decat GT10, nimic de zis, dar parca preferam mai multe imbunatatiri pe partea de sunet decat pe partea de interfata.

 

O chestie care mi s-a parut ciudata e ca am incarcat in el anumite patch-uri de pe GT10 si unele suna mult mai bine iar alte mult mai prost. P-asta n-am prea inteles-o.

 

Oricum concluziile sunt preliminare, abia dupa ce voi sta mai mult de capul lui ma voi putea pronunta. Deocamdata sunt destul de multumit de el dar nu pot afirma atat de vehement ca restul colegilor ca diferenta e de la cer la pamant. Poate aveam eu asteptari prea mari, cine stie...

 

Sper sa am timp pana vand GT10-le sa fac niste inregistrari cu aceleasi preseturi pe ambele.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Daca faci tonuri de la 0,o sa vezi diferenta,daca cauti prin "baza de date",nu gasesti mare lucru.Asa mi sa parut si mie la inceput fata de gr55,......pina am cintat prima data la repetitie,la volum mare,cu el.Are imbuntatatiri majore pe partea de sunet,cel putin la ampurile custom.I-ati floorboardul de pe net,sa vezi ce poti face,si cum:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.