www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Ns-2


Recommended Posts

Guest kyuslauten

Buna...tot vad pe forum de un an incoace ca se vand si cumpara boss ns-2.As vrea sa imi iau in viitorul mai apropiat(probabil) unul,nu inteleg de ce multi de pe forum scapa de el? taie din ton? face ciudat cand e on?ati gasit solutii mai bune?

Stima!

L-am avut de doua ori insa recent am renuntat sa folosesc noise gate sau chestii de genu'.

Pedala asta are tendinta sa lucreze ca un "compresor" si schimba destul de mult sound-ul.

O alta problema e ca "matura" din plin dinamica...

Amp-ul meu are mult gain si-l folosesc cu un OD destul de puternic...insa pot scoate distors foarte agresiv fara sa "murdaresc" foarte tare sound-ul.

Este important daca folosesti HB sau SC pe chitara si mai ales ce set-up ai in general.

Link to comment
Share on other sites

Salut . Boss NS-2 e o scula buna in opinia mea . Cel mai important lucru cum a mentionat 57 este sa le folosesti cum trebuie deoarece depinde mult de restul echipamentului tau cum trebuie sa il folosesti. Nu cred deloc ca scapa lumea de ele fiindca nu sunt bune , ci poate isi schimba setup-ul etc. si nu mai au nevoie de el .

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri, set-upul meu constituie momentan din : Strat->ts808->sd1->dodEQ(doar booster cleen)->dod64fx->line6echopark->behringerRV600->amp.Este mai ok sa imi iau un boss ns-2 care trece toate driveurile prin bucla lui sau sa iau ceva care sa pun la capatul driveurilor?...cu alte cuvinte ar fi ok sa folosesc una din asta?(este facuta in aceasi fabrica in care face boss dar se vinde mult mai ieftin...in state sub emblema glx,in europa harley benton);

Edited by PaulStrat
Link to comment
Share on other sites

Eu personal nu am nimic frumos de spus despre Harley Benton . Dar poate altii au alta opinie . De la mine bila neagra din cauza calitatii foarte proaste la efectele , chitari si restul echipamentelor pe care le-am incercat ... adica cam orice este harley benton ... Dar poate primesti si alte opinii de la colegii nostri .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cu alte cuvinte ar fi ok sa folosesc una din asta?(este facuta in aceasi fabrica in care face boss dar se vinde mult mai ieftin...in state sub emblema glx,in europa harley benton);

 

Nu te lua dupa asta. Nu este important in ce fabrica se fac produsele, ci cum si din ce sunt ele fabricate. Faptul ca trupa Jbing-Jbong canta pe aceeasi scena nu Lady Gaga, asta nu inseamna ca Jbing-Jbong = Lady Gaga. Deci, nu conteaza spatiul terestru ocupat in luarea deciziei privind calitatea unor obiecte.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am tot uitat la NS-2 cu intentia de a scapa de fasait pe distorsiune. Am mai vazut MXR Noise Clamp.

M-am oprit la ISP Decimator pana la urma.

Cel mai simplu :

Ca sa scapi de fasait se cumpara numai efect ce NU fasaie , ca nu dai banul pe generator de zgomot .!!

 

Nu. E categoric mai bun un gate cu sidechain (NS-2 sau Behringer NR300 sau NR100, dacă vrei mai ieftin). Și nu trebuie neapărat să pui doar efectele de drive "în loop" ci tot ce poți, inclusiv eventual preamp-ul amplificatorului.

 

gate cu sidechain si ce "saidechane"-esti cu el ? Cu ce-l comanzi cu Vocea ?cu alt instrument din trupa ?

 

"....Basically a side-chain compressor uses another signal other than the main input to control the amount of compression....."

 

Cine-i " side" si cine-i "center " cand esti singur singurel ?

 

sau o fi iarasi o denumire bombastica cu proprietati SciFi ca sa se vanda efectul ?

 

In cazul efectelor de calitate proasta la care "firma" nu a selectat macar primul tranzistor /FET /IC ca sa fie de calitate si fara zgomot sesizabil nu-ti ramane decet sa suporti zgomotul si sa incerci sa nu folosesti "gain"-ul la maxim .Normal tfirmele serioase limiteaza "gain"-ul la raportul semnal /zgomot inca acceptabil .

 

Utilizand "noise gate " expresivitatea scade drastic de obicei este OK numai ptr cantat in forta ( forta = ma refer la lovirea cu pana sau ciupit incontinu tare de tot deoarece sub un prag nu mai trece sunetul ci se tot ineaca .)

 

Gain-ul trebuie ;lmitat la cat poate preampliful fara zgomot .. Expansorul ( compresorul ) l afel trebuie setat ( daca se poate ) cu zgomot cat mai mic si sa poti canta "usor "..asa o sa ai un sunet relativ cu zgomot acceptabil si tehnica de executie ramene aprox acceptabila.

 

 

Oricum daca ai zgomot ( sau chiar daca nu ai ) in concerte mixeristul baga si el Noise gate ..ca sa nu se auda Crivatul cu zeci de mii de watti. Oricum trebuie vorbit si cu omul de la mixer cu acest "gate " ce la tobe si la bass este OK dar la chitara si la voce poate sa strice mult .

 

Chitaristii ,trupele cu scule proprii cunosc treaba din experienta si nu au probleme dar incepatori sa aprofundeze "fenomenul " acesta deranjant .

 

Na , ca era sa uit ...AICI !!! ajuta o doza cu semnal MARE !! la care nu ai nevoie de "gain" mare la preamplif .!!

Aceasta este cauza din care se cauta doze cu output cat mai mare dar si acestea sa introduvca zgomot cat mai mic ( adica humbucker la care sacrifici inalte si joase dar se reduce sensibil zgomotul captat din campurile electromagnetice "perturbatoare" )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu :

Ca sa scapi de fasait se cumpara numai efect ce NU fasaie , ca nu dai banul pe generator de zgomot .!!

 

Asa o fi in general dar sunt exceptiile alea care-ti stau ca un ghimpe'n coasta. Am cateva efecte care in mod normal sunt silentioase, dar in anumite combinatii fasaie, iar mie imi place sa-mi inregistrez elucubratiile si fasaitul ala imi sta pe creier. De exemplu combinatiile intre Blues Driver sau Power Stack de la Boss cu Super Overdrive. Chiar si Power Stack de unul singur la gain mare fasaie. Aici o fi si chestie de gusturi, dar daca ai constientizat zgomotul nu mai scapi de senzatie.

Link to comment
Share on other sites

gate cu sidechain si ce "saidechane"-esti cu el ? Cu ce-l comanzi cu Vocea ?cu alt instrument din trupa ?

 

"....Basically a side-chain compressor uses another signal other than the main input to control the amount of compression....."

 

Cine-i " side" si cine-i "center " cand esti singur singurel ?

Ce-ar fi să studiezi schema NS-2-ului înainte să te faci de râs?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.