www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pana produce un sunet enervant


Rincewind
 Share

Recommended Posts

Buna ziua. Sunt foarte nou atat aici pe forum cat si in ce priveste chitara in general. Tocmai am inceput sa invat cateva acorduri (diverse site-uri cu tutoriale sau lectii, de exemplu: http://guitar.about.com//library/blguitarlessonarchive.htm) iar problema mea se leaga de mana dreapta (sunt dreptaci, deci ma refer la mana cu care ciupesc corzile/in care tin pana):

 

Am incercat sa folosesc o pana (in pozitia asa-zisa corecta: http://guitar.about.com//library/weekly/aa071200g.htm) dar atunci cand pana atinge o coarda se produce un sunet enervant de plastic pe metal (evident, coarda e din metal iar pana din plastic). A mai intalnit careva aceasta problema? E ceva normal sau gresesc eu undeva? Daca nu folosesc pana, atunci sunetul nu e atat de clar si pregnant dar macar se aude doar sunetul produs de corzi. Problema asta apare atat cand ating o singura coarda cat si cand fac un acord.

 

Imi cer scuze daca am pus o intrebare tembela dar dupa cum am mai spus, sunt incepator.

 

Daca aveti orice sugestie, va rog sa ma ajutati. Va multumesc.

Edited by AlexVG
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

sunetul de care zici este cel produs de o pana foarte moale. in momentul in care lovesti coarda, pana se indoaie pe coarda si ai un oarecare delay intre momentul knd atingi coarda si momentul in care aceasta suna. incearca pene mai rigide si vei scapa de problema asta

Link to comment
Share on other sites

Sunetul enervant e chiar placut atunci cand zdranganesti doua acorduri si chiar deloc enervant...ma rog...daca vrei sa scapi de "problema" asta canta doar cu degetele...vei observa in timp ca pana iti ofera niste avantaje in anumite genuri de muzica si dezavantaje in altele...

 

 

In final canta cum iti place tie si cum iti este mai comod...

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

cu pana "ciupeste " coarda si o indepertezi de coarda ( cativa milimetri , mai trziu cativa zecimi de mm) ca sa nu se mai atinga , instantaneu , repede , te obisnuiesti.,Coarda oscileaza si se atinge de pana caci tu inca nu ai sincron in miscari si faci totul lent.

 

Sau mai incolo ( dup mai multe exercitii) daca estompezi sunetul ( il opresti ) cu pana atuncea pui pana de-a latul( nimai varfulnu toata pana ) pe coarda respectiva , ferm hotarat m rapid , si apesi exact atat ca sa nu zbarnaie coarda .

 

atat ptr inceput , apoi mai inveti si altele

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult de tot pentru raspunsul prompt. Mi s-a parut si mie haioasa exprimarea: "atunci cand pana atinge o coarda se produce un sunet enervant de plastic pe metal" dar cam asta e. Sunt convins ca e din cauza vitezei mele sau mai exact din cauza lipsei totale a acesteia. Postez si o poza cu pana mea ca sa vedeti exact ce grosime are.

 

Intradevar cateodata nu se produce acest sunet, mai ales daca ating o singura coarda. La acorduri insa nu stiu ce sa-i fac. Intr-un fel intrebarea mea era si daca sunetul acesta este normal. Eu cand aud pe cineva cantand la chitara nu sesizez acest sunet dar la mine il aud.

 

Ideea e ca sunetul este mai clar cu o pana si as prefera sa pot canta in ambele feluri (cu si fara pana) ca sa-mi dau eu seama cum imi place mai mult. Zdranganitul era un dezavantaj al penei.

 

Din nou multumesc pentru ajutor. Daca mai aveti vreo idee, un ezitati sa mi-o spuneti.

post-3175-1160842399_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Si eu aveam acceasi problema cand imi improvizam la inceput penele, din tot felul de chestii ce le aveam la indemana....de multe ori cautam intetionat opana ca sa sune...for fun...acuma thank za louard ca o adus si in bn...apropo...favoritele mele areu cartelele romtelecom....la disperare ce sa faci :)

Link to comment
Share on other sites

daca esti la inceput inseamna ca dai foarte tare in corzi(de aici sunetul naspa banuiesc). idea e sa faci ca sa sune tare fara sa dai cu pana tare lucru care inveti cu timpul. Tre experienta si sunetul urat dispare. Sunetul asta mai apare si la solistica cand ai chitara pe overdrive sau distorce. apare o mica gajaiala cand atingi coarda care vibreaza cu pana.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest MrJackson

Sunetul enervant poate fi si din cauza penitzei :) daca e prea moale..

 

Chiar trebuia sa iti dai si tu cu parerea, ca un expert?

 

Omu a pus o poza cu pana lui de unde se vede clar ca are o pana tare...

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Poate nu ti pana cu trebuie:

- daca folositi o pana ca sa loviti corzile aceasta trebuie tinuta intre degetul mare si index (degetul aratator). Nu foarte strans ci doar atat cat sa nu va cada din mana.

