www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

New Guitar...sau "da Nene Si Mie O Parere" :)


m0rgul
 Share

Recommended Posts

Helau!

 

A venit ziua in care (sau...mai corect va veni) as dori sa imi iau o chitara de noua...ceea ce este usor o prostie, ca la banii aia mi-as lua una SH beton...dar nah...idea e ca mi s-a pus capsa sa fie noua si frumoasa...nu stiu insa ce sa imi iau... :) Asa ca...here it goes...

 

Ce stiu eu: Eu zdrangan la chitara de vreo cativa ani buni...am bagat multe metale (si inca mai bag - d-alde Metallica, Megamoarte, Overkill, Maiden, etc...). Dupa o vreme m-am dat pe Satriani, Timmons...Dream Theater... Dupa alta vreme m-am dat pe Killswitch Engage si In Flames :P Deci, ca si genuri abordate, sunt detoate.

 

Cu ce cant: In principiu cu mainile...si un Peavey Vypyr 30W (parca)...bedroom guitar player :P

 

Cam ce as vrea: o chitara pentru toate aceste stiluri. De asemenea as vrea sa nu mai investesc in ea...ca pana acu am tot luat chitari si am bagat doze, chei, saibe, piulite, etc...si vad ca nu ajung nicaieri asa :) De asemenea, nu sunt mare fan de single coil-uri...nu le prea folosesc. Dar poate ar fi util sa aiba si niste coil tap-uri p-acolo... De aceea, as prefera o configuratie H-H...si string through body...sau bridge fix (ca dreq sta la floyd sa schimbe tuning-ul)

 

Buget...sa zic cam 3000-3500 RON...

 

Idei (pana acum): Am tot stat si m-am uitat pe piata autohtona si pe thoman...si ideile mele sunt cam asa:

 

http://www.thomann.d...e_thru_blue.htm - asta momentan are cele mai multe sanse sa vina acasa cu mine... :P

 

http://www.thomann.d..._24_gb_2013.htm - pe care as lua-o de la McMusic la un pret mai bun...dar...nu stiu ce sa zic despre doze...pus nu e neck through ca celelalte 2 :)

 

http://www.thomann.d...soloist_tbk.htm - care e frumoasa and all that...dar...doze active...?

 

 

Cam la astea ma gandesc eu...daca mai aveti si alte idei...?

Edited by m0rgul
Link to comment
Share on other sites

Nu, dejeaba iei o chitara de 1000000 ron si o tragi prin vypyr cu aceasi tehnica si degete, o sa fie placebo.

 

Daca vrei schimbari de wow fara bani multi, iti schimbi doar 1 doza.

Daca vrei schimbari cu multi bani iti cumperi chitara scumpa, dar fara mari rezultate.

Daca vrei sa ai un ton mai bun si versatil treci pe interfata usb+ casti scumpe/monitoare scumpe sau o potaie de amp pe lampi de 50W lampa in apartament caruia ii folosesti butonul de master si il duci la 0 caruia ii insiri 50 de pedale gen Razvan.

 

Daca nu, atunci investesti banii mai inteligent si nu mai cumperi nimic, ramai cu ce ai si continui asa.

Edited by Deenman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:) da, idea e urmatoarea... m-am jucat o gramada de timp cu instrumente entry level. Si prin "o gramada de vreme" vreau sa zic vreo 5-6 ani asa...nu am investit prea mult pt ca e doar un hobby...

 

Acum insa vreau sa imi fac un cadou...asa de schimbat prefixul :) Si o chitara mi s-a parut o chestie foarte faina... Adevarat ca poate un amp ar face mai multe...adevarat ca un amp pe lampi ar fi o investitie geniala...insa da...sa iau un amp de 50W si sa-l bag intr-o camera mi se pare usor aiurea, in sensul in care nu o sa apuc vreodata sa dau in el cum merita...

 

M-am gandit si eu la varianta de interfata usb...si posibil sa fac asta...avion de calculator am, presupun ca se pot trage niste sunete bune prin el pana la urma...

 

Planul insa e totusi sa imi iau o chitara mai rasarita...si noua...sa stiu ca e a mea :D mwahahahahahahaha!

 

Da, doze active. EMG 81&85 iti rupe capu' asculta la nenea :) Nu sunt splitabile dar ai optiunea sa iti faci un 18V mod cu 2 baterii.

 

Partea proasta e ca asta e singura chitara despre care am auzit pareri impartite...celelalte 2 sunt laudate pana la dumnezei, asta...meh...mai rasare cate unul care zice ca nu e chiar asa stralucitoare... :) De asta as fi curios daca a cantat cineva pe asa ceva...

 

In plus...nu m-am jucat vreodata pe doze active...asa ca...da...

