www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

efecte hardcore,metalcore


king_nothing
 Share

Recommended Posts

mersi de sfaturi.

 

o sa incerc in prima faza boss mt-2 si md-2.multi le recomanda. mt-2 cel putin :)

 

go for it man..nu vei fi dezamagit :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Numai sa nu pari super impresionat din prima ( desi se va intampla ... asa mi se intampla mie de fiecare data) .. pastreaza sangele rece si incearca cat mai multe .... sa ma vezi pe mine ce impresionat am ramas de vox .. dar am zis sa mai incerc ceva si am gasit ceva mult mai brutal :)

Link to comment
Share on other sites

Guest speedow

din cate distorsuri analog am vazut cel mai tare mi se pare metalmaster de la digitech.pt asa ceva ar mai fi o solutie mxr ul ala damageplan numai ca pe ala nu l am verificat.deci ca sa inchei din ce am auzit eu pan acuma metalmaserul ruleaza.rispek.

Link to comment
Share on other sites

n-are importanta chestia asta. trebuie incercate pedalele astea. unele nu au suficient gain pentru unii dar au prea mult pentru altii. mie nu-mi place MT2 dar imi place marshall samd. ce e bun pentru unii nu inseamna ca e bvun pentru altii.

Symbolic le zice bine. Gusturile sunt atat de diferite incat e foarte greu sa recomanzi ceva. Poti cel mult sa spui ce-ti place tie.

Comparatiile "analog-digital" sau "lampi-solid state" vor provoca intotdeauna discutii in contradictoriu, dar, din nou, e vorba tot de gusturi: e absolut normal sa existe si oameni carora sa le placa mai mult cum suna un distors digital decat unul analog sau un amp pe tranzistori decat unul pe lampi. Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Hmm .. nici macar nu mai sti ce digital sau analog(inafara de marshall) , oricum .. din proprie experienta ... ubermetalul bagat printr-un am slab sau direct in comp ca sa inregistrezi suna digital ca dracu ... dar odata tecut pe un am sanatos .. nici nu o sa iti mai vina sa crezi ... suna de rupe si nici cea mai mica parte de digital in sunet. dar oricum putine pedale suna cum trebuie bagate direct in amp .. macar incadrate de un eq sau langa un preamp.

Sa vad cum ies cu finantele ... ca se apropie o foarte mare gaura in buzunar(mai multe detalii la momentul oportun .. evident urmate de recenzii si daca reusesc sa imi iau o placa de sunet care sa nu inregistreze pe 8 biti o sa pun si ceva samples) .. dar as vrea sa incerc cu un marshall jh1(sau vox bulldog) intr-un pream gainiac2 si in comp .

Link to comment
Share on other sites

Si eu am un JackHamer , este unul din celeai versatile pedale de distors .

 

Am experimentat zeci de scheme cand a aparut moda cu metalele , am construit si experimentat cele mai bune scheme analogice.si nu prea am reusit soundul corect.

 

,....schema este foarte complexa si ajungi la un bord de comanda cat la un MiniMoog si faci cursuri de acustica ca sa al poti regla. Ca sa fie presetabil devine foarte complicat.

 

schema bloc contine :

 

buffer/adaptor impedante+compresor /expandor multiband +EQ parametric + etaj limitator ditorsionator reglabil+EQ parametric+noise gate +sumer cu impedanta mica de iesire.

 

toatre acestea sa fie de calitate exceptionala cu zgomot cat mai mic.zgomot ce creste cu adaugirea diferitelor blocuri functionale.

 

un distors digital face toate aceste reglaje sa fie presetabile si utilizabile si live.

 

Nu prea am reusit sa reproduc formele de unda "digitala" realizatew cu metode digitale , ca si " strech " ," convolution" , filtre digitale , sau adaos controlat de armonice , toate dupa un algoritm elaborat ptr fiecare "ton".

 

asa ca ptr Hardrock si blues este super si JackHammer , ptr metale cele digitale cu algoritm ptr metale.cu filtre digitale ce nu se pot imita cu EQ analogic.

 

La amandoua tipurile de scule calitatea poate fi foarte buna sau foarte proasta .Ambele sunt utile in anumite imprejurari.

Link to comment
Share on other sites

Guest speedow

omul a zis ca vrea distorsiune cu "koi".efectele astea le am ascultat si am si cantat pe ele de asta zic.pe ubermetal nu am cantat deci nu pot sa mi fac o parere dar intre voxul ala,mt2 si metalmaster metalmasterul ruleaza.pe pedalutza asta canta si domnul owen de la cannibal corpse.deci asta e parerea mea.acum sariti pe mine mari guitaristi from all over

Link to comment
Share on other sites

canta pe crate nu pe pedalute. poate e la endorseri, asa cum si hetfield e la line6 cu o carca de pedale.

