www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Chitara Samick - Intrebare Doze ("proiect Cod Albastru)


bogdy_grecu
 Share

Recommended Posts

No ase, reconditionam o chitara Samick model LP Greg Benett signature.Chitara vine vopsita si daca tot facem o reconditionare ne-am gandit sa punem si folie dublu conductoare pentru ecranare.

Asadar, ne gandim sa dam jos dozele,Le-am desfacut din rame si au iesit.Capacele de la doze par a fi lipite.Am atasat poze.

Intrebarea este cum sa desfacem capacele...adica sa topim cositorul cu care par a fiprinse si sa desfacem suruburile ? nu am mai facut niciodata o asemenea "operatie".Pentru a ecrana ne-ar fi mai usor sa desfacem cablurile dozelor.

Ce parere aveti ? sa le desfacem si sa le lipim dupaia cu pistolul de lipit ?

Ne-ar fi de folos o schema cu partea electrica la un LP cu 2 humbuckere deoarece ne-am gandit sa desfacem dozele si switch-ul sa stim o treaba ! ce probleme ar putea aparea ? este o operatie relativ usoara desfacerea firelor dozelor si lipirea lor ? ce probleme am putea intampina ?

post-18924-0-36885700-1369400969_thumb.jpg

post-18924-0-31147600-1369400973_thumb.jpg

post-18924-0-08083200-1369400977_thumb.jpg

post-18924-0-94724600-1369400998_thumb.jpg

post-18924-0-66720300-1369401005_thumb.jpg

post-18924-0-53234600-1369401009_thumb.jpg

Edited by bogdy_grecu
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea este cum sa desfacem capacele...adica sa topim cositorul cu care par a fiprinse si sa desfacem suruburile ?

 

Tot aşa cum au fost lipite. Cu pistol/ciocan de lipit, topeşti cositorul.

 

Wiring-uri găsiţi peste tot:

 

Probleme... Probabil o să zăpăciţi firele, dacă nu ştiţi care-i hot şi care-i masa, probabil o să zăpăciţi poziţiile switch-ului dacă nu e acelaşi model, probabil n-o să lipiţi bine la loc, probabil o să ardeţi cămăşa unor fire, probabil n-o să faceţi ecranarea ca lumea (o să uitaţi să lipiţi împământarea) şi o să bâzâie. Mai multe. Este simplu procedeul odată ce te prinzi. La început s-ar putea să aveţi probleme de genul celor enumerate, însă nimic ireversibil. Uitaţi-vă pe net, că aveţi o grămadă de informaţii.

 

https://www.google.ro/#gs_rn=14&gs_ri=psy-ab&tok=UNhu4A-gRmPAwSl2iiQ4vA&cp=12&gs_id=7q&xhr=t&q=shielding+electric+guitar&es_nrs=true&pf=p&output=search&sclient=psy-ab&oq=shielding+el&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.47008514,d.bGE&fp=d6be6070ef5f74ec&biw=1920&bih=960

 

https://www.google.ro/search?um=1&hl=en&q=wiring%20guitar&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.47008514,d.d2k&biw=1920&bih=960&ie=UTF-8&sa=N&tab=iw&ei=z2ifUYT3Na-X0AXr0oHgCQ

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dar de ce vrei sa desfaci capacele la doze, asta n-am inteles. Nu e conectat bine firul sau ce?

 

Terog fii mai explicativ caci ma gandesc ca n-ai inceput bine. Tu vrei sa ecranezI doza pe interior.. sub capac?

 

Fara suparare, dar ai inceput prost daca vrei sa scoti firele din doza in loc de la wiring. Ia-ti un aparat de masura ieftin, o sa ai nevoie. Firul de masa este legat la carcasa dozei. Cu un multimetru ieftin te-ai fi prins din prima.

 

succes

Edited by Cryptopsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea era sa desfacem cablurile dozelor ca sa scoatem dozele, sa izolam capetele firelor ca sa putem vopsi.firele nu le-am fi incurcat ca le izolam cu banda diferita ptr masa si pentru plus.

Capacele dozelor au mai fost date jos, s-a umblat la ele.sunt prinse cu cositor si au o ceara pe langa. La ce e folosita ceara?

 

 

Se poate ecrana si fara a desface firele? In afara de pusul foliei mai trebuie facut ceva?

Edited by bogdy_grecu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tare mi-e că v-ați avântat prea tare la proiectul ăsta...

Anyway, cablurile dozelor se desfac la capătul lipit de switch/potențiometru, nu la cel din interiorul dozei, pentru că e mult mai greu de lipit și dezlipit.

Dacă următoarea întrebare e "și cum le trag înapoi prin corp", înseamnă că vă depășește categoric demersul.

 

PS: ce e aia "folie dublu conductoare"?!

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I figured as much.

Atunci pentru a evita un thread de 5 pagini în care vei pune câte o întrebare de fiecare dată când vei da peste un astfel de obstacol minor, te sfătuiesc să

  1. Studiezi măcar baza minimă a proceselor tehnologice, dacă n-ai făcut sau n-ai fost atent la Educație Tehnologică în gimnaziu. A te uita la How It's Made ar fi un bonus.
  2. Urmărești câteva tutoriale/mici documentare pe YouTube care ilustrează modul în care oameni cu experiență au construit, restaurat și/sau modificat chitare. Măcar unul dintre ele să conțină procesul cap-coadă, ca să puteți nota ordinea operațiunilor.

Link to comment
Share on other sites

da, am inteles ideea.vrem doar cateva rasppunsuri simple.

folia va fi cumparata de pe magazinul de muzica.ro.

cu dozele am inteles cum sta treaba, dar ne mai intereseaza sa stim daca in afara de aplicarea foliei mai trebuie facut ceva.atat.o sa ne rezumam la a aplica folia.

se aplica folia in cavitati si atat ?

asta ar fi ultima chestiune, restul e clar

 

@'mnezău: multumim pentru linkuri, am urmarit

Link to comment
Share on other sites

Sa putem scoate dozele afara, ar fi mai usor de vopsit

Ideea era sa desfacem cablurile dozelor ca sa scoatem dozele, sa izolam capetele firelor ca sa putem vopsi.firele nu le-am fi incurcat ca le izolam cu banda diferita ptr masa si pentru plus.

Capacele dozelor au mai fost date jos, s-a umblat la ele.sunt prinse cu cositor si au o ceara pe langa. La ce e folosita ceara?

 

 

Se poate ecrana si fara a desface firele? In afara de pusul foliei mai trebuie facut ceva?

 

 

Nu vreti sa vindeti "proiectul" in starea in care este acum ? Il cumpar eu!

Inainte de a va apuca serios de treaba.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Scuze ca intervin si eu cam tarziu, dar pentru dozele acelea inchise in capac metalic, mai ales daca au si fire coaxiale ecranarea este complet inutila in caviatile dozelor. Nu trebuie sa ecranezi decat in locasul potentiometrelor, la swich si eventual la mufa jack. Dupa aceea trebuie conectate intre ele cu un fir legat la masa, altfel tot inutil e.

Edited by alinu_tau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scuze ca intervin si eu cam tarziu, dar pentru dozele acelea inchise in capac metalic, mai ales daca au si fire coaxiale ecranarea este complet inutila in caviatile dozelor. Nu trebuie sa ecranezi decat in locasul potentiometrelor, la swich si eventual la mufa jack. Dupa aceea trebuie conectate intre ele cu un fir legat la masa, altfel tot inutil e.

Multumim de raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.