- cand loviti corzile este fffff. important sa miscati mana dreapta paralel cu corzile fara sa faceti miscari de rotatie din incheietura mainii. !!!!!!!!! (trebuie sa evitati acest lucru mai ales daca veti dori sa faceti si parti de solo pentru care aveti nevoie de viteza)

Sa nu ma certati dak e gresit :) am gasit si eu pe net

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am o pana(pana mea! :)) exact la fel ca a ta, si stiu ca e ff rigida, deci da mai usor pe corzi, si la acorduri iti trebuie o alta pana(una mai subtire) ca sa sune mai frumos

 

Ca sa-mi dau seama daca e din cauza penei mi-am mai cumparat doua pene, exact cum spui tu, una pentru acorduri (cea mai subtire pe care am gasit-o) si una pentru picking (cea mai groasa pe care am gasit-o). Acum parca merge mai bine (am mai si exersat) si nu mai sesizez sunetul. Ori m-am obisnuit eu cu el, dar nu cred asta, ori a disparut. Multumesc din nou pentru sfaturi.

 

...si doua maini... :)

 

Cum adica "si doua maini"? Nu inteleg.

Link to comment
Share on other sites

bine tu! :)

o mare greseala pe care o fac unii incepatori este sa foloseasca aceasi pana la tot, si astfel li se rupe/indoaie prematur

 

OOh! *proud grin* Acum poate reusesc si eu sa trec de cele cateva acorduri la care ma tot chinui (in special C) si poate n-o sa ma mai doara chiar asa varfurile degetelor mainii stangi (sunt dreptaci, deci ma refer la mana de pe fretboard).

Link to comment
Share on other sites

In continuare titlul acestui thread suna FOARTE AMUZANT

 

"pana produce un sunet enervant cand o lovesc de corzi" ... no shit asta-i si ideea cu pana lovita de corzi, sa produca sunete!!!

 

bwhahahahahhahahahahahhahahaaa!!!!

 

Dar nu si enervante.

Edited by AlexVG
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

:) pun pariu ca nu stii tu sa lovesti corzile...cum trebui..cine stie cum tii pana si cum tii mana. :)

 

l-am vazut pe unu ..tinea pana strans strans in mana si tinea mana...perpendiculara pe corzi...nush daca ma intelegeti si lovea tare si imediat ce lovea ridica mana.... indeparta mana rapid de corzi :))

 

PANA TREBUIE TINUTA ATAT INTR-O POZITIE CORECTA CAT..SI SA NU ITI FIE TIE INCOMOD...SA AI MANA RELAXATA..

Link to comment
Share on other sites

Ar putea aparea si problema la mana stanga(aia cu care faci acordurile)...deoarece la inceput e f greu sa prinzi acorduri corect...posibil sa nu apesi destul de tare...iar pana aia fiind f dura(heavy-aka-1mm), cand dai in corzi ele "vibreaza mai tare", deoarece pana nu se indoaie...ai putea sa incerci cu o pana mai subtire(medium-aka-0.73mm)... :) io am dat cu parerea, dar va rog sa nu dati cu parul daca am gresit... :)

 

Spor la treaba.. :(

 

:)

Link to comment
Share on other sites

:) pun pariu ca nu stii tu sa lovesti corzile...cum trebui..cine stie cum tii pana si cum tii mana. :)

 

l-am vazut pe unu ..tinea pana strans strans in mana si tinea mana...perpendiculara pe corzi...nush daca ma intelegeti si lovea tare si imediat ce lovea ridica mana.... indeparta mana rapid de corzi :()

 

PANA TREBUIE TINUTA ATAT INTR-O POZITIE CORECTA CAT..SI SA NU ITI FIE TIE INCOMOD...SA AI MANA RELAXATA..

 

De mine vorbesti? Eu cu siguranta nu stiu. Tocmai de asta intreb, ca sa imi spuna cineva cum se face... :)

Link to comment
Share on other sites

Ba da ce oameni de joasa speta colcaie pe forumu asta. Toata lumea repede sa faca misto de un om care isi spune si el baiul, recunoaste ca nu stie si cere sfaturi. In loc sa vorbiti si voi cu el pe un ton calm si primitor incepeti cu caterinca de gradinita, ca de, voi sunteti mari maestrii ai chitarii si v-ati nascut cu ea in mana cantand. Schimbati ba atitudinea ca va plangeti de manelisti da uitati-va la voi. Mi-ati facut scarba iar azi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

WOOW...ya' really pissed of dont' cha...sh eo am fost luat la mishto de exact de cine vbesti sh tuh,,,nuh ca vreau sa le iau apararea...da pur si simplu NUH BAGA IN SAMA :) ....It's for our own good...

Link to comment
Share on other sites

Io nu vorbesc de cineva anume ci de astia care fac glume proaste de gropari p-aici. Adevarat ca exista si oameni cu capul pe umeri dar majoritatea sunt niste tabari d-aia care au invatat si ei "smells like teen spirit" si se cred acu cine stie ce Hendrix sau Malmsteen. Mie poa sa-mi zica orice ca astora mistocari le dau mucu rapid fara probleme da se iau de oameni care au postat la toppicul "Pentru INCEPATORI" special pentru ca sunt INCEPATORI, lucru care poate sa insemne si ca n-au pus in viata lor mana pe o chitara.

 

Mai baieti, eu cred ca voua va e frica sa nu creasca astia mici mari si sa se sparcaie in tehnica voastra 'avansata' drept urmare incercati sa le tundeti entuziasmul de la radacina.

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Ya know.....poate ca ai dreptate da treaba i ca pur si simplu tu chiar le dai cu prosopu in fatza...stiu ca tu ai generalizat chestia asta da chiar is curios cum ai reactziona daca dintr-o simpla greseala esti luat de rasu forumului, uite de exemplu eu chiar nuh ma pun pentru ca nu are rost...primesti warn, inervezi sh pe ai' mari ... in orice caz mio placut....keep on!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.