Link to comment
Share on other sites

Cum am spus, e mai mult un fetish... un cadou de 30 de anisori asa... :P

 

Plus ca trecand din chitara mediocra in chitara mediocra, m-am cam saturat de cheitele imprecise ale uneia, dozele zgomotoase ale alteia, tastele aiurea ale uneia, intonatia imposibil de setat a alteia, etc...as vrea una care sa isi faca treaba...si ma gandesc ca ori am mare noroc de una de 100 de lei... :) ori ma arunc putin mai sus si imi iau un instrument calitativ mai bun... Sa placa si la ochiul...si la mana si urechea mea... nu?

 

Nu vreau sa fiu...in vre-un fel sau altul, doar am cerut o parere vis-a-vis de optiunile alea. Daca exista persoane care au apucat sa se joace cu respectivele instrumente...sau cu altele chiar mai reusite de atat...si care se incadreaza in bugetul mentionat, ei sunt cei de la care as vrea sa aud... :)

 

Si, cine stie, poate o sa si ies din dormitor la un momentdat...

Edited by m0rgul
Link to comment
Share on other sites

Scuze, pentru genurile astea de muzica, nu prea conteaza multe, accuratetea si sa dozezi cum trebuie cu pana, in rest lemn, culoare, doze, astea-s figuri. N-ai nevoie de nos, sau de chitari scumpe, iti poti face treaba lejer cu o chitara gen cort la 200$ cu o doza mai potenta in bridge si gata. E mai important sa sti sa mixezi/folosesti calculatorul ca sa adaugi ulterior, sau sa-ti faci niste tonuri bune, doar ca necesita mult studiu.

 

 

Cand ajungi la vechituri si single coil, conteaza chitarile scumpe.

Edited by Deenman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De asemenea, nu sunt mare fan de single coil-uri...nu le prea folosesc. Dar poate ar fi util sa aiba si niste coil tap-uri p-acolo... De aceea, as prefera o configuratie H-H...si string through body...sau bridge fix (ca dreq sta la floyd sa schimbe tuning-ul)

Eu in locul tau mi-as luat un LP sau un SG...dar la stilurile abordate mai bine un SG! Sunt mai conservator defel :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scuze, pentru genurile astea de muzica, nu prea conteaza multe, accuratetea si sa dozezi cum trebuie cu pana, in rest lemn, culoare, doze, astea-s figuri. N-ai nevoie de nos, sau de chitari scumpe, iti poti face treaba lejer cu o chitara gen cort la 200$ cu o doza mai potenta in bridge si gata. E mai important sa sti sa mixezi/folosesti calculatorul ca sa adaugi ulterior, sau sa-ti faci niste tonuri bune, doar ca necesita mult studiu.

 

 

Cand ajungi la vechituri si single coil, conteaza chitarile scumpe.

 

Ma gandesc ca e mai delicata treaba cu single coil-uri, de acea si vreau sa le evit. Dar, asa cum am spus intr-un post mai sus, m-am saturat de chitari de 200$ cu taste inegale, gat stramb, doze varza, cheite care joaca...si sigur, se poate scoate chitara si din alea...dar bagi o caruta de bani in ele si nu mai scoti nimic...

 

De aceea si vreau un instrument mai rasarit...asa, de la mama lui... Si repet, e doar un moft. Nu e o necesitate... :)

 

 

La Charvel te-ai uitat? Mie mi-ar plăcea câteva modele Pro-Mod.

 

Eram la un momentdat curios si de Charvel-uri...dar forma asta clasica de strat nu ma incanta asa mult...mai repede m-as orienta spre seria Desolation. In plus, seria Pro Mod nu are configuratii HH si bridge fix...din pacate...si de Floyd m-am saturat! S-asa nu il folosesc...

 

Eu in locul tau mi-as luat un LP sau un SG...dar la stilurile abordate mai bine un SG! Sunt mai conservator defel :)

 

Adevarul e ca un SG ar fi interesant...prima chitara a fost un SG :P Un LP am...nu ma incanta chiar atat de mult din pacate, nu ma impac prea bine cu el... Sunt mai obisnuit pe forme de strat decat LP sau SG sau...V chiar...

Edited by m0rgul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu rezolvi nimic asa....du-te undeva si testeaza. O sa te convingi singur! :)

 

Daca as avea unde... :) problema e ca un magazin aduce ESP si Jackson...si bineinteles ca nu au nici unul din modelele de mai sus...si ca sa mi le aduca tre sa le dau avans... in timp ce alt magazin are PRS... Amandoua au Gibby si Epi, dar doar modelele low end, si nici unul nu aduce ceva high(er) end fara o garantie ca il si vand...ca deh...e Romania... Asa ca trebuie sa ma bazez pe review-uri si pareri...

