www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Pentru Un Începãtor.


Guest Blur
 Share

Recommended Posts

Guest Blur

Salutare tuturor în primul rând!

 

Dacã se poate ca cineva sã mã sfãtuiascã puțin în legãturã cu vreo 2 chestiuțe. În sfârșit m-am hotãrât sã mã apuc de niște cover-uri acustice, dar am eșuat lamentabil la partea de sunet deoarece nu am mai nimic pentru o înregistrare decentã. Nu vreau nimic scump, vreau ceva pentru un buget cât mai mic. Aș vrea sã știu ce microfon mi-ați recomanda prima datã, poate sã fie și la mâna a doua, nu fac mofturi. A doua problemã ar fi editarea video/audio, ce aș putea sã folosesc și dacã este necesar. Cu PC-ul nu am probleme, eu zic cã suportã orice soft ar fi nevoie. Altceva nu îmi trece prin cap acum sã întreb, aș vrea sã aflu mãcar niște chestii de bazã despre toatã treaba ta, am timp pe parcurs de perfecționare. Vã mulțumesc anticipat și scuzați-mi neștiința. :D

Link to comment
Share on other sites

Daca iti iei un microfon o sa ai nevoie si de un preamp/interfata/mixer (un mod de a-l conecta la PC), nu cred ca se incadreaza la solutii de buget.

Cu ce ai inregistrat pana acum? Fii mai specific informatiile date de tine sunt cam vagi.

Incearca un microfon pentru computer si vezi cum se aude inregistrarea.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai electro acustica - Amplitube ( sau orige software in genu asta )

Daca ai acustica , i-ati orice microfon gasesti ( care sa nu necesite putere ( phantom power) )- Un cablu cu iesire de jack mic ( 3,5 ) - il conectezi la line in in PC si integistrezi cu audacity

Pentru editare - Nu stiu :tardlol:

Edited by Radu.Sirbu
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor în primul rând!

 

Dacă se poate ca cineva să mă sfătuiască puțin în legătură cu vreo 2 chestiuțe. În sfârșit m-am hotărât să mă apuc de niște cover-uri acustice, dar am eșuat lamentabil la partea de sunet deoarece nu am mai nimic pentru o înregistrare decentă. Nu vreau nimic scump, vreau ceva pentru un buget cât mai mic. Aș vrea să știu ce microfon mi-ați recomanda prima dată, poate să fie și la mâna a doua, nu fac mofturi. A doua problemă ar fi editarea video/audio, ce aș putea să folosesc și dacă este necesar. Cu PC-ul nu am probleme, eu zic că suportă orice soft ar fi nevoie. Altceva nu îmi trece prin cap acum să întreb, aș vrea să aflu măcar niște chestii de bază despre toată treaba ta, am timp pe parcurs de perfecționare. Vă mulțumesc anticipat și scuzați-mi neștiința. :D

cauta editoare- recordere- daw audio si editoare video la MUSIC si la VIDEO

 

mai gasesti linkuri la soft-uri tot prin site-ul acestaa ...dar si cu GOOGLE

 

http://freebyte.com/

http://freebyte.com/links/freebie.html

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Te-ai bagat si tu ca musca-n lapte. Din postul tau presupun ca nu stii nimic despre nimic si totusi ai vrea sa-ti sune bine chitara. Eventual de la foarte bine in sus. Nu prea merge asa...

 

1. Ca sa-ti sune bine trebuie sa canti bine

2. Daca ai electro-acustica scoti semnal din ea si bagi in PC (evident, probleme, reglaje, procesare, etc).

3. Daca ai acustica, solutia adevarata e un microfon de instrument (nu se incadreaza la buget mic) deci incearca asta. Evideant si astea (ca sunt mai multe) vin cu o gramada de neajunsuri.

4. Concluzia personala: Electro-acustica si procesor de electro-acustica. Nu e cea nici pe departe cea mai buna varianta, nici cea mai ieftina, dar functioneaza

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor în primul rând!

 

Dacă se poate ca cineva să mă sfătuiască puțin în legătură cu vreo 2 chestiuțe. În sfârșit m-am hotărât să mă apuc de niște cover-uri acustice, dar am eșuat lamentabil la partea de sunet deoarece nu am mai nimic pentru o înregistrare decentă. Nu vreau nimic scump, vreau ceva pentru un buget cât mai mic. Aș vrea să știu ce microfon mi-ați recomanda prima dată, poate să fie și la mâna a doua, nu fac mofturi. A doua problemă ar fi editarea video/audio, ce aș putea să folosesc și dacă este necesar. Cu PC-ul nu am probleme, eu zic că suportă orice soft ar fi nevoie. Altceva nu îmi trece prin cap acum să întreb, aș vrea să aflu măcar niște chestii de bază despre toată treaba ta, am timp pe parcurs de perfecționare. Vă mulțumesc anticipat și scuzați-mi neștiința. :D

 

În legătură cu preluarea chitarei, orice fel de microfon e ok. De la alea de 5 lei, din bazar, pentru PC, până la microfoane de 1000$. Am pus poza informativ, nu prea merge cu cele legate de căşti, preiau prea unidirectional. Pentru început asigură-ţi un microfon de-ăsta. Şi alea de la webcam, unele dintre ele sunt foarte ok. Dacă ai electroacustică, o preiei direct în line-in.

