www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tremolo Acustic


Cris'96
 Share

Recommended Posts

Eu zic ca suna ca pvla:)) Si arata tot ca pvla, nu are nici un rost(parerea mea)

 

Face si abuz de el, dar oricum nu-i in regula.

 

Poti face un fel de tremolo cu acustica daca te proptesti cu podul palmei stangi in partea de sus a grifului si cu mana dreapta in partea de jos a corpului chitarei. Cu stanga impingi usor in fata, cu dreapta tii contra la chitara. Daca ai si un pic de burta te ajuti si de ea :)))) Nu stiu daca poarta vreun nume metoda dar functioneaza.

In felul asta neck-ul se torsoneaza putin si face un fel de tremolo, greu controlabil totusi daca vrei sa obtii ceva anume.

 

Edit: Daca totusi te mananca, vezi ca treaba nu se rezuma numai la insurubat un whammy bar in bridge, e evident ca ar crapa in secunda doi: http://acoustictremolo.com/about/

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Da, merita. Pentru el merita, altii si-au pus pedale de efecte in corpul chitarei pentru ca le foloseau mai usor asa. El considera ca-i trebuie temolo pe acustica, iar daca si tu consideri la fel, inseamna ca merita.

 

Cat de geniu neinteles sa fii sa simti nevoia sa reinventezi chitara in conditiile in care lucrurile s-au cam stabilizat de cateva decenii.

 

@Cris'96: Ok, daca iti vine fa-o, dar nu cred ca vei realiza altceva decat sa distrugi o chitara.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Orice inventie/inovatie necesita niste teste, calibrari, recalculari, etc. Dupa parerea mea e aproape imposibil sa o scoti perfect functionala si optimizata din prima. La asta ma refeream. Sa nu mai vorbim ca tre' sa fii destul de experimentat sa te apuci de asa ceva, chiar nu-i o treaba de facut pe genunchi. Ah, nici mare branza nu e, dar depinde totusi cine o face.

 

Iar ca sa raspund la intrebare, dupa parerea mea nu merita pentru simplul fapt ca nu prea suna...

 

@George: Cat despre link-ul tau, acolo e un pic altceva.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Impreuna cu acele instrumente cu gat dublu de bass si chitara http://www.ebay.com/itm/Double-neck-guitar-and-Bass-Guitar-4-and-6-string-NEW-/121242390327 si tremolo-ul de bass http://store.hipshotproducts.com/cart.php?m=product_detail&p=141 facut probabil cu arcuri de Dacie, este in categoria inventiilor de nisa, complet inutile pentru utilizatorii de rand, iar daca ma intrebi pe mine, de-a dreptul stupide.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.