 

Ce pot spune e ca pe LTD-uri si Jackson-uri am mai pus mana si mi-au placut amandoua (LTD > Jackson) dar...da... :)

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca o sa imi sara RGCu'in cap, dar la Ibanez te-ai gandit. Eu am testat 2 modele din seria Premium (pe la 3000 ron noi) si mi s-au paraut foarey bune, mai ales pentru ce zici tu ca iti place sa canti, si am testat destule chitare foarte bune ca sa pot compara.

P.S. Nu vad de ce trebuie sa te feresti de floyd, exista metode de a-l bloca si nu te mai chinui cu acordajul.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca o sa imi sara RGCu'in cap, dar la Ibanez te-ai gandit. Eu am testat 2 modele din seria Premium (pe la 3000 ron noi) si mi s-au paraut foarey bune, mai ales pentru ce zici tu ca iti place sa canti, si am testat destule chitare foarte bune ca sa pot compara.

P.S. Nu vad de ce trebuie sa te feresti de floyd, exista metode de a-l bloca si nu te mai chinui cu acordajul.

 

M-am gandit si la Ibanez, bineinteles. Pana la ora actuala e cel mai fain neck pe care am cantat...INSA...am o problema cu Floyd-ul (si da, poate fi blocat...dar...de ce sa ma leg la cap daca nu ma doare?) si cu faptul ca Ibanez, la preturile pe care le practica, se incapataneaza sa creada ca dozele lor sunt la fel de bune ca si SD sau DiMarzio, etc...si nu numai dozele...

 

Adica la banii aia un producator gen...Schecter, LTD, Charvel...se gandeste ok...doze nu stiu sa fac, iau de la unii care stiu...bridge-uri nu stiu sa fac...iau de la unii care stiu...etc... Ibanez...ha! cum sa storc mai multi bani? pai...fac totul in house la o calitate...meh...si le dau asa, la pretul la care altii dau chitari bune...si asta e motivul pentru care am ignorat Ibanez...si pt care sunt tentat de ESP LTD...sau chiar Schecter, ca tot am pomenit de ei (doar ca...doze active si bolt on neck :P)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iti respect opinia, dar sa stii ca dozele Dimarzio/IBZ (care echipeaza majoritatea modele Premium) sunt de foarte buna calitate si ce sa mai zic de tremolourile Edge (Edge, Edge Lo Pro si Edge Pro, nu astea noi), care, dupa parerea mea, sunt cele mai bune din cate am testat (si le-am testat cam pe toate: Floyd Rose, Schaller si altele sub licenta Floyd Rose).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iti respect opinia, dar sa stii ca dozele Dimarzio/IBZ (care echipeaza majoritatea modele Premium) sunt de foarte buna calitate si ce sa mai zic de tremolourile Edge (Edge, Edge Lo Pro si Edge Pro, nu astea noi), care, dupa parerea mea, sunt cele mai bune din cate am testat (si le-am testat cam pe toate: Floyd Rose, Schaller si altele sub licenta Floyd Rose).

 

Da, e adevarat...eu pana acum m-am jucat mult cu Ibanez-uri mai low end, cu doze Infinity, etc...care nu sunt grozave...cu Edge-uri care nu sunt grozave... DAR...trecand peste problema dozelor...acolo pana la urma e chestie si de gust......nu mai vreau Floyd...nici macar un OFR... nu merita sa il iau ca sa il blochez...schimba tonul chitarii putin...plus ca schimbatul corzilor e mai dificil...si din nou, de ce sa il iau ca sa il blochez? pe sistemul romanesc...ia-l ca nu se stie cand trebuie... :P

 

 

 

Ibanez-ul ala nu ma incanta foarte tare :) E un Ibby pe thoman care imi place, un premium...si ma gandesc serios si la ala...

 

Cat despre Schecter, da, ma gandesc si la ele, dar la banii aia as prefera LTD-ul...set through neck, doze pasive...vs bolt on si doze active ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Cat despre Schecter, da, ma gandesc si la ele, dar la banii aia as prefera LTD-ul...set through neck, doze pasive...vs bolt on si doze active ;)

 

 

http://forums.rgc.ro/topic/82504-schecter-seymour-duncan-jazzjb/page__p__756024#entry756024 set neck si doze pasive cu split :) ...stiu ca nu vrei SH dar ti-am dat o idee :)

Link to comment
Share on other sites

Helau!

 

A venit ziua in care (sau...mai corect va veni) as dori sa imi iau o chitara de noua...ceea ce este usor o prostie, ca la banii aia mi-as lua una SH beton...dar nah...idea e ca mi s-a pus capsa sa fie noua si frumoasa...nu stiu insa ce sa imi iau... :) Asa ca...here it goes...

