www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wiring + Preamp Bass


Crypto
 Share

Recommended Posts

Tocmai am intrat in posesia unui bass Jolana Superstar, pentru reconditionat etc.

 

Treaba sta in felul urmator, are doua humbuckere, din care ies cate doua fire coaxiale din fiecare. Nu le-am verificat dar presupun ca fiecare fir este legat la bobine (N-S).

 

Problema este ca nu imi dau seama de directia in care sunt legate bobinele din doza, vreau sa-mi fac un wiring cu 3-way switch, si cate un comutator de split, iar in pozitiile de humbucker, as vrea sa-l leg traditional, in serie.

 

Totodata, caut si un circuit pentru un preamp intern, cu treble boost si gain, any pointers?

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Intuitiv: cablu coaxial -> masa (negativ) -> polul sud.

Exact: Masori doza in curent continuu (caci ea genereaza tensiune continua) si afli polaritatea. Daca pui sonda neagra pe firul de masa si multimetrul iti indica o valoare pozitiva, inseamna ca masa este conectata la polul sud.

 

Si splitul cum vrei sa-l faci daca din doxa ies doar doua fire, o desfaci?

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea au un filtru tip Baxandall. Poți încerca și un preamp cu tonestack FMV (eventual omiți controlul de medii), cum e folosit în FET2B (adaptarea preamp-ului de rack de la Alembic). Un FET2B e pe la salã dacã vrei sã-l încerci.

 

exact ce cautam, mersi! vreo sansa sa ai cumva si layoutul?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.