www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Ibanez Ga3Njp Noua - Cam Zdrangane


Dragos_007
 Share

Recommended Posts

Buna seara.

Astazi a sosit chitara comandata de tata. Este exact asta http://www.mcmusic.r...-ga3njp-am.html

Am acordat-o cu acordorul Ibanez cu care a venit chitara, am verificat si cu alt acordor pe care il aveam deja, s-a acordat bine dar cu toate astea coardele zdrangane/zbarnaie destul de deranjant. Abia joi merg la cursul de chitara dar parca nu mai am rabdare si vreau sa stiu unde e problema.

Chitara este clasica,arata impecabil si nu pare sa aiba vreun defect. Nu folosesc pana.

Am cumparat de rezerva si corzile astea http://www.mcmusic.r...8511102001.html

Edited by Dragos_007
Link to comment
Share on other sites

Nu folosesc pana, zgomotul se aude de parca coardele se ating deranjant de griff sau barele metalice, cam asa ceva.

Totodata, am senzatia ca se dezacordeaza foarte repede si coardele parca sunt prea slabe. Nu stiu cum sa explic...

Edited by Dragos_007
Link to comment
Share on other sites

Daca ai posibilitatea sa faci niste poze clare si sa le postezi sa vedem si noi oarecum distanta dintre corzi si gat, si altele te rog sa le postezi. Eu banuies ca e vorba de un setup prost, sau ma rog lipsa unui setup (este destul de frecvent intalnit la comenzile din magazine).

 

Totodata daca postezi poze cu ea si observam ceva defect, ai posibilitatea sa o returnezi in decurs de 10 zile fara motiv. Succes.

Link to comment
Share on other sites

Corzile noi de nylon se stabilizeaza mai greu. DUpa 2-3 zile si 10 reacordari vor "sta". Poti sa grabesti procesul intinzandu-le manual dar este riscant daca nu stii cat de tare sa tragi.

 

Pare actiunea cam mica - se rezolva prin inaltarea calusului. Daca era prea mare nu prea aveai ce-i face. Mai bine asa.

Cred ca ar fi bine sa inlocuiesti si pragusul si calusul cu unele de calitate din alt material decat plastic. Vei creste calitatea sunetului neasteptat de mult.

Pe de alta parte un pragus ajustat si instalat manual este cel putin 50 lei. La fel si un calus de calitate.

Asta majoreaza cam mult pretul chitarei.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca problema dispare; am sunat la magazin si tipul de acolo mi-a explicat cum sa folosesc inbusul din dotare pentru modificarea curburii chitarei. Am rasucit surubul in sens invers acelor de ceasornic si problema se pare ca a disparut. Voi mai face reglaje si teste in weekend si revin cu pareri. Oricum, daca vreau sa o schimb, o pot schimba fara probleme, imi dau si banii inapoi dar eu vreau chitara.

Edited by Dragos_007
Link to comment
Share on other sites

....am sunat la magazin si tipul de acolo mi-a explicat cum sa folosesc inbusul din dotare pentru modificarea curburii chitarei.

....

Voi mai face reglaje si teste in weekend si revin cu pareri

....

Oricum, daca vreau sa o schimb, o pot schimba fara probleme, imi dau si banii inapoi dar eu vreau chitara.

 

Uşurel, man !

Dacă nu ai experienţă şi greşeşti ceva, adio garanţie !

 

Ai mai reglat până acum aşa ceva ? Un reglaj prea rapid poate distruge chitara !!!

Ţi-a dat ceva link de pe youtube, ceva, de unde să te inspiri sau cum ? Ce ţi-a zis omu' ?

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.