 

Ce stiu eu: Eu zdrangan la chitara de vreo cativa ani buni...am bagat multe metale (si inca mai bag - d-alde Metallica, Megamoarte, Overkill, Maiden, etc...). Dupa o vreme m-am dat pe Satriani, Timmons...Dream Theater... Dupa alta vreme m-am dat pe Killswitch Engage si In Flames :P Deci, ca si genuri abordate, sunt detoate.

 

Cu ce cant: In principiu cu mainile...si un Peavey Vypyr 30W (parca)...bedroom guitar player :P

 

Cam ce as vrea: o chitara pentru toate aceste stiluri. De asemenea as vrea sa nu mai investesc in ea...ca pana acu am tot luat chitari si am bagat doze, chei, saibe, piulite, etc...si vad ca nu ajung nicaieri asa :) De asemenea, nu sunt mare fan de single coil-uri...nu le prea folosesc. Dar poate ar fi util sa aiba si niste coil tap-uri p-acolo... De aceea, as prefera o configuratie H-H...si string through body...sau bridge fix (ca dreq sta la floyd sa schimbe tuning-ul)

 

Buget...sa zic cam 3000-3500 RON...

 

Idei (pana acum): Am tot stat si m-am uitat pe piata autohtona si pe thoman...si ideile mele sunt cam asa:

 

http://www.thomann.d...e_thru_blue.htm - asta momentan are cele mai multe sanse sa vina acasa cu mine... :P

 

http://www.thomann.d..._24_gb_2013.htm - pe care as lua-o de la McMusic la un pret mai bun...dar...nu stiu ce sa zic despre doze...pus nu e neck through ca celelalte 2 :)

 

http://www.thomann.d...soloist_tbk.htm - care e frumoasa and all that...dar...doze active...?

 

 

Cam la astea ma gandesc eu...daca mai aveti si alte idei...?

 

Pentru genurile care spui ca vrei sa le canti parerea mea e ca iti cam trebuie chitara c u floyd, indiferent de marca.

Avand in vedere si banii pe care spui ca vrei sa'i dai si vrei musai sa fie noua, as zice sa iei asta in caz ca nu poti sa testezi:

http://www.thomann.de/ro/jackson_sl2q_pro_soloist_tr.htm.

Nu prea ai cum sa dai gresi cu ea (floyd; finisaje, materiale,doze ok). Daca esti dispus sa cheltui mai mult, poti incerca o varianta mai scumpa neck through, chiar cu doze active, pentru ca nu's asa bau bau cum s'ar crede; la fel si sistemele tip floyd.

Eu personal nu m'as feri nici de variante second in stare buna de la MP.

Daca vrei musai fara floyd, atunci un model SG mai rasarit cred ca ti'ar fi de folos.Modelele mai vechi sunt construite zdravan, dar pentru unii timbrul sau playabilitatea e super iar altii nu le suporta..

In orice caz, se stie ca tu sti cel mai bine ce vrei si atunci testele devin prioritare.

Pe langa chitara, e clar ca aplificarea conteaza mult si pentru un sunet plin si "metal" as zice sa ai un cab de minim 2X12, indiferent de putere.

Sper sa'ti fie de ajutor

Link to comment
Share on other sites

eu recomand chitara asta:

http://forums.rgc.ro...ibanez-rg3570z/

am un Ibanez RG2620Z, adica ceva identic insa fara S din mijloc. pot spune ca bridgul este unul foarte bun, usor de setat/intonat. finisajele sunt de exceptie, iar de doze ce sa mai zic: DiMarzio originale.

Pentru genurile care spui ca vrei sa le canti parerea mea e ca iti cam trebuie chitara c u floyd, indiferent de marca.

Avand in vedere si banii pe care spui ca vrei sa'i dai si vrei musai sa fie noua, as zice sa iei asta in caz ca nu poti sa testezi:

http://www.thomann.d..._soloist_tr.htm.

Nu prea ai cum sa dai gresi cu ea (floyd; finisaje, materiale,doze ok). Daca esti dispus sa cheltui mai mult, poti incerca o varianta mai scumpa neck through, chiar cu doze active, pentru ca nu's asa bau bau cum s'ar crede; la fel si sistemele tip floyd.

Eu personal nu m'as feri nici de variante second in stare buna de la MP.

Daca vrei musai fara floyd, atunci un model SG mai rasarit cred ca ti'ar fi de folos.Modelele mai vechi sunt construite zdravan, dar pentru unii timbrul sau playabilitatea e super iar altii nu le suporta..

In orice caz, se stie ca tu sti cel mai bine ce vrei si atunci testele devin prioritare.

Pe langa chitara, e clar ca aplificarea conteaza mult si pentru un sunet plin si "metal" as zice sa ai un cab de minim 2X12, indiferent de putere.

Sper sa'ti fie de ajutor

 

Da, amandoua sunt chitari bune...dar repet...nu vreau Floyd...:P ...din seria acordaje diferite si pentru ca surubelnita... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.