 

ai dat cea mai importanta indicatie cand ai spus EQ face tonul !!!!

 

distorsionarea se presupune ideala un semnal rectangular "perfect" obtinut prin amplificarea si limitarea

 

sunetului.

 

Acum urmeaza EQ ca sa "scoatem " din acest sunet cu un spectru foarte larg doar ce ne trebuie ptr un anumit "ton"

 

Cu "pre EQ " se poate selecta ce frecvente vrem sa fie mai distorsionate si care mai putin . la ce nivell sa inceapa sa distorsioneze intr un anumit fel , formand tonul cu un EQ inainte de a intra in limitator vom realiza acest mod de formare a tonului..

 

Apoi sunetul "suparat" al setezi dupa dorinta de obicei la metale pe langa EQ pe iesire mai exista si un "comb-filter" reglabil .( cea ce urca pretul ) , multi folosesc chorus sau flanger setat pe post de combfilter.

 

 

Nu va luati dupa sunetele de pe CD-uri , acesta sunt prelucrate puternic post recording .Ascultati pe youtube chitarist , in concert cu celebrele instalatii inregistrate in conditii de amatori , cam acela este adevaratul "ton"( nu va luati nici dupa DVD oficial !!! si acesta este coafat in sala live suna complect altfel.)

Link to comment
Share on other sites

Dist de la jh1 mi s-a parut cam kk iar overdriveul era slabut ... nu dati cu rosii in mine ... cand am testat am testat cu doze medii ... il voi mai testa odata cu doze puternice ... si o sa testez si incadrat de un eq.

Link to comment
Share on other sites

pai mah, cu doze de pe reghin nu te poti astepta sa scoata cine stie ce (dau si io un exemplu). dar pedala aia are suficient gain, pe modul overdrive. defapt e la fel de mult gain pe ambele moduri, insa pe "dist" setata suna ca un cur ca e mult prea infundat. acum cu treaba aia de eq pre si post distors o sa sara iarasi mibu sa spuna ca tonul original al chitarii e afectat etc. ei si ce? nu cred ca exista vreo varianta complet transparenta. in sensul sa-ti bagi chitara in ceva si sa nu bage nimic in plus instalatia. poate daca o infigi direct in etajul de amplificare al statiei etc. dar si asa modifica difurile etc. oricum nu are importanta. vei avea distors si efecte etc care schimba sunetul. de-aia au fost inventate. timbrul adevarat e la chitarile clasice, western etc. la electrica VREI sa modifici tonul. de-aia iti cumperi distors si chorus si wah samd. evident, totul conteaza de la doze, la tipul lemnului etc insa multe se pot regla din diverse unitati al lantului. din eq-uri cel mai mult. acum procesoareole performante au simulatoare de doze. eu unul nu-s purist dar nu-s nici adeptul procesoarelor decat daca ai nevoie de o sumedenie de artifici. si mai e ceva, volumul la care canti. daca iti faci tonul pe un amp de 50W acasa, dat spre minim cand ajungi la sala si ii dai blana constati cu stupoare ca nu suna la fel. poti scoate un ton super agresiv cu un fender twin reverb, care nu e high gain, boostata cu ceva, si cu niste doze un pic mai suparate. evident la un volum un pic mai ridicat (nu spre maxim). toate astea vi le spun din experienta, si sunt cocluzie trase de mine in urma incercarii diferitelor statii, efetce etc de-a lungul timpului. si mai e ceva, gain mult inseamna ca iti trebuie noise gate ca sa poti controla situatia. raman la parerea mea ca nu ai nevoie de gain foarte mult si doar de o egalizare corespunzatoare, un amp capabil cat de cat si de o chitara bunicica. eu am reusit sa scot un ton suficient de agresiv de pe un rahat de fender 65, care nu are foarte mult gain dar cu o egalizare buna se poate lucra. asta cu chitara bagata direct in ampu' respectiv

Link to comment
Share on other sites

eu vreau doar sa spunca faza cu metalcore e mai mult de efect... toti pustanii cand ii intrebi ce gen asculti si iti vine raspunsul fantastic si genial " metalcore " si doar pentru faptul ca suna cuvantul pentru ca muzica e de cacao... plus ca e un gen care toate trupele romanesti il adopta pentru ca e usor de facut asa ceva.. ragi putin si bagi un distros jegos... nu am vazut pana acum o trupa in romania care sa cante o muzica ceva trash, gothic, si alte genuri frumoase cum canta majoritatea trupelor frumoase din nord.... norway, netherlands... si altele.. aici un romania toti looserii adopta stilul metalcore.... o mare prostie...

