www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mesa V Twin Tube Preamp Pedal


subliminal
 Share

Recommended Posts

Este ceva de munca . Primul lucru ,vital pt succesul proiectului , este proiectarea si realizarea cablajului .Ma refer la functionare si evitarea interferentelor care pot influenta calitatea sunetului. Nu stiu cum "suna" ca nu mi-a "picat" nici una in mana .

In opinia mea , nu se poate realiza "point to point"

Schema se poate vizualiza aici : http://tubefreak.com/v-twinp.gif

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

preampul asta suna genial in orice situatie,m-am jucat cu el de cateva ori si am ramas impresionat de versatilitatea lui si de calitatea sunetului.

in legatura cu costurile de constructie a unei clone e exact ceea ce ma temeam si eu,deoarece second am vazut de curand unul de vanzare cu aprox 10 mil. in stare excelenta.

thx guys!!! :respect:

Link to comment
Share on other sites

acum depinde ce cauti... sunt clone care care nu au nicio legatura cu originalul in sens negativ, dar exista clone care folosesc componente pe care o firma , in general, nu-si permite sa le foloseasca pentru ca produsul ar fi foarte greu vandabil.

oricum este indicat sa iei originalul - pt comenzi custom e bine sa alegi ceva care nu exista in productie de serie - de ex un preamp dumble special overdrive, care exista doar in varianta amp, sau un bogner triple giant, rar si f scump.

Edited by sorin65
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

si eu am vandut aceeasi pedala cu 1000 lei. poti da cautare pe tgc sa vezi ca pe acolo e pretul la care se POT vinde.

capitane, preampul e urias pentru o pedala, are condensatoare orange drops mari, componente destul de voluminoase. nici macar nu este complicata, e mai mult tubeless decat tube. dar suna cum trebuie sa sune, daca stii si ai la ce sa il folosesti, AMT-urile SS sunt mult mai complicate, ele folosesc SMD-uri - asta nu in sensul rau... doar pt rezistente si tranzistoare, si alea fet-uri cu canal lateral, plus condensatoare de polietilena, si asta intr-un volum cat o pedala normala..

am si o d'asta la vanzare cu 1000 lei, chiar daca era in state tot cat un mesa v twin.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.