www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

The One That Got Away


barbarossa
 Share

Recommended Posts

o discutie care poate nu s-a purtat inca pe forumul asta...

care este chitara sau instrumentul pe care vi l-ati fi dorit sa il cumparati, ati avut ocazia, dar dintr-un motiv sau altul nu ati facut-o/nu ati reusit, iar acum priviti cu regret in urma? in principiu se presupune ca ar trebui sa fie ceva special, ce nu creste pe toate gardurile, fie vechi, fie rar, once in a lifetime chance more or less (dar totusi accesibil cat de cat, nu ceva de genu "as fi vrut un lp din 59, dar din pacate n-am avut curaj sa sparg o banca...)

 

 

incep eu...

 

pe lista mea sunt 5+ instrumente :D . ar fi un ebmm music man evh fixed bridge, intr-o culoare f rara, la un pret ff accesibil. ulterior as fi putut sa o dau lejer, daca nu imi placea, ceea ce nu stiu daca ar fi fost cazul, undeva la de 5-6 ori pretul de achizitie...ma apoi ar fi un peavey wolfgang custom-shop 3pu (gen black beauty, ebony etc, unic in lume) de asemenea f accesibil ca pret raportat la cat ar fi trebuit defapt sa coste. sau un peavey wolfgang custom-shop 3 single coils, un lp classic all gold din 90 sau 89 sau un strat custom shop john english/vince cunetto de prin 97 parca, la vreo 1500$ !

 

dar, pt niciuna nu am avut fix in momentul ala bani, fiind in redresare financiara imediat dupa o alta achizitie, sau nu am fost destul de rapid, in sensul ca nu am fost face to face, ca sa zic asa, si nu am apasat pe tragaci chiar in momentul in care am gasit-o, dorind sa stiu totusi si in ce conditie se afla (ebmm- era aproape impecabila :( ), si momentul acela de ezitare m-a costat chitara, pe care a luat-o alt norocos...just so you know, era cam 6-700 euro ebmm-ul ala! :o

Edited by barbarossa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

si eu am un regret cu privire la ocazia de a achizitiona un EVH Wolfgang la un pret excelent de pe forum acum 1-2 ani, si m-am tot codit pana s-a vandut. de fiecare data cand deschid mica publicitate imi aduc aminte de ea, dar fuse si se duse, si nu se mai intoarce.

post-15744-0-50982500-1379596421_thumb.jpeg

Edited by Airhead
Link to comment
Share on other sites

O clasica facuta prin secolul 19 pe care am vazut-o la un anticariat din Bruxelles. Tipul cerea 2750e pe ea. M-a lasat sa cant pe ea putin, suna foarte tare pentru marimea ei (cam 3/4 cred), avea neck radius (yess!) si dimensiunile gatului erau exact cat sa stea mana comoda pe grif. Pentru mine, griful era "exact cum trebuie". Cheitele erau niste chestii lin lemn care se intepeneau in gaurile din capul chitarii, m-am chinuit ceva sa o acordez. Nu ma pricep la evaluat antichitati oricum, nici nu stiu cat face chitara aia de fapt, dar stiu ca a fost o experienta misto.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.