www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

efecte hardcore,metalcore


king_nothing
 Share

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

salut!

 

imi plac distorsurile grele si foarte grele pt genurile enumerate mai sus.

recomandati-mi si mie niste efecte

 

mersi

 

vox bulldog distorsion(pe lampi),digitech metal master,boss mt-2 metalzone,etc..

Link to comment
Share on other sites

vox bulldog distorsion(pe lampi),digitech metal master,boss mt-2 metalzone,etc..

 

 

vox bulldogul e pe O lampa ... si nu e destul de brutal .. stiu ptr ca asta am vrut sa iau si eu.

 

Pui un rocktron gainiac 2 sa boosteze un marshall JH si te-ai scos (sau invers) // ; .. a si neaparat un noise gate .

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

ce va place voua sa va complicati aiurea cu cinshpe feluri de pedale, una o busteaza pe alta, si la capat punem o pedala sa le reduca bustu ca scot zgomot prea mare, ca sa nu mai vb de eternul dans al ploii pe pedale :)

Link to comment
Share on other sites

vox bulldogul e pe O lampa ... si nu e destul de brutal .. stiu ptr ca asta am vrut sa iau si eu.

 

Pui un rocktron gainiac 2 sa boosteze un marshall JH si te-ai scos (sau invers) // ; .. a si neaparat un noise gate .

"pe lampi" e doar o expresie omule,eu zic k daca pui vox-ul pe un randall sau krank si dai si gain-ul pe la juma' iti iese brutal :)

Link to comment
Share on other sites

Ne refeream la pedala strict nu si la amp ... ca asa si un blues pedal pe un Krank sau messa suna de crapi ... draci si un krank singur suna de rupe.

Si la tonuri mai agresive tre sa ai si doza care sa te sustina.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

io recomand vox bulldog.are un sunet destul de brutal si carnos .suna vizibil mai bine ca jackhammer.

Link to comment
Share on other sites

Uite de ce nu am luat eu vox bulldog ... in primul rand .. desi pare metal cand te uiti la el ..... la mana pare plastic(nua ca asta ar fi o problema prea mare). lampa aia cand dai drumul la efect face o lumina albastra

 

-------

Gain 1 e slab .. eu acuma l-am testat cu un epi goth nu stiu cum ar suna cu o doza mai puternica(inavder sau emg activ) .

Gain 2 e ceva mai tare dar din pacate imparte EQ-ul cu gain 1 ceea ce e de *** ... mai bine faceau greseala celor de la rocktron cu gainiac 1 care avea acelasi volum pe ambele canale.

Nu are eq pe medii .. wtf .. la cati bani dai pe al nu tebuia sa aiba acest minus.

 

+++++

are 2 canale ... ceea ce pe mine m-a atras la inceput(pana au aparut minusurile de mai sus) ptr ca iti permite sa ti un sound ptr riff si altul ptr solo.

e destul de sensibil la schimbarile de volum de la chitara.

 

Pacat de idee .. daca nu ar fi avut minusurile alea ar fio fost o pedala excelenta.

Voice-ul ala e un fel de morf sau scoop dar ceva ami bland decat la uber sau metal master.

 

du-te incearca cat mai mult si cumpara ce vrei tu.

 

 

PS .. acum am ubermetal ... si damn .. voxul pare o pisica moarta pa langa bestia asta.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

l-am luat de la @ tyler durden, pentru ca .. cu toate ca avem distribuitor oficial Line6(din pacate si la rocktron e la fel) in romania acestia au adus cateva bucati de uber(daca nu chiar una) si cand am intrebat cand mai aduc raspunsul a fost peste o luna.. acelasi raspuns pe care il primisem si cu o luna inainte can aveau doar un modul de uber si ala dat la teste. modul cumparat tot de cineva de pe forum ...

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

La 3 milioane ... e cam naspa sa iti iei chiar si o pedala noua .. ca astea de obicei sunt peste 3 .. ca na, suntem in romania si desi afara ele costa pana in 100$ la noia junge cu 150. Incearca sa te uiti pe la mica publicitate si sigur o sa gasesti ceva un MT-2 sau alte minunatii (nu de alta dar ubermetal acolo sigur nu o sa gasesti prea curand)

PS .. poana in 3 mil cred ca noi sunt modelele de la marshall.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Voxurile din cate stiu nu prea au eq pt medii

 

 

Pai tocmai asta ziceam si eu. la 5 mil cat e bulldogul, cu lampa aia (care am impresia ca e putin mai mult de decor ... adica merge si la 9 v .. wtf i s that .. lampa la 9 v ??? :):) ) ii trebuia neaparat un eq pe medii. problema lor.