 

"Magia" se petrece, ca întotdeauna, după ce ai făcut preluarea. Aici e partea care necesită cel mai mult exerciţiu. Pentru ea, încearcă să ai două surse prin care poţi asculta ce îţi redă PC-ul. De exemplu, o pereche de căşti şi una de boxe. Monitoarele de studio te ajută din punctul ăsta de vedere, însă, iarăşi, pentru început, te poţi descurca cu ce ai, fără probleme.

 

Citeşte câteva articole şi urmăreşte câteva clipuri despre mixaj. Aici nu te duce repede să adaugi "guitar" în termenii de căutare. Te interesează mixul în general, indiferent că se vorbeşte despre tobe, bass sau trompetă. Fiecare instrument sună cel mai bine între anumite frecvenţe, fiecare beneficiază sau are de suferit când i se adaugă anumite filtre.

 

După ce ţi-ai făcut, în mare, o idee despre mixaj, caută-ţi un DAW. Aici, dacă te-ai uitat la câteva tutoriale de pe youtube şi sunt câteva care ţi-au plăcut în mod special, e o idee bună să foloseşti DAW-ul folosit de cei care au făcut clipurile. Dacă nu ţi-l permiţi sau ai mustrări de conştiinţă, Audacity e un DAW free. Mai e Reaper cu o perioadă de evaluare de 30 de zile, după care, teoretic îţi expiră, practic însă, îl poţi folosi cât vrei tu.

 

Cum ai văzut în clipuri şi articole, cel mai probabil se vorbeşte şi despre VST-uri. Vezi care-i treaba cu ele şi cum le poţi instala. Link-urile date de karpi sunt o sursă bună de VST-uri free. În principiu nu ai nevoie de multe, depinde şi ce vrei să înregistrezi. Probabil vei vrea EQ, compresor, reverb, delay, poate nişte tobe, bass. Mai toate DAW-urile îţi asigură o mână de preset-uri. EQ, compresor, reverb, delay, au toate. Cel mai bine începi de-acolo. Înregistrezi şi începi să te joci cu ele, vezi ce face fiecare, îţi faci un mix, vezi ce-ţi place, ce nu-ţi place, etc.

 

În orice caz, munca ţine şi de complexitatea mixului. Dacă vorbim doar de o chitară, nu prea ai mult de lucru. Odată ce mai adaugi o chitară, pui şi tobă, un bass, voce, se complică treaba, iar cea mai grea parte e să le găseşti locul în mix şi să le faci să se audă clar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Blur

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, o să țin cont de toate și să vedem ce iese.

 

Sam: Dacă nu ai cerut niciodată sfatul sincer mă bucur pentru tine, însă mie nu imi este jenă să o fac. Îmi pare rău ca asta s-a înțeles poate din postarea mea, doar am vrut niște mici sfaturi pentru o înregistrare decentă.

Link to comment
Share on other sites

În legătură cu preluarea chitarei, orice fel de microfon e ok. De la alea de 5 lei, din bazar, pentru PC, până la microfoane de 1000$. Am pus poza informativ, nu prea merge cu cele legate de căşti, preiau prea unidirectional. Pentru început asigură-ţi un microfon de-ăsta. Şi alea de la webcam, unele dintre ele sunt foarte ok. Dacă ai electroacustică, o preiei direct în line-in.

 

"Magia" se petrece, ca întotdeauna, după ce ai făcut preluarea. Aici e partea care necesită cel mai mult exerciţiu. Pentru ea, încearcă să ai două surse prin care poţi asculta ce îţi redă PC-ul. De exemplu, o pereche de căşti şi una de boxe. Monitoarele de studio te ajută din punctul ăsta de vedere, însă, iarăşi, pentru început, te poţi descurca cu ce ai, fără probleme.

 

Citeşte câteva articole şi urmăreşte câteva clipuri despre mixaj. Aici nu te duce repede să adaugi "guitar" în termenii de căutare. Te interesează mixul în general, indiferent că se vorbeşte despre tobe, bass sau trompetă. Fiecare instrument sună cel mai bine între anumite frecvenţe, fiecare beneficiază sau are de suferit când i se adaugă anumite filtre.

 

După ce ţi-ai făcut, în mare, o idee despre mixaj, caută-ţi un DAW. Aici, dacă te-ai uitat la câteva tutoriale de pe youtube şi sunt câteva care ţi-au plăcut în mod special, e o idee bună să foloseşti DAW-ul folosit de cei care au făcut clipurile. Dacă nu ţi-l permiţi sau ai mustrări de conştiinţă, Audacity e un DAW free. Mai e Reaper cu o perioadă de evaluare de 30 de zile, după care, teoretic îţi expiră, practic însă, îl poţi folosi cât vrei tu.

