www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reparatie Jcm800


baltazar181
 Share

Recommended Posts

Nu o mai lua asa personal,glumim si noi

Este o iluzie . Eu nu am nimic personal cu nimeni , este cvasi demonstrat . In schimb mai reactionez si eu cand sunt luat la... "tinta".

Glume se pot face si cu 6n2p sau 12AX7 Sovtek , care produc un sunet mirific...de exemplu .

Chiar crezi ca nu "se vede marmota" ?

Sarbatori fericite si tie :respect: !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O mai spun ODATA ,TOATE COMPONENTELE DIN ACELE LINKURI SUNT DE CEA MAI BUNA CALITATE, dupa cum se observa si eu folosesc asa ceva,de tuburi ce sa zic?! Am cumparat si eu cryo ,pretul e destul de mare si nu prea se justifica in sunet,pina la urma gusturile nu se discuta .

 

PEACE ! :yay: :respect: :drinka:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Pe cat doresc sa nu strict atmosfera foarte serioasa de prin zona asta a forumului cu o intrebare pertinenta, o sa ma risc totusi. Presupunand ca secundarul unui traf imi da "B" volti, redresati cu o punte si filtrati, pe rand, cu un condensator, respectiv cu o bobina de soc, care este expresia tensiunii de curent continuu in functie de "B" pentru fiecare dintre cele 2 cazuri, ignorand caderea de tensiune pe diode.

 

Multumiri anticipate,

M.P.ing.(maine-poimaine inginer)

Link to comment
Share on other sites

Pe cat doresc sa nu strict atmosfera foarte serioasa de prin zona asta a forumului cu o intrebare pertinenta, o sa ma risc totusi. Presupunand ca secundarul unui traf imi da "B" volti, redresati cu o punte si filtrati, pe rand, cu un condensator, respectiv cu o bobina de soc, care este expresia tensiunii de curent continuu in functie de "B" pentru fiecare dintre cele 2 cazuri, ignorand caderea de tensiune pe diode.

 

Multumiri anticipate,

M.P.ing.(maine-poimaine inginer)

Mihai ,eu nu iteleg nimic din intrebare :wub::confused::wacko:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Care caderea de tensiune pe bobina este direct proportionala cu consumul etajului urmator :) (avand invedere ca o bobina este caracterizata de rezistenta in DC si de inductanta... atunci ... probabil ca mai degraba ... poti sa folosesti acest soft pentru niste aproximari foarte foarte bune)

 

Link: http://www.duncanamp...psud2_setup.exe

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: @ Capitanul_Nam: Nu este o gluma, eu vorbesc chiar serios si nici la misto nu imi place sa iau lumea

Edited by AnalogSound
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cazul 1 : http://imageshack.com/a/img46/7472/b7u7.jpg

Cazul 2 : http://imageshack.com/a/img545/5627/ldo7.jpg

 

Imi cer scuze pentru exprimarea defectuoasa. Valoarea tensiunii livrate sarcinii R1 in functie de V? Intreb pentru ca am gasit multe variante de formule, iar la comandarea unui transformator am luat de buna o carte de radioamatori mai veche si mi-ar prinde bine sa ma verific cu cineva inainte sa conectez reteaua.

 

Legat de PSU Designer, foarte bun programelul DACA stiu rezistenta infasurarilor transformatorului. Ori asta, ori pierd vreo informatie pe drum si ma trezesc ca scot cativa kV si vreo 3 erori din 300V. Ramane inca sa ma mai joc cu el.

Link to comment
Share on other sites

Nu se poate folosi,are o inductanta(L) foarte mica

 

Saru' mana parinte! Momentan il fac fara filtraj prea sofisticat, dar e bine ca e si ala verificat. :yay:

Sursa de alimentare:

punte redresoare+cond 100..200microF/500V

Soc filtraj,5..10H

Cond 100..200microF/500V

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

uff eu-s de cateva zile la baia mare, asa ca sunt inca scurtcircuitat :))

dar din ce am citit pe aici:

@ capitane nam -ca viitor inginer, chestia aia cu tensiunea pe r1 in functie de Va .. este in functie de R1 , implicit de curentul care trece prin ea... se invata in clasa 5-a

@ liviupop - important e sa ti ramana ceva teoretic din ceea ce faci. practic... e cam nashpa

cand intri in SS eu nu vad ca e vb de ceva low budget. paradoxal, all tube este mult mai la indemana amatorilor. si mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la tensiunea in gol dupa condesatorul de filtraj. Formula gasita de mine era V(cc)=1.4 * V(ca). Asta o vroiam verificata. Nu de alta, dar la o greseala trebuie sa refac tot traful, si implicit alti bani. Gasisem si formule pe net, printre care chiar pe site-ul Hammond, care ma induceau in eroare. Stiu ca e aproximativa, dar imi da un punct de plecare.