 

Ps .. teckus esti dator cu un review :)

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai asta ziceam si eu. la 5 mil cat e bulldogul, cu lampa aia (care am impresia ca e putin mai mult de decor ... adica merge si la 9 v .. wtf i s that .. lampa la 9 v ??? :):) ) ii trebuia neaparat un eq pe medii. problema lor.

 

Ps .. teckus esti dator cu un review :(

ildest-ai si tu partea ta de dreptate,dar;eu nu cred ca are nevoie de o pedala pt concerte sau turnee sau mai stiu ce...omu vrea sa faca niste inregistrari..daca gresesc sa sara pe mine B) vox-ul asta scoate niste tonuri acceptabile.n-am sustinut ca ar fi cea mai buna ca nici pe departe nu e.mediile poate sa le regleze si din program..daca trage intr-un cubase de exemplu are tot ce-i trebuie sa-si faca un sound brutal.pe de alta parte i-as sugera omului sa-si ia un mt-2 ca e foarte versatil..anyway,bafta :)

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

Asta schimba destul de radical problema .. daca trage prin calc.. atunci da poti sa iei cam cce vrei tu .. dar mai naspa va fi sa iei tonul acela cu tine la sala sau in concerte.

Vox bulldog il recomand si eu , chiar a fost pe lista mea de must buy, dar cand l-am testat pur si simplu soundul nu era destul de brutal. Il voi mai testa inca odata dupa ce voi reusi sa imi iau o chitara cu EMG-uri active sa vad daca se mai "umple " un pic soundul(sper ca pana in vara).

MT-2 este foarte versatil evident.

Ubermetalul e ptr metal .. daca se vrea altceva exista dc distorso de la line6, nu de alta dar si la drive 0 tot ai un pic de dist ... iar dupa ce trei de 30% drja iti intra drive sanatos.

 

El zice ca ii plac dist grele si foarte grele ..... voxul e pana la grele.

Ubermetalul si mt-2 intra si la foarte grele. Dar ptr dist greu .. amp pe lampi :), dar din pacate ala e enorm de mult.

 

Sper sa se dezvolte si la noi piata de instrumente muzicale .. nu de alta dar degeaba esti distribuitor daca nu ai macar un produs din fiecare gama, si primesti un raspuns de genu " incearca peste 2-3 luni" .. nu atac pe nimeni .. sunt constient de cat de inapoiati suntem si nimeni nu vrea sa piarda si inteleg ca nu se vrea sa se ramana cu produse pe stoc nevandute(ma refer la distribuitori aici)

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Asta schimba destul de radical problema .. daca trage prin calc.. atunci da poti sa iei cam cce vrei tu .. dar mai naspa va fi sa iei tonul acela cu tine la sala sau in concerte.

Vox bulldog il recomand si eu , chiar a fost pe lista mea de must buy, dar cand l-am testat pur si simplu soundul nu era destul de brutal. Il voi mai testa inca odata dupa ce voi reusi sa imi iau o chitara cu EMG-uri active sa vad daca se mai "umple " un pic soundul(sper ca pana in vara).

MT-2 este foarte versatil evident.

Ubermetalul e ptr metal .. daca se vrea altceva exista dc distorso de la line6, nu de alta dar si la drive 0 tot ai un pic de dist ... iar dupa ce trei de 30% drja iti intra drive sanatos.

 

El zice ca ii plac dist grele si foarte grele ..... voxul e pana la grele.

Ubermetalul si mt-2 intra si la foarte grele. Dar ptr dist greu .. amp pe lampi :), dar din pacate ala e enorm de mult.

 

Sper sa se dezvolte si la noi piata de instrumente muzicale .. nu de alta dar degeaba esti distribuitor daca nu ai macar un produs din fiecare gama, si primesti un raspuns de genu " incearca peste 2-3 luni" .. nu atac pe nimeni .. sunt constient de cat de inapoiati suntem si nimeni nu vrea sa piarda si inteleg ca nu se vrea sa se ramana cu produse pe stoc nevandute(ma refer la distribuitori aici)

foarte corect :( ..hai sa ne luam krank-uri si dupa aia ne retragem :) cu un amp pe lampi,un eq parametric si un guitar silencer se pot face minuni ca sunet :)

Link to comment
Share on other sites

@king nothing .. tine minte un singur lucru ... ceea ce noi iti spunem iti spunem pe baza unei pareri subiective .. adica mie imiplace un sound .. altcuiva poate ii place altul .. cel mai bine e sa te duci tu sa le incerci .. si incearca si un proc gen zoom G2 .. ca cine stie ... incearca cat de multe poti si dupa aia cumpara .. important e sa nu iti fie rusine sa incerci(nu trebuie sa lasi pe nimeni sa te intimideze)..

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.