 

get a life and a music all metalcore fans and players... :):):)

 

si ma simt mai bine... :(

Link to comment
Share on other sites

eu vreau doar sa spunca faza cu metalcore e mai mult de efect... toti pustanii cand ii intrebi ce gen asculti si iti vine raspunsul fantastic si genial " metalcore " si doar pentru faptul ca suna cuvantul pentru ca muzica e de cacao... plus ca e un gen care toate trupele romanesti il adopta pentru ca e usor de facut asa ceva.. ragi putin si bagi un distros jegos... nu am vazut pana acum o trupa in romania care sa cante o muzica ceva trash, gothic, si alte genuri frumoase cum canta majoritatea trupelor frumoase din nord.... norway, netherlands... si altele.. aici un romania toti looserii adopta stilul metalcore.... o mare prostie...

 

get a life and a music all metalcore fans and players... :):):)

 

si ma simt mai bine... B)

 

Vorbesti prostii ;) Cand o sa fii in stare sa canti metalcore corect iti pup mainile si picioarele :(

 

Later edit: ti-am ascultat galeria muzicala si mai ai ani multi de repetat pana sa ajungi sa te apropii doar de genul metalcore

Edited by George
Link to comment
Share on other sites

aici gresesti, uite dodiezul pentru care sunetul este f important. aici o sa-ti sara pixy in cap. si crize si altii. personal nu-mi placxe stilul dar nu inseamna ca trebuie aruncat cu rahat. fiecare stil, pe langa maniera de interpretare are si un sound specific. soundul de care vorbesti tu te asigur ca nu este deloc "un distors jegos". asa cum nici pentru stilurile de care vb tu nu se puna problema de distorsuri jegoase. e ca si cum ai spune ca blues-ul e naspa in general pentru ca distorsul nu e puternic. si ca sa ma apropii si mai mult de ceea ce te framanta pe tine... sunt doua moduri de a intra in lumea rockului. cel putin asa vad eu. 1: din familie. parinti, frati mai mari etc. si aici se aplica stiluri/trupe un pic mai batraioare gen led zep etc

2. ca asa e "cool" sau ca vezi oameni ascultand anumite lucruri si intamplator te gadila si pe tine. si atunci normal ca te lasi absorbit de metalcore sau black. gandeste-te la teribilismul unei varste. insa toti cei care canta metalcore (vb aici de cei care stiu ce fac si au ceva experienta) au depasit momentul de teribilism.

 

intra pe dodiez.tk ca sa vezi cam pe ce scule canta baietii. si spune up-aia ca distorsu e jegos. repet, nu-mi place stilul. bafta si nu o lua ca pe un atac (daca o iei ca pe un atac aflu unde stai si vin si te scutur un pic :))

 

 

@george, am postat in acelasi timp. nu tie iti era dedicat postul

Edited by Symbolic
Link to comment
Share on other sites

Symbolic ...........adevarat , eu scot ton de metal si cu Strat ( dozele au semnal mic fata de celalalte chitare ale mele ) .Se foloseste un preamp / buffer , ca sa ridici nivelul , poti sa folosesti si un compresor bun pe post de preamp buffer ( normal un compresor trebuie sa aiba piese foarte calitative si fara zgomot si intermodulatii)

 

pedalele mai ieftine "nu au gain" ptr ca peste un gain creste prea mult zgomotul ( fasaitul).Se poate umbla la circuit sa amplifice mai tare dar creste si zgomotul .Deci e nevoie de un preamp bun , cum am descris.

 

la metale nu mai este vorba de tonul chitarei , este un ton complect "nou" , se poate deschide si " metaliza " tonul cu chorus , flanger sau combfilter .si vei avea armonice cate doresti.

 

intr adevar tineri se orienteaza catre muzica mai accesibila , ca si in cazul bluesului , orice muzica simpla este foarte greu de interpretat deoarece interpretarea este totul , nu ai progresii , orchestratii etc ce sa cmpenseze interpretarea mai slabuta.De aicea si sumedenia de trupe slabe , ei cred ca pot aorda un gen mai usor si la moda. asa au un succes mai rapid , uni mai talentati reusesc.Mai tarziu trebuie sa schimbe macazul.Se schimba moda.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

eu vreau doar sa spunca faza cu metalcore e mai mult de efect... toti pustanii cand ii intrebi ce gen asculti si iti vine raspunsul fantastic si genial " metalcore " si doar pentru faptul ca suna cuvantul pentru ca muzica e de cacao... plus ca e un gen care toate trupele romanesti il adopta pentru ca e usor de facut asa ceva.. ragi putin si bagi un distros jegos... nu am vazut pana acum o trupa in romania care sa cante o muzica ceva trash, gothic, si alte genuri frumoase cum canta majoritatea trupelor frumoase din nord.... norway, netherlands... si altele.. aici un romania toti looserii adopta stilul metalcore.... o mare prostie...

