www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu Electro-Acustica


katurev
 Share

Recommended Posts

Am si eu o problema... nu prea stiu cum sa ma exprim, deoarece nu stiu cum se numesc "piesele" chitarii care au probleme. O sa ma exprim cu cuvintele mele de om care nu are habar de partea "hardware" a unei chitari, desi clar se vor face glume pe cuvintele mele in cel putin 10 posturi... in fine, m-am obisuit. Sa trecem la problema..

 

Cand am schimbat bateria la chitara electro-acustica... a stat fara baterie o vreme... am vrut sa o conectez la amp.. ( o mai conectez la amp`ul de la electrica din cand in cand.. sa mai testez efectele etc.. poate o fac sa se auda bine ) , si cand bag cablul in gaurica lui acolo.. nimic, cablu intra in gol in corpul chitarii. Ma uit mai atent... s-a dezlipit sau a cazut s-au ( doamne fereste ) s-a rupt chestia aia in care intra cablul...

 

Cel mai probabil nu ma primeste la garantie cu asa problema ( sau ma insel? ), dar macar se poate repara...? Adica daca era pe chitara electrica se facea imediat, dar pe asta electro-acustica.. nu mi se pare prea usor de lucrat si lipit/inlocuit chestia aia in interiorul chitarii... Daca se poate.. cat m-ar costa?

 

Nu ma afecteaza chiar asa mult, e adevarat... ca nu cant eu amplificat.. mai ales pe electro-acustica.. dar ma oftic ca am platit diferenta de la fender CD60 acustic ( 525 lei ) la fender CD60 electro-acustic ( 900 lei ) ... am platit-o doar ca sa existe si aceasta modalitate de amplificare.. poate, poate voi avea nevoie. Acum am platit-o degeaba si pe aceea.

 

Astept cateva informatii, sfaturi si pareri. Daca se poate fara ironizari la adresa mesajului sau problemei...

Link to comment
Share on other sites

Da, se poate schimba. Mufa aceea e cativa lei... Depinde de unde iei si de care gasesti. Te duci la magazin si o mufa Jack mama pentru conectare. Sper ca acum nu zic eu rau. Daca nu, ii explici vanzatorului exact pentru ce-ti trebuie si el va stii. Scoti firele ca sa lipesti mufa in cazul in care ti s-a dus cu totul. Dar cred ca cel mai probabil tie ti s-a dus doar piulita care-ti tinea mufa prinsa de chitara, si mufa ti-e inauntrul chitarii. Nu te ingrijora, e o problema minora. :) Daca nu te pricepi tu s-o schimbi, apeleza la cineva care stie electronica.

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat acum si acea piulita care obisnuia sa fie acolo, numai este.. inseamna ca am pierdut-o prin casa.. cred. :|

 

Sunt destul de sigur ca nu e stricata mufa sau ceva.. doar cazuta... cand am drum prin Bucuresti o sa dau pe la un magazin de muzica.. ma gandesc ca ma poate rezolva acolo, nu?

Link to comment
Share on other sites

Asa cum am presupus, e modelul de mufa cu piulita, cel putin daca si a ta e echipata tot cu preamp Fishman (vezi atasament). Din cate stiu, modelul CD60-CE a fost echipat intr-o perioada si cu preamp Fender. Daca nu gasesti, iti pot trimite eu moca acea piulita, doar ca o sa dai pe transport cat nu face. Sau poate ai drum prin Ploiesti sau stii pe cineva prin care ti-o pot trimite.

 

Pe de alta parte daca n-ai scos chitara din casa, apuca-te s-o cauti ca n-o fi intrat in pamant...

 

post-9969-0-59926000-1386852275_thumb.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

are preamp fishman si arata exact ca in poza de la tine...

 

Problema este ca... am asa o vaga amintire.. ca am gasit o piulita pe jos.. nu mi-am dat seama ce cauta in camera mea si am aruncat-o.. dar nu stiu sigur daca asta chiar s-a intamplat ( da stiu, par putin cam retardat in situatia de fata ).