Link to comment
Share on other sites

pai 1,4142 ai dupa redresarea in punte... dar stai linistit ampurile de chitara celebre n-au nimic calculat. uite un exemplu... s-a plecat de la bassman la un moment dat cu 325 v in traf , redresare cu lampa. marshall a copiat totul exact si i-a zis jtm 45. apoi in loc de lampa redresoare pe care cadea destul de mult, iau pus o punte, s-au dus cu vreo 80 volti mai sus, restul a ramas neschimbat, si iau zis plexi 1959 :)))

pune cat vrei... cu cat mai mult, cu atat mai bine. totul e sa nu se inroseasca finalele si sa ti placa ce auzi ;)

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Nici asa nu prea merge. Fara pic de calcule si folosind celebra fraza "laso ba ca merge asa"; poate pentru cineva cu experienta. Eu ma bucur daca la primul start nu ard nimic.

Nu mai pierde timpul,mergi pe ce spune Sorin si eu,nu te inducem in eroare,daca te tot invirti in jurul cozii nu rezolvi nimic.Comanda un totoidal la Petra si gata.

Cind o sa probezi etajul final vii la mine ,o sa negativam mult finalele si o sa vezi ca nu se intimpla nimic,crestem usor curentul prin finale pina la o functionare optima,o lampa rezista la multe fata de un semiconductor,daca vezi pe viu o sa intelegi multe, mult mai repede.

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

toate rezistentele diin anodul lampilor dini preamp de 20k. in defazor tot 20 k. se aude "zid".

Alea seteaza cat curent trage lampa respectiva si deci PSF-ul. Nu vad de ce valorile respective sunt deosebite in vreun fel sau altul.

Traful e deja in posesia mea, mai am doar sa imi fac curaj sa ma apuc

Link to comment
Share on other sites

Alea seteaza cat curent trage lampa respectiva si deci PSF-ul. Nu vad de ce valorile respective sunt deosebite in vreun fel sau altul.

Traful e deja in posesia mea, mai am doar sa imi fac curaj sa ma apuc

Ce traf? De iesire sau de alimentare?

Mihai eu sunt dispus sa-ti dau ORICE piesa pe care o distrugi,apuca-te de amp,din fire sunt mai "dilau" la un moment dat ma satur de invirtitul in jurul cozii,eu te sustin in ce incerci sa faci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru oferta, dar am tot ce imi trebuie. Sfaturi ocazionale cand ma impotmolesc undeva sunt binevenite si stiu ca dintr-alea primeam oricum. Barete cu cose nu am gasit in Romania iar varianta finala care va fi pusa in sasiu as vrea sa o fac sa arate "frumos", pana atunci mi le fac singurel. Ati mentionat Comet Electronic, dar nu le-am gasit pe site asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

pai capitane... si in regim tranzitoriu nu mai conteaza ce valoare au rezistentele???

pe vremuri nu treceai never de anul 2, sem ll la dce:))

oricum ceva e dubios daca vb despre punctul static de functionare si ti pui intrebari de valoarea vvv sau medie a tensiunii redresate.

oricum,, fii linistit ca nu arzi nimic la "tuburi", chiar si cu greseli nashpa. i

 

ps: barete cu cose gasesti la tme. sau iti cumperi nituri bossard tot de acolo si ti le faci cum vrei. sau faci totul "point to point", fara nicio placa.

post-19049-0-81857700-1388263802_thumb.jpg

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

 

@ liviupop - important e sa ti ramana ceva teoretic din ceea ce faci. practic... e cam nashpa

cand intri in SS eu nu vad ca e vb de ceva low budget. paradoxal, all tube este mult mai la indemana amatorilor. si mai ieftin.

 

Pentru mine acum nu ar fi mai ieftin. Pe ce am prin garaj nu dau nimic si ... am cam tot pentru ampul asta, doar sa le pun cap la cap. Daca aveam lampi, trafuri de iesire si de alimentare corespunzatoare probabil mergeam pe alea. Dar toate la timpul lor. Urmeaza sa fiu blagoslovit de Viobio :respect: cu 2 rusoaice pe post de finale intr-un viitor proiect. Ca biochimist, mai bine sa o iau pe indelete cu electronica. Ajung eu si la full lampa ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.