www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Legislatia Pentru Cantat Coveru-Ri In Ro


Dan Damian
 Share

Recommended Posts

E interesant ca in romania, tara unde se plateste taxa la taxa, impoztit la taxa, co-taxa la ante-taxa, dobanda la taxa neplatita peste care s-a instaurat o noua taxa si acciza la noua taxa, voi va faceti probleme cum sa mai platiti inca una. Si toate astea ca sa aiba 'ei' ce fura. Pe cuvant ca as fi cel mai fericit daca taxele respective s-ar aloca corespunzator (infrastructura, sanatate, social, .............completeaza aici...............)

 

Le-ai platit pe toate frate! Faptul ca te-ai nascut in romania, inseamna ca esti la zi cu taxele, inclusiv cele post-mortem. Nu-i problema, daca mori prea devreme, ti le vor plati copiii sau nepotiii. Du-te si canta linistit, ca de restul au ei grija!

 

Edit: Pentru patroti: 'romania' nu e cu majuscula intentionat, pentru ca dupa parerea mea, (inca) nu merita altfel.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 ?

:) Din păcate nu e un subiect pe care l-am studiat, și complexitatea se schimbă semnificativ dacă vorbim doar de interpretări ale compozițiilor românești vs. internaționale. În principiu bănuiesc că se plătește deținătorul drepturilor de autor (compozitorul, uniunea, casa de discuri etc.), în baza unui contract sau unei taxe standardizate.

Am găsit niște informații la http://www.musiccopyrightlawyer.com/ și http://www.ucmr-ada.ro/legislatie.php.

Că nu plătește nimeni nici un rahat e altă poveste. Câți lăutari de la nunți au licență pentru a cânta Macarena?

Situația devine mai importantă dacă vrei să incluzi un cover pe un album comercial, dar de asta există case de discuri: să se ocupe de detalii legale, comerciale, logistice, de producție, promoționale etc.

Link to comment
Share on other sites

discutia e interesanta.

 

am impresia ca ideea e ca nu plateste cantaretul pentru a canta niste coveruri. localul plateste o suma fixa pe care o plateste oricum (adica si daca se canta piesele alea si daca nu alea ci altele de la radio sau de pe platane). asadar nu e nimeni pus in pericol de a plati taxe in plus.

 

la piesele originale la fel.

 

asa cred. nici eu nu am reusit sa aflu ceva clar de la Uniune desi m-am interesat. voi continua.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.