www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

How Do I Do That?


sk8raven
 Share

Recommended Posts

Am o intrebare care sper ca nu e prea stupida.

As vrea sa stiu daca tehnica folosita in video-ul asta la 8:24 se numeste altfel decat pull-off si cum pot sa fac sa obtin sunetul asta. I tried and I searched high and low, but to no avail.

 

 

E o combinatie destul de compleacsa, ca sa zic asa. Ti-as recomanda asa:

 

1. Invata sa faci bend-ul acolo

2. Invata sa faci bend + vibrato acolo. Si 1 si 2 fara galagie de pe alte corzi, chiar cu distors.

3. Invata sa faci pinch harmonics sau squealie - sau flagiolet pe romaneste.

4. Identifica exact locul pe mi-ul gros unde trebuie facut flagioletul.

5. Combina toate cele mai de sus si voila :)

Link to comment
Share on other sites

Ideea e sa "arcuiesti" mana cand faci strum pe nota respectiva, astfel incat degetul tau mare sa atinga usor coarda chiar dupa ce ai atins-o cu pana. Nu e asa usor, cere ceva practice si nu iese frumos pe un gear ieftin. Daca chitara e cheap ok, dar daca si ampu ti-i Fender de 15W, fara procesor, preamp sau alte smecherii, nu te asta sa iasa calumea, mai ales la inceput. Spor :) TIP: Cand atingi cu degetul coarda, sa nu mentii degetul atins de coarda, trebuie doar sa "ciupesti" coarda aia, cam o fractiune de secunda sa dureze atingerea.

Link to comment
Share on other sites

Synthetic harmonics si Natural harmonics o coarda nu are aceste diferente ...!

 

Are numai armonici ...si atat.

 

Flagioletii cu coarda libera se produc mai usor in schimb daca ai alta pozitie de ex cu un semiton mai sus sau mai jos ar trebuii sa ai trei maini dar folosind tehnica cu doua degete de la mana care "ciupeste" sau pana si deget se pot genera flagioleti in aproape toate pozitiile ..

 

 

Cu chitara electrica si cu amplif /efect reglat intr-un anumit mod es poate ca unele armoniec sa nu sune de loc !

 

Cu distors +chorus sau harmoniser produci armonice mai multe sau amplifici cele existente si poti sa generezi sunete "flagiolett" aproape peste tot p egrif ...

 

In functie de care doza este activa se poate ca unele armoniec sa nu sune ...

 

 

Nu are a face cu pretul sculelor ci cu reglajul facut de chitarist .

Link to comment
Share on other sites

Synthetic harmonics si Natural harmonics o coarda nu are aceste diferente ...!

 

Are numai armonici ...si atat.

 

Flagioletii cu coarda libera se produc mai usor in schimb daca ai alta pozitie de ex cu un semiton mai sus sau mai jos ar trebuii sa ai trei maini dar folosind tehnica cu doua degete de la mana care "ciupeste" sau pana si deget se pot genera flagioleti in aproape toate pozitiile ..

 

 

Cu chitara electrica si cu amplif /efect reglat intr-un anumit mod es poate ca unele armoniec sa nu sune de loc !

 

Cu distors +chorus sau harmoniser produci armonice mai multe sau amplifici cele existente si poti sa generezi sunete "flagiolett" aproape peste tot p egrif ...

 

In functie de care doza este activa se poate ca unele armoniec sa nu sune ...

 

 

Nu are a face cu pretul sculelor ci cu reglajul facut de chitarist .

 

Intr-adevar, am observat ca daca ciupesc deasupra dozei activate, nu suna deloc. Banuiesc ca locul in care ciupesc este locul in care coarda nu mai vibreaza.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, am observat ca daca ciupesc deasupra dozei activate, nu suna deloc. Banuiesc ca locul in care ciupesc este locul in care coarda nu mai vibreaza.

 

Ce am observat eu, sa ciupesti coarda cu jumatate de centimetru in spatele dozei de neck. Cel putin pentru primele 3 corzi, alea mai groase. La celelalte am observat ca difera in functie de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.