www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Verific Liniaritatea Monitoarelor?


Recommended Posts

Dacă n-ai acces la o cameră anecoică nu prea poți evalua doar performanțele monitoarelor în sine ci a acestora în respectivul spațiu acustic (studio).

Metodologia e destul de simplă dar depinde de un microfon (și preamp) cât mai liniar, ideal unul pentru măsurători. Aici găsești un tutorial pentru evaluarea unei camere dar principiul e același și dacă te interesează mai mult boxele: http://www.realtraps.com/art_measuring.htm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Faci o "camera anecoica "....din toate perne plapume , etc .... un microfon de masura ( de incredere ) si cu un soft ....AudioLab ...generezi frecvente si sau zgomot alb, brown, roz ...si cu analizoorul programului ...vezi cam ce iese ...

 

trebuie si o placa de sunet buna ..

 

La 10% din wattaj ar trebui incercate boxele ...cu microfonul pe axa la 1m ..cu amplif liniar ce nu are distorsiuni etc ....

 

 

Exista soft EQ ce se regleaza automat dupa spatiul de audiere ..cu microfoanele pozitionate in p[unctul de audiere ...regleaza un raspuns optim ...

 

Pe langa toate masurarile si observatiile trebuie sa ai experienta vasta ..deoarece cea ce mixezi va trebui sa sune pe ORICE boxe ...

 

De fapt ar trebui sa ai mai multe tipuri de redare ..LoFi --------------HiFi si ce ar putea fi intre ele ..nu se poate mixa un material numai ptr o singura locatie ptr un singur amplif ...dif ..reflezxii ,,mixerist ..

 

Poporul 99% are tot felu de minuni pe care asculta muzica ...

Link to comment
Share on other sites

Asa este, poporul nu prea are (si imi pare rau ca nici macar nu tinde spre!) nici macar un sistm Hi-Fi, decat intr-un procent mult prea mic.

 

Da, caut sa mixez astfel incat sa sune ok pe cat mai multe sisteme, desi recomand autitii pe Hi-Fi :).

 

Da, daca nu pot afla liniaritatea, cel putin as vrea sa vad cum stau cu liniaritatea in p[unctul unde ascult.

 

Deci generez tonuri de zgomot roz/alb/brown si captez cu microfonul, ce iese din monitoare in locul unde as sta eu, si vad daca grafucul este liniar (aferent fiecarui tip de zgomot)? Asta e procedura?

 

Nu o sa fie un test ca-n laborator, dar cat de cat as vrea sa imi fac o idee, daca nu asupra monitoarelor, asupra sistemului de sunet+incapere/locul unde mixez. Oricum ascult ulterior piesele si in masina, si pe sisteme Lo-Fi, si in diverse tipuri de casti, etc.

Link to comment
Share on other sites

Asa este, poporul nu prea are (si imi pare rau ca nici macar nu tinde spre!) nici macar un sistm Hi-Fi, decat intr-un procent mult prea mic.

 

Da, caut sa mixez astfel incat sa sune ok pe cat mai multe sisteme, desi recomand autitii pe Hi-Fi :).

 

Da, daca nu pot afla liniaritatea, cel putin as vrea sa vad cum stau cu liniaritatea in p[unctul unde ascult.

 

Deci generez tonuri de zgomot roz/alb/brown si captez cu microfonul, ce iese din monitoare in locul unde as sta eu, si vad daca grafucul este liniar (aferent fiecarui tip de zgomot)? Asta e procedura?

 

Nu o sa fie un test ca-n laborator, dar cat de cat as vrea sa imi fac o idee, daca nu asupra monitoarelor, asupra sistemului de sunet+incapere/locul unde mixez. Oricum ascult ulterior piesele si in masina, si pe sisteme Lo-Fi, si in diverse tipuri de casti, etc.

 

Mai toate DAW-urile au analizor de spectru , citesti "manualul " afli cum sa reglezi intrarea ptr microfon ...apoi faci ,masuratori in fata boxei ...este bine sa iziolezi cumva ..cum am amintit am pus perna sii plapuma si cuverturi ....boxa intr-un fotoliu mare capiotonat ...sa nu apara si reflexiile de pe peretii camerei caci acestea vor produce denivelari majore in spectru ...Daca curba rezultanta este aproximativ inte limitele a 3dB este OK ..Trebuie insa setatr corect tipul de microfon , tipul de masurare ...dupe descrierea din "manual".

Oricum pe joase este cam greu sa evaluezi corect .

Dupa asta intervine experienta ..prin folosirea a mai multor boxe ' home "la redare ca sa vezi ce o sa auda un meloman amator cu o instalatie "home" .

Soundurile deja sunt asa alese ca sa se perceapa pe "orice" dif ...sa sune bine pe orice iar pe o scule HiFi sa sune bestial ..

 

La monitorizare trebuie sa ai presiunea sonora de aprox 75-78dB altfel reglezi alta curba de frecvente .Degeaba ai supe plata monitorizarea daca odata cu schimbarea presiuni sonore urechea percepe diferit taria frecventelor ..Adica un reglaj este dependent si de SPL la redare .

 

Daca faci mixajul la presiune prea mica sau prea mare vei avea reglaje de ton dubioase ...si nu neliniaritatea monitorelor ci neliniaritatea urechi umane este de vina ...

 

Un prieten dupa saptamani de studio a terminat masterizarea era super multumit de soundul extraordinar ! ....a doua zi in taxi aude piesa ...a fost ingrozit ce prost suna ..a dat telefion si urgent au remasterizat ca sa sune bine si p[e TV si pe Radio ...

Iata cu GOOGLE ... ce gasesti ..Free Spectrum Analiser

http://www.google.ro...iw=1024&bih=597

 

PS ..Nu pentru ca sa-l contrazic pe @FiveseveN , doar o observatie ...

 

Nu trebuie zgomot alb de obicei Pink Noise este suficient ...cerl alb ar putea sa "overdrive" unele etaje si sa bage in zone nasoale ampliful ...in materialul real muzical inaltele "exagerate" au o pondere relativ mica atat ca si amplitudine cat si prezenta in timp .ca si "eveniment"...( de ex. pana ce un bass poate ca vuieste tot timpul un cinel care bate 4-imi sau 8-imi scurte ..sai "sasaitul " din vocea umana este nesemnificativ "energetic" fata de continutul energetic al "zgomotului alb " .De fapt in laboratoare se fac masuratori cu "semnal brust de zgomot alb sau roz " programat pe timp /durata impulsuri complexe ce sa semene cu un program de muzical " real" )

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.