www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale BBE


Doctor X
 Share

Recommended Posts

Intr-o cautare frenetica de stompbox-uri, am dat peste pedalele americanilor astora de la BBE, despre care nu se stie mare lucru, fiind recent introduse pe piata (din cate am observat). Putinele recenzii si mostre de sunet gasite pe net mi s-au parut foarte promitatoare si m-au pus pe ganduri.Daca cineva, din intamplare, a "calcat" pe ele, e rugat sa-mi impartaseasca si mie experienta.

Multumiri anticipate!

 

Later edit: Referinte:

http://www.musiciansfriend.com/home/naviga...ty=1&page=1

http://www.bbesound.com/products/stomp_boxes/index.asp

http://news.harmony-central.com/General/he...anufacturer=BBE

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Se pare ca pana la sfarsitul saptamanii pedalele vor ajunge, in sfarsit, la destinatie. Adica la mine. :)

Pentru amatorii de teste: pentru a evita aglomeratia in apartamentul din Rahova in care locuiesc si pentru a scoate untul din pedale in toate modurile imaginabile, trebuie sa gasim un spatiu propice pentru testare, cum ar fi o sala de repetitii dotata cu amp-uri mai capabile decat jucaria mea de 15 W de-acasa, preferabil si solid state si pe lampi. Nu de alta, dar sa fie rezultatele concludente.

Oricum, keep in touch!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Se testeaza in weekend. Detalii si sound demo dupa aia.

 

L-am luat prin cineva care aduce de pe musiciansfriend, pretul a fost cam piperat (am luat 2 pedale asa ca nu stiu cat a fost pretul final pentru fiecare; impreuna costau pe site 180 de dolari, la mine au ajuns cu 270 :) ).

 

Deocamdata clipul din post-ul anterior (cel cu varianta de rack si cu nenea ala la bustul gol cu Dean Dime) e edificator. Si review-urile sunt corecte. :)

Link to comment
Share on other sites

Mie nu-mi place deloc :)

Cant prost, stiu. :):)

Dar probabil si Digitech-ul de dinaintea Sonic Stomp-ului e de vina (din nou :( ).

 

P.S. Data viitoare o sa folosesc Crusher-ul pentru gain si o sa preaiu amp-ul cu un microfon, ca ieri am tras cu procesorul si dupa el Sonic Stomp-ul, apoi direct in placa de sunet. Si o sa pun si o mostra de clean. B)

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Cant prost, stiu. :):)

Dar probabil si Digitech-ul de dinaintea Sonic Stomp-ului e de vina (din nou :) ).

 

E, nu e cantatul. Gusturile sunt subiective, ce nu-mi place mie poate sa placa altcuiva. Da, Digitech-ul nu suna prea bine. Poate combinatia Digitech+Sonic Stomp nu e grozava. Incearca in loop-ul unui amp pe lampi... Zic si io....

Link to comment
Share on other sites

 

E, nu e cantatul. Gusturile sunt subiective, ce nu-mi place mie poate sa placa altcuiva. Da, Digitech-ul nu suna prea bine. Poate combinatia Digitech+Sonic Stomp nu e grozava. Incearca in loop-ul unui amp pe lampi... Zic si io....

Am incercat pe amp-ul Tone al lui cearny, plus Gibsonu' lui. Aproape insesizabil efectul Sonic Stomp-ului pe crunch, nu-mi explic de ce. Pe clean e alta poveste.

Culmea e ca pe al mic solid state de-acasa diferenta e mare. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.