www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Un Sfat


jumbojethro

Recommended Posts

... De ceva vreme am scris doua piese de folk.... Vreau sa va intreb ca un profan ce sunt: de ce anume am nevoie sa pot inregistra cu succes ,acasa, o voce si o chitara. Am un Takamine electroacustic,un microfon de voce Electrovoice si muuuuuuulta dispozitie la a invata cate ceva despre treaba asta.Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Legat de home recording, ca sa nu suferi deceptii, cea mai sigura metoda e sa nu ai asteptari foarte mari :) Daca vrei sa-ti impresionezi prietenii sau 'fanii' de pe youtube e realizabil. Daca vrei calitate de top, va trebui sa ai un buget pe masura, investitie care s-ar putea sa nu renteze pentru 2-3-5 piese. De banii aia mai bine te duci si le tragi intr-un studio si cu asta basta.

 

Pe parte de chitara, solutia de compromis la care am ajuns eu dupa cateva experimente este: electro-acustica + procesor + interfata audio + casti/monitoare (preferabil ambele). Evident cu cat mai bune, cu atat mai bine, dar aici iti va dicta bugetul.

Probabil multa lume iti va spune ca procesorul este pentru prestatii live iar in regim de studio sa tragi cu acustica + microfon. Destul de corect dar asta presupune un tratament acustic al incaperii, un microfon de instrument destul de scump + post-productie. Apropo de folk, poti arunca o privire

la o inregistrare facuta de mine. Nu e nimic extraordinar, e facuta pe fuga imediat dupa ce am luat chitara respectiva, insa repet, depinde si ce asteptari ai.

 

Cat despre voce, din punctul meu de vedere Shure SM58. Doar ca eu nu cant la voce :) Insa am un astfel de microfon si e ok din toate punctele de vedere. Dar povestea cu inregistratul vocii se complica un pic. N-am sa intru in detalii desi am studiat problema, insa sunt altii mult mai in masura sa-ti dea sfaturi la capitolul asta. Uite

un mini-ghid care s-ar putea sa te ajute daca esti atat de profan cum spui :)

 

Bafta!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Multuesc pentru sfaturi ! Am sa o iau asa...babeste si sper sa iasa ceva. E un prim pas. Ceva banuti mai sunt si am sa "sap" si eu putin sa vad de procesor. Microfonul e un cardioid condenser si l-am incercat. Chiar e bun. Sunt tare profan intr-ale electronicii dar asa....cu urechile nu stau rau. Am cantat intr-o trupa candva tare demult si acum vreau doar sa fac niste incercari pentru ....sufletul meu. Inca o intrebare. Ca sa poti canta folk(un om si o chitara),intr-un spatiu de gen club-pub cam de ce echipament ai avea nevoie ca sa nu depinzi de sonorizarile cuiva? Multumesc anticipat si promit ca daca reusesc sa fac inregistrarea te anunt.

Link to comment
Share on other sites

pentru nevoile tale, mi se pare ca cea mai buna solutie ar fi o placa de sunet externa, de preferat cu 2 intrari, una dintre ele musai cu preamp de mic cu phantom power. oferte gasesti o groaza, incepand de pe la 300 de lei (second ai gasi si mai ieftin).

 

oarecum off topic: nu o sa inteleg niciodata de ce unii cred ca e musai sa tragi in studio, in conditiile in care, la noi, preturile pentru astfel de servicii nu sunt chiar mici, mai ales pentru amatorii care nu fac mai deloc bani din muzica. si, in conditiile in care, cu ceva cunostinte si o investitie minima, poti obtine rezultate foarte bune si acasa, inclusiv la partea de mixing/mastering.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

[...] nu o sa inteleg niciodata de ce unii cred ca e musai sa tragi in studio, in conditiile in care, la noi, preturile pentru astfel de servicii nu sunt chiar mici, mai ales pentru amatorii care nu fac mai deloc bani din muzica. si, in conditiile in care, cu ceva cunostinte si o investitie minima, poti obtine rezultate foarte bune si acasa, inclusiv la partea de mixing/mastering.

 

E vorba de cost de oportunitate. Ai sau nu timp si/sau bani sa-ti construiesti un mini studio acasa. Omul a spus ca nu se pricepe. Iar daca e sigur pe calitatile lui vocal-instrumentale, s-ar putea sa economiseasca ceva timp mergand intr-un studio. Trage repede 2 piese, iese cu un disc/stick de acolo si isi vede de treaba.

Link to comment
Share on other sites

... De ceva vreme am scris doua piese de folk.... Vreau sa va intreb ca un profan ce sunt: de ce anume am nevoie sa pot inregistra cu succes ,acasa, o voce si o chitara. Am un Takamine electroacustic,un microfon de voce Electrovoice si muuuuuuulta dispozitie la a invata cate ceva despre treaba asta.Multumesc !

Is mai multe "minimuri" posibile. Linia de superminim e: computer + ce-ti trebuie ca sa poti inregistra microfonul (placa de sunet care sa-l accepte).

Tragi intai chitara si dupa aia vocea, pe trackuri diferite.

Minimul 2 (ceva mai mare hardware) e ceva care sa-ti faca mixdown. Poate ai un mixer mic, poate placa de sunet are doua intrari si inregistreaza "what you hear", depinde.

Minimul 3 - pe care l-as recomanda si vad ca-l recomanda lumea e o interfata audio externa cu 2 intrari. Poti trage simultan, pe track-uri diferite, vocea si chitara.

 

Echipament suplimentar peste minim - tu stii. Niste casti cat mai bune sa auzi se faci si sa ai monitorizare buna dupa aia la mastering ar fi indicate.

 

Dezavantaje:

Prima varianta - inregistrezi pe rand. Mie mi se pare putin ciudat sa fac ritmul "stand alone" - insa e chestie de obisnuinta.

Varianta a doua - ai un singur track. Poti aranja cam doar din EQ. Daca te-ai departat sau apropiat de microfon sau daca dai mai tare sau mai lent in corzi decat la "proba", trebuie sa tragi din nou. Posibil sa apara probleme de nerezolvat cu nivelele sonore sau cu zgomotul daca folosesti placa de sunet obisnuita.

Varianta a treia - trebuie sa dai banii pe echipament.

 

Toata schema se poate complica daca tii. Poti, de exemplu, sa prinzi chitara cu un microfon, in loc sa folosesti preampul ei. Poti sa-ti faci un drum box la un picior si sa pui o tamburina pe celalalt. Sau un fus, sau drac mai stie ce.

 

Ca sa poti canta folk(un om si o chitara),intr-un spatiu de gen club-pub cam de ce echipament ai avea nevoie ca sa nu depinzi de sonorizarile cuiva?

 

Pai, depinde de ce are clubu acolo. Asa la ochi, as zice chitara si microfonul intra intr-un mixer care intra in PA. Sau, ambele in powermixer. Deci iti trebuie: cabluri, microfon, stativ. As lua cu mine, just in case, si un capac antifeedback pentru chitara. Ah, si mai trebuie un om cat de cat competent la mixer :)

Link to comment
Share on other sites

Ați uitat de tratamentul acustic :) Care poate fi destul de simplu, e.g.

Kate_vocals.JPG

 

Ca sa poti canta folk(un om si o chitara),intr-un spatiu de gen club-pub cam de ce echipament ai avea nevoie ca sa nu depinzi de sonorizarile cuiva?

Cât de "independent" vrei sã fii? Sunt formații care au nevoie doar de prizã, ei venind cu tot ce trebuie, inclusiv mixer și PA. Bãnuiesc cã nu vrei sã mergi chiar pânã acolo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.