 

get a life and a music all metalcore fans and players... :o;);)

 

si ma simt mai bine... :o

 

 

;);):o:(B);):):):)

 

hmm daca ti-ai face mai bine temele ... ai descoperi cu stupoare ca in norvegia, finlanda, olanda si alte tari din nord MAJORITATEA trupelor canta stiluri foarte agresive (black, death, melodic death, metalcore grindcore etc etc etc)

Distors jegos .. hmm ... . distors jegos esta cel de la Interitus dei( imi placea formatia.. nu imi placea tonul chitarii). si sa inveti sa canti agresiv e foarte greu(nu ma refer aci la cei ce dau 2 acorduri pe melodie intr-un traforaj extrem de inuman de super rapid pe o singura coarda).

 

Trash nu prea e punctul forte al europenilor ... americani fac asta. Si daca incluzi metallica(pana la black) in stilul trash atunci faci parte din toti mtivisti si vhisti care cand spun heavy metal(sau metal in general) se refera la trupe de genu' bon jovi, motley crue, alice cooper, kiss( ;) ) si alte trupe de gen glam metal - hairmetal .. iron maiden , metallica fiind considerate cele mai agresive trupe ale metalului ... idiots.

 

 

toate cele bune

 

 

PS am exagerat cand am bagat metalcore si grindcore in aria europei de nord.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

:o;);):(B);):):):)

 

hmm daca ti-ai face mai bine temele ... ai descoperi cu stupoare ca in norvegia, finlanda, olanda si alte tari din nord MAJORITATEA trupelor canta stiluri foarte agresive (black, death, melodic death, metalcore grindcore etc etc etc)

Distors jegos .. hmm ... . distors jegos esta cel de la Interitus dei( imi placea formatia.. nu imi placea tonul chitarii). si sa inveti sa canti agresiv e foarte greu(nu ma refer aci la cei ce dau 2 acorduri pe melodie intr-un traforaj extrem de inuman de super rapid pe o singura coarda).

 

Trash nu prea e punctul forte al europenilor ... americani fac asta. Si daca incluzi metallica(pana la black) in stilul trash atunci faci parte din toti mtivisti si vhisti care cand spun heavy metal(sau metal in general) se refera la trupe de genu' bon jovi, motley crue, alice cooper, kiss( ;) ) si alte trupe de gen glam metal - hairmetal .. iron maiden , metallica fiind considerate cele mai agresive trupe ale metalului ... idiots.

toate cele bune

PS am exagerat cand am bagat metalcore si grindcore in aria europei de nord.

 

da..grind-ul tine tot de americani ;)

Link to comment
Share on other sites

grindcore mai bun ca cel facut in Cehia nu veti asculta niciodata :)

 

m-am exprimat umpic gresit..de fapt,vroiam sa spun ca provine de prin zona statelor unite..trupe f bune gasesti pe tot mapamondul :)

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

eu vreau doar sa spunca faza cu metalcore e mai mult de efect... toti pustanii cand ii intrebi ce gen asculti si iti vine raspunsul fantastic si genial " metalcore " si doar pentru faptul ca suna cuvantul pentru ca muzica e de cacao... plus ca e un gen care toate trupele romanesti il adopta pentru ca e usor de facut asa ceva.. ragi putin si bagi un distros jegos... nu am vazut pana acum o trupa in romania care sa cante o muzica ceva trash, gothic, si alte genuri frumoase cum canta majoritatea trupelor frumoase din nord.... norway, netherlands... si altele.. aici un romania toti looserii adopta stilul metalcore.... o mare prostie...

 

get a life and a music all metalcore fans and players... :):):)

 

si ma simt mai bine... :(

 

 

 

poate k tu habar n`ai ce`i ala metalcore.nu asculta toti pustii asa ceva,pentru k nu`l inteleg multi,printre care esti si tu.dak n`ai puterea sa intelegi ceva mai bine taci.nici eu nu inteleg blacku` si tac.metalcoreu nu e un gen usor de facut,tb sa ai arta in tine k sa`l faci. snt multe formatii d metalcore,kre au extraordinar d multe influente MATHCORE=MATHEMATICAL CORE ...adik hardcore facut bine,gandit bine ... si nu snt ragaieli p acolo ... depinde si ce formatii asculti,intr`adevar ... da` dak tu numesti metalcoreu` ragaiala,atunci gridcoreu` ce e? oricum ala are mai multa a arta in el ca unele metaluri ... oricum,hai sa nu ne dam cu parerea asa de`am p00l3a,k n`are rost ... poate ii jignim p altii ... daca unu cere un sfat,il ajutam,nu ne apucam sa nebatem joc de ceea ce el considera misto... si sa nu mami vorbim d stereotipuri,nu k nu ar fi cazu ...wrever,bafta:)>-

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.