www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Rig 5


AC_DCalex
 Share

Recommended Posts

Daca este cineva amabil sa-mi explice ce setari trebuie folosite in asa fel incat sa se auda ar fi grozav. Mentionez ca am laptop cu windows 7. Laptopul are doar 2 iesiri una de casti si una de mic (cred). Din ce am mai citit pe net chitara ar trebui bagata la mufa de line-in (de obicei cea albastra la pc-uri). Ce pot face in acest caz? Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

In primul rand instalezi ASIO 4 ALL pe care il gasesti aici. Asta de va ajuta sa elimini latentele. In schimb Iti va cam manca din resurse (ar fi bine sa ai un procesor bunicel si destul ram). La output in Guitar Rig selectezi ASIO4ALL in locul placii de sunet. In principiu mergi pe configuratia default.

 

Chitara o bagi in "line in" si te asiguri ca in volum control e selectat ca sursa de playback "line in" si ca nu e pe mute.

 

In mod normal ar trebui sa-ti mearga din prima, fara alte complicatii.

 

La unele modele de laptop cu o singura intrare audio, comutarea intre "mic" si "line in" se face din soft. Adica nu ai 2 intrari separate ca la PC, ai una singura care poate face ambele functii. Daca laptop-ul tau nu are "line in" ci doar microfon, o conectezi la microfon si selectezi ca sursa "mic" in loc de "line in". Probabil ca va merge dar cu rezultate mai slabe.

 

Daca nu, iti iei o interfata audio pe USB. Oricum de departe asta e solutia cea mai buna pentru laptop

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nu te astepta sa obtii performante deosebite cu o placa de sunet onboard. In afara de asta nu toate preset-urile care circula pe net sunt ok. Din pacate nu-ti pot da o solutie la distanta. Imi aduc aminte ca am avut si eu o gramda de probleme cand ma jucam cu Guitar Rig, am schimbat cateva placi de sunet, setari nu mai zic, am impamantat pc-ul ca aveam un brum ciudat cand nu atingeam chitara (care disparea la atingerea corzilor sau componentelor metalice) etc.

 

Cum ti-am mai spus, iti recomand sa studiezi problema unei interfete audio pe USB. Exista una de la Behringer destul de ieftina si despre care lumea vorbea destul de frumos (la banii astia evident si ca solutie amatoriala). O gasesti aici. Personal n-am testat-o dar am tot auzit de ea. Cauta pe youtube. Am inteles ca vine si cu un soft propriu cu o gramada de amp-uri tonuri si efecte. Vorbeste si tu cu cineva care a avut-o. Evident nu e singura, exista o gramada, mai ieftine sau mai scumpe, depinde acum ce vrei sa faci.

 

Ai cautat pe forum, chiar nu exista un topic pe tema Guitar Rig? M-as mira...

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt doua probleme distincte.

Prima e placa de sunet poate avea nativ suport ASIO (ceea ce e de preferat) sau daca nu are, i le emulezi cu ASIO4ALL. Intr-adevar el a zis ca "se aude" deci asta elimina cel putin teoretic problema placii de sunet.

A doua problema, sunt de fapt mai multe si se refera la Guitar Rig. Producatorul (Native Instruments) vinde impreuna cu softul si o interfata hardware care costa o caruta de bani si care evident nu poate fi comparata cu placa de sunet online a laptopului. Daca ai sa cumperi de la ei tot pachetul probabil ca nu vei avea probleme (sau cel putin asta vreau sa cred).

 

@FiveseveN: Deci partial ai dreptate, teoretic problema nu e placa de sunet daca a reusit sa-si auda chitara in boxele laptop-ului. Dar de aici si pana la a obitine rezultate satisfacatoare, mai e mult. Ca drept dovada ca nu e multumit de calitate. Problema nu e ca nu merge, ci ca merge prost.

Nu te contrazic ca s-ar mai fi discutat pe forum despre asta. I-am si spus sa caute pentru ca mi-e greu sa cred ca el e primul si singurul pe care il chinuie Guitar Rig.

 

Eu vorbesc in cunostinta de cauza, pentru ca mi-am cumparat o placa de suport ASIO special pentru asta, s-a simtit clar o imbunatatire, dar tot nu pot zice ca am fost multimit. Plus de asta am mai discutat si cu altii pe tema asta si majoritatea daca nu chiar toti aveau cam acelasi gen de probleme. Eu unul am scapat de ele luandu-mi un procesor de chitara :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ca s-ar putea sa fie si de la mufa mica care intra in laptop si de la faptul ca e bagat in iesirea de mic ( nu am reusit sa gasesc setarile in win 7 sa comut pe line-in), plus setarile programului in sine, O sa iau alta mufa si mai incerc. In legatura cu interfata de la Brhringer in cazul in care o voi cumapra: poate fi folosita si independent de softul cu care vine? (adica pentru Guitar rig sau orice alt program)

Link to comment
Share on other sites

Poti sa folosesti ce soft vrei, nu te conditioneaza nimeni sa folosesti softul ei. Caut-o pe youtube, gasesti tot felul de filmulete demonstrative.

Oricum retine ca e o interfata modesta. Adica sa nu te astepti odata luata sa-ti faci studio de inregistrari :) Dar oricum, din ce-am citit eu despre ea e ok, cel putin la banii astia. Repet, eu nu am testat-o personal, sa nu ma injuri daca ti-o iei si nu-ti convine ceva. Ti-am zis si intr-un post mai vechi, vorbeste cu cineva care o are sau care s-a jucat cu ea. Erau o gramada p-aici care vindeau, cumparau, etc... Vorbeste cu ei

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

va salut.am reusit sa setez placa audio si guitar rig 5 sa se auda ok, dar am o problema care de cateva zile nu ii dau de cap.folosesc un backing track in gr5 si anume orion-metallica si deasemenea am si presetul de la orion. cum reusesc sa schimb soundul in cadrul aceluiasi preset, daca nu am pedala.adica din ce am vazut pe youtube la un moment dat are un aranjament bass solo.deasemenea cum schimb preseturile automat de ex din clean in ceva cu distors? multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Pentru a le schimba automat trebuie să rulezi Guitar Rig ca efect VST într-un DAW și folosești facilitățile de automatizare din el. De exemplu:

 

 

Manual în controlezi cu mouse-ul și tastatura sau orice dispozitiv fizic sau virtual care poate trimite mesajele MIDI necesare (inclusiv mouse-ul și tastatura).

Link to comment
Share on other sites

Manual în controlezi cu mouse-ul și tastatura sau orice dispozitiv fizic sau virtual care poate trimite mesajele MIDI necesare (inclusiv mouse-ul și tastatura).

 

:)

 

Ia o pereche de teniși în picioare și apasă Alt-F4 ! :P

 

 

 

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru a le schimba automat trebuie să rulezi Guitar Rig ca efect VST într-un DAW și folosești facilitățile de automatizare din el. De exemplu:

 

 

Manual în controlezi cu mouse-ul și tastatura sau orice dispozitiv fizic sau virtual care poate trimite mesajele MIDI necesare (inclusiv mouse-ul și tastatura).

de ex. cu reaper merge? fara tenisi :)

Link to comment
Share on other sites

În dreapta, acolo, unde ai "MIDI: All channels", ar trebui să ai output-ul. Probabil o să ai ceva de genul "output 1", "output 2", încearcă-le şi vezi pe care îţi iese semnalul. Dacă nu-ţi iese, înseamnă că n-ai făcut ceva bine la paşii anteriori.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.