www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze


Guest misumisu080
 Share

Recommended Posts

Guest misumisu080

Am o chitara Hora Iris Solo Lux si as vrea sa ii vopsesc dozele,sau sa pun un material deasupra lor ca sa arata ca si EMG.Daca le vopsesc se strica calitatea sunetului( cu spray) sau ce material as putea pune pe ele deoarece sunt uzate.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vad cum orice ai pune peste doze (in afara de un magnet binenteles) ar putea afecta in vreun fel functionalitatea in parametri normali a (si citez): Un traductor electromagnetic (o doză electromagnetică) este amplasat în spatele corzilor, transformând variația distanței față de coarda în mișcare în semnale electrice care pot fi amplificate și reproduse la volumul dorit de către un difuzor.

 

Just sayin. Faptul ca vrei sa pui un sticker EMG peste niste doze chinezo-whatever ce pune hora pe chitarile alea, mi se pare in schimb similar cu stickerele FENDER pe chitari chinezesti luate din bazar...

 

L.E. Si cand tocma' vroiam s-o fac pe desteptu, a aparut draugr si mi-a luat painea de la gura :))

Link to comment
Share on other sites

Guest misumisu080

am citi pe internet ca daca se pune un cover de plastic chitara suna mai incet si nu mai suna la fel de bine. Pai vreau sa arate mai bine.

Edited by misumisu080
Link to comment
Share on other sites

Tu vrei un cvorum de 50%+1 din utilizatrii activi ai site-ului ? Ai răspunsuri cât se poate de clare.

 

Cât timp nu are de-a face cu electro-magnetismul, nu influențează cu absolut nimic.

 

Se poate schimba oarecum performanța dozei dacă îi pui un capac feromagnetic, altfel nu.

 

Asta înseamnă că îți trebuie un plastic bengalez special, pentru că acesta nu conține fier. Un altfel de plastic ar dăuna deosebit de mult prin perturbarea câmpului magnetic infra-violet (sper că te-ai prins că paragraful ăsta e o glumă).

Stai liniștit: o carcasă de plastic nu va influența cu nimic sunetul. Una de metal poate produce modificări discrete, în special la frecvețele mai înalte (în funcție de material).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.