 

O sa merg cu ea pe la Guitarshop ( de acolo am luat-o.. este inca in garantie).. poate o sa ma ajute si pe mine pe loc.. daca au ei asa piulita.. in caz ca nu au nici ei .. nici eu nu o gasesc.. o sa te caut.. :))

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu in ce masura te ajuta ca are garantie, ca nu prea tine de garantie. Oricum poate gasti pe-acolo vreun baiat de treaba care sa te ajute. Daca te pun sa cumperi toata mufa, s-ar putea sa te cam curentezi la buzunar la ce preturi au la componente. Poti incerca si la magazine de elctronice gen CONEX.

Link to comment
Share on other sites

 

O sa merg cu ea pe la Guitarshop ( de acolo am luat-o.. este inca in garantie).. poate o sa ma ajute si pe mine pe loc.. daca au ei asa piulita.. in caz ca nu au nici ei .. nici eu nu o gasesc.. o sa te caut.. :))

 

clar, chestiune de garantie, garantie extinsa chiar... vezi sa nu-ti schimbe tot pre-ul si eventual sa dea o alta gaura langa aia existenta.... ti-a cazut mufa in cutie amice, dai corzile jos, bagi gheara pe gaura, gasesti mufa, o bagi in gaura aia (din interior spre exterior), si cauti piulita aia care avea si o saiba, o insusrubezi si brusc ai sa constati ca jack-ul nu mai intra in gaura abisala din chitara ta...

Link to comment
Share on other sites

nu vad de ce l-ai injura pe el, lui i se trage de cand a schimbat bateria cu una ff puternica si s-a creat fenomenul de "wormhole" in pagaie, fenomen care a antrenat, mufa, pulita si saiba care acum se afla intr-un univers paralel..

 

Pai lui treaba lui de unde i se trage, dar daca eu scap mufa inuntru doar ca sa-i spun lui daca e filet normal sau nu, clar mi se va trage de la el => dat corzi jos ca sa bag mana in gaura neagra dupa mufa => injurat katurev :D

 

Nu zic, in general e bine sa scapi mufa inauntru, dar nu si in cazul asta... :banana:

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

=)))

 

Pai.. stati putin sa vad daca gasesc eu sa cumpar asa o mufa pe aici pe la mine.. cu tot cu piulita aia inclusa. La mine in sat nu e sigur, dar in orasul unde merg la liceu am vazut un magazin de electronice chestii dastea... atat ca mai trec pe la liceu sapt viitoare cred. O sa ma intreb atunci... ca nu are rost sa scoti piulita degeaba.. ca sunt sanse foarte mari sa iti scape mufa in chitara.. :)) Si de fapt .. si ca dau 5 lei pe mufa aia.. si ca nu e buna piulita nu pierd mare lucru.. tinem legatura.. poate reusesc sa rezolv singur problema..

Link to comment
Share on other sites

Hai ca a venit un vecin la mine ca ar avea nevoie de o electro-acustica sa cante la o serbare si i-am explicat problema si s-a uitat putin la ea, si a scos mufa fara sa dea corzile jos, si am vazut-o si eu, si a zis ca o sa caute acasa o piulita care se potriveste si mai pe seara o facem daca vreau si clar vreau... :)) Dar din ce am vazut.. la mufa acolo, filetul ala e destul de lung.. pur si simplu ii dau corzile jos la chitara, scos putin din filet pe afara prin gaura aia.. insurubez piulita si asta e tot?

Link to comment
Share on other sites

Acum am remarcat la poza facuta de tine... voi pune doar piulita astazi ca sa poata vecinul sa o foloseasca maine... si o sa vad dupa aia. Trebuie sa caut sa cumpar o mufa cu saiba si piulita.. :-?

 

P.S. Mufa este total functionala.. ca am conectat-o la amp asa de pe unde am scos-o pe gaura chitarii si a mers :)))

 

doar piulita si saiba am nevoie... dar ma tem ca si daca gasesc mufa sa cumpar nu cred sa vina direct cu piulita si saiba.. :-?

Link to comment
Share on other sites

Hai ca m-a rezolvat vecinul.

 

A dat corzile jos si a scos capatul mufei prin gaura si din ce am inteles eu la el.. a pilit o piulita de la o antena daia de televizor sau ceva de genul... ca sa fie destul sa se incadreze perfect.. si merge chitara struna. Zici ca e ca noua.

 

Las si o poza.

 

hzeo.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.