 

Cum ai văzut în clipuri şi articole, cel mai probabil se vorbeşte şi despre VST-uri. Vezi care-i treaba cu ele şi cum le poţi instala. Link-urile date de karpi sunt o sursă bună de VST-uri free. În principiu nu ai nevoie de multe, depinde şi ce vrei să înregistrezi. Probabil vei vrea EQ, compresor, reverb, delay, poate nişte tobe, bass. Mai toate DAW-urile îţi asigură o mână de preset-uri. EQ, compresor, reverb, delay, au toate. Cel mai bine începi de-acolo. Înregistrezi şi începi să te joci cu ele, vezi ce face fiecare, îţi faci un mix, vezi ce-ţi place, ce nu-ţi place, etc.

 

În orice caz, munca ţine şi de complexitatea mixului. Dacă vorbim doar de o chitară, nu prea ai mult de lucru. Odată ce mai adaugi o chitară, pui şi tobă, un bass, voce, se complică treaba, iar cea mai grea parte e să le găseşti locul în mix şi să le faci să se audă clar.

 

nu prea merge cu cele legate de căşti, preiau prea unidirectional.

 

Si tu din cate directii vrei sa inregistrezi sunetul .?.LOL

 

Nu merge cu cele de la casti daca veri sa monitorizezi cu aceleasi casti dar separat este OK ..

Link to comment
Share on other sites

nu prea merge cu cele legate de căşti, preiau prea unidirectional.

 

Si tu din cate directii vrei sa inregistrezi sunetul .?.LOL

 

Nu merge cu cele de la casti daca veri sa monitorizezi cu aceleasi casti dar separat este OK ..

 

Nu merge pentru că, multe dintre ele au noise-canceling, pentru a servi cât mai bine scopului pentru care au fost gândite. E greu să le poziţionezi astfel încât să preiei instrumentul acustic.

Link to comment
Share on other sites

Nu casca are "efecte" ci placa de sunet .

Trebuie setat din mixerul si setarile placii de sunet ..

 

Unele Casti Multimedia USB chiar nu sunt OK ..altele ar putea fi OK .dar acxestea de obicei sunt ptr comunicare adio pe messenger etc ...

 

 

 

Cu doua microfoane demontate de pe casti cuplate la un adaptor MSI - USB stereo cu doua intrari L si R ptr microfoane ,am inregistrat foarte bine ,

Microfoanele le pozitionezi in spatiu in jurul chitarei ptr soundul optim si zgomot ambiental minim un fel de YX dar la distanta mai mare ,,

 

Cum nu pot canta la volum mare cu acustica am cumparat doza "under bridge " cu tot cu preamp .. ptr ce-mi trebuie mie suna perfect ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pentru editare audio poti folosi Adobe Audition, de la versiunea 1.5 in sus, este excelent pentru o multime de chestii, in special editare ca pt asta a fost facut.

 

Eu am avut niste experiente neplacute cu microfoanele de 5 lei legate la placa de sunet onboard... baraituri, fasaituri... am renuntat. Poate merita sa incerci, ai alta placa onboard decat aveam eu acum 5 ani... poate iese bine si ieftin.

 

Eu am folosit o perioada, o improvizatie: un MiniDisc recorder portabil cu intrare de microfon (pe post de preamplificator, pregatit sa inregistreze, pe pauza), la care puneam intr-adevar microfon condensator-electret de 2 lei, cate unul pe canal, dar care suna fain - cu ceva zgomot de fond, dar acceptabil, oricum, peste placa onboard, si apoi din el ieseam in placa M-Audio Audiophyle 24/96.

 

Apoi nu am mai fost multumit de combiantia asta, si datorita zgomotului de fond, dar si camerei netratata acustic in care inregistram, si suna ca naiba. Am luat o doza de chitara... cu aproape 100 lei, si suna prost. M-am suaprat. Am zis ok, vand chitara, imi iau electro-acustica, mai scumpa.

 

Vreau sa zic ca face toti banii! Inregistrez cu o placa de sunet Focusrite Saffire 6 USB... suna foarte bine, muuult peste tot ce am avut inainte. Si obisnuiesc sa o inregistrez double-tracked, adica interpretez de 2 ori piesa, de fiecare data pe alt canal si apoi le mixez intre ele cele doua, atata cat vreau sa fie de "wide" imaginea stereo, daca vreau.

 

Daca iti iei microfoane de 500E bucata dar tragi intr-o incapere netratata acustic, va suna mai prost decat cu microfoane de 50E bucata intr-o camera tratata acustic bine.

 

Cred ca daca ne spui pana in ce bani te-ai baga, am putea sa te ajutam cu mai multe info. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.